Smart hodinky pre školáka? Poradíme, ako nastaviť pravidlá ich používania

Ak sa chcete spojiť so svojimi deťmi a mať prehľad o tom, kde sa nachádzajú, smart hodinky sú šikovným riešením. Nezabudnite však v deťoch budovať zodpovednosť.

Kúpu inteligentných hodiniek ako alternatívu prvého mobilu zvažuje pri nástupe svojho dieťaťa do školy čoraz viac rodičov. So špeciálnou pedagogičkou Soňou Pekarovičovou z CentraDys sme sa rozprávali o tom, čo by malo predchádzať ich kúpe. 

Spoločnosti O2 záleží na kvalitnom vzdelávaní, preto Férová Nadácia O2 v rámci grantu O2 Digitálna škola podporila projekty zamerané na inovatívne vzdelávanie a pomoc deťom aj pedagógom. Viac informácií

Čo dokážu inteligentné hodinky

Inteligentné hodinky predstavujú šikovný prístroj, cez ktorý si môžete s dieťaťom posielať správy aj telefonovať. Hodinky prijmú hovor iba z vybraných čísel, takže nemusíte mať obavy, že by vášmu dieťaťu volal niekto cudzí.

Niektoré modely zároveň umožňujú spustiť diaľkový odposluch, ukázať, kde sa dieťa práve nachádza či kde sa pohybovalo a zároveň upozorniť, keď si ich dieťa dá dole. Deti, ktoré ešte nevedia dobre písať, môžu využiť hlasové správy a v prípade núdze stlačiť SOS tlačidlo.

Detské smart hodinky už vyrába množstvo značiek v rôznych dizajnoch. Väčšinou fungujú samostatne, inteligentný telefón potrebuje len rodič. Do hodiniek vloží SIM kartu, do telefónu si stiahne ovládaciu aplikáciu a dieťa môže začať hodinky naplno využívať.

Dohodnite si presné pravidlá

Skôr ako hodinky kúpite, porozmýšľajte, na čo ich dieťa bude potrebovať. Vydiskutujte si, na čo budú slúžiť a ako ich dieťa bude používať. Rodičia totiž hodinky často kupujú iba ako doplnok, pretože ich už majú všetci spolužiaci a ich dieťa po nich túži tiež. Je dobré uvedomiť si, že nie sú povinnou výbavou prváka.

Inteligentné hodinky môžu rodičom priniesť pokoj v duši, keď dieťa prekonáva veľké vzdialenosti, presúva sa na krúžky, chodí cez rušnú cestu alebo trávi čas s rovesníkmi na ihrisku. Môžu slúžiť aj na komunikáciu, keď si rodič potrebuje s dieťaťom počas dňa dohodnúť organizačné záležitosti.

Čítajte aj: Deti sa potrebujú hrať aspoň polhodinku denne, radí špeciálna pedagogička

„Každá nová technológia by sa mala dieťaťu dať s jasnými pravidlami. Je dobré, ak používaniu hodiniek dáme rámec a zadefinujeme si pravidlá používania. Dieťaťu môžeme povedať, že hodinky má na to, aby nám zavolalo, keď má ťažkosti, alebo aby sme mu mohli zavolať, keď nebudeme vedieť, kde je. Súčasťou pravidiel by malo byť aj zadefinovanie povinností, napríklad pravidelné nabíjanie hodiniek či určenie miesta, kam sa odkladajú,“ radí Soňa Pekarovičová.

Zaujímavou témou je aj to, čo robiť v prípade straty alebo poškodenia hodiniek. „Vo všeobecnosti nie je nutné otvárať túto tému vopred, postačí zistiť, či dieťa chce vedieť, ako sa má o hodinky starať a či má premyslené, kam si ich bude v prípade potreby odkladať,“ približuje odborníčka.

„Ak sa chce dieťa týmto otázkam venovať, môžete sa nad nimi spoločne zamyslieť. Výsledkom môže byť napríklad zabezpečenie vrecúška, do ktorého si ich dieťa odloží, aby neboli pohodené v taške. Ak sa tomu dieťa venovať nechce, tak je starostlivosť o hodinky v jeho zodpovednosti,“ dopĺňa.

Je dobré otázku používania hodiniek raz za pol roka otvoriť a dohodu prehodnotiť.

Neberte deťom zodpovednosť za ich správanie

Hodinky môžu mať aj opačný efekt, ako očakávame. Namiesto podpory samostatnosti, môžu u detí viesť k zníženiu zodpovednosti za svoje správanie.

„Dnešné deti žijú v inom svete, ako sme žili my. Vo svete, kde sa vynárajú nové typy hrozieb. Reakciou na nový stav je zvýšená potreba deti kontrolovať, ktorá môže viesť k zníženej zodpovednosti. Deti sú totiž zvyknuté, že im je stále niekto poruke. Aj ony si však potrebujú vybudovať ostražitosť. Potrebujú napríklad vedieť, že nemôžu ísť zbesilo cez cestu, pretože nemajú za chrbtom nikoho, kto ich odtiahne,“ vysvetľuje odborníčka.

„Deťom sa však stále zmenšuje priestor, kde si môžu zodpovednosť trénovať, teritórium, kde preberajú zodpovednosť samy za seba. Vytráca sa čas, ktorý sme mali bežne k dispozícii ako deti my. Ísť sám či sama do školy, na krúžok či postarať sa o seba, kým prídu rodičia z práce. Deti majú oveľa menej príležitostí byť zodpovedné samy za seba a niesť následky za svoje správanie,“ dopĺňa Pekarovičová.

Odborníčka upozorňuje na to, že hodinky môžu rodičov pri budovaní zodpovednosti svojich detí nenápadne zviesť z cesty. Napríklad si nemusia uvedomiť, že dieťa nerešpektuje dohodnutý čas príchodu domov, pretože je zvyknuté, že zavoláte, aby ste mu pripomenuli, že má prísť domov.

Prečítajte si: Dejiny 20. storočia by mali byť samostatný predmet, hovorí Sandra z YouTube kanálu Dejepis Inak

„Rodičom odporúčam dohodnúť sa s dieťaťom, kedy sa má vrátiť a nechať ho niesť dôsledky, ak mešká. Je to jedna z dobrých možností, ako trénovať zodpovednosť,” približuje.

Ak sa aj stane, že si po čase uvedomíte, že hodinky vám komplikujú nejakú oblasť života, nič sa nedeje. „Vždy sa môžete vrátiť a predefinovať dohodu používania hodiniek alebo pôvodnú dohodu zmeniť,“ zdôrazňuje.

Prejdite si s deťmi všetky bezpečnostné stratégie

Inteligentné hodinky môžu v rodičoch a deťoch vzbudiť falošný pocit bezpečia, v dôsledku ktorého potom nemyslia na to, ako udržať deti mimo nebezpečenstva.

„Ak deti chodia samy na krúžky alebo domov, mali by presne vedieť, ako sa správať, keď sa stratia, keď od nich žiada pomoc cudzí človek alebo keď sa necítia príjemne. Mali by vedieť, koho môžu požiadať o pomoc, na ktoré miesta sa môžu obrátiť v prípade núdze. Mali by poznať naspamäť kontakt na rodiča alebo ho mať zapísaný,“ približuje odborníčka.

O týchto veciach by ste mali s deťmi pravidelne diskutovať, aby si dokázali poradiť samy. Hodinky sú síce výborným riešením, ale môže sa stať, že práve v momente, keď ich bude dieťa najviac potrebovať, zostanú vybité alebo zabudnuté v šatni.

Nepoužívajte hodinky proti dieťaťu

Hodinky sú zásahom do súkromia detí a ešte nemáme výskumy, ako to na ne vplýva. Snažte sa preto pri ich používaní myslieť aj na tento aspekt.

Inteligentné hodinky sa totiž môžu stať aj zdrojom konfliktu. Ak rodič použije hodinky na dokazovanie viny a v hádke vytiahne dáta z hodiniek ako dôkaz proti dieťaťu, ak ho tajne odpočúva alebo mu zakazuje hodinky odložiť, môže to vážne narušiť dôveru v rodine.

„Ak chcete hodinky používať aj na takéto účely, dieťa má právo vopred vedieť, na čo všetko hodinky môžu slúžiť rodičom a že je monitorované za každých okolností. Dieťa a rodič by si mali vydiskutovať a vyjasniť, na čo monitorovanie slúži. Zvlášť v čase dospievania by mali rodičia vnímať, že ide o zásah do súkromia,“ uzatvára Pekarovičová.


Spoločnosti O2 záleží na kvalitnom vzdelávaní detí, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 podporila projekty zamerané na inovatívne vzdelávanie a pomoc deťom aj pedagógom. V grantovom programe O2 Digitálna škola uspelo 16 projektov zameraných na vzdelávanie žiakov základných a stredných škôl, ich učiteľov, ale aj na rozvoj detí v predškolskom veku. Viac informácií nájdete na tomto mieste.

Soňa Pekarovičová

Je špeciálna pedagogička a autorka koncepcie CentrumDys. Venuje sa deťom s varovným signálom poruchy učenia a pozornosti a ich príprave do školy. Druhou oblasťou je pomoc s emočnými ťažkosťami detí a s problémami v správaní. Organizuje kurzy rodičovských zručností a poradenstvo pre rodičov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Týchto 20 pesničiek už oslávilo 20 rokov. Cítite tú nostalgiu?

Na týchto hitoch odrástla celá generácia, dnes sa už môžu považovať za retro a pomaly začať púšťať na oldies party.

Nikto nevie, prečo čas tak rýchlo letí. Pri týchto pesničkách mnohých z nás z toho až zamrazí. Naozaj už majú toľko rokov? Množstvo z nich vzniklo náhodou, no to, že si ich dodnes spievame, určite náhoda nie je. Dali sme dokopy playlist hitov, ktoré už oslávili 20 rokov.

Počúvajte hudbu cez O2 a pridajte si appku TIDAL aj so všetkými skladbami z tohto výberu do svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Britney Spears
… Baby One More Time

Prelomový hit Britney Spears bol pôvodne napísaný pre skupinu Backstreet Boys, no chlapčenská skupina skladbu odmietla. Baby One More Time je prvý song, ktorý Britney nahrávala v profesionálnom štúdiu. Písal sa rok 1998 a v tomto čase mala iba 16 rokov.

Ricky Martin
Livin‘ La Vida Loca

Napriek tomu, že Ricky Martin už pred týmto hudobným počinom vydal niekoľko albumov, prerazil až vďaka Livin’ La Vida Loca. Chyba nebola v ňom, ale v jazyku, v ktorom spieval − stačilo španielčinu vymeniť za angličtinu. Napriek tomu Ricky Martin otvoril dvere do sveta španielskym pesničkám.

Eminem
The Real Slim Shady

„Please stand up, please stand up, please stand up…” sú väčšinou jediné slová, ktoré si z tohto singlu pamätáme. The Real Slim Shady alebo Eminem prerazil najmä vďaka drzosti a rôznym klebetám, ktoré si v tomto texte povymýšľal. Nie div, že sa mu zažalovaním vyhrážala napríklad aj speváčka Christina Aguilera.

„Please stand up, please stand up, please stand up…” sú väčšinou jediné slová, ktoré si z tohto singlu pamätáme. The Real Slim Shady alebo Eminem prerazil najmä vďaka drzosti a rôznym klebetám, ktoré si v tomto texte povymýšľal. Nie div, že sa mu zažalovaním vyhrážala napríklad aj speváčka Christina Aguilera.

Smash Mouth
All Star

Mnohí túto pieseň poznáme z animovaného filmu Shrek. Málokto však vie, že nevznikla pre potreby tohto filmu a že odznela aj v ďalších filmoch, napríklad v akčnej komédii Mystery Men. Len málo piesní sa môže popýšiť tým, že majú vlastné mémy. Ak poznáte naspamäť text, skúste si dať do Googlu „all star meme”, určite sa pobavíte.

Čítajte aj: 7 geniálnych spojení, ktoré nikto nečakal. Tieto duetá sa nám zapísali hlboko do pamäti

NSYNC
Bye Bye Bye

Jeden z najúspešnejších singlov legendárnej kapely NSYNC. Napísal ho švédsky producent a textár Andreas Carlsson počas skúšky v autoškole. Nehľadajte v skladbe žiadne odkazy na premávku a autá, text opisuje koniec romantického vzťahu.

Outkast
Ms. Jackson

Tvorca textu André Benjamin v piesni opisuje vzťah medzi ním, jeho priateľkou a jej matkou. Dotýka sa rôznych konfliktov, ktoré medzi nimi vznikali. Keď sa mama jeho priateľky dozvedela, o čom text je, zapáčil sa jej natoľko, že si údajne hneď kúpila poznávaciu značku na auto s nápisom Ms. Jackson.

Backstreet Boys
I Want It That Way

Krátko po vydaní singlu sa Backstreet Boys stretli s kritikou. Text piesne kritikom údajne nedával zmysel a pôsobil ako zlepenec. Keďže je text o láske a vzťahoch, autori textu pieseň obhájili tak, že často ani vo vzťahu nerozumieme tomu, čo od nás partner chce. Pred nami sa obhajovať nemusia, my vieme, že je to dodnes veľký hit.

Coldplay
Yellow

Song, ktorým Coldplay prerazili. Melódia kapele údajne napadla pri pohľade na hviezdy pred štúdiom, kde práve nahrávali. Čo pri pohľade na hviezdy napadá vám?

Prečítajte si: 3 tipy, ako si nájsť novú obľúbenú pesničku

Gorillaz
19-2000

Najznámejšia virtuálna kapela na svete Gorillaz. Možno vám názov singlu veľa nenapovedá, no už pri prvých tónoch určite zažívate takú nostalgiu ako my. Pieseň bola súčasťou mnohých filmov, ale aj niekoľkých hier vrátane legendárnej FIFA 2002.

Lenny Kravitz
Fly Away

Keďže mnoho spomínaných piesní bolo napísaných náhodou, ani tento príbeh pre vás nebude prekvapením. Lenny Kravitz si totiž iba skúšal svoje nové gitarové kombo a zrazu je hit na svete! Vďaka takejto „náhode” následne prerazil po celom svete.

10 ďalších hitov

Nestačila vám dávka nostalgie? Ešte sa necítite príliš starí? Ani my nie, tak si spolu zaspomínajme celým playlistom, kde nájdete aj 10 ďalších hitov z prelomu milénia.


Či už máte radi staršie, alebo novšie skladby, určite si prídete na svoje prostredníctvom aplikácie TIDAL, a to hneď v plnej kvalite. Predplatné streamovacej služby aj s neobmedzenými dátami môže byť teraz súčasťou vášho O2 SMART Paušálu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac