Väčšina z nás nosí vo vrecku slušnú fotografickú výbavu, no počet megapixelov a plejáda režimov nie sú zárukou zaujímavého obsahu. Pri stovkách fotiek a videí, ktorými sa denne preskrolujeme, stále najviac funguje originálny nápad.
Máme pre vás 5 tipov, ako kreativitou a šikovnosťou rozvíjať vaše nápady a naplno využiť potenciál foťáka a kamery vo vašom vrecku. Väčšinu tipov hravo zvládne aj začiatočník s bežným smartfónom, ale nájdete tu aj výzvy pre pokročilých a podcastový bonus.
Čaro kreatívneho strihu
Pútavý obsah na sociálnych sieťach nemusí vždy používať triky a efekty. Často stačí kreatívny strih, dokonca veľmi jednoduchý. Jednou z možností je dynamicky za sebou poukladať kratučké zábery. Predstavte si, že ste sa rozhodli spraviť video o tom, ako otvárate plechovku so svojím obľúbeným nápojom.
Na prvom zábere rezko položte plechovku na stôl, druhý záber je detail na to, ako plechovku otvárate, tretí, ako nápoj nalievate do pohára, a posledný záber môže byť na bublinkujúcu penu. Takéto video musí byť naozaj veľmi dynamické, čo inými slovami znamená aj kratučké.
Ak vo videu zvýšite hlasitosť kľúčových zvukov, buchnutie plechovky o stôl, puknutie otvorenia, šum pri nalievaní a bublinkovanie peny, video bude opäť o niečo atraktívnejšie. Všetko toto dokážu aj bezplatné aplikácie na strih videa, ako iMovie pre iOS zariadenia alebo FilmoraGo pre Android zariadenia.
Iným spôsobom atraktívneho strihu môže byť prechádzanie záberov. Predstavte si, že spravíte záber smerujúci zľava doprava. Záber začnite za predmetom a za iným predmetom ho ukončite. Predmety by mali mať logický súvis. Dva kamene alebo strom a list. Medzi predmetmi je natáčaná scéna. Zábery môžete viesť rôznymi smermi a každý spravte s iným pohľadom a inou kompozíciou.
Ak ich dynamicky poukladáte za sebou, video bude pôsobiť veľmi priestorovo. Majstrom takýchto videí je barcelonský fotograf Jordi Koalitic.
Ak chcete robiť spomalené zábery, natáčajte v 4K
Mnohé virálne videá na sociálnych sieťach sú jednoduché zábery, ktoré obsahom či strihom reagujú na hudbu. Ak ste ešte nepočuli o TikToku, opýtajte sa svojich detí.
Ak si nechcete písať vtipný scenár, môžete napríklad video podľa hudby spomaliť. Nie však celé video, len konkrétnu pasáž. Ideálne je, ak spomalením zvýrazníte pointu videa. Tu však musíte vopred myslieť na zopár technických nastavení.
Dnes už je štandardom, že smartfóny točia video v kvalite 4K. Aj keď vám v skutočnosti na sociálne siete stačí 4-krát nižšia kvalita, natáčajte radšej v tej vyššej. Najmä vtedy, keď máte v pláne video upravovať. Ak by ste spravili veľa zásahov do videa s nízkou kvalitou, môže sa vám obraz pokaziť, napríklad bude rozštvorčekovaný.
Druhým dôležitým nastavením pre spomalené videá je počet obrázkov za sekundu alebo fps. Ako názov napovedá, ide o nastavenie, v ktorom vyberáte, z koľkých obrázkov sa bude skladať sekundové video. Čím viac obrázkov, tým plynulejšie spomalené video bude. Pri bežných 30 fps bude video pri spomalení o 25 % sekať.
Obe tieto nastavenia vyberiete na iPhonoch priamo v aplikácii kamera v pravom hornom rohu, na Android zariadeniach hľadajte v nastaveniach fotoaparát alebo kameru.
Pohrajte sa so zoomom ako Hitchcock a Tarantino
Dolly zoom je obľúbený filmársky efekt, pri ktorom máte pocit, akoby sa pozadie za objektom alebo osobou približovalo a zároveň rozťahovalo. Objekt či osoba sú pritom stále tej istej veľkosti. Autorstvo sa pripisuje majstrovi hororu Alfredovi Hitchcockovi a dolly zoom ste mohli vidieť aj v nejednej z klasík od Quentina Tarantina.
Na YouTube nájdete množstvo návodov, ako tento efekt spraviť pomocou smartfónu a aplikácie, napríklad KineMaster pre Android aj iOS, alebo náročnejšieho softvéru, ako je napríklad Adobe Premier Pro. Na záber s dolly zoomom vám v skutočnosti stačí, aby váš smartfón dokázal plynulo zoomovať počas natáčania videa. Postup je jednoduchý.
Predmet alebo osobu umiestnite do stredu záberu. Ak budete záber zoomom približovať, plynulo smartfón odďaľujte od predmetu. Naopak, ak budete pomocou zoomu odďaľovať, smartfón k predmetu približujte. Je veľmi dôležité, aby bol protipohyb čo najplynulejší a zároveň obraz čo najstabilnejší. Bude to chcieť trochu cviku. Na umocnenie efektu stačí finálny záber spomaliť približne o 30 %.
Smartfóny dnes ponúkajú kombináciu optického a digitálneho zoomu. Optický je v priemere 3-násobný a digitálny môže byť až 100-násobný. V prípade dolly zoomu je pre vás dôležité skontrolovať, ako plynulo smartfón prechádza z optického do digitálneho zoomu. Veľa smartfónov totiž bojuje s tým, že tento prechod nie je plynulý. Doslova uvidíte „skok“ v zábere, ktorý vám dolly zoom pokazí. Treba teda spraviť záber len pomocou optického alebo digitálneho zoomu.
Správne svetlo
Základom fotografie a videa je svetlo. Možno už poznáte rady, že obsah by ste mali tvoriť počas zlatej hodinky, nemali by ste fotiť ani točiť na pravé poludnie a že portréty je najlepšie robiť tak, že modelka či model stojí v tieni a fotograf na slnku. Ideálne svetelné podmienky si však neobjednáte a doslova samostatnou kategóriou je tvorba obsahu v interiéri.
Vytvoriť si vlastné svetelné podmienky na portrét je až prekvapivo jednoduché. Tradične používané kruhové svetlo, ktoré je kategorizované ako svetlo na makrofotografiu, dnes bez problémov pripnete aj na smartfón. SBS – selfie kruhové svetlo pre smartfón oceníte pri tvorbe cestovateľského obsahu v teréne. Naopak, na štúdiové recenzie, mejkapové tutoriály či iné rozprávacie videá sa perfektne hodí SBS – kruhové svetlo 8“, stojan a bezdrôtová spúšť.
Zelené pozadie nielen pre Hollywood
Nie je žiadnym tajomstvom, že kasové trháky sa natáčajú pomerne nudne pred obrovskými zelenými pozadiami a zaujímavé efekty sa vyrábajú až v postprodukcii v počítači. Prečo zelené pozadie? Pretože zelená sa nepodobá na žiaden odtieň ľudskej pokožky a predmety sa z videa najčastejšie mažú alebo, naopak, pridávajú eliminovaním farieb. Počas postprodukcie sa tak nestane, že by sa nechcene vymazala aj postava či jej časť.
Ako toto môže pomôcť pri tvorbe obsahu práve vám? Rôzne aplikácie, napríklad Green Screen Pro pre iPhony alebo Chromavid pre zariadenia s Androidom, sú určené práve na prácu so zeleným pozadím. Ľahko sa tak vo videu premiestnite do vesmíru, prejdete po hladine vody alebo vám budú vo videu levitovať predmety. Stačí si zaobstarať zelenú mikinu, v ktorej budete držať pohár s vodou, v appke vymazať z videa rukáv a pohár sa vznáša len tak v priestore.
Bonus: Aj pri podcastoch sa dá začať so smartfónom
Ak ste pre kvalitnejší obsah na sociálne siete ochotní investovať do hardvérového vybavenia, čo je v niektorých prípadoch nevyhnutné, rýchlo si uvedomíte, že máte takmer všetko podstatné aj na tvorbu (video)podcastu. Samozrejme, isté ústupky budete musieť spraviť, no tie dokážete vyvážiť kvalitným obsahom.
Ak potrebujete doladiť „hardvérové detaily“, môže vám byť veľmi nápomocný kompaktný stojan na smartfón SBS – selfie tripod stojan Pro, ten by vo vašej výbave nemal chýbať ani vtedy, ak ste sa rozhodli pre SBS – selfie kruhové svetlo pre smartfón.
Aby ste zvýšili kvalitu zvuku svojho podcastu, nemusíte nutne kupovať profesionálny mikrofón. Na základné použitie stačia aj bezdrôtové smartfónové slúchadlá, napríklad OnePlus Buds. V prípade, že vaša hardvérová výbava zahŕňa iba smartfón a tvorba podcastu vás láka, skúste začať s SBS – súpravou na streaming – stojanom, mikrofónom, svetlom a bezdrôtovou spúšťou.
Fotomobily s kvalitnou kamerou, ale aj šikovné príslušenstvo na tvorbu pútavého obsahu si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.