Plynulý displej ocenia aj vaše oči. Vybrali sme 6 smartfónov pre pohodlnejšie hranie aj skrolovanie

Trávite na mobile veľa času? Pri perfektne plynulom displeji si oddýchnu vaše oči aj hlava.

Krásne farby, perfektná svietivosť, no stále seká? Zlá plynulosť displeja smartfónu môže pokaziť celkový zážitok z jeho používania. Ako sa takejto skúsenosti vyhnúť?

Kreslenie svetlom aj vtipné panorámy. 6 tipov na kreatívne fotky s vaším smartfónom

Pri hľadaní nového smartfónu odporúčame siahnuť po modeli, ktorý ponúka obnovovaciu frekvenciu displeja aspoň 120 Hz. Obnovovacia frekvencia displeja (v Hz) uvádza, koľkokrát za sekundu dokáže obrazovka prekresliť zobrazený obsah. To v praxi znamená, že čím rýchlejšia je obnovovacia frekvencia displeja, tým menej rozostreného pohybu. Je to dôležité najmä pri hrách, videách, ale aj bežnom skrolovaní.

Ľudský mozog si síce dokáže obraz „dokresliť“, ale obraz sa môže javiť rozmazaný a môže viac unaviť naše oči. Vybrali sme rovno 6 smartfónov, ktoré toto kritérium dokonale spĺňajú a nezaostávajú ani pri ďalších vychytávkach.

Xiaomi 11T 5G

Funkcia Cinemagic, ktorou sa pýši Xiaomi 11T 5G, spája pokročilú umelú inteligenciu a prvotriednu kombináciu fotoaparátov. K dispozícii je hlavný 108 Mpx fotoaparát, 5 Mpx teleobjektív a 8 Mpx ultraširokouhlý objektív so zorným uhlom 120 stupňov, ktorý si dokonca rozumie aj s nočným režimom. Táto výbava ponúka celú paletu možností, ktoré vám pomôžu vytvoriť profesionálne video. Medzi inými nechýba ani audiozoom, teda pri zoomovaní sa nepribližuje len obraz, ale aj zvuk.

O výkon sa v prípade Xiaomi 11T 5G stará čip MediaTek 5G, ktorého výkon narástol o 22 % v porovnaní s predošlou generáciou. Spotreba energie, naopak, klesla o 25 %. 5 000 mAh batéria vydrží aj dva dni používania. Superrýchle 67 W nabíjanie dostane stav batérie z 0 na 100 % už za 36 minút.

K  dispozícii máte 6,67-palcový AMOLED displej, ktorý bez problémov zobrazí viac ako miliardu farieb, vďaka čomu budú jednotlivé farebné prechody dokonale plynulé. Samostatnú pozornosť si zaslúži adaptívna obnovovacia frekvencia 120 obrázkov za sekundu. Xiaomi 11T 5G ponúka aj USB-C, NFC či infraport, ktorý premení smartfón na diaľkový ovládač.

Motorola Moto G51 5G

Displeje, ktoré vám ukážu 120 obrázkov za sekundu, teda ponúknu perfektne plynulý obraz aj pri hrách, už dávno nie sú výsadou pre vyvolených. Dôkazom je aj Motorola Moto G51 5G, ktorá presne takúto obnovovaciu frekvenciu ponúka na IPS LCD 6,8-palcovom FHD+ displeji. 

Dual SIM smartfón vás tiež zaujme fotovýbavou. Hlavný fotoaparát má 50 Mpx, širokouhlý so zorným poľom 118 stupňov má 8 Mpx a makro si od výrobcu vyslúžilo 2 Mpx. Selfie si spravíte 13 Mpx predným fotoaparátom, ktorý je do displeja umiestnený „priestrelom“, o zobrazovaciu plochu vás teda ochudobňuje minimálne. Aby fotoaparáty pracovali plynulo a rýchlo, potrebujú solídnu podporu. Tú im zabezpečuje čip Snapdragon 480 Pro 5G. Ako názov naznačuje, pripojiť ho do 5G siete novej generácie nie je problém.

Motorola Moto G51 5G je vybavená 5 000 mAh batériou, ktorú môžete nabíjať 10 W nabíjaním. Istotne poteší 3,5 mm jack na slúchadlá. Čítačka odtlačkov prstov je ukrytá v bočnom tlačidle. Odolnosť proti vode je na úrovni certifikácie IP52 a za šikovného pomocníka môžeme považovať aj informačnú diódu, vďaka ktorej viete o prijatých správach aj bez toho, aby ste zapínali displej. 

Samsung Galaxy S21 FE 5G

Fan Edition vlajkovej lode sa Samsungu osvedčila, preto v tejto línii pokračuje. Novinka Samsung Galaxy S21 FE 5G ponúka Dynamic AMOLED 2X displej s uhlopriečkou 6,4 palca a obnovovacou frekvenciou 120 Hz, ktorá ulahodí aj hráčom. O výkon sa stará čip Qualcomm Snapdragon 888, ktorý zabezpečuje perfektne plynulý chod smartfónu aj v náročných situáciách. 

Na matnej zadnej strane smartfónu nájdete základný a širokouhlý fotoaparát, ktoré majú po 12 Mpx. Telefoto dostalo 8 Mpx, vďaka čomu sa vám podarí spraviť opäť lepšie portréty. Tie podporí aj prepracovaná umelá inteligencia. Selfie kamera má 32 Mpx. Samsung obzvlášť upozorňuje na vylepšený nočný režim, ktorý zvládne pekné fotografie aj počas párty s kamarátmi.

4 500 mAh batéria je podporovaná 25 W nabíjaním, vďaka ktorému na indikátore stavu nabitia zasvieti 50 % už po 30 minútach nabíjania. Nechýba ani bezdrôtové či reverzné nabíjanie. Samsung Galaxy S21 FE 5G ponúka aj certifikáciu odolnosti IP68, Wi-Fi 6, 5G, zdieľanie obrazovky cez Wi-Fi na veľké displeje, NFC či extra mikrofóny na potlačenie ruchov z okolia pri telefonovaní. 

Oppo Reno5 5G

Telefón z drsnejšieho plastu, ktorý sa dokáže ubrániť odtlačkom prstov a rôznym nečistotám. V dobe, keď je sklo na smartfónoch takmer povinnosťou, takáto charakteristika rozhodne zaujme. Oppo Reno5 5G však má v rukáve oveľa vyššie karty než len lákavú zadnú stenu. FHD+ AMOLED displej má uhlopriečku 6,4 palca, maximálnu svietivosť 750 nitov a obnovovaciu frekvenciu 90 Hz. Inými slovami, krásne farebný a plynulý dispej si pohodlne užijete aj na silnom slnku.

Hlavný zadný fotoaparát má 64 Mpx a rozhodne sa pri ňom oplatí spomenúť zaostrovací motor s uzavretou sučkou. Ultraširokouhlý fotoaparát so zorným uhlom 119 stupňov si v prípade Oppo Reno5 5G vyslúžil 8 Mpx, zatiaľ čo makro fotoaparát a čiernobiely fotoaparát, ktorý slúži na ostrenie, zhodne po 2 Mpx. Selfie kamera má 32 Mpx. Výrobca upriamuje pozornosť najmä na video a nočné zábery, ktoré sú v prípade tohto modelu na naozaj vysokej úrovni. 

O výkon sa stará čip Snapdragon 765G, o výdrž zasa 4 400 mAh batéria, ktorá je doplnená 65 W rýchlonabíjaním. Vďaka nemu vám stačí 5 minút na nabíjačke a môžete smartfón používať 4 hodiny. Smartfón odomknete  odtlačkom prsta aj tvárou. Nechýba NFC čip, ktorý umožňuje smartfónom platiť. 

OPPO Reno5 5G je ako komorník Jean. Nenápadný a maximálne spoľahlivý

OnePlus Nord 2 5G

Čínsky výrobca sa s modelom OnePlus Nord vrátil k svojej pôvodnej filozofii „zabijaka vlajkových lodí“, teda k smartfónu, ktorý za rozumnú cenu ponúka naozaj veľa. A Nord sa stal veľmi obľúbeným. Aktuálna druhá generácia OnePlus Nord 2 5G je ešte prepracovanejšia.

Druhá generácia sa od tej prvej líši veľkosťou batérie a rýchlosťou nabíjania. OnePlus Nord 2 5G ponúka 4 500 mAh, ktoré nabijete vďaka 65 W nabíjaniu už za 30 minút. Ďalším zásadným rozdielom je hlavný fotoaparát, ktorý má 50 Mpx. Širokouhlý so zorným poľom 119 stupňov si vyslúžil 8 Mpx. Fotovýbavu uzatvára 2 Mpx monochromaticky snímač, ktorý sa stará o ostrejšie fotografie. Selfie fotoaparát má 32 Mpx. 

OnePlus Nord 2 5G ďalej ponúka 6,34-palcový Fluid AMOLED displej s obnovovacou frekvenciou 90 Hz a podporou HDR10+. O výkon smartfónu sa stará čip MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G. Je teda jasné, že „dvojka Nord“ dokáže využiť benefity siete novej generácie. 

O rýchle pripojenie k internetu sa však stará aj najnovšia Wi-Fi 6. Vo výbave ďalej nájdete USB-C a NFC, ktoré umožní platby smartfónom bez nutnosti vyťahovať platobnú kartu, alebo optickú čítačku odtlačkov prstov skrytú pod displejom. 

iPhone 13

Absolútne jasným poznávacím znamením iPhonu 13 je najvyspelejšia sústava dvoch kamier, akú kedy Apple ponúkol. Zároveň sa čip A15 Bionic, ktorý vo svete smartfónov robí poriadny prievan, nebráni prívlastku najvýkonnejší vôbec. Fotosústava pozostáva z hlavného širokého a ultraširokého fotoaparátu. Hlavný fotoaparát dokáže zachytiť o 47 % viac svetla ako jeho predchodca. Ultraširoký si zasa hravo poradí aj s nočnými fotkami, na ktorých v tmavých miestach dokáže zachytiť oveľa viac detailov. 

Pri fotoaparátoch sa nesmie vynechať vylepšená stabilizácia obrazu, vďaka ktorej budú fotky ostré aj pri čase uzávierky 2 sekundy bez statívu, teda z ruky. Smart HDR 4 zasa dokáže rozoznať až štyri tváre na fotografii a upraviť kontrast, osvetlenie a tón pleti pre každú zvlášť. Samozrejme, v reálnom čase. 

Za týmto všetkým a mnohým ďalším, čím by sa fotografia a video na iPhone 13 mohli chváliť, je výkon. O ten sa stará čip A15 Bionic, ktorý sa okrem podpory ohurujúceho výkonu fotoaparátov stará aj o celkový bezchybný chod smartfónu. Zároveň je až prekvapivo nenáročný na spotrebu energie a je doslova trezorom pre vaše citlivé dáta. 


Smartfóny s krásnym plynulým displejom si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac