Kreslenie svetlom aj vtipné panorámy. 6 tipov na kreatívne fotky s vaším smartfónom

Nepotrebujete profi vybavenie, aby ste ohúrili fotkami. Skúste sa vyhrať s foťákom, ktorý nosíte vo vrecku.

Chcete oživiť svoje sociálne siete alebo vás baví fotiť a chceli by ste priniesť do sveta viac kreatívnych nápadov? Stačí zobrať smartfón a vnímať drobnosti každodenného života. Vzniknúť môžu naozaj zaujímavé zábery.

Podrobnú recenziu ľahučkej dizajnovej novinky Huawei nova 9 si môžete prečítať, ak kliknete na tento odkaz.

 Na inšpiráciu sme pre vás pripravili 6 nápadov, na ktoré nepotrebujete nič, čo by ste nemali doma. My sme napríklad všetky fotky v článku spravili na Huawei nova 9 a nijako ich ďalej neupravovali. Ak sa vám podarí niečo zaujímavé odfotiť a budete mať chuť podeliť sa o svoje výtvory,  potešíme sa, ak nás označíte na Facebooku alebo tagnete v storkách na Instagrame.

Vyjašte sa s kreatívnou panorámou

Panoráma je prekvapivo kreatívny spôsob, ako jednoducho odfotiť zábery, ktoré boli kedysi výsadou majstrov Photoshopu. Pomocou panorámy môžete jednoducho vytvoriť zábavnú fotku, na ktorej je jedna osoba viackrát. Niečo ako komiksový skeč na fotke.

Tento trik najlepšie funguje so statívom, ale úplne postačí aj fotograf so stabilnými rukami. Vyberte si tri polohy, v ktorých sa chcete odfotiť, struhnite si prvú pózu a nechajte fotografa nasnímať vás a malý kúsok pred vami. 

Potom obehnite fotografa v protismere záberu, postavte sa na nové miesto a fotograf môže pokračovať v snímaní panorámy. A na záver si všetko ešte raz zopakujte. Nezabudnite, že fotka vzniká na jeden záber, takže fotograf vždy len na chvíľu zastaví pohyb smartfónom.

Skúste robiť nočné zábery aj počas dňa

Nočný režim je dnes bežnou funkciou a veľakrát hrá dôležitú rolu pri rozhodovaní pri výbere smartfónu. Keď už máme foťák vo vrecku, chceli by sme mať pekné fotky aj pri horších svetelných podmienkach a v noci.

Nočný režim sa však oplatí zapnúť aj počas dňa. Fotky budú saturovanejšie, viac zaostrené a značne farebnejšie, akoby ste ich fotili s HDR efektom. V našom prípade sme si túto fintu obzvlášť užívali, pretože Huawei je špecialista na režim nočnej fotografie, čo potvrdil aj v prípade Huawei nova 9.

Rozmazávajte všetko, čo sa len dá

Moderné smartfóny dnes robia krásne portréty vďaka tomu, že vedia pekne rozmazať pozadie, prípadne aj popredie. S rozmazaním fotografie navyše vďaka umelej inteligencii môžeme pracovať aj spätne, teda rozmazanie meniť už na hotovej fotografii. A tu sa nám otvára nový kreatívny svet. 

Výsledkom môže byť fotografia, na ktorej môžete z prostredia vytiahnuť niečo menej nápadné, čo vo finále zmení celkový dojem z fotky. Túto funkciu síce nemajú všetky smartfóny, ale väčšina moderných smartfónov má vo svojej fotovýbave senzor hĺbky ostrosti, vďaka ktorému sa môžete s rozmazávaním do sýtosti pohrať pri fotení. 

Načo vlastne sú všetky tie foťáky v mobiloch? Ukážeme vám, keď kliknete sem

DIY finta pre milovníkov rámikov

Aplikácií, ktoré vašim fotkám pridajú rôzne kreatívne a zábavné rámiky, je obrovské množstvo. Nevýhodou tých naozaj dobrých je to, že bývajú také populárne, že rovnaký rámik, ako ste použili vy, používa strašne veľa iných ľudí. 

Ak chcete byť originálni a jedineční, môžete si pri troche fantázie vytvoriť vlastný rámik, ktorým dáte svojim fotkám nový rozmer. Stačí, ak budete fotografovať cez dostatočne široký otvor, aby šošovka smartfónu dobre „videla“, zároveň by však vaša pomôcka mala zasahovať po okrajoch do záberu.

My sme napríklad použili plastovú fľašu. Rozrezali sme ju na polovicu a úzku časť hrdla sme priložili k fotomodulu smartfónu. 

Preneste sa do abstraktného sveta

Vytvorili ste počas tvorivých chvíľ niečo pekné a chcete sa pochváliť naozaj zaujímavou fotkou?   Skúste si doma urobiť abstraktné, futuristické či vesmírne prostredie. 

Na notebooku si na YouTube pustite na celú obrazovku niektoré z abstract liquid 4K videí. Na klávesnicu položte zrkadlo a naň predmet, ktorý budete fotiť. Priklopte monitor notebooku tak, aby bol čo najbližšie k predmetu. Nám sa takto podarilo odfotiť doma vyrobenú Sochu slobody z lega.

Kreslite svetlom

Režim Pro je dnes čoraz dostupnejšou funkciou v natívnych foto appkách smartfónov. Väčšinou ponúka možnosť nastaviť si všetky parametre fotografie manuálne podľa seba. Ako to využiť, keď dnes smartfón dokáže sám vybrať aj vhodný kreatívny režim?

Keď si nastavíte rýchlosť uzávierky na 5 a viac sekúnd podľa toho, aká veľká tma je v prostredí, v ktorom fotíte, môžete sa pred šošovkou smartfónu pohybovať a budú z vás na zábere duchovia. Ak sa budete pohybovať dostatočne rýchlo a budete mať v ruke zdroj svetla, napríklad iný smartfón so zapnutým displejom, môžete fotku pokresliť podobne ako my. 

Takýto záber radšej nefoťte z ruky. Ak nemáte statív, úplne stačí smartfón o niečo pevne oprieť, aby výsledná fotka nebola rozmazaná.


Huawei nova 9 si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Viete, ktoré filmy inšpirovali rockové klipy? Zaspomínajte si na legendárne videá U2 či Guns N’ Roses

Prepracovaný scenár, akčné scény aj dejové zápletky. Pozrite si kultové rockové klipy svetových kapiel.

Keď na začiatku osemdesiatych rokov vznikla televízia MTV, nikto ešte netušil, aké veci sa začnú vďaka tomu diať v hudbe. Z obyčajných pesničkových klipov sa postupne začali stávať náročné filmové kúsky a popularita ich sledovania rástla neuveriteľným tempom. Vybrali sme niektoré z nich, ktoré dnes už môžeme považovať legendárne.

​​Za prémiovú hudobnú službu platiť nemusíte. TIDAL môžete mať v cene O2 SMART Paušálu, a navyše teraz v ešte lepšej kvalite. Ako ušetriť 5,99€ mesačne?

Nirvana
Smells Like Teen Spirit

Klip nielenže bol na tú dobu zaujímavý svojím spracovaním, ale bol aj dôležitým míľnikom v rockovej hudbe. Nirvana v ňom spopularizovala nový hudobný štýl nazývaný grunge, a to nielen hudobne, ale aj čo sa imidžu týka. Roztlieskavačky, rozbláznení tínedžeri, školník, ktorý si hudbu zjavne užíva, basketbalový kôš a gitary zavesené nízko, skoro až na kolenách hudobníkov. 

Prostredie pôsobí ako scéna zo stredoškolského podujatia v školskej telocvični, na ktorom kapela vystupuje. Klip sa však natáčal vo filmovom štúdiu GMT Studios v Culver City v Kalifornii. Inšpiráciou klipu bol film Over the Edge režiséra Jonathana Kaplana, v ktorom sa dospievajúca mládež túži vymaniť zo zažitých stereotypov, podobne ako to bolo aj v prípade dnes už legendárneho Kurta Cobaina. 

Bon Jovi
It’s My Life

Klip s prvkami akčného filmu, kde hlavný hrdina beží za svojou priateľkou na koncert kapely, ktorý sa odohráva v Los Angeles, a má na to päť minút. Koncert kapely sa odohráva v legendárnom 2nd Street Tunnel, ktorý sa často používa na fotenie reklám, točenie klipov, ale objavil sa aj v mnohých filmoch, ako napríklad Terminátor či Flashdance. 

Téma klipu bola inšpirovaná filmom Lola beží o život, v ktorom Lola musí za dvadsať minút zohnať stotisíc mariek, lebo inak jej priateľ Manni zomrie. Lola vyrazí do ulíc Berlína a beží nie ako o život, ale vážne o život. Hlavného hrdinu v klipe hrá herec Will Estes, s ktorým sa John zoznámil pri natáčaní filmu Ponorka U-571. Hudobné video má už viac ako miliardu zhliadnutí a pri tejto príležitosti sa Jon Bon Jovi na Twitteri všetkým fanúšikom špeciálne poďakoval za to, že spoločne tvoria históriu.

U2
Beautiful Day

Pieseň je z albumu All That You Can’t Leave Behind, na ktorom sa kapela po rokoch experimentovania s elektronickou hudbou vrátila k svojmu pôvodnému rockovému zvuku so surovými gitarami a energickými pesničkami. Beautiful Day je toho priamym dôkazom. Video sa nahrávalo na parížskom Letisku Charla de Gaulla, kde kapela hrá medzi pristávajúcimi a odlietajúcimi lietadlami.

Režisérom bol známy Jonas Åkerlund, ktorý je podpísaný pod množstvom skvelých videoklipov známych kapiel a interpretov, ako Metallica, Rammstein, Lady Gaga či Britney Spears, a získal niekoľko ocenení Grammy.

Máte radšej tvorbu popových umelcov? Pozrite si videoklipy, ktoré prepísali históriu popu

Existuje aj alternatívna verzia klipu, ktorý bol natočený v malej francúzskej obci Éze v Provensalsku. Bono tu vlastní víkendový dom, kam chodí oddychovať s rodinou a niekoľkokrát sa tu stretla aj celá kapela, aby si dobili baterky a oddýchli po náročnom turné. Na videu vidieť práve takéto stretnutie kapely, hranie v štúdiu a prechádzky po pláži. V porovnaní s pôvodným klipom tu chýba akékoľvek napätie a hudbe to uberá na energii.

Guns N’ Roses
November Rain

Fenomenálna pieseň z ich tretieho a veľmi úspešného albumu Use Your Illusion. Pieseň má na albume takmer neuveriteľných deväť minút a túto dlhšiu verziu použili dokonca aj do klipu. Skrátená verzia, ktorá bola použitá v rádiách, mala päť minút. Vďaka minutáži sa stala najdlhšou piesňou, ktorá dosiahla Top 10 v americkej hitparáde Billboard Hot 100.

Dej klipu sa odohráva na svadbe s dramatickou zápletkou na svadobnej hostine. Modelka Stephanie Seymour, ktorá v klipe vystupuje, a Axl Rose v tom čase tvorili skutočný pár. Stephanie sa objavila aj vo videu k piesni Don’t Cry. Legendárne je aj Slashovo gitarové sólo pred kostolom, ale keďže interiérové scény sa natáčali v zime v kostole v Los Angeles, museli kvôli týmto exteriérom cestovať do Nového Mexika na juhozápade USA. Ak by ste však ten kostol hľadali, nenájdete ho, pretože to boli len rekvizity postavené na tento účel.

Foo Fighters
Learn to Fly

Táto pieseň je najúspešnejšia z repertoáru kapely a rozhodne jej pomohol aj humorne ladený klip. Dej sa odohráva v lietadle a všetky postavy stvárnili samotní členovia kapely. Ich herecký talent sa nedá zaprieť a je skutočne chuťovka vidieť, ako dokonale zahrajú nielen mužské, ale aj ženské postavy a rôzne charaktery. Okrem nich sa v klipe objavila aj populárna dvojica z hudobnej skupiny Tenacious D, z ktorej známejší je asi najmä herec a hudobník Jack Black. Videli ste ho napríklad vo filme Škola rocku alebo Gulliverove cesty.

Kapela Foo Fighters si v klipe uťahuje z viacerých filmov s leteckou tematikou. Klip získal v roku 2001 cenu Grammy. Zaujímavosťou je, že v roku 2015 sa v talianskom meste Cesena stretlo 1000 hudobníkov a unisono zahrali a zaspievali práve túto skladbu, kde na záver zaznela prosba, aby Foo Fighters prišli na toto miesto odohrať koncert, čo kapela nakoniec aj splnila.

Soundgarden
Black Hole Sun

Klip, ktorý je známy svojou apokalypticko-psychedelickou atmosférou. Odohráva sa na predmestí fiktívneho mestečka. Dej aj spracovanie boli nápadom režiséra Howarda Greenhalgha, ktorý režíroval napríklad aj klipy pre kapely Pet Shop Boys, Spice Girls či dokonca pre Eltona Johna. 

Zaujímavosťou je, že klip bol uvedený na MTV v akejsi miernejšej verzii a až po veľkom úspechu ho po niekoľkých týždňoch nahradili prepracovanejšou verziou s viacerými vizuálnymi efektmi. Nie je žiadnym prekvapením, že vo svojej dobe klip získal niekoľko cien. Hovorí sa, že frontman kapely Chris Cornell zložil túto pieseň za 15 minút.

Tublatanka
Pravda víťazí

Pieseň sa stala populárnou vďaka Nežnej revolúcii. V klipe sa objavuje zostrih dôležitých udalostí a míľnikov z dejín Česka a Slovenska, ako aj zábery z demonštrácií Nežnej revolúcie. Klip vytvorila režisérka Katarína Ďurovičová, ktorá sa v súčasnosti podieľa na viacerých seriáloch a reláciách. Kapela je známa aj tým, že v prvých revolučných dňoch požičala organizátorom demonštrácií svoju aparatúru na ozvučenie. 

Zaujímavý je aj fakt, že pesnička bola nahratá už rok pred revolúciou, čo bol v období neslobody a komunistického režimu odvážny čin. Ale ako sa nakoniec ukázalo, starý režim už asi tušil, že jeho dni sa blížia ku koncu. Kapela Tublatanka už síce nehrá v pôvodnej zostave, v ktorej nahrali túto pieseň, ale je stále aktívna a vydáva albumy. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Prvotriedny smartfón aj pre náročných Huawei P60 Pro môžete získať s praktickým darčekom

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac