OPPO Reno5 5G je ako komorník Jean. Nenápadný a maximálne spoľahlivý

Zoznámte sa so značkou OPPO. Model Reno5 5G prišiel pripraviť pôdu silnej čínskej značke a svoju misiu plní nad očakávania.

Slovenský smartfónový trh sa za posledné mesiace znova rozrástol. Čínska značka OPPO u nás zatiaľ predstavila dva modely − OPPO Reno5 5G a OPPO Reno5 Z 5G. A práve prvý menovaný model sme mali možnosť vyskúšať. Aké pocity v nás zanechal?

Film by sa stiahol za 7 sekúnd. Vyskúšali sme skutočnú rýchlosť 5G siete

Na úvod musíme povedať, že pri OPPO nemusíte mať obavy z novej neskúsenej značky. Čínsky výrobca je vo svete smartfónov jedným z najsilnejších hráčov. Od svojho vzniku v roku 2004 značka expandovala do viac ako 40 krajín sveta a na domácom trhu je najväčším výrobcom v kategórii. 

V roku 2019 sa v Číne stalo OPPO najpopulárnejšou značkou a v globálnom meradle sa už roky pohybuje na 4. až 6. mieste v predajnosti. 

Prvé dojmy z naloženého balenia

Pri OPPO Reno5 5G ako prvé zaujme veľká krabica. Výrobca stavil na 65 W rýchlonabíjanie, čoho výsledkom je aj adaptér a USB-C kábel s rozmermi blížiacimi sa notebookovému napájaniu. V balení nájdete aj silikónový obal, ktorý dorovná vystupujúci fotoaparát a ochráni displej vďaka presahu po obvode zobrazovacieho panela. 

Užitočnú pomôcku som však nasadzoval na smartfón s pomerne veľkým sebazaprením, pretože zadná strana OPPO Reno5 5G je z príjemného plastu s povrchovou úpravou, ktorá odoláva odtlačkom a nečistotám. Navyše je veľmi príjemná na dotyk. Viac než silikónové puzdro. Lenže ochrana smartfónu dostala prednosť.

Zaujímavé riešenie upozornenia na notifikácie

Z hardvérovej výbavy, ktorú viete odčítať prezeraním si telefónu, môžeme začať s USB-C, pokračovať 3,5 mm jack konektorom, tlačidlom napájania a tlačidlami ovládania hlasitosti. Výrobca sa rozhodol pre jeden reproduktor, ktorý základné úlohy plní perfektne, no ak chcete zvukový či hudobný zážitok, pripojíte si slúchadlá. Cez spomenutý jack alebo pomocou Bluetooth 5.1. 

Smartfónu chýba informačná LED dióda, ktorá upozorňuje na notifikácie, ale výrobca ju nahradil svetelným efektom, ktorý v prípade potreby opíše obvod displeja. Pre mňa vizuálne zaujímavé riešenie, ktoré celkovo príjemne zapadá do veľmi farebnej a veľkorysej nadstavby základného operačného systému. 

Na svoju kategóriu veľmi solídny fotoaparát

Na zadnej strane smartfónu vystupuje sústava štyroch fotoaparátov. Ide o kombináciu hlavného 64 Mpx, širokouhlého 8 Mpx a tradičnej doplnkovej dvojice markofotoaparátu a senzora hĺbky ostrosti, ktoré majú zhodne po 2 Mpx. Zastávam názor, že kreatívna duša za dobrých svetelných podmienok spraví zaujímavú fotografiu takmer s čímkoľvek. Ja však do tejto kategórie, bohužiaľ, nepatrím, preto makro a senzor hĺbky ostrosti preskočím.

Na čo vlastne sú všetky fotoaparáty v mobiloch? Ukážeme vám, stačí kliknúť sem

Hlavný fotoaparát, ktorý je vybavený riešením spájania 4 pixelov do jedného, je iná káva. Počas dňa ponúkne fotografie, s ktorými bude bežný používateľ absolútne spokojný. Nepostrehol som zbytočný šum, farby boli na fotografiách príjemné a dostatočne sýte, rovnako som počas testovania na fotografiách nevidel neostrosti, ktoré by som nespôsobil ja. 

Pochváliť musím rýchlosť fotoaparátu. Fotil som na 64 Mpx s automatickým HDR. Veľkosť fotografie nastavíte potiahnutím smerom nadol priamo v aplikácii fotoaparátu. Nemusíte otvárať menu. Pomer strán fotografie si viete vybrať spomedzi klasických formátov 1 : 1, 4 : 3, 16 : 9 a podľa mňa doplnkový Full. Toto je formát fotografie, ktorý kopíruje pomer strán displeja. Či ho budete chcieť používať, je na individuálnom zvážení.  

Širokouhlému fotoaparátu počas dňa nie je čo vytknúť, so zhoršujúcim sa svetlom sa už nedostatky objavili. Nie však zásadné. Viac ma prekvapil nočný režim, ktorý aj vďaka silnej podpore umelej inteligencie dokáže aj vo veľkej tme ponúknuť skutočne uspokojivú fotografiu. OPPO Reno5 5G vzhľadom na svoju triedu a cenovku ponúka veľmi obstojné fotografie, ktoré rozhodne neurazia. Na bežné zachytenie milých spomienok je tento smartfón perfektný.

Šliape ako švajčiarske hodinky s dostupnou cenou

Pod „kapotou“ skrýva Reno5 5G kombináciu technických parametrov, ktorú je ťažké si zapamätať a popravde zrejme nikoho ani veľmi nezaujímajú. Dôležité je, čo spoločne dokážu. Už pri fotoaparáte som chválil rýchlosť, čo je náznak toho, že výkon smartfónu je skutočne dobrý. Počas testovania som nepostrehol zaváhanie, trhanie obrazu či zbytočné premýšľanie pri akejkoľvek úlohe. 

Z technických vecí však musím spomenúť zaujímavé riešenie, vďaka ktorému dokážete zväčšiť 8 GB operačnej pamäte RAM o ďalšie 2, 3 alebo 5 GB. Toto využijete najmä pri hrách či pri práci s videom. Technológia je postavená na tom, že operačná pamäť dokáže využiť aj úložnú pamäť, ktorú smartfón práve nepotrebuje. V nastaveniach napíšte do vyhľadávania zväčšenie RAM, vyberte jednu z troch možností a reštartujte smartfón.

Displej aj pre náročnejších

Neoplatí sa chodiť okolo horúcej kaše. Displej je v mnohých prípadoch rozhodujúcim faktorom pri výbere smartfónu. OPPO Reno5 5G vám ponúkne 6,43 palca s technológiou AMOLED 2 400 x 1 080 pixelov. 

Displej ponúka obnovovaciu frekvenciu 90 Hz, v nastaveniach môžete prepnúť na 60 Hz, teda 60 obrázkov za sekundu, ale možnosť automatického prispôsobenia obnovovacej frekvencie tu chýba. Počas testovania mi však nechýbala, rovnako ako som nevidel dôvod prepínať na nižšiu obnovovaciu frekvenciu. Mohol by som tak chcieť spraviť, napríklad pre šetrenie batérie. Tá je v tomto prípade jednou z najväčších predností smartfónu a ešte sa k nej dostaneme.

Dôležitý je však najmä celkový dojem z displeja a ten je vskutku pozitívny. Príjemné farby, ostrý obraz a viditeľnosť na ostrom svetle sú nad očakávanie. Najmä na farbách si výrobca jednoducho musel dať záležať. Nadstavba operačného systému Android 11, Color OS 11.1, ponúka extrémne širokú paletu úprav vzhľadu používateľského prostredia.

Doslova môžete meniť tvary a veľkosti ikoniek, gradienty či zafarbenia jednotlivých prvkov. Aj spomenutý efekt, ktorý nahrádza LED diódu, je v ponuke v troch rôznych farbách. Pozor len, aby ste si nespravili z operačného systému vizuálne nevkusný cirkus. 

Čítajte aj: 6 smartfónov, ktoré perfektne odzrkadľujú aktuálne technologické trendy

Vychytávky pre pracantov alebo k vizuálnemu aj efektívne

Rozdeliť obrazovku na dve a mať tak otvorené dve aplikácie súčasne, je návyková funkcia, ktorá nechýba ani v OPPO Reno5 5G. Stačí mať otvorenú aplikáciu, troma prstami potiahnuť po displeji smerom nahor a otvoriť druhú aplikáciu, s ktorou chcete pracovať. Môžete kombinovať napríklad textový editor a mail alebo prehliadač a poznámky.

Odporúčam pri rozdelenej obrazovke používať smartfón horizontálne, aspoň mne sa tak pracovalo výrazne pohodlnejšie. Bohužiaľ, nie všetky aplikácie podporujú túto funkciu, najviac ma to zamrzelo pri fotografiách. 

Ďalšou zaujímavou vychytávkou je inteligentný bočný panel. Opäť je to funkcia, ktorú poznáme aj z iných smartfónov, a opäť je to veľmi návyková vec. Reno5 5G navyše ponúka možnosť zobraziť v inteligentnom paneli nedávno otvorené aplikácie. Túto možnosť tiež viete v nastaveniach vypnúť. Čo sa mi extra páčilo, je možnosť vytiahnuť z inteligentného bočného panelu aplikáciu do otvorenej aplikácie. Obrazovka sa automaticky rozdelila na dve. 

V OPPO myslia na zabezpečenie vašich dát

Ovládanie smartfónov s Androidom gestami považujem už za samozrejmosť, teda ak túto možnosť smartfón ponúka. Na OPPO Reno5 5G môžete skryť systémové tlačidlá a o to viac využívať 6,43-palcový displej. Treba priznať, že na gestá si v tomto prípade musíte trochu zvykať. Smartfón občas reaguje svojsky, všimnú si to však hlavne ľudia rozmaznaní modelmi z kategórie vlajkových lodí. 

Z bezpečnostných prvkov je k dispozícii číselné heslo, čítačka odtlačkov prstov zabudovaná do displeja a odomykanie smartfónu tvárou. Tvárová biometria ma trochu zaskočila. V pomerne veľkom šere a s nasadenými dioptrickými okuliarmi s filtrom proti modrému svetlu smartfón tvár zosnímal, skôr než som si uvedomil, že sa niečo deje, a nastavil zámok. 

Na jednej strane to bol extrémne pohodlný proces, na druhej strane vyvolal otázku, či je zabezpečenie skutočne spoľahlivé. Skúsil som teda ten najjednoduchší test, odomknúť OPPO Reno5 5G fotografiou. Smartfón sa neodomkol. Čítačka odtlačkov prstov síce občas potrebuje popremýšľať, no funguje spoľahlivo. Dokonca aj pri nečistotách na displeji. 

Za polhodinu baterka na 100 %

Najväčšími lákadlami OPPO Reno5 5G sú 64 W rýchlonabíjanie a 5G pripojenie. 4 300 mAh batéria pri bežnom používaní vydrží približne deň a pol, ak sa trochu uskromníte, bez nabíjania vydrží dva dni. Musíte si však vypnúť 5G pripojenie. Rýchlosť nabíjania? Výrobca sľubuje 100 % batérie za cca 30 minút, moja skúsenosť je niekde na 34 minútach a môžem len povedať „wow”. 

Medzi softvérové vychytávky, ktoré ma zaujali, určite patrí klonovač systému, ktorý umožní vytvoriť v smartfóne dve izolované prostredia. Jeden telefón tak môžete mať ako služobný aj súkromný zároveň. Keď sa vám skonči pracovný čas, prepnete smartfón do prostredia po práci. Prostredia viete oddeliť vizuálne, samostatne sa ukladajú fotky či kontakty a dokonca sa osve počítajú aj spotrebované dáta.

Pomôže relaxovať aj sa sústrediť

Nechýba ani možnosť nastavenia zámku na jednotlivé aplikácie, nastavenia digitálnej rovnováhy, ktorá vám pomôže obmedziť používanie smartfónu, ja som využíval najmä režim sústredenia pri práci. V tomto režime si vyberiete aplikácie, ktorými vypnete notifikácie. Tiež ich viete na potrebný čas zamknúť, keby ste nevedeli odolať prehliadaniu Instagramu. 

Počet predinštalovaných aplikácií je podľa mňa v norme. Obzvlášť ma však zaujala natívna appka Relax, ktorá plní funkciu presne podľa svojho názvu a skrýva možnosti ako relax pri zvukoch či oddychovej hudbe, pomôže vám uvoľniť sa pomocou dýchania či praskania bublín a zabaví vás skúmaním miest. Osobne som si práve túto natívnu aplikáciu veľmi obľúbil. 

Oplatí sa?

OPPO Reno5 5G je opatrný vstup silnej čínskej značky na slovenský trh. Testovaný smartfón jasne povedal, že OPPO má čo ponúknuť, a úprimne, aj keby sme sa nedočkali vlajkových lodí, vôbec to nevadí. Reno5 5G síce nenarobil hukot ako Godzila, no je maximálne spoľahlivý, má perfektnú výdrž batérie, dobrý fotoaparát a ak máte šťastie a bývate v lokalite s 5G signálom, môžete si užívať aj pre dnešok nadštandardné rýchlosti. Pri cene smartfónu do 500 eur sa mi len ťažko hľadajú negatíva. 


OPPO Reno5 5G môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Ak nechcete pre dieťa smartfón, môžete skúsiť detské smarthodinky. 5 dôvodov, prečo sú lepšie riešenie

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac