Na návšteve našich obcí: 6 objavov južného Slovenska

Preskúmajte spolu s nami možnosti výletovania naprieč južným Slovenskom v tretej časti nášho cestovateľského seriálu o slovenských obciach.

Vidieť a spoznávať kúsok iného kraja je vždy obohacujúce. Ak sa k tomu pridajú príjemné letné teploty a ľahká dostupnosť, znamená to len jedno: ideme na výlet! Hoci je turisticky atraktívnejšia severná časť našej krajiny, aj tá južná ponúka široké spektrum možností. 

Aj pri hľadaní správnej cesty sa môžete spoľahnúť na O2. S 97 % pokrytím mobilného 4G LTE internetubonusovými dátami na navigačné appky vás už slepá ulička nezaskočí. 

Ak ste už mali možnosť ochutnať melón dopestovaný v našich najnižších končinách, určite si viete predstaviť tú lahodnú sladkosť. No južné Slovensko ukrýva mnohé sympatické miesta, ktoré sa oplatí zažiť – a to nielen pre jeho povestnú dobrú úrodu či nekonečné línie nížin. Dajte sa s nami uniesť čarom obcí slovenského juhu:

Syrové kráľovstvo v Dolných Plachtinciach

Takmer povinnou zastávkou z návštevy hradu Modrý Kameň by mala byť práve dedinka Dolné Plachtince. S úsmevom na perách tam na vás čakajú majitelia rodinnej Plachtinskej farmy Baránek, ktorá sa pýši poctivou výrobou mliečnych výrobkov. Nájdete u nich všetko: od pestrej ponuky syrov cez tradičnú bryndzu a žinčicu až po korbáčiky, oštiepky či parenice.

Areál farmy je ako stvorený pre rodiny s deťmi, nachádza sa tam malé drevené ihrisko so smerovníkmi na ďalšie výlety. Len na skok od farmy sú dostupné viaceré možnosti prechádzok v prírode, ktorými môžete stráviť príjemné popoludnie (s chutným syrčekom v ruksaku). 

Orechová Potôň a jej rešpekt k šelmám

V obci neďaleko Dunajskej Stredy nájdete citlivejšiu a ľudskejšiu verziu zoologickej záhrady. Malkia Park sa stal útočiskom (nielen) pre mačkovité šelmy, ktoré boli nechcené alebo žili v nedôstojných podmienkach. Občianske združenie s rovnomenným názvom sa stará o to, aby mali všetky zvieratá zaistenú odbornú a láskyplnú starostlivosť, ako aj bezpečné životné prostredie.

V tejto dedine však toho môžete zažiť oveľa viac. Kúsok od Malkia Parku sa nachádza vojenské múzeum. Ak by ste si chceli výlet v Orechovej Potôni spestriť aj dávkou adrenalínu, nie je problém: nachádza sa tu jedno z najznámejších slovenských motokárových centier Slovakia Ring. Vďaka toľkým možnostiam na jednom mieste si v Orechovej Potôni každý príde na svoje.

Najnižší Klin nad Bodrogom s čarovnou prírodou 

Ak je vám názov tejto obce povedomý či známy (a nie ste miestni alebo z okolia), pravdepodobne ste mali z geografie dobré známky. Len kúsok od maďarských hraníc v Kline nad Bodrogom sa totiž nachádza najnižšie položený bod Slovenska s nadmorskou výškou 94,3 m n. m. Miesto zaujímavé nielen svojím jedinečným prívlastkom, ale aj okolitou dych berúcou prírodou. Mŕtve rameno rieky Bodrog a močiare vytvárajú podmienky pre výskyt vodných kvetov i vzácnej korytnačky močiarnej. Udržiavanú a pokojnú prírodnú rezerváciu sa isto oplatí poctiť svojou návštevou.

Okrem prírodnej scenérie sa v tejto južnej dedinke môžete dať unášať aj históriou. Nachádza sa tu torzo stavby ranogotického Kostolíka sv. Joachima a Anny, pričom jeho história siaha až do 13. storočia. 

Čaro nepoznaného môžete objavovať aj z pohodlia svojej obývačky. S týmito seriálmi spoznáte kultúru rôznych európskych miest  

Dotyk gotiky v Šiveticiach

Ak patríte k nadšencom architektúry, nevynechajte zastávku v Šiveticiach. Nachádza sa tam totiž Rotunda sv. Margity Antiochijskej, ktorá je súčasťou gemerskej Gotickej cesty. Historická rotunda patrí medzi najväčšie stavby kruhového pôdorysu v strednej Európe. Pridaná hodnota pamiatky tkvie v nástennej výzdobe, kde sú pôvodné románske maľby prekryté gotickými freskami. Zobrazujú výjavy zo života a umučenia svätej Margity.

Smerom na sever po lesnej cestičke dorazíte aj k pozostatkom hradu Šivetice. Hoci rozpoznáte iba fragmenty muriva z hradby či pôdorys veže, užijete si aspoň príjemnú prechádzku po okolí.

Zajazdiť si v Marcelovej

V srdci juhozápadného Slovenska, len kúsok od hraníc s Maďarskom sa nachádza ranč DanuBio. V objatí okolitej prírody si tu môžete zajazdiť na koňoch. Areál je vybavený aj detským ihriskom a ohniskom. Ranč ponúka aj exkurzie, na ktorých žiaci a žiačky získajú nové vedomosti nielen o histórii chovu koní.

Ranč má výbornú polohu, pretože sa odtiaľ dá vyraziť na výlet do prírody. Napríklad do prírodnej rezervácie Pohrebište, kde sa vyskytujú viaceré chránené živočíchy. Ide o významný biotop vodného vtáctva, pobrežnej i močiarnej vegetácie.

Minerálne osvieženie v Ladmovciach 

Pri objavovaní Slovenska odporúčame zastaviť sa aj v drobných Ladmovciach. V horúcich letných dňoch môže byť ich návšteva ideálnym zdrojom potrebného ochladenia, keďže tu nájdete minerálny prameň. Návštevníci dokonca prirovnávajú jeho chuť k ozajstnej minerálke. Prameň si navyše vychutnáte pohodlne, areál ponúka komfortné posedenie v altánkoch i možnosť grilovania. 

Ak sa vyberiete smerom do Ladmoviec, určite nevynechajte ani návštevu klasicistického kostola, prírodnej rezervácie Kašvár či ochutnávku pravého tokajského vína. Do nenápadných Ladmoviec navyše vedie romantická cesta popri slnkom rozžiarených viničných sadoch. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac