Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Nie, fotogenickosť naozaj nehrá pri selfie žiadnu rolu, je to len o správnej technike.

Selfie alebo „svojka“ je autoportrét, na ktorý nie je potrebné žiadne komplikované nastavenie. V porovnaní s minulosťou, keď vlastné podobizne kreslili alebo fotili niekoľkí ľudia a veľké fotoaparáty, ju dokážeme urobiť do pár sekúnd len tak z ruky pri všetkých možných činnostiach. 

Zberateľský kúsok, ktorému je jedna predná kamera málo. Smartfón Vivo V23 5G vyniká najmä dobrými foťákmi

So slovom selfie sme sa mohli prvýkrát stretnúť už okolo roku 2000. V roku 2013 sa selfie stalo podľa Oxford English Dictionary slovom roka. Denne vznikne okolo 92 miliónov selfíčok vrátane tých vašich. 

No štatistiky už nehovoria, s koľkými z nich sme naozaj spokojní a koľko ide do koša. Aby ste mohli zdieľať fotky, ktoré nebude treba hodiny triediť na „použiteľné“ a „rýchlo preč“, pripravili sme si niekoľko tipov, ako (sa) fotiť. 

V redakcii sme sa rozhodli všetky vopred vyskúšať na smartfóne Vivo V23 5G, ktorému sme u nás dali prívlastok „selfiefón“:

Pózujte 

Ako by povedala Madonna: Strike a pose!“ Napadlo vám už niekedy použiť fotku z vodičského či občianskeho preukazu ako svoj autoportrét, ktorým sa pochválite na sociálnych sieťach? Dokladové fotografie sú nudné z viacerých dôvodov a pre jeden z nich možno trpia aj vaše selfie. 

Ak sa fotíte s rukou vystretou priamo pred seba a smartfón držíte pri tom vo zvislej polohe, tak ste ideálny uhol nevychytali. Ak k tomu vypnete hruď, vystriete ramená a aj hlavu držíte vzpriamenú, na fotke môžete pôsobiť, akoby ste boli v jednom kŕči.

Pri ďalšom fotení na to poďte takto: nakloňte smartfón, pootočte alebo nakloňte hlavu, nebojte sa pootočiť aj trupom, prípade sa fotiť z profilu. Hľadajte správny uhol. Zrejme to chvíľu potrvá, no ak nájdete súlad medzi sebou a smartfónom, selfie dostanú úplne nový rozmer.

Očný kontakt

Keď sa snažíme upútať niečiu pozornosť, uprene naňho hľadíme, aby sme nadviazali očný kontakt. Rovnako to funguje aj s portrétnou fotografiou: ak chcete svojou selfie zaujať, pozerajte sa priamo do objektívu selfie kamery.

Existuje síce mnoho pekných fotografií, kde model či modelka pozerajú kamsi do neznáma, ale pozornosť s nimi udržíte len nakrátko, aj preto sa väčšina tituliek magazínov pozerá priamo na vás.

Pri selfie je to ešte o niečo náročnejšie, pretože pri pohľade do neznáma budete pôsobiť, akoby ste boli fotením otrávení. Je lepšie pozerať sa priamo do kamery, teda do hornej časti smartfónu. 

Dýchanie ústami 

Určite ste si všimli, že väčšina modeliek a modelov pri fotografovaní necháva mierne pootvorené ústa, pracovne to nazývame „dýchanie ústami“. 

Ak máte ambíciu pôsobiť na selfie atraktívnejšie, skúste tento trik. Nechajte len mierne pootvorené ústa, zapojte aj kútiky a pridajte k tomu príjemný úsmev. Vaša tvár nebude pôsobiť kŕčovito, ale uvoľnene. 

Pozor na veľké otváranie úst – ak ústa otvoríte príliš, budete vyzerať skôr udivene. 

Prirodzenosť nadovšetko

Na sociálnych sieťach sa vylepšovacie filtre tešia veľkej obľube. Jeden klik a vyzeráme ako chodiaca dokonalosť. Keďže Vivo V23 5G dokáže urobiť retuš, makeup aj pomôcť so správnou pózou za pár sekúnd, museli sme to využiť. 

Áno, je to jednoduché a lákavé, ale zároveň aj veľmi škodlivé. Ak budete telefón s retušou v reálnom čase kupovať napríklad svojim deťom, skúste sa s nimi predtým o používaní filtrov porozprávať. Na dokonalú vizáž sa zvyká ľahko.

Nadhľad zľahčuje 

Ak niekoho fotíte z podhľadu, vyvoláte tým pocit dominancie, väčšej sily a veľkosti. Pokiaľ sa nebavíme o seflie. V prípade, že sa fotíte zdola sami, vyvoláte si jedine 4 brady, spadnuté líca a unavené oči. 

Ak chcete pôsobiť sviežo, mlado a aj štíhlejšie, skúste radšej (jemný) nadhľad. Aj pri ňom je dôležitá miera – ideálne je fotiť sa len o kúsok vyššie nad čelom. 

Pozor na tiene 

Fotografovať na priamom slnku je jeden z tých horších nápadov vôbec. S najväčšou pravdepodobnosťou budete mať na fotke také „prepálené“ miesta, že z nich zostane len biela plocha. Okrem toho budete mať prižmúrené oči a pravdepodobne bude vidno výrazné tiene mobilu.

Jednoduchým riešením je nájsť najbližší tieň a spraviť si selfie tam, napríklad pod stromom. Ak chcete selfie vylepšiť ešte o jeden level, nájdite polotieň a lúče slnka využite ako špeciálny efekt, ktorý jemne prechádza cez vašu tvár. Krása!   

Viete, ako využiť všetky zadné fotoaparáty na telefóne? Tu je 6 tipov na kreatívnejšie fotky 

Nájdite zaujímavé pozadie

Dobre zvolené pozadie dokáže vytvoriť atmosféru a podčiarknuť selfie. Veľmi príjemne pôsobí rozmazané pozadie, vytvorí okolo vás neostrý ruch, v ktorom vyniknete. Rozmazané pozadie, bokeh efekt, je povinnou výbavou skoro každého nového smartfónu.

Napriek tomu, že pozadie je nejasné, vnímame ho. Preto je dôležité, aby bolo niečím zaujímavé. Ak si spravíte selfie pred jednofarebnou stenou, výsledok nebude veľmi príjemný, aj keď budete vyzerať fantasticky.

Pozadie nemusíte vždy rozmazať „na maximum“. Prepracované smartfóny, ako napríklad aj Vivo V23 5G, umožňujú nastaviť jeho mieru – na Vivo V23 5G stačí pri fotení kliknúť v pravom dolnom rohu na symbol f-.

Svetlo je všetko alebo zlatá hodinka vylepší selfie

Ak radi fotografujete, určite viete, že svetlo hrá kľúčovú rolu. Ak ste sa o to veľmi nezaujímali, máme tip, ktorý vylepší nielen selfie, ale aj všetky ostatné fotografie: najlepšie svetlo budete mať vždy počas takzvanej zlatej hodinky, teda hodinu po východe alebo hodinu pred západom slnka. Vtedy je svetlo príjemne mäkké a farby sú sýte.

Ak sa vám nechce vstávať alebo západ slnka nestíhate, môžete použiť aj externé svetlo (napríklad lampu), ktoré pri selfie umiestnite pred tvár, aby ju osvetľovalo. 

Ak použijete externé svetlo s modrými tónmi, budete pôsobiť studenšie, naopak, ak použijete žlté, budete pôsobiť živšie. 

Smartfón Vivo V23 5G má pri selfie kamerách aj dvojicu svetiel, ktoré slúžia na osvetlenie portrétu. V nastaveniach blesku nájdete možnosť upraviť teplotu tohto svetla na modrú, neutrálnu bielu alebo žltú.  

Úsmev je najmilšie gesto 

Na akú tvár sa budete pozerať radšej: s úsmevom alebo zamračenú? Zachmúrenú či sebaistú? Smutný, otravený či nahnevaný výraz nechajte na iné situácie, svet chce vidieť bezstarostné tváre. 

Dobrú náladu nemusíte vyžarovať cez prehnané pózy či smiech pripomínajúci Jokera. Pozitívna nálada z vás bude vyžarovať aj jemným pozdvihnutím kútikov. Ak úsmev myslíte úprimne, smejú sa aj vaše oči. A ak ho potrebujete vyčarovať na fotku do niekoľkých sekúnd, stačí myslieť na niečo príjemné alebo vtipné.

Sebavedomo budete pôsobiť so správnym držaním tela a hlavy. Jemne vystrite chrbticu a ramená, vytiahnite krk a hlavu dajte hore – ale v prirodzenej pozícii, nie prehnane našponovanú. Trošku zdvihnite obočie, aby sa vám viac otvorili oči. Použite k tomu jemný nadhľad a nezabudnite na úsmev. 

Experimenty so selfie 

Ani pri selfie sa kreativite medze nekladú. Je priam žiadané, aby ste sa v množstve selfie odlíšili. Ak si trúfate na niečo náročnejšie, skúste dvojitú expozíciu, teda kombináciu dvoch fotografií – na jednej bude vaša selfie a na druhej napríklad príroda. Spolu budú zjednotené na jednej fotke, pričom sa budú jemne prekrývať, ako keď sa pozeráte do skleneného výkladu. 

My sme tento efekt našli ako samostatný režim na Vivo V23 5G. Ak ho smartfón má, nájdete ho pod názvom dvojitá expozícia (double exposure). V inom prípade ho nájdete v aplikáciách na úpravu fotiek.  

Skupinová selfie so samospúšťou 

Selfie milujeme, aj keď chceme zachytiť pekný moment s kamošmi či rodinou – no šťastlivec, ktorý drží telefón vpredu, bude mať aj najväčšiu hlavu na fotke. Nie preto, že by skutočne mal obrovskú hlavu, ale preto, že perspektíva nepustí.

Ak je vás na fotke viac, foťte selfie so samospúšťou – umiestnite mobil na pevné miesto, oprite ho, ale snažte sa ho nechať čo najviac kolmo, aby vás zbytočne nezväčšoval ani nedeformoval. Potom len nastavte čo najdlhšiu samospúšť (aspoň 10 sekúnd, aby ste nemuseli dobiehať), uložte sa vedľa seba, nezabudnite na všetky predchádzajúce tipy a počkajte na (skvelý) výsledok. 


Ak chcete selfie ako zo selfiefónu, Vivo V23 5G si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac