6 napínavých seriálov, v ktorých stretnete upírov, zombíkov a zachránite magický svet

Tekvice, duchovia a čáry-máry – strašidelná sezóna je tu! Dobite si baterky halloweenskou energiou s týmito seriálmi o nadprirodzených bytostiach.

Dlhým jesenným večerom kraľuje Halloween, sviatok mŕtvych a všetkého nadpozemského, čo kráča medzi nami. Upíri, čarodejnice, kostlivci – tieto motívy dominujú nielen halloweenskej výzdobe a kostýmom, ale čerpajú z nich aj mnohé skvelé seriály. Inšpirujte sa naším výberom a zamierte na HBO GO po dokonalú strašidelnú atmosféru.

Všetky seriály si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

True Blood / Pravá krv

Hororová fantasy dráma True Blood je nielen matkou všetkých novodobých upírskych seriálov, ale aj nositeľkou premeny obskúrneho žánru gotiky amerického juhu na jeden z najobľúbenejších seriálov svojej doby. Príbeh telepatickej čašníčky Sookie (Anna Paquin), ktorá sa zamiluje do takmer dvestoročného upíra Billa (Stephen Moyer) možno znie povedome, ale tu sa podobnosť so ságou Twilight končí. 

True Blood priniesol v roku 2008 na televízne obrazovky komplexný svet, ktorý navždy zmenil vynález syntetickej krvi – vďaka nej mohli upíri otvorene vstúpiť do spoločnosti bez zatajovania svojej identity. Ale nie všetci upíri chcú chodiť do práce s ľuďmi a cez obednú pauzu piť nejakú umelinu. Strhujúce dobrodružstvá Sookie, jej rodiny a priateľov, ktoré sezónu čo sezónu spája jemný detektívny motív, robia zo seriálu napínavú záležitosť, od ktorej sa nebudete vedieť odtrhnúť, o čom svedčí jeho celosvetová popularita a chvála kritikov.

Sedem sezón boja upírov a iných nadprirodzených bytostí za začlenenie do spoločnosti, ako aj vnútorné rozbroje na strane ľudí a neľudí v mnohom reflektujú boj za destigmatizáciu a zrovnoprávnenie queer komunity v Spojených štátoch, ktorý v období tvorby seriálu vrcholil. True Blood okrem dobre krvavej akcie kladie na prvé miesto rodinu a hľadanie vlastnej identity. Nepremeškajte túto klasiku hororového žánru a spoznajte Louisianu z jej temnej stránky. 

What We Do in The Shadows / Čo robíme v temnotách

Ako by sa vám bývalo s upírmi? Trpkú odpoveď plnú zháňania čerstvých obetí a drhnutia zaschnutej krvi pozná Guillermo, služobník upírskeho domu v zapadnutom kúte newyorkského predmestia Staten Island. Seriál What We Do in the Shadows, ktorý je adaptáciou rovnomennej novozélandskej snímky od oslavovaného režiséra Taiku Waititiho, prináša odľahčený pohľad na život krvilačných vládcov noci v súčasnosti. 

Trojica tradičných upírov, ktorí utiekli zo starého sveta – Nandor z Blízkeho východu, Nadja z gréckeho Antipaxosu a Angličan Lászlo – sa tu delí o strechu nad hlavou s novodobým energetickým upírom Colinom a Nandorovým sluhom Guillermom, ktorý zabezpečuje všetky absurdné potreby svojich nadprirodzených spolubývajúcich.

The Walking Dead / Živí mŕtvi

Zombíkovský kolos, ktorý nie a nie zomrieť. Aj tak by sa dal opísať ambiciózny seriál The Walking Dead, ktorý zobrazuje osudy hrdinov rôzneho veku a pôvodu uprostred celosvetovej zombie apokalypsy. Jeho desať sezón a viacero pokračovaní dáva tomuto tvrdeniu za pravdu. Čím učaroval The Walking Dead divákom? 

Príbeh sa začína policajtom Rickom Grimesom, ktorý sa preberie z kómy do sveta zamoreného zombíkmi a tvárou v tvár nepriaznivej situácii mu zostáva jediná možnosť – nájsť svoju rodinu a odviesť ju do bezpečia. Cestou spoznáva viacero preživších tejto katastrofy a spolu sa snažia vytvoriť bezpečné miesto na život.

Zvládnete večer v spoločnosti Jokera? Ak nie, máme pre vás ďalšie tipy na skvelé sci-fi filmy

Hoci sa nejeden film a seriál pokúsil tento vzorec zdokonaliť, The Walking Dead nachádza krásny balans medzi pôsobivou filmovou akciou a skutočne sympatickými (alebo na druhej strane neuveriteľne neznesiteľnými) postavami, čo ho predurčilo na dlhodobý úspech vo svojom žánri. Strhujúcu akciu seriálu dokresľuje zimomriavková hudba od soundtrackového maestra Beara McCrearyho (Battlestar Galactica, Outlander). 

The Magicians / V zajatí kúziel 

Predstavte si svet, v ktorom je mágia skutočná a čarodejníci sa ju chodia učiť na špeciálnu strednú školu. Nie, reč nie je o filmovej sérii Harry Potter. V seriáli The Magicians navštívime Brakebillskú univerzitu magickej pedagogiky a v nej študentov ako na každej inej škole – od mágiou očareného Quentina, na ktorého pleciach spočíva záchrana magického sveta, cez jeho teleportujúceho sa spolubývajúceho Pennyho až po chodiacu učebnicu Alice a charizmatickú Margo, ktorá sa nenechá nikým spucovať.

The Magicians spájajú tri zaručené ingrediencie úspechu – familiárne školské prostredie, popkultúrne referencie a napínavý svet mágie a kúzelných bytostí. Okrem napínavých zvratov sa počas piatich sezón môžete tešiť na veľa hlášok z rôznych filmov s tematikou mágie a ešte viac vyhrotených humorných situácií – presne ako sa na školské prostredie patrí.

Lovecraft Country / Lovecraftova zem

Obrovské príšery s chápadlami, elixíry na transformáciu ľudského tela, kórejské monštrum pomsty kumiho a hľadanie kúzla nesmrteľnosti – to všetko prináša v strhujúcich desiatich epizódach seriál Lovecraft Country. Rovnomenná adaptácia hororového fantasy románu z pera Matta Ruffa postavila vedľa seba motívy hororovej fikcie z diel autora H. P. Lovecrafta a tragickú realitu rasizmu Spojených štátov v 50. rokoch minulého storočia.

Príbehom nás sprevádza Atticus Freeman (Jonathan Majors), afroamerický vojak, ktorý sa vrátil z nasadenia v Kórei, aby sa mohol venovať pátraniu po svojom nezvestnom otcovi (Michael K. Williams). Všetko nasvedčuje tomu, že ho uniesol vplyvný kult rodiny Braithwhitovcov, ktorá chce získať elixír nesmrteľnosti, a Atticus sa musí spolu so sčítaným strýkom Georgeom a temperamentnou kamarátkou z detstva Leticiou popasovať s nejednou nadprirodzenou prekážkou, aby zachránil svoju rodinu.

Seriál prechádza od jedného uzavretého hororového príbehu k druhému a rôznorodú zmes motívov, tónu a vážnosti prepájajú členovia rodiny Freemanovcov a ich osobní démoni. Znalci Lovecraftovho života a názorov ocenia, že v seriáli s jeho menom budú divákom najviac stáť vlasy dupkom z realistického a nenadneseného zobrazenia rasizmu, ktorý tragicky definoval nielen jeho tvorbu, ale aj americkú spoločnosť.

Penny Dreadful

Je rok 1891 a upršanými ulicami Londýna sa prechádza nejedna bytosť z gotických hororových poviedok. Spirituálne médium Vanessa (Eva Green), vlkolak Ethan Chandler, nestarnúci Dorian Gray, ale aj vynálezca Viktor Frankenstein a jeho príšera – všetkých v seriáli Penny Dreadful spája pátranie po unesenej dcére Malcolma Murrayho (Timothy Dalton), ostrieľaného dobrodruha, ktorý prebrázdil africký kontinent. 

Milovníci dobovej drámy ocenia prepracované kulisy a kostýmy, ktoré diváka prenesú do viktoriánskeho Anglicka, a herecké výkony Evy Greenovej a ostatných nikoho nenechajú na pochybách – áno, monštrá sú tu a treba sa mať na pozore. Tri série Penny Dreadful priviedli žáner gotického hororu do dokonalosti, takže ak sa tento Halloween naozaj chcete báť, toto je seriál pre vás.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

Štvrtý ročník súťaže o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha sa začal. Zahlasujte cez formulár na konci článku a získajte extra body pre vašu školu.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Podporte školu v projekte O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Kvíz: Iba pamätníci spoznajú týchto 10 legendárnych mobilov len podľa fotky

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac