6 napínavých seriálov, v ktorých stretnete upírov, zombíkov a zachránite magický svet

Tekvice, duchovia a čáry-máry – strašidelná sezóna je tu! Dobite si baterky halloweenskou energiou s týmito seriálmi o nadprirodzených bytostiach.

Dlhým jesenným večerom kraľuje Halloween, sviatok mŕtvych a všetkého nadpozemského, čo kráča medzi nami. Upíri, čarodejnice, kostlivci – tieto motívy dominujú nielen halloweenskej výzdobe a kostýmom, ale čerpajú z nich aj mnohé skvelé seriály. Inšpirujte sa naším výberom a zamierte na HBO GO po dokonalú strašidelnú atmosféru.

Všetky seriály si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

True Blood / Pravá krv

Hororová fantasy dráma True Blood je nielen matkou všetkých novodobých upírskych seriálov, ale aj nositeľkou premeny obskúrneho žánru gotiky amerického juhu na jeden z najobľúbenejších seriálov svojej doby. Príbeh telepatickej čašníčky Sookie (Anna Paquin), ktorá sa zamiluje do takmer dvestoročného upíra Billa (Stephen Moyer) možno znie povedome, ale tu sa podobnosť so ságou Twilight končí. 

True Blood priniesol v roku 2008 na televízne obrazovky komplexný svet, ktorý navždy zmenil vynález syntetickej krvi – vďaka nej mohli upíri otvorene vstúpiť do spoločnosti bez zatajovania svojej identity. Ale nie všetci upíri chcú chodiť do práce s ľuďmi a cez obednú pauzu piť nejakú umelinu. Strhujúce dobrodružstvá Sookie, jej rodiny a priateľov, ktoré sezónu čo sezónu spája jemný detektívny motív, robia zo seriálu napínavú záležitosť, od ktorej sa nebudete vedieť odtrhnúť, o čom svedčí jeho celosvetová popularita a chvála kritikov.

Sedem sezón boja upírov a iných nadprirodzených bytostí za začlenenie do spoločnosti, ako aj vnútorné rozbroje na strane ľudí a neľudí v mnohom reflektujú boj za destigmatizáciu a zrovnoprávnenie queer komunity v Spojených štátoch, ktorý v období tvorby seriálu vrcholil. True Blood okrem dobre krvavej akcie kladie na prvé miesto rodinu a hľadanie vlastnej identity. Nepremeškajte túto klasiku hororového žánru a spoznajte Louisianu z jej temnej stránky. 

What We Do in The Shadows / Čo robíme v temnotách

Ako by sa vám bývalo s upírmi? Trpkú odpoveď plnú zháňania čerstvých obetí a drhnutia zaschnutej krvi pozná Guillermo, služobník upírskeho domu v zapadnutom kúte newyorkského predmestia Staten Island. Seriál What We Do in the Shadows, ktorý je adaptáciou rovnomennej novozélandskej snímky od oslavovaného režiséra Taiku Waititiho, prináša odľahčený pohľad na život krvilačných vládcov noci v súčasnosti. 

Trojica tradičných upírov, ktorí utiekli zo starého sveta – Nandor z Blízkeho východu, Nadja z gréckeho Antipaxosu a Angličan Lászlo – sa tu delí o strechu nad hlavou s novodobým energetickým upírom Colinom a Nandorovým sluhom Guillermom, ktorý zabezpečuje všetky absurdné potreby svojich nadprirodzených spolubývajúcich.

The Walking Dead / Živí mŕtvi

Zombíkovský kolos, ktorý nie a nie zomrieť. Aj tak by sa dal opísať ambiciózny seriál The Walking Dead, ktorý zobrazuje osudy hrdinov rôzneho veku a pôvodu uprostred celosvetovej zombie apokalypsy. Jeho desať sezón a viacero pokračovaní dáva tomuto tvrdeniu za pravdu. Čím učaroval The Walking Dead divákom? 

Príbeh sa začína policajtom Rickom Grimesom, ktorý sa preberie z kómy do sveta zamoreného zombíkmi a tvárou v tvár nepriaznivej situácii mu zostáva jediná možnosť – nájsť svoju rodinu a odviesť ju do bezpečia. Cestou spoznáva viacero preživších tejto katastrofy a spolu sa snažia vytvoriť bezpečné miesto na život.

Zvládnete večer v spoločnosti Jokera? Ak nie, máme pre vás ďalšie tipy na skvelé sci-fi filmy

Hoci sa nejeden film a seriál pokúsil tento vzorec zdokonaliť, The Walking Dead nachádza krásny balans medzi pôsobivou filmovou akciou a skutočne sympatickými (alebo na druhej strane neuveriteľne neznesiteľnými) postavami, čo ho predurčilo na dlhodobý úspech vo svojom žánri. Strhujúcu akciu seriálu dokresľuje zimomriavková hudba od soundtrackového maestra Beara McCrearyho (Battlestar Galactica, Outlander). 

The Magicians / V zajatí kúziel 

Predstavte si svet, v ktorom je mágia skutočná a čarodejníci sa ju chodia učiť na špeciálnu strednú školu. Nie, reč nie je o filmovej sérii Harry Potter. V seriáli The Magicians navštívime Brakebillskú univerzitu magickej pedagogiky a v nej študentov ako na každej inej škole – od mágiou očareného Quentina, na ktorého pleciach spočíva záchrana magického sveta, cez jeho teleportujúceho sa spolubývajúceho Pennyho až po chodiacu učebnicu Alice a charizmatickú Margo, ktorá sa nenechá nikým spucovať.

The Magicians spájajú tri zaručené ingrediencie úspechu – familiárne školské prostredie, popkultúrne referencie a napínavý svet mágie a kúzelných bytostí. Okrem napínavých zvratov sa počas piatich sezón môžete tešiť na veľa hlášok z rôznych filmov s tematikou mágie a ešte viac vyhrotených humorných situácií – presne ako sa na školské prostredie patrí.

Lovecraft Country / Lovecraftova zem

Obrovské príšery s chápadlami, elixíry na transformáciu ľudského tela, kórejské monštrum pomsty kumiho a hľadanie kúzla nesmrteľnosti – to všetko prináša v strhujúcich desiatich epizódach seriál Lovecraft Country. Rovnomenná adaptácia hororového fantasy románu z pera Matta Ruffa postavila vedľa seba motívy hororovej fikcie z diel autora H. P. Lovecrafta a tragickú realitu rasizmu Spojených štátov v 50. rokoch minulého storočia.

Príbehom nás sprevádza Atticus Freeman (Jonathan Majors), afroamerický vojak, ktorý sa vrátil z nasadenia v Kórei, aby sa mohol venovať pátraniu po svojom nezvestnom otcovi (Michael K. Williams). Všetko nasvedčuje tomu, že ho uniesol vplyvný kult rodiny Braithwhitovcov, ktorá chce získať elixír nesmrteľnosti, a Atticus sa musí spolu so sčítaným strýkom Georgeom a temperamentnou kamarátkou z detstva Leticiou popasovať s nejednou nadprirodzenou prekážkou, aby zachránil svoju rodinu.

Seriál prechádza od jedného uzavretého hororového príbehu k druhému a rôznorodú zmes motívov, tónu a vážnosti prepájajú členovia rodiny Freemanovcov a ich osobní démoni. Znalci Lovecraftovho života a názorov ocenia, že v seriáli s jeho menom budú divákom najviac stáť vlasy dupkom z realistického a nenadneseného zobrazenia rasizmu, ktorý tragicky definoval nielen jeho tvorbu, ale aj americkú spoločnosť.

Penny Dreadful

Je rok 1891 a upršanými ulicami Londýna sa prechádza nejedna bytosť z gotických hororových poviedok. Spirituálne médium Vanessa (Eva Green), vlkolak Ethan Chandler, nestarnúci Dorian Gray, ale aj vynálezca Viktor Frankenstein a jeho príšera – všetkých v seriáli Penny Dreadful spája pátranie po unesenej dcére Malcolma Murrayho (Timothy Dalton), ostrieľaného dobrodruha, ktorý prebrázdil africký kontinent. 

Milovníci dobovej drámy ocenia prepracované kulisy a kostýmy, ktoré diváka prenesú do viktoriánskeho Anglicka, a herecké výkony Evy Greenovej a ostatných nikoho nenechajú na pochybách – áno, monštrá sú tu a treba sa mať na pozore. Tri série Penny Dreadful priviedli žáner gotického hororu do dokonalosti, takže ak sa tento Halloween naozaj chcete báť, toto je seriál pre vás.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac