Existuje množstvo platforiem, ktoré ukazujú, že aj bežné školské učivo sa dá vysvetliť originálne a udržať si pri ňom pozornosť diváka a často ho aj pobaviť. V Sóde sme pre vás vybrali slovenské vzdelávacie YouTube kanály, ktoré môžete zužitkovať v týchto dňoch aj pri učení sa so svojimi deťmi doma.
JurajVie
Na kanáli JurajVie nájdete krátke videá, ktoré hravým spôsobom odpovedajú na rôzne otázky, o ktorých človek neraz premýšľa. Dozviete sa, prečo ľudia zívajú, prečo sme štekliví, ako funguje internet či parlamentné voľby.
Záber videí je naozaj široký – od ekonomiky a marketing cez astronómiu a IT až po fyziku. Kanál, ktorý tvorí 18-ročný študent, má vyše 160-tisíc odberateľov a viac ako 23 miliónov pozretí.
Baštrng
Za projektom Baštrng je herec Michal Kubovčík, ktorý v spolupráci s režisérom Karolom Vosátkom a hudobným skladateľom Jurajom Haškom ponúka originálny pohľad na vybrané učivo.
Náučné videá, v ktorých približuje zásadné diela slovenskej literatúry prostredníctvom stand-upu, komixu, animácie, bábkovej či činohernej scénky, ocenia nielen študenti, ale aj tí, ktorí už majú maturitu dávno za sebou.
Dejepis Inak
Kanál Dejepis Inak ukazuje, že historické témy nemusia byť nudné. Vyštudovaná učiteľka Sandra Sviteková sa však nevenuje len dejepisu, ale aj filozofickým a politologickým témam.
Hoci sú jej videá informačne nasýtené, vytvára medzi faktami vzájomné súvislosti, vďaka čomu sú jednotlivé témy dobre zrozumiteľné. Dozviete sa napríklad viac o demokracii, Európskej únii, čo je populizmus aj prečo máme iné názvy mesiacov ako Česi.
Čítajte aj: Matej Tóth vybavil pre všetky deti Telesnú na doma. Pustite sa do spoločného cvičenia
BeWise
Máte radi vedu alebo k nej, naopak, nemáte vzťah a radi by ste ho získali? Kanál BeWise (v preklade buď múdry) je určený pre obe skupiny ľudí. Zrozumiteľne odpovedá na zložité vedecké otázky, pričom sa opiera o fakty a kritické myslenie.
Dozviete sa napríklad, či stroje budú mať niekedy svoje vlastné vedomie, alebo viac o ľuďoch, ktorí vedia počítať veľké čísla rovnako dobre ako kalkulačky.
O2 Radostná škola Daniela Heviera/Chymeros
Projekt O2 Radostná škola Daniela Heviera ukazuje, že vyučovacie hodiny rôznych predmetov sa môžu viesť aj inovatívnym a zábavným štýlom. Keď sa v marci tohto roka školy preventívne zatvorili, obľúbený spisovateľ sa pustil do tvorby online obsahu priamo zo svojej pracovne.
Na jeho kanáli Chymeros nájdete nápady, ako sa učiť literatúru, ale aj to, ako si poradiť s pádmi a so skloňovaním.
Vedátor SK
Projekt Vedátor SK vznikol na Facebooku a postupne sa rozrastal – má vlastný web, no nájdete ho aj na YouTube, kde sú rôzne podcasty. Dozviete sa napríklad, kde sa vzali Vianoce, ktoré sopky sú ničivé či ako sme objavili planéty v slnečnej sústave.
Určite odporúčame sledovať instagramový profil Vedátor SK, kde nájdete množstvo zaujímavých informácií aj o aktuálnej situácii.
Férová nadácia O2 podporila online vzdelávanie žiakov a učiteľov sumou 60 000 €. Viac o grante O2 Digitálna škola a podporených projektoch sa dozviete na tomto mieste.