Máte radi príbehy zaujímavých osobností? Pozrite si týchto 7 filmov

Máte dosť fikcie a radi by ste pozreli snímku o skutočných ľuďoch a ich živote? Inšpirujte sa naším výberom.

Vďaka sledovaniu osudov iných ľudí sa môžeme dozvedieť viac nielen o spoločnosti, v ktorej žijeme, ale hlavne o nás samých. Z ponuky streamovacej služby HBO GO, ktorá môže byť aj súčasťou vášho O2 SMART Paušálu, sme pre vás vybrali snímky o inšpiratívnych ľuďoch. Nájdete medzi nimi film o známom spevákovi aj príbeh autistky, ktorá prekonala limity svojej diagnózy. 

Sledujte filmy cez O2 a vychutnajte si službu HBO GO aj s predplatným a dátami na jej sledovanie ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Walk the Line

Walk the Line opisuje začiatky kariéry Johnnyho Casha, jedného z najpredávanejších hudobníkov všetkých čias. Jeho detstvo nebolo vôbec jednoduché, zažil drsné pomery počas hospodárskej krízy a jeho despotický otec ho vinil zo smrti staršieho brata. Práve s takouto „výbavou“ vkročil do hudobných štúdií Sun Studios v Memphise.

Foto: © 2005 Twentieth Century Fox Film Corporation, Mars Media Beteiligungs GmbH & Co. Filmproduktions KG and Dune Entertainment LLC

Film je najmä príbehom osudovej lásky k hudbe a k speváčke June Carterovej. Johnnyho Casha si zahral skvelý Joaquin Phoenix a June Carterovú majstrovsky stvárnila Reese Witherspoon. V roku 2006 získal film Walk the Line päť Oscarov.

Frida

Mexická maliarka Frida Kahlo žila odvážne a bez kompromisov. Stala sa súčasťou revolúcie v politike, umení aj vo vnímaní ženskej sexuality. Životopisný film mapuje jej bolesť po dopravnej nehode, pri ktorej takmer zomrela, divoké manželstvo s umelcom a revolucionárom Diegom Riverom, utajený kontroverzný vzťah s Levom Trockým aj provokatívne romantické zápletky so ženami.

Foto: © 2002 Miramax Film Corp

Podobne ako Fridine plátna je aj film plný farieb a silných emócií. Hlavnú úlohu si zahrala Salma Hayek, ktorá zároveň film produkovala. Film Frida získal dva Oscary.

Persepolis

Svojrázny animovaný film na motívy autobiografického komixu Marjane Satrapiovej je zábavný, dojímavý a dramatický zároveň. Sleduje osudy nadanej dievčiny počas islamskej revolúcie v Iráne. Malá Marji nedokáže sledovať bezprávie a ubližovanie slabším bez toho, aby sa neozvala. Táto vlastnosť ju v despotickom režime ohrozuje, a tak ju rodičia radšej pošlú do Viedne s nádejou na lepší život.

Foto: AFFICHE PIERRE COLLIER D ’APRES DES DESSINS ORIGINAUX DE MARJANE SATRAPI

Film zobrazuje, ako sa hlavná hrdinka spočiatku nedokáže vyrovnať s inou spoločnosťou, ako sa postupne adaptuje a ako opäť bojuje sama so sebou, keď sa vracia naspäť do rodnej krajiny.

Zelená kniha/Green Book

V Amerike 60. rokov minulého storočia je rasové napätie stále veľmi živé. Slávny černošský džezový hudobník preto na svoje južanské turné potrebuje človeka, ktorý mu pomôže vyhnúť sa konfliktom, prameniacim z rasových predsudkov. Prácu šoféra a osobného strážcu s nechuťou prijme taliansko-americký vyhadzovač Tony „Pysk“ Vallelonga. Pomôcť im má tzv. Zelená kniha pre černošských motoristov.

Foto: © 2018 UNIVERSAL STUDIOS AND STORYTELLER DISTRIBUTION CO., LLC

Originálny roadtrip je plný farieb, hudby, napätia aj vyhrotených situácií a prináša hrejivý príbeh priateľstva založený na skutočných príbehoch Tonyho Vallelongu. Film si vás získa skvelými hereckými výkonmi Mahershala Aliho a Vigga Mortensena. V roku 2019 získal tri Oscary vrátane ocenenia za najlepší film.

Hľadáte vhodné filmy a seriály pre svoje deti? Máme pre vás 4 dobré tipy. Chcem si pozrieť

Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody predstavuje epický dokument o legendárnej britskej rockovej kapele Queen a spevákovi Freddiem Mercurym. Freddie sa so svojím imigrantským pôvodom, masívnym predkusom a hanblivou povahou vymykal všetkým stereotypom rockovej hviezdy, no napriek tomu sa stal jedným z najobľúbenejších spevákov na tejto planéte.

Foto: © 20th Century Fox

Film sleduje vzostup kapely cez jej ikonické skladby a revolučný zvuk. Mapuje aj jej rozpad a Freddieho osobnú tragédiu. Vrcholí znovu nájdením spoločnej cesty a koncertom pre Live Aid, ktorý sa zapísal do histórie ako jeden z najslávnejších rockových koncertov.

Kapela Queen po sebe zanechala posolstvo, ktoré dodnes inšpiruje outsiderov, rojkov a milovníkov hudby. Aj keď ste Freddieho doteraz veľmi neuznávali, stavíme sa, že pri sledovaní filmu Bohemian Rhapsody neodoláte nutkaniu podupkávať si nohami.

Temple Grandinová/Temple Grandin

Film naozaj citlivo a realisticky spracúva príbeh autistky Temple Grandinovej, ktorá prekonala limity svojej diagnózy. Stala sa doktorkou filozofie a expertkou v oblasti humánneho zaobchádzania so zvieratami, pričom jej poznatky dodnes pomáhajú autistickým deťom pri zvládaní stresu.

Foto: © 2012 Home Box Office, Inc.

Snímka umožňuje lepšie pochopiť, ako funguje ich myseľ a ako prežívajú udalosti. Hlavnú úlohu majstrovsky stvárnila držiteľka Zlatého glóbusu Claire Danesová.

Vynálezkyně: Z kapky krve/The Inventor: Out For Blood in Silicon Valley

Snímka Vynálezkyně: Z kapky krve opisuje kariéru Elizabeth Holmsovej, zakladateľky spoločnosti Theranos, ktorá mala spôsobiť revolúciu v medicíne – odhaliť množstvo diagnóz z jedinej kvapky krvi a poslať tradičné laboratóriá na smetisko dejín.

Foto: © Home Box Office

Elizabeth pôsobila v Silicon Valley, kde sa stretávala s najvplyvnejšími ľuďmi planéty, a mnohí ju prirovnávali k Stevovi Jobsovi. Hodnota jej spoločnosti sa vyšplhala na milióny dolárov, až kým sa neukázalo, že všetko je podvod.

Producentka filmu oslovila Elizabeth ešte predtým, než sa všetko prevalilo. Vďaka tomu môžete so zatajeným dychom sledovať, ako sa postupne rúca dokonale udržiavaná fasáda a rodí sa obrovský škandál.


Máte chuť pozrieť si zaujímavý film? HBO GO prináša viac ako 8 000 hodín obsahu, ktorý môžete sledovať nielen vo svojom smartfóne, ale aj na tablete notebooku a smart TV. Táto streamovacia služba môže byť teraz súčasťou vášho O2 SMART Paušálu. Viac o O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Týchto 10 legendárnych hitov vás vždy naladí na vianočnú atmosféru

Zozbierali sme pre vás najznámenjšie sviatočné piesne, ktoré si počas Vianoc spievajú mnohí z nás.

Vianoce by bez nich neboli Vianocami. Reč je o vianočných pesničkách – o koledách, slovenskej klasike či svetoznámych hitoch, ktoré neodmysliteľne dotvárajú príjemnú atmosféru našich sviatkov. Užite si ich do sýtosti so streamovacou službou TIDAL, ktorá umožňuje počúvať hudbu neobmedzene celé hodiny, a to aj offline.

Počúvajte hudbu cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť aj predplatné appky TIDAL a 10 GB dát na jej používanie. Chcem vedieť viac

Chris Rea – Driving home for Christmas

Chris Rea nikdy nemal v pláne vytvoriť vianočnú pieseň. Nápad na túto pieseň vznikol, keď sa spevák potreboval dostať domov z nahrávacieho štúdia v Londýne. Prišla poňho autom manželka, pretože to bolo lacnejšie, ako ísť vlakom.

Ako tak stáli v kolónach a začali padať snehové vločky, Chris si začal zo žartu na túto tému pospevovať, a potom vždy, keď pouličné lampy osvetlili auto, rýchlo si zapisoval text, ktorý mu skrsol v hlave.

Mariah Carey – All I want for Christmas is you

Mariah Carey sa podarilo vytvoriť hit, ktorý sa stal najúspešnejšou modernou vianočnou piesňou vôbec a speváčke do dnešných dní zarobila viac ako 60 miliónov dolárov. Text hovorí o tom, že bežný komerčný aspekt sviatkov ako vianočná výzdoba a darčeky nie je podstatný. Jediné, po čom speváčka túži, je byť na Vianoce so svojím milovaným.

Wham! – Last Christmas

Legendárny hit vznikol v roku 1984 a nahralo ho spevácke duo s názvom Wham! v zložení George Michael a Andrew Ridgeley. Pieseň napísal samotný George Michael v podkroví domu svojich rodičov v priebehu jedného dňa.

K skladbe neodmysliteľne patrí aj známy videoklip, v ktorom sa partia kamarátov vracia na horskú chatu, aby tam oslávili sviatky. Hlavnému hrdinovi (George Michael) sa premietajú spomienky, ako ho minulé Vianoce pobláznilo dievča, ktoré je tento rok na chate v prítomnosti iného muža.

Bing Crosby – White Christmas

Pieseň White Christmas zložil Irving Berlin pre Binga Crosbyho v roku 1940 a dnes je zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov ako komerčne najúspešnejší hit všetkých čias. Po celom svete sa predalo 50 miliónov kópií tejto piesne. Ak by sme rátali aj desiatky tisíc coververzií, celková predajnosť by sa vyšplhala na viac ako 100 miliónov.

White Christmas má aj českú verziu, ktorú naspievali Karel Gott a Helena Vondráčková.

Čo prináša TIDAL cez O2 SMART Paušál 

Streamovacia služba TIDAL je svetovým lídrom kvality zvuku a videí. Umožňuje počúvať hudbu neobmedzene, a to aj offline či vo formáte FLAC, teda v bezstratovej kvalite. Okrem pesničiek tu nájdete aj hudobné videoklipy, rozhovory, súťaže o lístky  a ďalší exkluzívny obsah. Samozrejmosťou je možnosť tvorby playlistov.

TIDAL je na trhu 5 rokov, pričom v ponuke má už viac ako 60 miliónov pesničiek a vyše 250 000 videí vo vysokej kvalite. Aplikáciu TIDAL si teraz môžete ako prémiovú službu aktivovať v rámci svojho O2 SMART Paušálu.

John Lennon – Happy Xmas (War is over)

Slávna vianočná pieseň Johna Lennona vyšla v roku 1971 a bola vyvrcholením jeho dlhoročného mierového aktivizmu, v ktorom sa angažoval so svojou ženou Yoko Ono. Na nahrávke sa podieľal aj detský spevácky zbor z Harlemu, ktorý pozostával z 30 detí. Pieseň sa po vydaní držala niekde uprostred hudobných rebríčkov. Do povedomia ľudí sa výrazne zapísala najmä po Lennonovej násilnej smrti v decembri 1980.

I.M.T. Smile – Najkrajšie Vianoce

Skladba Najkrajšie Vianoce od I.M.T. Smile vznikla v roku 2010 a dnes patrí medzi najobľúbenejšie slovenské pesničky s vianočnou tematikou. Text piesne napísal textár Vlado Krausz. Ten vychádzal zo svojich zážitkov z reálneho života, keď býval s manželkou v podnájme, ktorý im posunuli jej rodičia.

Iveta Bartošová – Tři oříšky

K Vianociam patrí aj rozprávka Tři oříšky pro Popelku a jej ústredná pesnička, ktorá vyšla v podaní Ivety Bartošovej na albume Ve jménu lásky. Hit skomponoval skladateľ Karel Svoboda a text napísal Vladimír Kočandrle. Pieseň vo verzii speváčky Elly Endlichovej bola veľmi populárna aj v Nemecku.

Tublatanka – Poďme bratia do Betléma

Poďme bratia do Betlema je tradičná slovenská ľudová koleda, ktorú kapela Tublatanka v roku 1985 zaranžovala do rockovej podoby. Spevák a líder kapely Maťo Ďurinda sa pre ňu rozhodol, pretože v detstve patrila medzi jeho najobľúbenejšie koledy. Spolu s ostatnými vianočnými piesňami a prerobenými koledami vyšla na rovnomennom albume v roku 1993.

Karel Gott, Pavol Habera a Peter Dvorský – Svet lásku má

Pieseň skomponoval Pavol Habera v roku 1996, text k nej napísal Daniel Hevier a nahrávala sa v sprievode Slovenskej fi lharmónie so šéfdirigentom Ondrejom Lenárdom. Haberov projekt vianočných piesní bol na svoju dobu pomerne finančne náročný. Celkové vtedajšie náklady na vydanie vianočného albumu a následné turné sa vyšplhali na tri milióny slovenských korún.

Tichá noc, svätá noc

Pravdepodobne najznámejšia koleda vôbec vznikla v roku 1818 v Salzburgu a postupne sa rozšírila do všetkých kútov sveta. Text piesne napísal kaplán Joseph Mohr a melódiu skomponoval organista Franz Gruber. Sila piesne sa ukázala aj v roku 1914, keď na západnom fronte proti sebe stáli Briti a Nemci.

Koleda sa spievala na obidvoch stranách a vojaci aspoň na krátku chvíľu zložili zbrane a spoločne oslávili Vianoce. Dnes je Tichá noc preložená do viac ako 300 jazykov a nárečí.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Zlatý O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 10 GB dát, ale aj 3 × 10 GB na tri aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad streamovaciu službu TIDAL aj s predplatným a k tomu Instagram a Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako vybrať mobil pre školáka? Máme pre vás 8 tipov

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac