7 legendárnych rozprávok, ktoré vás prenesú do detstva

Videli sme ich hádam stokrát, no aj tak sa k nim radi opäť vraciame. Zaspomínajte si spolu s nami na nadčasové rozprávkové príbehy.

Aj vy často rozmýšľate nad tým, akú ďalšiu rozprávku by ste pustili svojim najmenším? Stavte na osvedčenú klasiku, ktorú ste sami ako deti sledovali so zatajeným dychom.  Na VOYO nájdete výber tých najlepších nostalgických príbehov, pri ktorých nielen zrelaxujete, ale aj zabudnete na každodenné starosti. 

Prémiový obsah VOYO môžete mať každý mesiac v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac, ukážte mi, ako to funguje

No počkaj! (1969) 

Najpopulárnejší ruský animovaný seriál si získal fanúšikov po celom svete. Hlavný hrdina vlk sa silou-mocou snaží chytiť zajaca, aby ho mohol zjesť, čo sa mu však nedarí, a tak môžeme sledovať naozaj vtipné naháňačky. Počas 20 epizód tohto vydareného „animáka“ budete doslova pukať od smiechu. 

Rozprávku No počkaj! predalo Rusko až do 102 krajín a do dnešného dňa patrí medzi najlepší sovietsky vývozný artikel v žánri kreslených rozprávok. Zaujímavosťou je, že jeden diel sa vyrábal priemerne až deväť mesiacov, čo sa však rozhodne oplatilo. Pri jeho sledovaní sa rovnako zabavia mladší aj starší diváci. 

Bol raz jeden kráľ… (1954) 

Viete si predstaviť, že by ste zrazu v kuchyni nemali soľ a zo dňa na deň by ste ju museli prestať používať? Možno si poviete, že soľ nepotrebujete, o čom bol presvedčený aj Jan Werich ako kráľ Ja Prvý vo filme Bol raz jeden kráľ. V príbehu nakrútenom podľa legendárnej rozprávky Soľ nad zlato kráľ vyhnal zo zámku svoju najmladšiu dcéru Marušku, ktorá ho milovala ako soľ. On však veľmi rýchlo zistil, že soľ a pravá láska sú skutočne najväčšími pokladmi zeme. 

Pekný a poučný námet prilákal v tom čase do kín takmer 6 miliónov divákov, čo je určite pozoruhodný výsledok. Nezabudnuteľná rozprávka sa tak stala jedným z najpopulárnejších českých filmov všetkých čias. Nielenže sa pri nej skvele zabavíte, ale vezmete si aj niekoľko ponaučení do života. 

Ninja korytnačky (1990) 

Dobrodružná rodinná komédia od režiséra Steva Barrona zachytáva život štyroch korytnačiek – Leonarda, Michelangela, Donatella a Rafaela, ktoré sa musia popasovať s nepriateľským ázijským gangom a zachrániť nielen svojich priateľov, ale najmä seba. Rozprávka prináša mnoho úsmevných momentov, vďaka čomu sa pri jej sledovaní zabaví celá rodina. 

Máte radšej filmové kultovky? Vyskúšajte si v cene paušálu službu VOYO a pozrite si niektorú z týchto českých a slovenských klasík

Film si až do roku 1999 držal prvé miesto v rebríčku najzárobkovejších nezávislých filmov sveta. Niet sa čomu čudovať, keďže postavy korytnačiek sú veľmi vtipné, niektoré ich hlášky  priam až božské, a preto je film dodnes obľúbený po celom svete. 

Tri oriešky pre Popolušku (1973)

Jednoznačne jedna z najkrajších rozprávok všetkých čias. Príbeh o mladej sirote Popoluške, ktorú jej macocha po smrti otca vyhostila medzi služobníctvo, nenechá chladným naozaj nikoho. Vďaka trom kúzelným orieškom sa Popoluškin osud zrazu zmení, keď učaruje mladému a šarmantnému princovi.  

Skvelá Libuše Šafránková v role Popolušky je jednoducho nezabudnuteľná. V Nórsku dokonca uvádzajú rozprávku vždy v pôvodnom znení s titulkami. Film je neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov v každej domácnosti a Popoluška už dlhé roky patrí medzi najobľúbenejšie klasické rozprávky. 

Začarovaná Ella (2004) 

Ak máte chuť siahnuť po rozprávke plnej filmových trikov a špeciálnych vizuálnych efektov, tak práve Začarovaná Ella vás určite nadchne. Magický svet, v ktorom mladé dievča menom Ella žije, je obklopený samými kúzlami a nadprirodzenými vecami. Hlavná hrdinka sa musí popasovať s darom, ktorý pri narodení dostala, a to poslušnosť. Nesmie odmietnuť žiaden rozkaz, a preto sa z daru stáva skôr prekliatie. Ella musí čeliť najťažším skúškam vo svojom živote. 

Film je natočený podľa rovnomennej knižnej predlohy od Gail Levinovej z roku 1997. Autori snímky sa zhodujú, že ide o modernú verziu známej Popolušky, preto sa bude páčiť naozaj každému. A najmenší diváci budú ohúrení všetkým, čo tento film prináša. 

Indiánska legenda (1988) 

Indiánsky mladík Hiawatha má v tomto dobrodružnom animovanom filme za úlohu zachrániť kmeň Irokézov pred zánikom, ktorý im predpovedá stará veštba. Cesta, ktorú Hiawatha musí podstúpiť, je však náročná a plná neľahkých bojov s legendárnymi stvoreniami, ktoré mu to rozhodne neuľahčujú. Statočný hlavný hrdina sa tak musí popasovať s mnohými prekážkami. 

Veľmi pekne spracovaná animovaná snímka vás určite ohúri. Príbeh doplnený krásnymi autentickými indiánskymi piesňami síce neprekvapí dlhou minutážou, no zaujme o to silnejšími momentmi. 

Sokoliar Tomáš (2000) 

Príbeh chlapca, ktorý miloval slobodu, a sokola, ktorý mu ju pomohol získať. Tak znie motto známej rozprávky pod taktovkou režiséra Václava Vorlíčka, ktorá vás chytí za srdce. Mladý hrdina Tomáš má schopnosť rozumieť reči zvierat a pozná hory lepšie ako ktokoľvek iný. Keď však jeho otec tragicky zahynie, Tomáš začína žiť v novom a neznámom prostredí, v ktorom platia úplne iné pravidlá ako tie, na ktoré bol predtým zvyknutý. 

Na tvorbe filmu sa podieľalo dohromady až 6 krajín, a to Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Nemecko a Francúzsko. Natočený je podľa námetu klasika slovenskej literatúry Jozefa Cígera-Hronského. Povesť o sokoliarovi Tomášovi totiž pochádza už zo 14. storočia a práve Jozef Cíger-Hronský ju literárne spracoval. Film vás určite očarí a prinesie vám do života veľa ponaučení. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Podporte školu v projekte O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Ste pripravení na 5G? Vybrali sme 5 mobilov s rýchlym pripojením a naloženou výbavou

Čítaj viac

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac