8 vydarených československých filmov, ktoré nikdy nezostarnú

Mohli ste ich vidieť už desiatkykrát, no vždy vás pobavia. Nezabudnuteľné československé klasiky majú čo povedať aj po rokoch.

Aj keď mnohí dávajú prednosť zahraničnej produkcii, československé kultovky určite stoja za zhliadnutie. Ak máte chuť pozrieť si ich znova, ale ešte ste im nedali šancu, máte na to jedinečnú príležitosť. Všetky filmy z nášho výberu nájdete v ponuke streamovacej služby VOYO, ktorá môže byť aj s predplatným a extra dátami na jej sledovanie súčasťou vášho O2 SMART Paušálu. 

Prémiový obsah VOYO môžete mať každý mesiac v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac, ukážte mi ako to funguje

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Pre nesmrteľné hlášky a skvelé herecké výkony budete chcieť túto komédiu vidieť zas a znova. Film „Marečku, podejte mi pero!“ rozpráva nezabudnuteľný príbeh otca a syna zo školských lavíc.

Autori Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák zužitkovali pri písaní scenára vlastné príhody, ktoré zažili ako pedagógovia. Zaujímavosťou je, že aj hercovi Jiřímu Sovákovi, ktorý v snímke stvárnil hlavnú postavu majstra Jiřího Kroupu, sa scenár tak páčil, že ho okamžite označil za dokonalý, ba priam mimoriadny. Klasika plná dobrého humoru vám vždy zlepší náladu.

Vesničko má středisková (1985)

Film Vesničko má stědisková si v kinách svojho času pozrelo takmer 4 a pol milióna divákov. Legendárny vodič družstevného nákladiaku Pávek (Marián Labuda st.) a jeho mentálne zaostalý závozník Otík (János Bán) patria k ikonám československej kinematografie a ich tváre si určite dobre pamätá každý, kto túto vydarenú komédiu videl.  

Aj napriek niekoľkým temným scénam zostáva režisér Jiří Menzel po celý čas prísne poetický a neškodne humorný. Skvelé herecké obsadenie, výborné dialógy a príjemná atmosféra – to všetko vám táto komédia zaručene prinesie. 

Vrchní, prchni! (1981)

Aj film Vrchní, prchni! predstavuje ďalšiu vynikajúcu klasiku s originálnym zápletkou. Kníhkupec Dalibor Vrána (Josef Abrhám) využije v zlej finančnej situácii skutočnosť, že si ho ľudia veľmi často pletú s čašníkom, a tak sa stane jedným z nich. Akurát tak trochu iným čašníkom – falošným. 

Čítajte aj: 7 tipov na neopozerané komédie pre celú rodinu

Vtipná naháňačka prináša veľa úsmevných momentov a skvelý Abrhám ako falošný vrchný a profesionálny huslista nemá chybu. Táto komédia je jedným z najlepších československých filmov. 

Diskopříběh (1987)

Ak máte chuť trochu si pri filme aj zaspievať, tak práve Diskopríběh je pre vás to pravé. Hudobnú romantickú komédiu z dielne Jaroslava Soukupa o živote mladého kominárskeho učňa totiž sprevádzajú legendárne hity českého speváka Michala Davida a skupiny Kroky, ktoré do celkového konceptu perfektne zapadajú. 

Na premiéru filmu, ktorá sa konala v amfiteátri v Plzni, prišlo neuveriteľných 22 tisíc ľudí. Táto tínedžerská komédia dokonale odzrkadľuje 80. roky, nechýbajú v nej parádne rifľové bundy a vari dnes už trochu smiešne účesy. Určite sa ju oplatí vidieť. 

Sněženky a machři (1983)

Kde by sa mladí ľudia začiatkom 80. rokov lepšie zoznámili ako na lyžiarskom výcviku? Vtipný mládežnícky film Sneženky a machři je aj vďaka vynikajúcim hláškam právom kultový. Chladné zimné prostredie zasnežených hôr vytvára spolu s vtipnými scénami a nádhernými zábermi výbornú atmosféru. 

Film sa natáčal na viacerých horských chatách, napríklad v Moravské boudě v Krkonošiach alebo na chate Smetánka v Peci pod Sněžkou. Možno pri jeho sledovaní zistíte, že to aj dnes vyzerá na lyžiarskych výcvikoch približne rovnako ako pred 40 rokmi.

S tebou mě baví svět (1983)

Komédia, bez ktorej si väčšina z nás nedokáže predstaviť vianočné sviatky. Zimná rodinná dovolenka troch kamarátov, ktorí sa majú postarať o šesť detí, predstavuje vynikajúci námet, ktorý na 80 minút zabaví celú rodinu. 

Trio skvelých hercov Satinský, Postránecký a Nový totiž prekoná len málokto. Ak k nim ešte pridáte skvelých detských hrdinov, tak je výsledný efekt priam dokonalý. V roku 2000 film dokonca získal ocenenie Zlaté jablko na Medzinárodnom filmovom festivale pre deti v Zlíne ako najúspešnejší detský film storočia. Je to nesmrteľná klasika, ktorá sa dá pozerať donekonečna. 

Dobrý voják Švejk (1956)

Vojnová komédia z konca 50. rokov vznikla na motívy známeho románu Jaroslava Haška s názvom Osudy dobrého vojáka Švejka. Knižná predloha mala veľký úspech a filmové spracovanie z roku 1956 v ničom nezaostáva. 

Tento vynikajúci film prináša nadčasový humor a satiru z obdobia prvej svetovej vojny. Rudolf Hrušinský v úlohe vojaka Jozefa Švejka je jednoducho nezabudnuteľný. Popri ňom v snímke excelujú aj ďalšie veľké herecké mená ako František Filipovský a Miloš Kopecký.

Jáchyme, hoď ho do stroje (1974)

Ďalšia komédia, ktorá si získala obrovskú fanúšikovskú základňu. Mladý automechanik František Koudelka (Luděk Sobota) uverí tomu, že ak sa bude riadiť kondiciogramom, dosiahne svoj životný úspech a dokáže prekonať všetky nástrahy. 

Sobotu, ktorého v tom čase poznal iba ľudia z prostredia libereckého divadla Ypsilon, zaujal tvorcov film najmä svojím originálnym prejavom. Postava Koudelku sa pre neho stala zlomovou a jeho výkon v tomto filme sa považuje za životný. Obrovská dávka vtipných momentov, ktoré komédia prináša, si rozhodne získa aj náročnejšieho diváka.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac