Ach, tá dnešná mládež. Týchto 10 filmov a seriálov vám ukáže mladú generáciu v inom svetle

Spoznajte kompletný svet súčasných dvadsiatnikov vďaka Netflixu.

Generácia Z označuje skupinu mladých ľudí, ktorí sa narodili od polovice 90. rokov do roku 2010. Môžu byť často nepochopení a vnímaní ako závislí od sociálnych sietí či nebodaj málo pracovití. Opak je však pravdou, čo vám potvrdí aj náš výber seriálov a filmov. Poukazujú na to, že táto generácia čelí mnohým neľahkým výzvam a zároveň je zdrojom neobmedzenej kreativity, sviežej perspektívy a podnecuje diskusie o dôležitých témach – jednoducho sa nebojí meniť svet k lepšiemu. 

Spoznávať nové svety je vďaka O2 Paušálu jednoduché. Chcem vedieť, ako môžem mať predplatné Netflixu v cene svojho paušálu

Politik (The Politician)

Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste kandidovali za prezidenta alebo prezidentku? Cieľavedomý Payton (Ben Platt) v tom má jasno už od svojich siedmich rokov – životopisy amerických prezidentov pozná naspamäť, aby sa podľa ich vzoru mohol stať hlavou Spojených štátov amerických. Predtým ho však čaká tá najťažšia skúška: politika strednej školy.

Deň čo deň rieši, ako porazí svojich protikandidátov a presvedčí svojich rovesníkov, aby mu vo voľbách dali hlas. Netradičná komédia z pera legendárneho amerického scenáristu Ryana Murphyho, ktorý stojí za úspešnými seriálmi, ako je Glee alebo American Horror Story, je plná satirického humoru a ukazuje, čo všetko je mladá generácia schopná obetovať pre svoje ambície.

The End of the F***ing World

Občas sa stane, že nás každodenná realita tak štve, že by sme najradšej všetko nechali za sebou a jednoducho zdrhli. Alyssa (Jessica Barden) a James (Alex Lawther) už majú plné zuby nezmyselného života a príšerne nudnej školy. Chýba im spontánne dobrodružstvo, preto sa zo dňa na deň rozhodnú odísť preč, nevedno kam, pričom sa takmer vôbec nepoznajú.

Bizarná dvojica 17-ročných a zvláštne sympatických čudákov nás vezme na vzrušujúcu jazdu, kde neplatia žiadne pravidlá. Čierna komédia, od ktorej neodtrhnete oči, nás učí, že trochu zariskovať sa oplatí, ale za chyby sa musí platiť… Ideálny seriál na rýchly víkendový binge-watching, pri ktorom ani náhodou nebudete mať pocit viny, že ste voľné dni presedeli doma.

Elita (Elite)

Chceli by ste sa naučiť španielsky a hľadáte napínavý seriál, ktorý vám s tým pomôže? Vyskúšajte dramatický triler Elite, v ktorom si užijete napäté a zamotané vzťahy v prostredí elitnej školy. Všetko sa zmení, keď na luxusnú súkromnú školu nastúpia traja študenti zo skromnejších pomerov a narazia na svojich nechutne bohatých vrstovníkov. Luxusné večierky, drahé šaty a šampanské však niekedy nestačia. 

Seriál s presahom do problematiky sociálnych vrstiev, queer vzťahov i náboženských menšín vám jednoducho nedá spať. Okrem zamotaných vzťahov sa rieši ešte jedna zásadná vec – vražda. Zistíme, kto ju má na svedomí?

Never Have I Ever

„Nikdy som“ u seba nemala legendárnu párty, nezradila kamarátku alebo nespala s najpopulárnejším chlapcom na škole. Devi (Maitreyi Ramakrishnan) je mladá Američanka s indickými koreňmi, ktorá sa snaží vyrovnať s každodennými nástrahami strednej školy. Zo všetkého najviac si praje priateľa, aby stúpla jej hodnota v očiach spolužiakov. Odvaha a energia jej rozhodne nechýba, po sérii vtipne nevydarených príhod však Devi spoznáva najmä samu seba.

Svieži seriál oplýva bezstarostným humorom, ktorý je typický pre tínedžerské roky, zároveň nám však pripomína, že pre naše chyby sa svet neskončí. Citlivo sa dotýka aj témy kultúrnych rozdielov, objavovania vlastnej identity a sebarozvoja. Okrem toho sa na tvorbe námetu podieľala aj herečka a scenáristka Mindy Kaling, známa predovšetkým zo seriálu The Office.

Heartstopper

Spomeniete si na moment, keď ste mali po prvý raz motýliky v bruchu? Miniséria Heartstopper rozpráva dojemný príbeh o srdcervúcej láske dvoch tínedžerov. Charlie a Nick sú na prvý pohľad absolútne odlišní – zatiaľ čo láskavý Charlie rád číta a hrá na bicích, populárny Nick je kapitánom školského rugbyového tímu. Napriek tomu si k sebe nájdu cestu a zistia, že ich spoločne strávený čas skutočne hreje na duši.

Seriál je adaptáciou úspešného komiksu britskej spisovateľky a ilustrátorky Alice Oseman, ktorá sa vo svojej tvorbe dotýka témy LGBTIQ+ komunity a prijatia ich identity nielen v spoločnosti, ale aj vo vlastnom vnútri. Dajte sa aj vy rozcítiť úprimne čistou láskou dvoch mladých ľudí.

Grand Army

O niečo provokatívnejší seriál je Grand Army, ktorý sleduje životy piatich stredoškolákov v prostredí chaotického Brooklynu. Každý z nich sníva o úspechu a lepšej budúcnosti, ale medzičasom musia čeliť závažným problémom, ako sú sociálne otázky, rodová nerovnosť či rasová diskriminácia. Zvládnu to?

Najväčšia sila seriálu spočíva najmä v tom, že dokázal autenticky vykresliť prežívanie mladých ľudí, ktorí počas dospievania čelia rozmanitým skúsenostiam a intenzívnym emóciám. Podarilo sa mu to najmä vďaka uveriteľnému scenáru a výnimočným hereckým výkonom.

13 dôvodov prečo (13 Reasons Why)

Upozornenie – v texte sa spomína samovražda, sexuálne násilie a psychické problémy.

Kontroverzný seriál 13 Reasons Why otvára dvere do nesmierne dôležitej diskusie o duševnom zdraví a šikanovaní na stredných školách. Ústrednou postavou príbehu je Hannah Baker, ktorá sa z rôznych dôvodov rozhodla ukončiť svoj život. O tom, prečo spáchala samovraždu, rozpráva na 13 kazetách, ktoré venovala rozličným ľuďom, čím výrazne ovplyvní ich životy. Najmä tých, ktorí jej najväčšmi ublížili.

Hlavným posolstvom seriálu je zamyslenie sa nad dôsledkami našich činov a slov, ktoré môžu mať v najhoršom prípade i tragické následky. Je dôležité, aby sme boli empatickí, ohľaduplní voči druhým a v žiadnom prípade nezľahčovali psychické problémy.

Mladá modrá krv (Young Royals

Švédsky dramatický seriál o princovi Wilhelmovi ponúka silne návykový príbeh plný lásky, zamotaných intríg a spoznávania vlastnej identity. Mladý princ sa musí vyrovnať s pravidlami a očakávaniami kráľovskej rodiny, zatiaľ čo sám túži po skutočnej slobode a autenticite. Po neočakávanom škandále sa však ocitne vo svete obyčajných mladých ľudí, kde stretáva nových priateľov a zisťuje, ako vyzerá normálny život mimo kráľovského paláca.

Po prvý raz nachádza kúsok slobody a spoznáva samého seba, bez masky a prísnych predpisov. Napriek tomu sa nevyhne tlaku okolia a zisťuje, že o svoje šťastie bude musieť zabojovať.

Tall Girl 

Tá je príliš vysoká, on zas nízky a hentá má atypickú postavu… Predsudky zbytočne ubližujú, no všetci vieme, že na strednej škole ich je plno. Tall Girl je príbehom dospievajúcej Jodi, nadpriemerne vysokej stredoškoláčky, ktorá vyrástla v tieni svojej staršej sestry – víťazky množstva súťaží krásy.Aj keď je Jodi talentovaná a nesmierne múdra, väčšine rovesníkov je na smiech. Snaží sa ich ignorovať a želá si iba jediné – zamilovať sa do chlapca, ktorý bude aspoň o trošku vyšší ako ona.

Mladé dievčatá z generácie Z trápia rovnaké problémy ako ich babky

Dojemná komédia nám pripomína, aby sme sa mali radi práve takí, akí sme, a to bez ohľadu na svoje „nedostatky“. Nezabúdajme, že nikto a nič nie je dôležitejšie ako naša vlastná hodnota. 

Boo, Bitch

Čo znamená prežiť nezabudnuteľný život na strednej? Byť vzorom pre iných, randiť s najväčším fešákom zo školy či mať tisícky followerov na sociálnych sieťach? Energický seriál Boo, Bitch poukazuje na tenkú hranicu toho, keď nám povrchná sláva môže až prirýchlo stúpnuť do hlavy. Najlepšie kamarátky Erika a Gia boli počas troch rokov na škole úplne neviditeľné, no v maturitnom ročníku sa to rozhodli zmeniť. Ale čo to spraví s dôverným kamarátstvom, keď sa jedna z nich stane populárnou a druhá nie?

Energický seriál s Lanou Condor v hlavnej úlohe kriticky upozorňuje na to, že byť obľúbeným na strednej znamená mať veľkú moc. Čo však príde, keď sa stredná škola skončí? Budú mať čo ponúknuť, keď v živote začnú úplne odznova?

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Niečo na tom Netflixe je. Prečo sa The Crown, Stranger Things alebo Squid Game stali takými populárnymi?

Ak sa rozhodujete, čo si pozrieť, pripravili sme niekoľko filmárskych lahôdok z Netflixu.

Každý z nich je iný, ale jedno majú spoločné: ich sledovanosť vyletela raketovou rýchlosťou na najvyššie priečky po celom svete. Ak chcete byť zorientovaní v súčasnom popkultúrnom svete, tieto seriály by ste mali mať vo svojom rebríčku „idem, pozriem“. O kvalitu filmárskeho zážitku sa nemusíte obávať – sú výborne napísané, zrežírované a ponúkajú jedinečné herecké výkony aj atmosféru. 

Filmové a seriálové zážitky z Netflixu môžete mať teraz v cene svojho O2 Paušálu. Tu sa dozviete, ako na to

Odporúča vám ich kamarátka či kamarát, hovorí sa o nich ešte aj v MHD, a ak ich raz začnete pozerať, pri jednej epizóde neskončíte. V ďalšom desaťročí o nich možno budeme počuť ako o kultových dielach, ktoré ovplyvnili strieborné plátno. Nás v redakcii baví (nielen) ich rôznorodosť a rovnako ako celý svet, aj my ich odporúčame: 

Vo veľkom štýle
The Crown

Čo sa skrýva za múrmi sídiel britskej kráľovskej rodiny? Dramatický seriál z produkcie Netflixu zachytáva všetky dôležité udalosti od ranej vlády kráľovnej Alžbety II., ktorá nastúpila na trón ako 25-ročná, až po jej posledné roky na čele krajiny. Môžete sledovať odkrývanie všetkých rodinných drám, kríz v monarchii aj neúprosných kráľovských povinností, ktoré sú zabalené vo vznešených konverzáciách. 

Seriál The Crown získal obrovskú popularitu aj vďaka skvelému scenáru od Petra Morgana, ktorý je známy svojím talentom vdýchnuť život a vznešenosť historickým udalostiam. Fanúšikovia ocenili aj zobrazenie vysokého životného štandardu rodiny s honosnými zámkami, autami, lietadlami a cestovaním po celom svete, ako aj herecké výkony aristokratických dvojníkov. 

V prvej sérii napríklad ako mladá kráľovná Alžbeta II. bodovala Claire Foy, ktorá si za tento výkon odniesla aj Zlatý glóbus. Nedá sa nespomenúť ani výkon Elizabeth Debicki, ktorá v 5. sérii stvárnila obľúbenú princeznú Dianu.

Láskavé pletky bohatej smotánky 
Bridgeton

Od kráľovskej rodiny sa presunieme ešte hlbšie do minulosti, aby sme pochopili, že večierky v 18. storočí boli riadne žúry – a to ani nemuseli byť o hudbe či tanci, ale skôr o spoločenskej prezentácii a hľadaní toho vyvoleného alebo vyvolenej. 

Seriál Bridgeton vás pohltí oslnivými dobovými kostýmami, prepracovanými scénami aj pompéznym dvorením či štipľavými klebetami. Lebo keď sa súrodenci z bohatej a významnej rodiny Bridgetonovcov pokúšajú nájsť osudovú lásku a partnera, tak to je vždy veľkolepá párty. 

Zmyselnú atmosféru dopĺňajú nielen intímne scény z novomanželského života, ale aj popové piesne v klasickej orchestrálnej podobe. Môžete tam započuť skladby od Taylor Swift, Ariany Grande alebo Miley Cyrus. 

Návrat do 80. rokov
Stranger Things

Čítali ste niekedy knižnú sériu Traja pátrači? Tento seriál je síce o niekoľko úrovní vyššie, ale pocit, ktorý pri ňom budete mať, vám môže pripomenúť to sladké napínavé čítanie dobrodružného príbehu v detstve. Seriál Stranger Things si získal množstvo fanúšikov v rôznom veku aj vďaka svojej multižánrovosti – má aj prvky hororu, aj trileru, aj sci-fi, ale najmä dobrodružstva.

Presuniete sa s ním do 80. rokov, keď je skupina mladých kamošov svedkom nadprirodzených síl. A z toho už niet cesty späť, túžbe hľadať a odhaľovať mimoriadne záhady sa nedá odolať. Stranger Things odkazuje na filmové klasiky ako Návrat do budúcnosti, Terminátor či Krotitelia duchov. Tvorcovia sa pohrali aj s detailmi a môžete si všimnúť obľúbené značky z 80. rokov, napríklad plechovku New Coke

Odvážny a veľmi dôležitý
Sex Education

Ako vyplýva z jeho názvu, tento seriál je o tabuizovanej téme, a to o potrebe sexuálnej výchovy pre mladých. Nie je zvrátený ani neslušný, ale dokonale skutočný a prvý, ktorý sa snaží zabaviť a zároveň aj vzdelávať publikum v tejto intímnej, ale dôležitej oblasti. Lebo spoločnosťou akceptovaná nevedomosť v mladom veku môže spôsobiť traumy na celý život. 

Diváci sa môžu stotožniť s postavami, ktoré majú rozličnú sexuálnu orientáciu, a ľahšie sa tak nájsť v ich problémoch, radostiach aj starostiach. Dôležitú tému odľahčuje pohotový humor a oku lahodiace kostýmy. Postavy aj prostredie vyzerajú ako z obdobia 90. rokov, dokonca odkazujú aj na niektoré populárne seriály z tohto obdobia, no napriek tomu žijú v roku 2021. 

Poznáte červenú kombinézu a masku Salvadora Dalího?
Money Heist (La casa de papel)

Španielsky kriminálny seriál Money Heist patrí medzi najsledovanejšie neanglické série. „Profesor“, hlava gangu v červených kombinézach, má v pláne uskutočniť obrovskú lúpež v španielskej kráľovskej mincovni a potrebuje na to ďalších schopných zlodejov.

La casa de papel je bohatá na rozličné psychologické hry, konflikty a symbolizuje aj silný odpor proti systému a posolstvá, ktoré sa v minulosti používali na vzdor proti vládnucej sile: 

  • Červená farba kombinéz reprezentuje revolúcie a je aj farbou marxistickej ideológie.
  • Ani maska umelca Salvadora Dalího tam nie je náhodou – Dalí maľoval obrazy, ktoré odmietali moderný kapitalistický systém. 
  • Talianska ľudová pieseň Bella ciao, ktorá je so seriálom spätá, sa v minulosti používala ako hymna protifašistického odboja počas druhej svetovej vojny.

Ak vyhráš, budeš boháč, ak nie, umrieš
Squid Game

Squid Game je prvý seriál z Južnej Kórey, ktorý prerazil v západnej kinematografii a stal sa seriálovým fenoménom na začiatku jesene 2021. Na prvý pohľad má jednoduchú zápletku: čo všetko sme schopní a ochotní vymeniť za lepšie materiálne podmienky. 

Hráčov naverbovali do hry „na život a na smrť“ z najchudobnejších vrstiev spoločnosti. Snažia sa o veľkú peňažnú výhru s ešte väčším rizikom – prehra znamená smrť. Krvilačné hry o život využívajú v disciplínach jednoduché detské hry a scény žiaria farbami: schodisko vo farbe ružovej cukrovej vaty, zelené kombinézy hráčov a vojaci v purpurových uniformách. 

Silné príbehy sa skrývajú aj v pozadí pesničiek o láske. Čo sa skrýva za pesničkou With or Without You od U2? 

Podľa odborníkov pomohla seriálu k popularite najmä jednoduchosť a pestrá vizuálna stránka, ktorá je v kontraste s vážnosťou situácie – je to taká videohra pre dospelých, kde sa mieša brutálnosť s klamlivou nevinnosťou.

Zahráme si šach?
Queen’s Gambit

Silný príbeh šachistky, nádherné vizuálne spracovanie s kostýmami v kombinácii čiernej a bielej, napätie a dej, ktorý využíva princípy šachu – to všetko nájdete v dych berúcej minisérii Queen’s Gambit. 

Hlavná postava, sirota Beth, má neuveriteľný talent na šach. V seriáli zosobňuje tak trochu superhrdinku, ktorej najväčším nepriateľom nie sú jej súperi na súťažiach, ale ona sama, resp. jej závislosti. 

Queen’s Gambit je seriál plný odhodlania, objavovania a výborných hereckých výkonov Anye Taylor-Joy.

Gerald z Rivie k vašim službám
The Witcher 

Fanúšikovia poznali príbeh Witchera už z videohry, no seriál si získal aj tých, ktorí o ňom predtým nepočuli. Dielu zaručil úspech hlavný trojuholník hercov a ich príbehy, ktoré sa navzájom pretli. 

Seriál však nie je o naháňaní príšer a ich zabíjaní – je o túžbe po niečom, čo nemôžeme mať, o komplikovaných rozhodnutiach aj nasledovaní osudu. Všetko to podčiarkujú silné emócie, vďaka ktorým máte pocit, že ste súčasťou deja a tak súcitíte s Ciri, ktorá stratila celú rodinu, alebo s Geraldom, ktorý nemôže nikoho milovať, a predsa miluje. Dielo získalo popularitu aj vďaka dokonalému stvárneniu Zaklínača, ktorého zahral herec Henry Cavill.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vymeňte status online za offline. 6 tipov, ako si oddýchnuť od notifikácií a technológií

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac