Ako rodičia vedú deti k športu počas karantény? Inšpirujte sa 3 príbehmi

Aktuálna situácia je náročná pre dospelých aj pre deti. Traja rodičia nám porozprávali, ako v tomto období športujú so svojimi deťmi.

Väčšina detí počas pandémie prerušila nielen bežné školské vyučovanie, ale aj milované pohybové aktivity a tréningy. S tromi rodičmi v rôznej životnej situácii sme sa porozprávali o tom, ako toto obdobie zvládajú a ako sa snažia viesť svoje deti k pohybu.

Inšpirujte sa cvikmi O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, zapojte sa do výzvy a získajte 10 GB dát. Chcem sa zapojiť

Spoločnosť O2 sa rozhodla darovať svojim zákazníkom, ktorí sa v týchto mimoriadnych časoch správajú zodpovedne, 10 GB balíky dát. V rámci O2 Dobrých dát sú pripravené 4 výzvy, dokopy tak viete získať až 40 GB dát. Pri výzve Hýbeme sa O2 odmeňuje za spoločné cvičenie podľa Mateja Tótha a trénerov z Akadémie aj za tancovanie podľa choreografie Laciho Strikea – stačí, ak budete zdieľať krátke video.

Katka: Počas karantény využívame záhradu naplno, spoločný čas radi trávime aj na bicykli

Katka Mihalovičová je na materskej dovolenke s mladším synom Adamom, starší Jakub je tretiak. „Môj režim s Adamom sa v podstate nezmenil, trávime čas doma, hoci nám chýbajú chvíle strávené v plaveckom klube Kvapka, kam sme chodili raz týždenne. Jakub si naďalej plní školské povinností s tým, že teraz ho učím ja,“ hovorí.

Vždy v nedeľu im zo školy posielajú zoznam úloh na každý deň a nedávno im pribudli aj online hodiny s triednou, respektíve s učiteľkou angličtiny, ktoré mávajú raz týždenne.

Keďže škola je zatvorená, prerušil sa tanečný krúžok a pozastavené sú aj futbalové tréningy, ktoré organizuje športový klub v ich obci. „Chýbajú mu nielen samotné aktivity, ale najmä kamaráti, ktorí ich vykonávali spolu s ním,“ približuje Katka.

Mladá mama sa snaží doma denne cvičiť a uvedomuje si, že pravidelný pohyb potrebujú aj jej deti. „Keďže máme rodinný dom na dedine s pomerne veľkým pozemkom, oproti rodinám žijúcim v bytoch máme určitú výhodu, ktorú si v čase karantény uvedomujem ešte intenzívnejšie,“ hovorí.

„Keď sa vonku oteplilo, začali sme viac času tráviť na bicykli. Jakub to má rád a v sedačke môjho bicykla vydrží pomerne dlho sedieť aj Adam. V poslednom čase sme boli zopár ráz aj v dedinách v okolí, aby sme mali nejakú zmenu.“

Na záhrade pravidelne s Jakubom hrávajú futbal a radi si na pár minút zahrajú bedminton,” vymenúva aktivity, ktorým sa venujú najčastejšie.

„Keď sa vonku oteplilo, začali sme viac času tráviť na bicykli. Jakub to má rád a v sedačke môjho bicykla vydrží pomerne dlho sedieť aj Adam. V poslednom čase sme boli zopár ráz aj v dedinách v okolí, aby sme mali nejakú zmenu,“ opisuje Katka ďalšiu obľúbenú činnosť.

Aby sa deti vonku lepšie zabavili, vybudovali pre ne na záhrade drevenú vežu s hojdačkami a so šmykľavkou. „Práve v čase karantény k nej pribudlo aj malé kryté pieskovisko, ktoré pre mňa trošku prekvapivo viac baví Jakuba,“ hovorí.

„Teší ma, že si v ňom stavia rôzne dráhy a je vonku. Bude mať 10 rokov, veľmi ho bavia počítačové hry a najradšej by pri nich trávil dlhé hodiny. Takto má ďalšiu príjemnú aktivitu na čerstvom vzduchu,“ uzatvára.

Dana: Deti si počas dňa vymýšľajú rôzne aktivity, každý deň sme v prírode

Dana pracuje ako účtovno-administratívny pracovník a karanténu trávi s rodinou v ich byte v bratislavskej Karlovej Vsi. Spolu s partnerom pracujú z domu a starajú sa o svoje deti – 4-ročného škôlkara Dominika a 7-ročnú prváčku Julianku.

Vďaka tomu, že môžu využívať home office, sú podľa Dany spoločné rána počas týchto týždňov pohodovejšie, dni sú však náročnejšie. „Pre rodičov je dosť ťažké skĺbiť svoje pracovné povinnosti so školskými povinnosťami dieťaťa, zabezpečiť celodenné stravovanie, chod domácnosti, pobyt vonku a nájsť si aj čas pre seba alebo svoje záľuby,“ hovorí.

Dana priznáva, že domáce vzdelávanie Julianky šlo spočiatku jednoduchšie, keďže úloh mali pomenej a stihli ich spraviť počas synovho obedňajšieho spánku. „Neskôr úlohy pribudli a už si to vyžaduje približne tri hodiny učenia denne. Domáce vyučovanie sme si preto počas dňa rozdelili na časti,“ opisuje.

Dana so svojou rodinou majú pohyb veľmi radi, a tak je prirodzené, že pred karanténou mali aj ich deti viaceré aktivity. Obe v bežnom režime raz týždenne navštevujú plavecký krúžok a od jari do jesene pomerne pravidelne jazdia aj na koňoch. Julianku veľmi baví aj cirkusový krúžok, kde je nielen v pohybe, ale sa aj dobre zabaví.

Plávanie aj jazdenie na koňoch však majú v dôsledku pandémie aktuálne prestávku, z cirkusu má Julianka k dispozícii cvičenie na YouTube, podľa ktorého si môže zatrénovať.

Na športovanie a pohyb však rodina v tomto období nezanevrela a aj počas karantény sa jej členovia denne hýbu. „Cvičím skoro ráno, keď ešte zvyšok rodiny spí. Deti si počas dňa vymýšľajú rôzne aktivity cez prekážkové dráhy vyrobené z hračiek alebo zo športových potrieb, skáču na švihadle, fitlopte alebo tancujú. Bývame v 12-poschodovom paneláku, čo muž využíva na beh po schodoch,“ vymenúva.

 „Cvičím skoro ráno, keď ešte zvyšok rodiny spí. Deti si počas dňa vymýšľajú rôzne aktivity cez prekážkové dráhy vyrobené z hračiek alebo zo športových potrieb, skáču na švihadle, fitlopte alebo tancujú. Bývame v 12-poschodovom paneláku, čo muž využíva na beh po schodoch.“

Napriek tomu, že s partnerom z domu obaja popri starostlivosti o deti pracujú, chodia s deťmi takmer denne von a robia si výlety do prírody. „Čerstvý vzduch a slnko spojené s pohybom vonku nás udržujú v dobrej nálade,“ opisuje.

Dana priznáva, že deťom chýbajú ich bežné aktivity a tešia sa na návrat do školy a škôlky. Aj vďaka tomu, že nie sú len v byte, ale denne chodia aj na vzduch, znášajú celú situáciu o čosi lepšie. „Aby deti úplne nestratili kontakt s kamarátmi, kompenzujeme to aspoň čiastočne videohovormi,“ uzatvára.

Michal: Dcéra ma počas behu sprevádza na bicykli, zapojil som ju aj do videí s cvičeniami na doma

Michal Tóth pracuje ako tréner a je zároveň športovým riaditeľom O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, kde zodpovedá za obsah a tvorbu tréningových jednotiek a jednotlivých cvičení. Žije v Nitre a aj on trávi dni s 11-ročnou dcérou Lindou prevažne doma.

Počas bežného dňa sa zvykne venovať nielen svojim zverencom, ale zdokonaľuje sa aj v teórii. Po vypuknutí pandémie a prerušení organizovanej krúžkovej a športovej činnosti sa jeho režim na krátky čas zmenil. „Väčšinou pracujem od rána do večera a zrazu som mal voľných chvíľ oveľa viac,“ hovorí.

Tento stav však netrval dlho. Zakrátko začal pre svojich zverencov pripravovať tréningy online formou a vlastný online projekt Telesná na doma vytvorili aj v rámci Akadémie, ktorá počas školského roka prebieha v školách po celom Slovensku.

„Spolu s O2 sme začali pripravovať online program, aby sme deti motivovali k pohybu a ukázali im inú domácu formu cvičenia. To si vyžadovalo vytvoriť nové cvičenia, ktoré sa dajú absolvovať aj v domácom prostredí,“ približuje Michal.

„Chodievam behať a Linda mi robí super sparing partnera – sprevádza ma na bicykli. Hrávame spolu bedminton a teraz ju veľmi začal baviť futbal. Dávam jej preto rôzne pohybové úlohy s futbalovou loptou a ona sa teší, že sa zdokonaľuje aj v tejto činnosti.“

Vo videách sa striedajú tréneri Akadémie so svojimi deťmi, čo je pre detského diváka motivujúce. Nechýba ani Michal, ktorému pri cvičení sekunduje jeho dcéra. „Linda nemala na výber. Prehovárať som ju však nemusel, má rada šport a už tretí rok navštevuje aj dramatický krúžok,“ hovorí Michal s úsmevom.

Dcéru vedie k športu nielen ako rodič, ale aj ako tréner. Linda sa totiž tento rok začala venovať atletike a je aj v športovej triede, kde má tréningy v rámci rozvrhu. Okrem toho sa venuje jazdectvu, rada sa lyžuje i bicykluje.

Počas karantény si našli nové spôsoby, ako spolu športovať. „Chodievam behať a Linda mi robí super sparing partnera – sprevádza ma na bicykli. Hrávame spolu bedminton a teraz ju veľmi začal baviť futbal. Dávam jej preto rôzne pohybové úlohy s futbalovou loptou a ona sa teší, že sa zdokonaľuje aj v tejto činnosti,“ opisuje Michal spoločné pohybové aktivity.

Michal aktuálnu situáciu vníma nielen ako rodič, ale aj ako tréner a upozorňuje na to, že hoci u pravidelne športujúcich detí môže v dôsledku prerušenia krúžkov nastať pokles výkonu, toto obdobie môže mať na niektoré deti aj pozitívny vplyv.

„Sám pozorujem, že aj rodiny, ktoré nemali zaužívané prechádzky v prírode, sa v tomto období snažia vyplniť deťom čas práve takouto činnosťou, čo je zo zdravotného hľadiska určite prospešné. Ak je to možné, odporúčam vykonávať určitú pohybovú činnosť každý deň,“ hovorí na záver.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac