Aký je soundtrack vašich Vianoc? Nám bude určite hrať týchto 8 hitov

K pečeniu medovníkov či zdobeniu stromčeka. Nalaďte sa s legendárnymi vianočnými hitmi na sviatočnú atmosféru.

Možno vás prekvapí, že veľké množstvo obľúbených vianočných hitov vzniklo už pred desiatkami rokov. Pravidelne ich každý rok prespievajú svetové aj domáce hviezdy. Vybrali sme niekoľko nadčasových slovenských aj zahraničných skladieb, ktoré by určite nemali chýbať vo vašom vianočnom playliste.

​​Za prémiovú hudobnú službu platiť nemusíte. TIDAL môžete mať v cene O2 SMART paušálu a teraz navyše v ešte lepšej kvalite. Ako ušetriť 5,99 € mesačne?

Michal Dočolomanský
Zima na saniach

Tak ako väčšina obľúbených vianočných hitov, aj tento vznikol už pred viac ako štyridsiatimi rokmi. Duet Dočolomanského s detským zborom funguje dokonale. Pesničku napísal Pavol Zelenay, ktorý tvrdí, že ho inšpiroval jeden zvonček, ktorý našiel u známeho na chate. Zvuk zvončeka mu tak učaroval, že si povedal, že ho raz použije do niektorej piesne. A napokon sa naozaj objavil práve v tomto vianočnom hite. Nakoniec ešte treba spomenúť, že text k piesni napísal známy básnik Tomáš Janovic. 

Chris Rea
Driving Home For Christmas

Zdalo by sa, že takýto hit napísal Chris Rea počas pohody vianočných sviatkov, keď sedel doma pri kozube s pohárikom v jednej ruke a koláčikmi v druhej. Opak je však pravdou. Na začiatku svojej kariéry nahrával v londýnskom štúdiu a po ukončení nahrávania sa nemal ako dostať domov. Jeho manželka po neho prišla autom a čakala ich dlhá niekoľkohodinová cesta domov. Počas tejto dlhej cesty, keď prechádzali cez mestá a dediny a stáli v nekonečných kolónach, sa mu v hlave začali rodiť nápady na novú vianočnú pieseň, ktorú však nahral až o niekoľko rokov neskôr.

Pavol Habera
Svet lásku má

V dobe vydania rovnomenného albumu sa hovorilo, že je to najdrahšia nahrávka s najdrahším klipom, a vydanie sprevádzal najdrahší krst. Na albume bola táto pieseň ako jediná autorská, ostatné piesne boli dôkladne vybraté z vianočnej ponuky domácich a svetových hitov. Údajne vyberali až z tisícky piesní. Hudbu napísal Pavol Habera a o text sa postaral Daniel Hevier. 

Máte chuť na vianočné filmové klasiky? Tieto rozprávky vám na počkanie vyčarujú sviatočnú atmosféru

Zaujímavosťou piesne je hosťovanie dvoch takých silných speváckych mien ako Karel Gott a Peter Dvorský. Album nahrávala Slovenská filharmónia. Minulý rok vyšiel tento na Slovensku ojedinelý vianočný album aj na vinyle.

Miroslav Žbirka
Vianočná

V našom zozname nesmie chýbať Meky, ktorý už tohtoročné Vianoce sláviť nebude, ale práve preto si na neho musíme spomenúť. Pieseň má podtitul O prímerí a je to určite odkaz na jeho milovaného Lennona, ktorý takisto naspieval vianočnú pieseň Happy Xmas s podtitulom War is Over. Je zaujímavé, že táto pieseň je jeho prvou autorskou piesňou o Vianociach. Nahrával ju v legendárnom štúdiu Abbey Road, kde možno po prvýkrát zaznela slovenčina. Pieseň sa objavila na jeho albume Miro, ktorý takisto nahral práve v tomto štúdiu. 

Elvis & Martina McBride
Blue Christmas

Príbeh o neopätovanej láske počas sviatkov sa stal stálicou medzi vianočnými hitmi. Pieseň prvýkrát nahral v roku 1948 westernový herec Doye O’Dell, ale skutočný hit z nej o deväť rokov urobil až Elvis. V aranžmáne do piesne zasadil svoje obľúbené blue tóny, ktoré si hneď všimnú hlavne hudobne skúsenejší poslucháči. 

Asi najznámejšia coververzia tejto skladby je od kapely The Beach Boys, no my sme si vybrali duet, ktorý sa vlastne nikdy neuskutočnil. V roku 2008 Martina McBride vďaka modernej technike tento duet naspievala a navyše ju digitálnou cestou dostali aj do videoklipu. Celý proces údajne trval štyri týždne a výsledok je skutočne prekvapivý.

Kryštof a Karel Gott
Vánoční

Rok po svojej smrti pripravil Karel Gott fanúšikom prekvapenie. Na Vianoce v roku 2020 mal premiéru duet so skupinou Kryštof, ktorý naspieval ešte za svojho života. Existencia tejto piesne však bola utajovaná, aby prekvapenie bolo o to väčšie.

Neodmysliteľnou súčasťou piesne je krásny klip, v ktorom si okrem iných zahrala aj taká hviezda ako Iva Janžurová. Samotné nahrávanie piesne bolo dojímavé, pretože Karel vedel, že možno už o mesiac tu nebude, a aj napriek tomu bol so svojím osudom zmierený a pokojný. 

Bruce Springsteen
Santa Claus Is Comin´ to Town

Pieseň napísali americkí skladatelia J. Fred Coots a Haven Gillespie. Prvá známa nahrávka piesne bola od bendžistu Harryho Resera s kapelou v roku 1934. My sme si vybrali rockovú verziu od Brucea Springsteena, ktorú síce tiež nahral už dávnejšie,  konkrétne v roku 1975, ale stále znie dostatočne moderne a aktuálne. 

Zaujímavé je, že Bruce túto pieseň stále zaraďuje do koncertných playlistov počas zimných mesiacov a často ňou ukončuje celú show. Takže sa vám môže stať, že keď si v decembri na jeho koncerte vytlieskate prídavok, dočkáte sa práve tohto klasického vianočného hitu. 

Whitney Houston
Do You Hear What I Hear?

Pieseň v roku 1962 napísal vojnový veterán Noël Regney spoločne so svojou manželkou a klaviristkou Gloriou Shayne. Pieseň bola súčasťou vianočného albumu, ktorého sa v tom roku predalo viac ako štvrť milióna kusov. Samozrejme, táto pieseň má odvtedy množstvo variácií a coververzií. My sme si vybrali pieseň v podaní Whitney Houston, ktorú naspievala v roku 1987 na benefičný album A Very Special Christmas. Peniaze z jeho predaja venovala na špeciálne olympiády, ktoré združujú mentálne postihnutých športovcov po celom svete.

Navnadili vás tieto skladby na sviatočnú atmosféru? Všetky pesničky z nášho výberu aj množstvo ďalších sme pre vás zhrnuli do playlistu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

Potešte na Vianoce dvoch ľudí naraz: jedno zariadenie kúpite, druhé dostanete ako darček

Telefonovať bez nutnosti, mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokážu naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité, ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu, je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä, ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste podnikateľ, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Huawei Free Buds 4i, alebo bez nožičky, ako napríklad Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, je len vecou osobnej preferencie.

Huawei Free Buds 4i, Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, OnePlus Buds

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad OnePlus Buds, ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Ak nemáte špeciálne požiadavky na štupľové slúchadlá, nemusíte sa obávať, že by ste za extra funkcie museli zbytočne priplácať. V ponuke je veľa modelov, ktoré svojou výbavou rozumne balansujú na pomedzí všetkých kategórií a zároveň majú lákavú cenu.

Napríklad SBS Music Hero za veľmi rozumnú cenu ponúkajú výdrž na jedno nabitie 2,5 hodiny počúvania. Vďaka nabíjaciemu puzdru sa výdrž predĺži až na 13 hodín. Navyše majú spoľahlivý bluetooth 5.0, efektívne multifunkčné ovládacie tlačidlo a ergonomický dizajn.

Aj keď sa rozhodnete pre univerzálnu kategóriu, nemusíte sa báť, že by boli slúchadlá hlúpe a len prehrávali hudbu. Telefonovanie, automatické zapnutie a vypnutie či veľmi rýchle automatické párovanie so smartfónom je k dispozícii aj v tejto kategórii. 

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

SBS BT501, Sturdo Pro Sport

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športové štuple sú SBS BT501 alebo Sturdo Pro Sport, ktoré majú odnímateľný fixačný nadstavec do ucha.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

Ako ulahodiť fanúšikom kvalitného zvuku a dizajnu? Slúchadlami dnes už legendárnej značky Bang & Olufsen

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Model B & O Beoplay E8 je výborným príkladom toho, ako si hi-fi spoločnosti predstavujú smartfónové slúchadlá. Prémiové materiály, pekný dizajn, v tomto prípade aj aktuálne Bluetooth 5.1 pripojenie a komfortné ovládanie, no chýba spomenuté potláčanie hluku a nižšia odolnosť proti vode.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých je dôležitý kodek AptX. Ten sa stará o zníženie latencie zvuku voči obrazu. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri týchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá Sony WH-XB900N, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú aj ANC alebo výdrž batérie na jedno nabitie 30 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2, k akémukoľvek O2 SMART Paušálu ich môžete mať na začiatok už od 0 €.


Pre potešenie aj pohodlnejšiu prácu. 16 tipov na tech darčeky pre celú rodinu

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac