Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Pripravte si deku a teplý nápoj. Tieto rozprávky vám na počkanie vyčarujú sviatočnú atmosféru

České a slovenské rozprávky sú odjakživa súčasťou Vianoc. Dnes už nemusíte čakať, kým ich televízie zaradia do programu.

Prinášame vám prehľad siedmich filmov, ktoré okrem skvelého zážitku ukazujú aj pestrosť domáceho folklóru, nádherných lokácií a odkazov na československú históriu. Všetky nájdete na VOYO, takže už nemusíte krúžkovať v televíznom programe, ale obľúbené klasiky si môžete pustiť kedykoľvek.

Prémiový obsah VOYO môžete mať každý mesiac v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac, ukážte mi, ako to funguje

Hrátky s čertem

Princezná Dišperanda a jej služobnica Káča túžia po očarujúcich ženíchoch. Cítia sa zúfalé, a preto upíšu svoju dušu diablovi. Z prekérnej situácie ich chce zachrániť vojak Martin, ktorý sa nebojí ani boja, ani strašidiel. Kvôli pravej láske je ochotný vstúpiť do horúceho pekla a čeliť diablovi.

Rozprávková komédia Hrátky s čertem bola nakrútená pred kulisami, ktoré pripravil legendárny český maliar Josef Lada, ktorý napríklad ilustroval aj príbehy vojaka Švejka. Film vznikol na motívy divadelnej hry spisovateľa Jana Drdu. Ten príbeh napísal počas nacistickej okupácie Českej republiky a v jeho deji badať náznaky odporu proti nacizmu.

Tři oříšky pro Popelku

Na motívy folklórnej rozprávky o Popoluške vznikol obľúbený film, ktorý odoláva zubu času. Libuše Šafránková hrá sirotu, ktorá nečaká na záchranu a vezme svoj osud do vlastných rúk. Keď sa na statku jej otca očakáva kráľovská návšteva, tuší, že sa jej život čoskoro zmení.

Tvorcovia filmu zámerne pozmenili predlohu Boženy Němcovej. Vzdali sa hororových motívov a hlavnú hrdinku urobili zaujímavejšou. Vie loviť, strieľať z kuše, jazdí na koni. Aj vďaka slávnej piesni Kdepak ty ptáčku hnízdo máš od Karla Gotta sa film stal kultovým nielen doma, ale aj v zahraničí. Vianoce si bez neho nevedia predstaviť v Nemecku či dokonca v Nórsku.

Princezna se zlatou hvězdou

Na motívy folklórneho príbehu, ktorý sa objavil v zbierkach Pavla Dobšinského, Boženy Němcovej aj bratov Grimmovcov, vznikla nenahraditeľná sviatočná filmová klasika. Krásna princezná Lada chce utiecť pred svadbou so zlým kráľom. Oblečená v myšom kožúšku hľadá bezpečie a pravú lásku.

Hľadáte seriály, od ktorých sa neodlepíte? Vyskúšajte tieto novinky

V susednom kráľovstve sa zamestná ako slúžka v kuchyni, no jej pravá totožnosť je čoskoro odhalená. Hoci sa v príbehu schyľuje k vojne, nebojte sa, všetko sa dobre skončí. Film sa nakrúcal na zámku Průhonice a na hrade Kokořín, ktorý môžete cez voľné dni navštíviť.

Šíleně smutná princezná

O pravej láske rozpráva ďalšia známa rozprávka hlavných rolách s populárnym spevákom Václavom Neckářom a speváčkou Helenou Vondráčkovou. Muzikálové pesničky z filmu sa následne stali hitmi v rádiách.

Princa Václava a princeznú Helenu zo susedných spriatelených kráľovstiev ich otcovia zasnúbili už ako deti. Oni sa však navzájom nepoznajú a chcú o svojom živote rozhodovať sami. Skryjú svoju totožnosť, no aj tak sa do seba náhodou zaľúbia. Rozprávka čiastočne odráža aj dobu, v ktorej vznikla. V roku 1968 v nej mnohí cítili pocit slobody súvisiaci s Pražskou jarou, ktorá sa mala čoskoro skončiť. Na časti exteriérových záberov spoznáte Bojnický zámok.

Pyšná princezná

Meno českého režiséra Bořivoja Zemana sa spája hneď s niekoľkými skvelými filmovými rozprávkami. Okrem fi lmu Šíleně smutná princezna nakrútil napríklad aj Pyšná princezna. V roku 1952 sa stala najnavštevovanejším filmom v českých kinách a podľa Únie filmových distribútorov ju videlo až 8,2 milióna divákov a diváčok.

Na základe námetu od Boženy Němcovej rozpráva príbeh princeznej Krasomily, ktorá si nevie vybrať ženícha. Má pocit, že žiadny pre ňu nie je dosť dobrý. Jeden z nápadníkov, kráľ Miroslav zo susedstva, jej chce uštedriť príučku. V prestrojení za záhradníka jej ukáže život obyčajných ľudí mimo paláca.

Bol raz jeden král

Bořivoj Zeman o dva roky neskôr nakrútil ďalšiu rozprávkovú klasiku. Bol raz jeden kráľ vychádza zo slávneho folklórneho príbehu Soľ nad zlato. Hlavný hrdina, kráľ, ktorý sa necháva pyšne prezývať Ja prvý, chce odovzdať moc jednej zo svojich dcér. Konkrétne tej, ktorá ho má najradšej.

Jedna tvrdí, že ho má rada ako zlato, druhá, že ako zlato v hrdle, no a najmladšia Maruška všetkých prekvapí, keď povie, že kráľa má rada ako soľ. Ja prvý sa rozhnevá a dcéru vyhodí zo zámku. Naučí sa ceniť si aj iné veci, než len peniaze? Humor do fi lmu vniesol predstaviteľ hlavnej roly, legendárny český komik Jan Werich. Vo svojich žartoch narážal aj na politikov a dianie v socialistickom Československu.

Tři veteráni

S tvorbou Jana Wericha je spojený ďalší film, ktorý si môžete pozrieť na VOYO. V zbierke jeho rozprávok pre deti aj dospelých Fimfárum nájdete aj základ príbehu Tři veteráni. Vojaci Pankrác, Servác a Bimbác sú po prepustení zo služby švorc a bezcieľne sa potulujú životom.

Škriatkovia im však chcú pomôcť znovuobjaviť šťastie, a preto im darujú magické predmety: harfu, ktorá privoláva vojsko, mešec bez dna a cylinder, z ktorého vytiahnete čokoľvek, na čo si spomeniete. Tieto dary využijú pri návšteve kráľovstva Monte Albo, kde im cestu skríži láska aj zlodeji. O triky sa vo filme postaral vynikajúci český výtvarník Jan Švankmajer.

Nakrúcalo sa na niekoľkých miestach, okrem iného pri stredovekom opevnení v Nymburku, na pražskom Karlovom moste či už na spomínanom zámku Průhonice.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Trúfate si na štúdium v Rokforte? Tak skúste správne odpovedať na týchto 10 otázok o svete Harryho Pottera

Tajomstvá mágie opäť ožívajú v našom kvíze.

Máte pocit, že ste odborníkom na svet mágie, poznáte pravidlá metlobalu a kúzla ovládate odpredu i odzadu? Z pamäti vylovíte aj mená magických tvorov či tajomstvá čiernej mágie? V našom kvíze zistíte, či si naozaj nepotrebujete zopakovať pár kapitol z čarodejníckych učebníc.

Ešte predtým vám však prezradíme jedno kúzlo, vďaka ktorému môžete mať Max za výhodnejšiu cenu: stačí si aktivovať O2 Paušál

Tento kvíz obsahuje kúzla, čarodejnícke tajomstvá, ale najmä spoilery.

  • 1. Zastavením Rokfortského expresu sa cesta do školy nekončí. Ktorá z možností nie je oficiálnou dopravou z Rokvillskej stanice na Rokfort?
  • 2. V prvej časti Harryho Pottera strážil vstup ku kameňu mudrcov trojhlavý pes menom Chlpáčik. Akým najjeduchším spôsobom sa cez neho dalo prejsť?
  • 3. Zakázaný les pri Rokforte je známy tým, že ho obývajú rôzne magické a často aj nebezpečné tvory. Aké zvieratá či magické bytosti sa v ňom voľne nevyskytujú?
  • 4. V tretej časti Harryho Pottera sa prvýkrát objaví záškodnícka mapa, ktorej autormi sú štyria bývalí študenti Rokfortu: Námesačník, Červochvost, Tichošlap a Paroháč. Aké je skutočné meno záškodníka prezývaného Tichošlap?
  • 5. Druhá úloha v trojčarodejníckom turnaji bola zachrána blízkych priateľov z dna Čierneho jazera. Každý z účastníkov turnaja teda musel vydržať pod vodou minimálne hodinu. Aký spôsob zvolil Harry Potter?
  • 6. Pár dní pred Harryho 17. narodeninami vychádza z domu na Privátnej ulici až 7 identických Potterov. Aký elixír museli vypiť, aby na seba zobrali jeho podobu?
  • 7. Na poste učiteľa obrany proti čiernej mágii sa vystriedalo množstvo profesorov. Ktorá z uvedených trojíc je správna?
  • 8. Aby si temný pán zabezpečil nesmrteľnosť, rozdelil svoju dušu na 7 častí. Ktorý Voldemortov horcrux zničil Dumbledore v lete medzi udalosťami Fénixovho rádu a Polovičného princa?
  • 9. Severus Snape ako polovičný princ vytvoril jednu nebezpečnú kliatbu. Aký je jej názov?
  • 10. Je známe, že každý prútik si vyberá svojho čarodejníka. Ten najmocnejší, bazový prútik bol jedným z darov smrti. Ktorému čarodejníkovi nikdy právom nepatril?
Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.