Čo počúva redakcia Sódy? Pripravili sme netradičný hudobný playlist našich obľúbencov

Hudobných inšpirácií nie je nikdy dosť, preto sme sa rozhodli zazdieľať naše obľúbené pesničky.

V našich hudobných seriáloch zvykneme piesne predstavovať v rôznych kultúrnych kontextoch. No na hudbu sme sa teraz pozreli ako na niečo, čo nás istým spôsobom definuje ako osobnosti. Pripravili sme playlist obľúbencov redakcie Sódy. 

Nezáleží na tom, akú hudbu počúvame, dôležité je, že nám robí radosť. Aj cez appku TIDAL, ktorú môžete mať v cene svojho O2 Paušálu

Každý prišiel s originálnym minivýberom aj so zdôvodnením, čo preňho piesne znamenajú, potom sme si hudbu púšťali navzájom a sledovali sme naše reakcie. A keďže rešpektujeme ostatných kolegov pri sústredenej práci v kancelárii, hudbu sme si užili cez nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods

Dominikova obľúbená hudba 

Neviem, aký je rok v čínskom kalendári, ale pre mňa je 2022 rok (Dušana) Vlka, tak vyberám rovno dve pesničky, lebo slovenská rapová scéna, ktorá sa nebojí postaviť za svoje hodnoty a neutápa sa v sexizme a iných toxických trópoch, si zaslúži pozornosť. 

Okrem Prešovského kniežaťa ma celým rokom sprevádza aj Gone Freestyle od Jelaniho Blackmana, ktorý si ma získal bítom a očaril pančlajnom „chillin’ in the meantime like Greenwich“.

Kill Dem od Jaimeho XX mi poslal kamoš so slovami „toto je taký tvoj typ tracku“ a mal pravdu, okamžitá láska. Roll with the Punches je síce staršia vec, ale prvýkrát som ju počul len nedávno ako soundtrack k nočnej ceste po diaľnici v hmle ako z filmu. Bol to pre mňa silný zážitok a odvtedy si skladbu púšťam dokolečka. Jej téma a atmosféra vystihujú všetky prekážky a tragické udalosti, s ktorými som sa musel v poslednom čase vyrovnať sám osobne, ale aj my všetci ako spoločnosť.

Dušan Vlk
Asthmaboy

Pre Bašku som vybral Asthmaboy od Dušana Vlka, lebo som ju chcel vyrušiť nečakaným výberom, a myslím si, že aj keby sa jej nepáčila forma, tak určite precíti niektoré časti textu.

Baškina reakcia: „Prekvapila ma výrazná gitara a bicie v intre, do ktorého začal rapovať Dušan Vlk. Čakala som úplne iný hudobný dizajn a bolo to príjemné vyrušenie a zároveň nahlodanie zvedavosti na jeho tvorbu.“

Baškin miniplaylist obľúbenej hudby

Tutti Frutti od Little Richarda je šialený životabudič na skoré rána, uzimené dni či zlú náladu. Jeho špecifické „A wop bop a lu bop, a wop bam boom!“ a bláznivé hranie na klavíri spustili ozajstnú revolúciu v rokenrole. Názov skladby pochádza z talianskeho názvu zmrzliny „tutti frutti“ (všetko ovocie) a skrytú metaforu obsahuje pojem „fruity“ ako pomenovanie dúhového spektra a toho, že bol gay – čo bolo v 50. rokoch absolútne revolučné. Neskôr túto skladbu prespieval Elvis Presley s Patom Boonom.

Od Little Richarda vyberám aj druhú skladbu Good Golly Miss Molly pre klavírne intro a melódiu,  ktorá prinúti každého klopkať nohou kdekoľvek. Aj táto skladba má svoje skryté metafory a odkazy, ktoré vysvetľujú atmosféru konca 50. rokov v Amerike.

Otis Redding s Merry Christmas Baby vytvára skvelú vianočnú atmosféru s notoricky známou soulovou skladbou, ktorú prespievali interpreti ako Chuck Berry, B. B. King, Elvis Presley, Etta James či Bruce Springsteen. Reddingova verzia bola však vždy moja najobľúbenejšia pre jeho špecifický hlas.

Keď na letných festivaloch zaznela skladba Keď padal sneh od Fallgrappu a Curly Simona, vedela som, že ju odspievam s celým publikom. „Plné vačky toho, čo by sa nemalo nosiť, pod očami vačky z toho, čo sa nemá robiť“ je nákazlivé. Nielen táto skladba, ale aj celý album od Fallgrappu je na Slovensku neobyčajnou kvalitou. 

Pesnička, ktorá ma vždy upokojí po tréningu a ťažkom dni, je Eternal Light od Free Nationals a Chronixxa. Je to ako vytrhnutie z matrixu a spolu s textom pesničky „Good vibration yeah, that’s the positive vibes that we create yeah, the sounds that make you feel right, we keep it blazin yeah“ pohladí dušu a zresetuje myseľ. 

Little Richard
Tutti Frutti
 

Klaudi som pustila pesničku Tutti Frutti od Little Richarda, pretože je notoricky známa vďaka Elvisovi, no Richardova verzia má o dosť väčšie grády. 

Klaudina reakcia: „Baškin výber ma príjemne prekvapil, nečakala som takú energetickú šupu a ani rokenrolové rytmy. Musím priznať, že som ju predtým poznala len v Elvisovej verzii, no táto v podaní Little Richarda ide do môjho playlistu na dobitie energie aj na sólo tanečky. Musím priznať, že sa mi páči oveľa viac ako Elvisovo podanie.“ 

Klaudiin výber obľúbencov 

Počas dospievania ma síce veľmi bral metal, ale môj hudobný štýl sa vyformoval do rockového a indie pop-rockového pozadia. K Future Islands som sa dostala cez svoju známu a bola to láska na prvé počutie – hneď som popočúvala všetky albumy a ťažko sa mi rozhoduje, ktorý mám radšej. Ak mám odporučiť ešte nejaké single, tak veľmi ľúbim Balance aj Moonlight

Keď sme pred pár rokmi cez leto s kamoškou cestovali na produkciu, playlist nám ponúkol Sticky Fingers How to Fly ako náhodne vygenerovanú skladbu podľa hudobného vkusu. Naraz sme sa na seba pozreli, aká geniálna vec hrá. Moment prvého počutia How to Fly si doteraz dobre pamätám – veľká pohoda a absolútna láska aj po niekoľkých rokoch, svieži a príjemný flow, keď si len vychutnávame, ako plynie život. 

The Cure aj Pink Floyd patria k mojim dlhoročným hudobným favoritom. Lullaby môžem počuť aj niekoľkokrát za sebou a vždy z nej mám rovnako čarovný pocit. Je to ako vstup do priestoru plného pochopenia a rešpektu, kde je každý akceptovaný a môže sa cítiť slobodne. To je pre mňa Lullaby.  

Pesničku Wish you were here som vždy registrovala, ale trvalo mi dlhšie, kým som ju pochopila: We’re just two lost souls swimming in a fish bowl“ (sme dve stratené duše plávajúce v sklenenej guli, na ktorú sa pozerajú) hovorí za všetko. Ešte nikdy som nepočula krajšiu metaforu na zlé načasovanie. 

Nemohla by som svoj päťskladbový výber nechať bez slovenskej hudby, lebo máme skvelých interpretov. Purist je (pre mňa) jedným z hudobne najprogresívnejších. Silence keeps us alive má správny šmrnc, krásny flow a nadpozemskú náladu. 

Phantogram ft. Future Islands
Black out days (Future Islands remix)

Magdi som pustila pesničku od svojich milovaných Future Islands, a hoci je táto skladba len remixom, ich charakteristickú náladu stále vystihuje. Keď ju počúvam, cítim nekonečnosť a zároveň úplný pokoj – keď na ničom nezáleží a len sme. 

Magdina reakcia: „Si v klube, je tam prítmie a ty sa kyvkáš do týchto bítov. Takto nejako si zhmotňujem skladbu, ktorú mi pustila Klaudi. Je to remix a skromne vyhlasujem, že lepší ako originál.“ 

Výber obľúbencov Magdi

Freed from Desire je presne tá pesnička, ktorá ťa vyburcuje, keď už nevládzeš žúrovať a v časti (všetci dobre vieme, ktorá to je) sa začneš najviac šantiť a skákať do výšin. 

Na Black Pumas mám ťažké srdce pre ich nevystúpenie na Pohode, ale Colors je nádherná vec, pri ktorej počúvaní im vždy odpustím. 

Mám rada prepojenie hip-hopu, popu a New Yorku a Wyclef Jean to v roku 1997 dokázal spracovať elegantne. Gone till November si púšťam k prechádzke mokrými chodníkmi a tvárim sa, že utekám od povinností.

Užite si hudobné emócie spolu s nami. S novými bezdrôtovými slúchadlami O2 pods si piesne vychutnáte naplno kedykoľvek a kdekoľvek  

Dve dievky, ktoré sú krásne drzé, energické a cítiť z nich britského ducha. Chaise Longue bola prvá skladba, ktorú som od nich počula, ale za vypočutie stojí celý album. 

Pajáci vydali v roku 2022 album Pohybliví v nehybnom a ja vyberám rovnomennú skladbu, ktorej text napísal Lyrik H z Modrých Hôr. Frázovo rázne a, ako sa hovorí, má to atmosféru!

Gala
Freed from Desire

Domkovi som pustila Freed from Desire, pretože som vedela, že ocení kvalitu tejto žúrovacej skladby. Plus si pamätám, ako nám ju na jednej párty púšťal. Jeho DJ’s skills sú magické. 

Domkova reakcia: „Freed From Desire dôverne poznám, hrávame si to na žúroch už nejaké tie roky a ešte sa nestalo, že by sa to neskončilo totálnym jašením.“ 

Nech nás hudba spája naďalej. Vypočujte si, inšpirujte sa a užite si s nami hudbu, ktorú v redakcii s obľubou počúvame:

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Keď je hudba hlasom spravodlivosti. Toto je 9 piesní, ktoré prispeli k rovnoprávnosti

Možno si to pri ich počúvaní ani neuvedomujeme, no niektoré skladby svojím silným posolstvom významne ovplyvnili spoločnosť a menili svet k lepšiemu.

Nie je žiadnou novinkou, že hudba dokáže spájať ľudí. Od nepamäti však mala obrovskú silu aj v šírení povedomia o spoločenských témach. Umelci sa im venovali nielen prostredníctvom hudobného aktivizmu, ale aj v textoch piesní s hlbokým významom a silným odkazom. 

Silné príbehy o boji za spravodlivosť si môžete vypočuť aj cez appku TIDAL. Hlavne ak máte predplatné na TIDAL v cene svojho O2 Paušálu

Práve afroamerická hudba sa stala symbolom boja za spravodlivosť a rovnosť. V októbri preto v Európe oslavujeme Black History Month, teda Mesiac černošskej histórie, ktorý nám pripomína míľniky černošských dejín a kultúry. No keď sa do odkazov tejto hudby započúvame lepšie, pripomenieme si (s výkričníkom) aj šialenosti segregácie a rasizmu, ktorý pretrváva dodnes – a to nielen v Amerike.

Vybrali sme 9 skladieb, ktoré volajú po spravodlivom svete a slobodnom živote bez predsudkov či strachu z inej farby pleti.

Billie Holiday
Strange Fruit

Strange Fruit je temná a veľmi kontroverzná skladba. V roku 1937 ju napísal židovský básnik Abel Meeropol pod pseudonymom Lewis Allan a vyjadroval ňou znechutenie z lynčovania černochov v južnej časti Spojených štátov. Zlovestná lyrika zobrazuje čierne obete ako ovocie, ktoré najskôr visí na strome a potom zhnije a rozloží sa – touto metaforou Abel citoval fotografiu Lawrencea Beitlera z roku 1930 zobrazujúcu dvoch mladých Afroameričanov, ktorých zúriaci dav dobil a obesil. Fotografia sa stala aj symbolom lynčovania černochov.

Hudobnú podobu nadobudla o dva roky neskôr, v roku 1939 v podaní jedinečného hlasu bluesovej speváčky Billie Holiday. Skladba rýchlo prerástla do protestsongu, s ktorým Holiday naďalej naživo vystupovala napriek vážnym vyhrážkam od nahnevaných kritikov. Jej neoblomnosť v spievaní tejto piesne ju nakoniec dostala do väzenia a výrazne sa podpísala pod jej predčasnú smrť v roku 1959. 

Strange Fruit je považovaná za skladbu, „hudobnú deklaráciu“, ktorá spustila americké hnutie za občianske práva. Táto verzia je dodnes najhranejšia a v 70. rokoch bola uvedená do Grammy Hall of Fame. 

Sam Cooke
A Change Is Gonna Come

Hit R&B z roku 1964 patrí medzi najznámejšie popové piesne spojené s hnutím za občianske práva Afroameričanov. Jednou z Cookových inšpirácií bola skladba Blowin‘ in the Wind od folkrockového pesničkára Boba Dylana, ktorá tiež poetickým spôsobom poukazovala na krutosť rasizmu v Amerike. 

Pieseň A Change Is Gonna Come poznáme aj v podaní soulového speváka Otisa Reddinga, Arethy Franklin, hiphopového tria Fugees a mnohých ďalších.

Sly & The Family Stone
Everyday People

Everyday People je hit rockovej a soulovej skupiny Sly & The Family Stone zo 60. rokov a zároveň ich prvá pieseň, ktorá sa dostala na vrchol hitparád. Texty nesú posolstvo mieru a rovnosti, ktoré navyše podčiarkovalo rôznorodé zloženie samotnej skupiny.

Členovia boli obrazom integrácie v čase, keď bol tento pojem v Amerike celkom nový. Pieseň odvtedy prebrali interpreti ako Maroon 5, Aretha Franklin, Joan Jett a dokonca aj country hviezda Dolly Parton. Rapové zoskupenie Arrested Development z 90. rokov použilo refrén vo svojom hite People Everyday.

James Brown
Say It Loud – I’m Black And I’m Proud

Say It Loud, I’m Black And I’m Proud v preklade znamená Povedz to nahlas: Som čierny a som na to hrdý. Šesťdesiate roky boli v Amerike náročné, obzvlášť pre ľudí tmavej pleti. V tejto piesni z roku 1968 ich soulový kráľ James Brown povzbudzoval, aby boli na svoju identitu hrdí a nebáli sa postaviť za svoje práva. Hnutie za občianske práva bolo v Amerike v tomto čase vrcholne aktívne v boji za sociálnu spravodlivosť, teda za to, aby Američania čiernej pleti získali rovnaké práva zo zákona.

Táto skladba je do dnešného dňa považovaná za jeden z Brownových najslávnejších hudobných počinov a prostredníctvom samplov na ňu odkazujú stovky hiphopových skladieb od interpretov Cypress Hill, Nas alebo Slum Village. 

„Vždy stál pri nás obyčajných ľuďoch. James Brown vymazal z nášho slovníka slovo n***r. Prinútil nás tvrdo a pekne nahlas povedať, že sme čierni a sme na to patrične hrdí,“ povedal reverend Al Sharpton na Brownovom pohrebe v roku 2006.

Nina Simone
To Be Young, Gifted and Black

Oficiálnou hymnou amerického hnutia za občianske práva je skladba Young, Gifted and Black, ktorú v roku 1969 napísal Weldon Irvine a prvýkrát odznela v podaní legendárnej speváčky Niny Simone. V roku 1972 nahrala Aretha Franklin coververziu tejto piesne na rovnomennom albume, no okrem nej je známa aj v podaní Eltona Johna, Donnyho Hathawaya či rapera Commona. 

Pôvodne bola venovaná Nininej známej Lorraine Hansberry (prvá černošská herečka, ktorá účinkovala na Broadwayi), ktorá napísala divadelnú hru A Raisin In The Sun

Nina Simone piesňou odkazovala na to, aby sa deti tmavej pleti mohli navždy cítiť dobre vo vlastnej koži aj vďaka tejto skladbe. Toto posolstvo je rovnako dôležité aj dnes, päťdesiat rokov po vzniku piesne.

Marvin Gaye
What’s Going On

What’s Going On (v preklade Čo sa deje) je skladba, ktorá vyšla v roku 1971 ku koncu aktivít hnutia za občianske práva a zároveň počas vrcholiacej vojny vo Vietname. Text ilustruje chaos, ktorý v tomto období vládol v USA, a kritizuje neschopnosť Ameriky podporovať svojich ľudí. 

Príbeh je rozprávaný z pohľadu vietnamského veterána, ktorý sa vracia späť do krajiny, za ktorú bojoval, a vidí len nenávisť, utrpenie a nespravodlivosť. Gayove hlboké texty rozoberajú témy užívania drog, chudoby a vojny vo Vietname a zdôrazňujú túžbu po slobode. Táto skladba je nádhernou prosbou o mier vo svete.

John Legend ft. The Roots
Wake Up Everybody

Skladbu pôvodne skomponoval Harold Melvin & The Blue Notes z Filadelfie. Je výzvou pre ľudí, aby „sa zobudili“ a prispeli k zmene. Text hovorí o nenávisti, vojne a chudobe – výzvach, ktoré nás sprevádzajú už od nepamäti a proti ktorým sa musíme zaktivizovať spoločne.  

V podaní hiphopovej kapely The Roots a R&B speváka Johna Legenda vyšla táto skladba v roku 2010 na spoločnom štúdiovom albume Wake Up! inšpirovanom prezidentskými voľbami v USA v roku 2008. 

„Keď je nebezpečné o tom hovoriť, spievaj.“  Vedeli ste, že aj Elvisova hudba bola ovplyvnená R&B, gospelom aj černošskou kultúrou? 

Na albume ďalej nájdete predovšetkým soulové hudobné skladby zo 60. a 70. rokov 20. storočia so spoločenskými témami uvedomelosti, angažovanosti a aktivizmu. Získal ocenenie Grammy za najlepší R&B album roku 2010.

Beyoncé (ft. Kendrick Lamar)
Freedom

V roku 2016 vydala Beyoncé slávny album Lemonade, ktorý je zameraný predovšetkým na silu čiernych žien, spravodlivosť a sociálnu rovnosť. Okrem iného sa na ňom nachádza aj skladba Freedom, hymna venovaná čiernym ženám. 

V celej piesni Beyoncé prirovnáva seba k sile prírody, ktorá môže ženám dodať odvahu, aby sa vymanili zo stereotypných spoločenských väzieb. Hovorí o svojom boji s neverou, ale naráža aj na históriu otroctva Afroameričanov vrátane aktuálnych problémov a hnutia Black Lives Matter. 

Videoklip zobrazuje matky Trayvona Martina, Michaela Browna a Erica Garnera, mužov čiernej pleti zabitých v dôsledku rasovej diskriminácie, ako dôkaz mocnej prítomnosti čiernych žien v hnutiach za sociálnu spravodlivosť. K Beyoncé sa v skladbe pripája aj raper Kendrick Lamar, ktorý sa dotýka inštitucionalizovaného rasizmu, hlavnej témy jeho kritikou oceňovaného albumu To Pimp A Butterfly z roku 2015. 

Pieseň Freedom sa neskôr stala hymnou protestov Black Lives Matter v roku 2020 a zaznamenala následný nárast v streamoch o 625 %.

Anderson .Paak
Lockdown

Lockdown je súčasná protestná pieseň od Andersona .Paaka, vydaná 19. júna 2020.  Tento deň je v USA známy aj ako Juneteenth, sviatok oslavujúci oslobodenie otrokov v roku 1865. Anderson v texte podrobne opisuje svoje skúsenosti a pocity z protestov Black Lives Matter v Los Angeles v júni 2020 a sociálnych nepokojov, ktoré trvajú odvtedy, ako polícia v Minneapolise priamo pred kamerou zabila Georgea Floyda. 

Vizuál singla je tiež mimoriadne silný. Zobrazuje mená ľudí, ktorí zomreli na následky policajnej brutality. Andersonova organizácia .Paak House prispela mnohým ďalším organizáciám bojujúcim za sociálnu spravodlivosť, navyše sa celý produkčný tím vzdal svojho honoráru za tvorbu videoklipu v prospech americkej aktivistickej organizácie Dream Defenders.

Všetky skladby, ktoré (z)menili svet k lepšiemu a spravodlivejšiemu si môžete vypočuť v našom playliste:

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac