Zažiarte v tomto kvíze ako Elvis na pódiu. Týchto 8 otázok preverí, ako dobre poznáte kráľa rokenrolu

Overte si svoje znalosti o živote amerického speváka Elvisa Presleyho, ktorý navždy zmenil hudobný svet.

„Pred Elvisom nebolo nič,“ vyhlásil raz John Lennon. Elvis Aaron Presley, obyčajný chlapec z Mississippi, navždy zmenil hudbu aj kultúru. Legenda, ktorá dosiahla absolútnu slávu, nám okrem nesmrteľných piesní zanechala aj svoj unikátny tanečný štýl, nezameniteľný účes a základy rockovej hudby. 

Elvisov príbeh ožíva práve teraz aj na HBO Max. K O2 SMART Paušálu môžete mať streamovaciu službu v cene paušálu

Popkultúrna ikona 60. rokov bola jedným z prvých predstaviteľov rockabilly žánru, pôvodcu rokenrolu, ktorý kombinoval prvky country aj bluesu v rockovej nálade. Niektorí stále veria, že Elvis žije – v konšpiračných teóriách o svojej smrti, v kreatívnych kostýmoch svojich napodobňovateľov, no najmä vo svojej večnej hudbe s neprekonateľným barytónovým hlasom. 

Elvisova legenda ožíva aj v našom kvíze – otestujte si svoje znalosti:

 • 1. Kráľ rokenrolu ovládal okrem svojho zamatového hlasu aj rôzne inštrumenty. Ktorý bol Elvisov prvý a najznámejší hudobný nástroj?
 •   Gitara
 •   Klavír
 •   Bicie
 • 2. Prvé kroky Elvisovej kariéry viedli cez vydavateľstvo Sun Records, ktorého majiteľ zoznámil chlapca z juhu s gitaristom Scottym Moorom a basistom Billom Blackom. Ako sa volala ich country kapela, ktorá vznikla v roku 1954?
 •   Nashville A-Team
 •   Blue Moon Boys
 •   The Jordanaires
 • 3. Barytónový hlas Elvisa Presleyho sa zapísal do pamäti milovníkov hudby vďaka nejednej piesni. Ako sa volá najznámejšia pieseň, ktorú sme od kráľa rokenrolu počuli? (Nápoveď: v jednom televíznom vystúpení s ňou serenádoval psovi v klobúku.)
 •   Heartbreak Motel
 •   Hound Dog
 •   It’s Now or Never
 • 4. Populárny životopisný film Elvis z réžie Baza Luhrmanna opisuje nielen kariéru kráľa rokenrolu, ale aj osud jeho manažéra. Ako sa volal?
 •   Major Tom
 •   Plukovník Parker
 •   Kapitán Pierce
 • 5. Kráľ rokenrolu okrem hudobného úspechu zažil slávu aj na striebornom plátne. Ktorá z týchto snímok bola Elvisovým filmovým debutom?
 •   Love Me Tender
 •   Jailhouse Rock
 •   Viva Las Vegas
 • 6. Elvis počas vojenskej služby v Nemecku stretol svoju budúcu manželku, ktorú si vzal po siedmich rokoch randenia. Ako sa volala budúca pani Presleyová?
 •   Riley Keough
 •   Josephine Baker
 •   Priscilla Beaulieu
 • 7. Elvis sa okrem hudby preslávil aj pútavými kostýmami na svoje vystúpenia. Ako sa volal dizajnér, ktorý v roku 1968 prevzal patronát nad Elvisovými kostýmami na koncerty a súkromné použitie?
 •   Bill Belew
 •   Halston
 •   Andy Warhol
 • 8. Elvisova hudba presahovala hranice žánrov, čo dokazuje jeho úspech v pope, vernosť skalných fanúšikov country a zároveň označenie „kráľ rokenrolu“. Posledné ocenenie Grammy, ktoré získal za svojho života, dostal v roku 1974 za cover piesne How Great Thou Art. Do akého žánru patria všetky piesne, za ktoré Elvis získal Grammy v súťažných kategóriách?
 •   Country
 •   Gospel
 •   Blues
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Na akých standupoch sa zasmeje Simona Comedy? Odporúča týchto 9 standup komičiek a komikov

Komička Simona Salátová zo zoskupenia Silné reči nám prezradila, ktorí standupisti ju bavia a inšpirujú. Vybrali sme ich standupy na YouTube.

Standup má síce u všetkých komikov podobnú štruktúru a techniku vrstvenia vtipu (prirovnanie, prirovnanie, punchline/uzatvorenie vtipu), no každý komik má svoj vlastný podpis, a tak sú standupy u každého originálne. Aj divák si tak môže lepšie vybrať, aký humor preferuje. Keďže smiechu nie je nikdy dosť, pozrite si Simonin výber komikov a komičiek zo zahraničia aj Slovenska.

Simona Comedy: Často sa zamýšľam, či humor nie je spôsob, ako sa spolu začať rozprávať s láskou

Simona je na Slovensku jedinou aktívnou ženou v standupe, preto aj v jej zahraničnom výbere obľúbených komikov a komičiek majú presilu ženy. Rada sa nimi inšpiruje:

Cristela Alonzo

Komička, herečka aj spisovateľka v jednej osobe. So standupom začala v 25 rokoch, aby sa vyrovnala so svojimi nepríjemnými a ťažkými životnými skúsenosťami. Na vystúpeniach o nich mohla hovoriť otvorenejšie a vo svojich predstaveniach dodnes uplatňuje pravidlo „veci zvládam lepšie s vtipmi“.

Standupy sú príbehy z jej života. Ak vás baví situačný a vzťahový humor, tak si Cristelu určite pozrite. 

Taylor Tomlinson 

Mladá 28-ročná komička z Kalifornie začínala so standupom, podobne ako Simona Salátová, v 16 rokoch. Jej satirické vystúpenia sa zameriavajú na ťažké životné skúsenosti a pomáhajú  jej ich prekonávať – často hovorí o svojich problémoch, ktoré sa týkajú aj duševného zdravia.  

Vo svojich standupoch zveličuje aj každodenný život, rodové rozdiely a vzťahy či dokonca rôzne popkultúrne aspekty. 

Iliza Shlesinger

Iliza vás bude baviť, pokiaľ sa radi smejete na rozdielnostiach medzi ženami a mužmi, situáciách z randenia či každodenného života aj neuveriteľných pravdách zo života ženy. 

Jej standupy sú trochu drzé, ale veľmi bystré a svieže. 

Jerry Seinfeld

Jerryho preslávila jeho šou sitkom Seinfeld, v ktorej parodoval sám seba. V jednom rozhovore o inšpirácii v humore povedal, že naňho malo veľký vplyv britské zoskupenie Monty Python jednoduchosťou až „hlúposťou“ vtipov, ktoré nič vážne neznamenali. To je štýl, ktorý má rád a sám ho praktizuje, lebo sa v ňom podľa neho nachádza úplná sloboda.

Na tejto teórii sú postavené aj jeho standupy, kde hyperbolizuje bežné životné situácie a svoj pohľad (aj nadhľad) na svet.

Joe List

Podobne ako Jerry, aj Joe najčastejšie vtipkuje o každodennom živote a postrehoch, ktoré si všíma. Tie zdieľa aj na Twitteri a vo svojom podcaste.

Bežné situácie parodoval vo svojej špeciálnej a krátkej youtubovej šou The Ultimate Worrier, ktorá je vtipná a bizarná zároveň, aj v nej však zostáva verný javom z bežného života. 

Nasmejte sa do sýtosti. Standupy si na YouTube môžete vychutnať vďaka balíku dát navyše v rámci O2 SMART Paušálu kedykoľvek a kdekoľvek

Na Slovensku máme momentálne 15 aktívne fungujúcich komikov. Podľa Simony je to jedna z najväčších scén v Európskej únii vzhľadom na počet obyvateľov. Napriek tomu, že u nás je standup pomerne mladý (má len 10 rokov), scéna je vybudovaná výborne. 

Začiatky mal v hlavnom meste, ale publikum sa rýchlo rozrastalo a Silné reči vystupujú aj v menších mestách. 

Simona by zo slovenskej scény najradšej odporučila všetkých standupistov zo Silných rečí, lebo každý je niečím výnimočný, no keďže sama tvorí najmä vzťahové standupy, tak ju tento žáner baví aj u jej kolegov: „Zaujíma ma pohľad mužov na situácie medzi mužmi a ženami. Vždy ma to niečo aj naučí, preto som z nášho zoskupenia vybrala týchto chlapcov.“ 

Joe Trendy 

Skúsený standupista je aj Simoniným partnerom. Zdieľajú spoločnú domácnosť, no standup berú každý sám za seba: „Keď vystupuje, nie sme tam ako zamilovaný pár, ktorý ide spolu na stage držiac sa za ruky. Keďže sme dlho predtým fungovali samostatne, ako komici sa iba vrátime do toho istého bodu. Na druhej strane, žiť s komikom je úžasné. Môžem ho urážať, dostanem za to peniaze a on sa vôbec neurazí. A aj naopak.“ (smiech) 

Michael Szatmáry

Dlhé roky pracoval v televíznom spravodajstve, no jeho standupy sú o vzťahoch aj o situáciách z manželstva či o rozdielnostiach medzi mužmi a ženami. Navyše sa na pozadí svojich standupov snaží približovať židovský svet.  

Tomáš Hudák 

Tomáš sa síce v standupoch menej zaoberá vzťahmi, o to viac sa mu páči, ak môže (aj trošku drsnejšie) vtipkovať o každodennom živote so svojím nekonvenčným pohľadom na svet. 

Jakub „Zitron“ Ťapák 

Simonin výber uzatvára Zitron, ktorý, podobne ako ona, rieši najmä vzťahové pomery. 

No ak preferujete naozaj trefné komentáre o filmoch, Zitron vtipne recenzuje horory vo svojej youtuboveje šou ROASTED! Môžete si byť istí, že po zhliadnutí jeho „hororovej expertízy“ sa na strašidelné filmy už nikdy nebudete pozerať rovnako. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako si vytvoriť produktívne pracovisko doma? Tieto vychytávky vám pomôžu so sústredením

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac