Dramatický súboj o vysnívanú ženu, budúcnosť sveta aj vlastnú dôstojnosť. Prinášame výber tých najlepších filmov, ktoré môžete vidieť v kinách

Vyrazte si na 8 výnimočných snímok ​​do kinosál CINEMAX.

Túto jar nebude núdza o kvalitné filmy. Užijete si vzrušujúce pokračovanie populárnej sci-fi ságy Mad Max aj ľúbostný trojuholník zo sveta vrcholového športu so Zendayou či drámu o následkoch polarizovanej spoločnosti. Ak by ste si pozreli radšej niečo ľahšie, pobaví vás akčná komédia s Ryanom Goslingom. Nebudú chýbať ani svieže rodinné animáky či dokumentárny film, v ktorom lepšie spoznáte osobu Václava Havla.

Ísť do kina je zážitok, ale ísť do kina výhodne je geniálny zážitok. Nezabudnite si preto skontrolovať O2 aplikáciu a zotrieť svoje O2 Prekvapenie 

Tady Havel, slyšíte mě?
práve v kinách 

Môže sa nám zdať, že osobu Václava Havla dobre poznáme, ale kým skutočne bol? Občan i prvý prezident Českej republiky, esejista a režisér, ale aj priateľ, manžel či pacient na sklonku života. 

V dokumentárnom filme Petra Jančárka uvidíme ikonu českého národa v doposiaľ neznámych rovinách. Vo filme ho budeme sprevádzať v posledných rokoch jeho života, pričom ho spoznáme nielen ako verejne známu osobnosť, ale najmä ako obyčajného človeka. Havlove ideály a nemenné hodnoty v sebe nesú silný odkaz, ktorý dokázal pohnúť dejinami a je aktuálny dodnes. 

Aj názov filmu Tady Havel, slyšíte mě? nesie dôležitý odkaz, lebo ho nestačí len počuť (vidieť), treba ho aj dobre počúvať.

Kaskadér 
Práve v kinách

Kaskadér Colt Seavers (Ryan Gosling) sa v živote aj kariére drží hesla: „Nie som hrdina, som len dablér.“ Má slušnú kariéru filmového kaskadéra, randí s peknou nádejnou režisérkou Jody (Emily Blunt) a všetko sa zdá byť skvelé. Potom sa počas náročnej scény veľmi zraní. Rozhodne sa dať filmu aj svojej láske zbohom, aby začal odznova.

V čase „upratovania“ mentálneho aj fyzického zdravia je však opäť „povolaný do akčných scén“, no tentokrát pôjde o niečo ostrejšie. Hlavný hrdina nového filmu Tom Ryder (Aaron Taylor-Johnson) sa náhle statí a producentka filmu požiada práve jeho dabléra Colta, aby ho našiel, lebo o zmiznutí sa nemôžu dozvedieť médiá či sponzori. 

A tam sa Coltove životné motto sa zmení na „Nie som len dablér, ale som aj hrdina“, lebo pri hľadaní narazí na zločineckú skupinu, ktorá je nebezpečnejšia než tie najťažšie kaskadérske kúsky. Ako zvládne Colt návrat do filmového sveta aj náročnú úlohu? A aby toho nebolo málo, tak ho chce späť jeho ex Jody. Kaskadér je akčná komédia, pri ktorej si v kine určite oddýchnete.

Ako zachrániť draka 
práve v kinách

Kedysi dávno v starovekej Číne boli draky a ľudia nielen priateľmi, ale spájalo ich čarovné puto. No nástup nového krutovládcu ukončil ich vzácne spojenectvo a z drakov sa stala korisť. 

Zostáva už len posledný drak, ktorý je v zajatí cisára. Jedného dňa ho príde nakŕmiť sirota Ping a čoskoro sa ukáže, že práve ona je tou vyvolenou, ktorá ich druh dokáže zachrániť. Na ceste za slobodou sformujú spojenectvo, v ktorom však musia v prvom rade porozumieť jeden druhému. Ako sa zdá, ani toto nestačí, a tak musí bojazlivá a plachá Ping v sebe objaviť magickú silu, o ktorej doteraz netušila. 

Ak hľadáte dojímavú rozprávku o hodnote priateľstva a vnútornej odvahe, tento španielsko-čínsky animák bude správnou voľbou.

Kolaps 
práve v kinách

Spoločnosť je polarizovaná, vzťahy sú napäté – stačí len iskra, aby to celé vzbĺklo. Dystopická dráma britského vizionára Alexa Garlanda (Ex Machina, Men) sleduje udalosti občianskej vojny v Amerike, ktorú rozpútal kontroverzný príhovor prezidenta. Spoločne s vojnovými fotoreportérkami Lee (Kirsten Dunst) a Jessie (Cailee Spaeny) zažijeme adrenalínovú jazdu naprieč vojnou zničenou krajinou, v ktorej vyhráva nenávisť. 

Kolaps je víziou desivo blízkej budúcnosti, ktorú by nikto nechcel zažiť – hnev pohltil všetkých, priateľstvo stratilo význam a teraz každý stojí zoči-voči hrubej sile zbraní. Čaká vás strhujúci filmový zážitok, ktorý je zároveň dôležitým varovaním.

Súperi 
práve v kinách

Jedna žena, dvaja muži a rozpálené tenisové kurty. Do kín mieri najsexy film roka s fenomenálnou Zendayou (Euphoria, Duna) v hlavnej úlohe. 

Tenisová šampiónka Tasha má kariéru našliapnutú smerom k svetovým úspechom, no pre zranenie ju musí predčasne ukončiť. Medzitým sa o ňu začnú zaujímať dvaja priatelia a tenisti Art a Patrick, ktorí túžia po tom, aby ich Tasha trénovala. 

Na filmový zážitok do kina zoberte aj kamoša či kamošku. Lebo rovnako ako sa staráme o svoje zdravie, partnera či rodinu, musíme sa venovať aj priateľom

Zápas o ženu ich snov však rozpúta vzájomnú rivalitu na kurtoch aj mimo nich. Do toho sa ešte primiešavajú Tashine hry, ktorých pravidlá určuje ona. Túto sviežu (ne)romantickú drámu od Lucu Guadagnina (Daj mi svoje meno, Bones and All) jednoducho potrebujete vidieť.

Boy Kills World
Práve v kinách

Upozornenie: Text aj film obsahuje násilie.

Ak by ste si radi užili v kine poriadnu akciu, Boy Kills World je pre vás. Strhujúci akčný film je plný zábavy a irónie, ale pripravte sa, že na plátne pretečie aj veľa krvi. 

V postapokalyptickej budúcnosti rodinu chlapca Boya (Bill Skarsgård) brutálne vyvraždí tyranka Hilda (Famke Janssen) a jemu nechá vyrezať jazyk, aby ho navždy umlčala. Hluchonemého Boya to na ceste za pomstou neodradí, a tak podstupuje drsný výcvik, aby sa z neho stal elitný zabijak.

Debut nemeckého režiséra Moritza Mohra Boy Kills World, inšpirovaný videohrami, mieša drsnú akciu aj iróniu. Ak vám násilie vo filmoch neprekáža a chcete ísť na dvojhodinovú šialenú jazdu, pri ktorej si neoddýchnete, odporúčame.

Furiosa: Mad Max 
v kinách od 23. mája

V máji si v kinách nedajte ujsť ani veľkolepé pokračovanie ságy Mad Max. Mladú Furiosu (Anya Taylor-Joy) unesie gang motorkárov na čele s hrozivým Dementusom (Chris Hemsworth), ktorý jej vezme všetko, čo milovala – matku aj celé detstvo. 

Furiosa ich však chce naspäť. A tak sa vydáva na nebezpečnú cestu domov. Ocitne sa uprostred vojnovej zóny, kde musí najskôr bojovať o holý život a prežiť množstvo neľahkých skúšok. Ale ani to nestačí, lebo domov sa chce vrátiť aj s pocitom odplaty – bez ohľadu na to, čo ju to bude stáť. 

Obľúbená akčná sci-fi séria sa konečne vráti na plátna kín a rovno so silnou ženskou hrdinkou, preto túto filmovú novinku určite nezmeškajte.

Imaginárni priatelia 
v kinách od 30. mája

Sú medzi nami, no nikto ich nevidí. Čo sa stane s našimi najvernejšími priateľmi, ktorých sme si v detstve vysnívali, keď vyrastieme? 

Pravdepodobne zostanú v zabudnutí, no mladé dievča Bea má zázračnú superschopnosť: našich imaginárnych priateľov dokáže vidieť. A spoločne so svojím podivným susedom (Ryan Reynolds) sa im rozhodne pomôcť, aby opäť našli svoj zmysel. V improvizovanej zoznamke ich teda začne párovať s novými deťmi. 

Zábavná a citlivá rozprávka Johna Krasinského (The Office) rozpráva o čare detskej fantázie, do ktorej sme ako malí vkladali všetky nádeje, strachy aj vzdialené plány.


Zážitok z dobrého filmového umenia je v CINEMAX veľkolepý. O to viac, ak sa rozhodnete pre dynamický a neobyčajný IMAX či Ultra X, prípadne pohodlný VIP Lounge. Nezabudnite si preto skontrolovať  O2 apku a zotrieť svoje O2 Prekvapenie – možno sa tam skrýva zľavový kód na nezabudnuteľnú jazdu v kine.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

„Milujem ťa, ale seba milujem viac.“ Uhádnete, v ktorých filmoch a seriáloch zaznelo týchto 10 múdrostí?

Pripomeňte si všetky ikonické hlášky obľúbených postáv, ktoré nás inšpirujú aj v skutočnom živote.

Filmové a seriálové príbehy často vyhľadávame, keď chceme uniknúť z reality. Niekedy nás však dokážu o skutočnom svete naučiť viac, než by sme predpokladali. Pripravili sme preto kvíz z tých najzásadnejších životných právd, ktoré rezonovali v obľúbených filmoch aj seriáloch. Spoznáte všetky diela, v ktorých tieto múdre slová zazneli? 

Múdrych slov, krásnych scén aj výborných príbehov máte v ponuke HBO Max neúrekom. Ak máte O2 Paušál, môžete ich mať v jeho cene

V tomto kvíze vám pri vyhodnoteniach môžeme prezradiť aj spoilery.

  • 1. „Jediní ľudia, ktorí nás môžu zradiť, sú tí, ktorým dôverujeme.“
  •   Hra o tróny
  •   The Last of Us
  •   Boj o moc
  • 2. „Keď sa dvaja ľudia milujú, ale nefunguje im to, je to skutočná tragédia.“
  •   Stratené dievča
  •   Neboj sa, zlatko
  •   Zásnuby na dobu neurčitú
  • 3. „Nech sa život zdá byť akokoľvek zlý, vždy existuje niečo, čomu sa môžete venovať a uspieť v tom. Kým tu je život, je tu nádej.“
  •   Teória všetkého
  •   Muž menom Otto
  •   Obama
  • 4. „Milujem ťa, ale seba milujem viac.“
  •   Priatelia
  •   Euphoria
  •   Sex v meste
  • 5. „Premárnila som toľko času strachom z toho, čo sa môže pokaziť, ale nikdy som si nelámala hlavu nad tým, čo sa skutočne pokazilo.“
  •   Stratené v preklade
  •   Paralelné matky
  •   Najhorší človek na svete
  • 6. „Jediné, čo musíme urobiť, je rozhodnúť sa, čo urobíme s časom, ktorý je nám daný.“
  •   Interstellar
  •   Pán prsteňov
  •   Počiatok
  • 7. „V momente, keď prijmete svoje nedostatky, už ich nikto nemôže použiť proti vám.“
  •   The Sopranos
  •   Hra o tróny
  •   Sherlock
  • 8. „Je doslova nemožné byť ženou… Vždy musíme byť výnimočné, ale nejako to vždy robíme zle.“
  •   Príbeh služobníčky
  •   Barbie
  •   Veľká
  • 9. „Láska je jediná vec, ktorú sme schopní vnímať a presahuje dimenzie času a priestoru.“
  •   Počiatok
  •   Interstellar
  •   Matrix
  • 10. „Nie sú to naše schopnosti, ktoré ukazujú, akí skutočne sme. Sú to naše rozhodnutia.“
  •   Hry o život
  •   Pán prsteňov
  •   Harry Potter
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac