Dramatický súboj o vysnívanú ženu, budúcnosť sveta aj vlastnú dôstojnosť. Prinášame výber tých najlepších filmov, ktoré môžete vidieť v kinách

Vyrazte si na 8 výnimočných snímok ​​do kinosál CINEMAX.

Túto jar nebude núdza o kvalitné filmy. Užijete si vzrušujúce pokračovanie populárnej sci-fi ságy Mad Max aj ľúbostný trojuholník zo sveta vrcholového športu so Zendayou či drámu o následkoch polarizovanej spoločnosti. Ak by ste si pozreli radšej niečo ľahšie, pobaví vás akčná komédia s Ryanom Goslingom. Nebudú chýbať ani svieže rodinné animáky či dokumentárny film, v ktorom lepšie spoznáte osobu Václava Havla.

Ísť do kina je zážitok, ale ísť do kina výhodne je geniálny zážitok. Nezabudnite si preto skontrolovať O2 aplikáciu a zotrieť svoje O2 Prekvapenie 

Tady Havel, slyšíte mě?
práve v kinách 

Môže sa nám zdať, že osobu Václava Havla dobre poznáme, ale kým skutočne bol? Občan i prvý prezident Českej republiky, esejista a režisér, ale aj priateľ, manžel či pacient na sklonku života. 

V dokumentárnom filme Petra Jančárka uvidíme ikonu českého národa v doposiaľ neznámych rovinách. Vo filme ho budeme sprevádzať v posledných rokoch jeho života, pričom ho spoznáme nielen ako verejne známu osobnosť, ale najmä ako obyčajného človeka. Havlove ideály a nemenné hodnoty v sebe nesú silný odkaz, ktorý dokázal pohnúť dejinami a je aktuálny dodnes. 

Aj názov filmu Tady Havel, slyšíte mě? nesie dôležitý odkaz, lebo ho nestačí len počuť (vidieť), treba ho aj dobre počúvať.

Kaskadér 
Práve v kinách

Kaskadér Colt Seavers (Ryan Gosling) sa v živote aj kariére drží hesla: „Nie som hrdina, som len dablér.“ Má slušnú kariéru filmového kaskadéra, randí s peknou nádejnou režisérkou Jody (Emily Blunt) a všetko sa zdá byť skvelé. Potom sa počas náročnej scény veľmi zraní. Rozhodne sa dať filmu aj svojej láske zbohom, aby začal odznova.

V čase „upratovania“ mentálneho aj fyzického zdravia je však opäť „povolaný do akčných scén“, no tentokrát pôjde o niečo ostrejšie. Hlavný hrdina nového filmu Tom Ryder (Aaron Taylor-Johnson) sa náhle statí a producentka filmu požiada práve jeho dabléra Colta, aby ho našiel, lebo o zmiznutí sa nemôžu dozvedieť médiá či sponzori. 

A tam sa Coltove životné motto sa zmení na „Nie som len dablér, ale som aj hrdina“, lebo pri hľadaní narazí na zločineckú skupinu, ktorá je nebezpečnejšia než tie najťažšie kaskadérske kúsky. Ako zvládne Colt návrat do filmového sveta aj náročnú úlohu? A aby toho nebolo málo, tak ho chce späť jeho ex Jody. Kaskadér je akčná komédia, pri ktorej si v kine určite oddýchnete.

Ako zachrániť draka 
práve v kinách

Kedysi dávno v starovekej Číne boli draky a ľudia nielen priateľmi, ale spájalo ich čarovné puto. No nástup nového krutovládcu ukončil ich vzácne spojenectvo a z drakov sa stala korisť. 

Zostáva už len posledný drak, ktorý je v zajatí cisára. Jedného dňa ho príde nakŕmiť sirota Ping a čoskoro sa ukáže, že práve ona je tou vyvolenou, ktorá ich druh dokáže zachrániť. Na ceste za slobodou sformujú spojenectvo, v ktorom však musia v prvom rade porozumieť jeden druhému. Ako sa zdá, ani toto nestačí, a tak musí bojazlivá a plachá Ping v sebe objaviť magickú silu, o ktorej doteraz netušila. 

Ak hľadáte dojímavú rozprávku o hodnote priateľstva a vnútornej odvahe, tento španielsko-čínsky animák bude správnou voľbou.

Kolaps 
práve v kinách

Spoločnosť je polarizovaná, vzťahy sú napäté – stačí len iskra, aby to celé vzbĺklo. Dystopická dráma britského vizionára Alexa Garlanda (Ex Machina, Men) sleduje udalosti občianskej vojny v Amerike, ktorú rozpútal kontroverzný príhovor prezidenta. Spoločne s vojnovými fotoreportérkami Lee (Kirsten Dunst) a Jessie (Cailee Spaeny) zažijeme adrenalínovú jazdu naprieč vojnou zničenou krajinou, v ktorej vyhráva nenávisť. 

Kolaps je víziou desivo blízkej budúcnosti, ktorú by nikto nechcel zažiť – hnev pohltil všetkých, priateľstvo stratilo význam a teraz každý stojí zoči-voči hrubej sile zbraní. Čaká vás strhujúci filmový zážitok, ktorý je zároveň dôležitým varovaním.

Súperi 
práve v kinách

Jedna žena, dvaja muži a rozpálené tenisové kurty. Do kín mieri najsexy film roka s fenomenálnou Zendayou (Euphoria, Duna) v hlavnej úlohe. 

Tenisová šampiónka Tasha má kariéru našliapnutú smerom k svetovým úspechom, no pre zranenie ju musí predčasne ukončiť. Medzitým sa o ňu začnú zaujímať dvaja priatelia a tenisti Art a Patrick, ktorí túžia po tom, aby ich Tasha trénovala. 

Na filmový zážitok do kina zoberte aj kamoša či kamošku. Lebo rovnako ako sa staráme o svoje zdravie, partnera či rodinu, musíme sa venovať aj priateľom

Zápas o ženu ich snov však rozpúta vzájomnú rivalitu na kurtoch aj mimo nich. Do toho sa ešte primiešavajú Tashine hry, ktorých pravidlá určuje ona. Túto sviežu (ne)romantickú drámu od Lucu Guadagnina (Daj mi svoje meno, Bones and All) jednoducho potrebujete vidieť.

Boy Kills World
Práve v kinách

Upozornenie: Text aj film obsahuje násilie.

Ak by ste si radi užili v kine poriadnu akciu, Boy Kills World je pre vás. Strhujúci akčný film je plný zábavy a irónie, ale pripravte sa, že na plátne pretečie aj veľa krvi. 

V postapokalyptickej budúcnosti rodinu chlapca Boya (Bill Skarsgård) brutálne vyvraždí tyranka Hilda (Famke Janssen) a jemu nechá vyrezať jazyk, aby ho navždy umlčala. Hluchonemého Boya to na ceste za pomstou neodradí, a tak podstupuje drsný výcvik, aby sa z neho stal elitný zabijak.

Debut nemeckého režiséra Moritza Mohra Boy Kills World, inšpirovaný videohrami, mieša drsnú akciu aj iróniu. Ak vám násilie vo filmoch neprekáža a chcete ísť na dvojhodinovú šialenú jazdu, pri ktorej si neoddýchnete, odporúčame.

Furiosa: Mad Max 
v kinách od 23. mája

V máji si v kinách nedajte ujsť ani veľkolepé pokračovanie ságy Mad Max. Mladú Furiosu (Anya Taylor-Joy) unesie gang motorkárov na čele s hrozivým Dementusom (Chris Hemsworth), ktorý jej vezme všetko, čo milovala – matku aj celé detstvo. 

Furiosa ich však chce naspäť. A tak sa vydáva na nebezpečnú cestu domov. Ocitne sa uprostred vojnovej zóny, kde musí najskôr bojovať o holý život a prežiť množstvo neľahkých skúšok. Ale ani to nestačí, lebo domov sa chce vrátiť aj s pocitom odplaty – bez ohľadu na to, čo ju to bude stáť. 

Obľúbená akčná sci-fi séria sa konečne vráti na plátna kín a rovno so silnou ženskou hrdinkou, preto túto filmovú novinku určite nezmeškajte.

Imaginárni priatelia 
v kinách od 30. mája

Sú medzi nami, no nikto ich nevidí. Čo sa stane s našimi najvernejšími priateľmi, ktorých sme si v detstve vysnívali, keď vyrastieme? 

Pravdepodobne zostanú v zabudnutí, no mladé dievča Bea má zázračnú superschopnosť: našich imaginárnych priateľov dokáže vidieť. A spoločne so svojím podivným susedom (Ryan Reynolds) sa im rozhodne pomôcť, aby opäť našli svoj zmysel. V improvizovanej zoznamke ich teda začne párovať s novými deťmi. 

Zábavná a citlivá rozprávka Johna Krasinského (The Office) rozpráva o čare detskej fantázie, do ktorej sme ako malí vkladali všetky nádeje, strachy aj vzdialené plány.


Zážitok z dobrého filmového umenia je v CINEMAX veľkolepý. O to viac, ak sa rozhodnete pre dynamický a neobyčajný IMAX či Ultra X, prípadne pohodlný VIP Lounge. Nezabudnite si preto skontrolovať  O2 apku a zotrieť svoje O2 Prekvapenie – možno sa tam skrýva zľavový kód na nezabudnuteľnú jazdu v kine.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

„Milujem ťa, ale seba milujem viac.“ Uhádnete, v ktorých filmoch a seriáloch zaznelo týchto 10 múdrostí?

Pripomeňte si všetky ikonické hlášky obľúbených postáv, ktoré nás inšpirujú aj v skutočnom živote.

Filmové a seriálové príbehy často vyhľadávame, keď chceme uniknúť z reality. Niekedy nás však dokážu o skutočnom svete naučiť viac, než by sme predpokladali. Pripravili sme preto kvíz z tých najzásadnejších životných právd, ktoré rezonovali v obľúbených filmoch aj seriáloch. Spoznáte všetky diela, v ktorých tieto múdre slová zazneli? 

Múdrych slov, krásnych scén aj výborných príbehov máte v ponuke HBO Max neúrekom. Ak máte O2 Paušál, môžete ich mať v jeho cene

V tomto kvíze vám pri vyhodnoteniach môžeme prezradiť aj spoilery.

  • 1. „Jediní ľudia, ktorí nás môžu zradiť, sú tí, ktorým dôverujeme.“
  •   Hra o tróny
  •   The Last of Us
  •   Boj o moc
  • 2. „Keď sa dvaja ľudia milujú, ale nefunguje im to, je to skutočná tragédia.“
  •   Stratené dievča
  •   Neboj sa, zlatko
  •   Zásnuby na dobu neurčitú
  • 3. „Nech sa život zdá byť akokoľvek zlý, vždy existuje niečo, čomu sa môžete venovať a uspieť v tom. Kým tu je život, je tu nádej.“
  •   Teória všetkého
  •   Muž menom Otto
  •   Obama
  • 4. „Milujem ťa, ale seba milujem viac.“
  •   Priatelia
  •   Euphoria
  •   Sex v meste
  • 5. „Premárnila som toľko času strachom z toho, čo sa môže pokaziť, ale nikdy som si nelámala hlavu nad tým, čo sa skutočne pokazilo.“
  •   Stratené v preklade
  •   Paralelné matky
  •   Najhorší človek na svete
  • 6. „Jediné, čo musíme urobiť, je rozhodnúť sa, čo urobíme s časom, ktorý je nám daný.“
  •   Interstellar
  •   Pán prsteňov
  •   Počiatok
  • 7. „V momente, keď prijmete svoje nedostatky, už ich nikto nemôže použiť proti vám.“
  •   The Sopranos
  •   Hra o tróny
  •   Sherlock
  • 8. „Je doslova nemožné byť ženou… Vždy musíme byť výnimočné, ale nejako to vždy robíme zle.“
  •   Príbeh služobníčky
  •   Barbie
  •   Veľká
  • 9. „Láska je jediná vec, ktorú sme schopní vnímať a presahuje dimenzie času a priestoru.“
  •   Počiatok
  •   Interstellar
  •   Matrix
  • 10. „Nie sú to naše schopnosti, ktoré ukazujú, akí skutočne sme. Sú to naše rozhodnutia.“
  •   Hry o život
  •   Pán prsteňov
  •   Harry Potter
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity. O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich. Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára?  V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov? V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike?  V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Ondrej Kubovič z ESET-u: Čo raz napíšete či pošlete online, je navždy. Nepomôže ani posielanie fotiek na jedno pozretie

Čítaj viac

Zdravá miera technológií je nápomocná aj v rodičovstve. Vybrali sme 5 nástrojov, ktoré vám uľahčia výchovu

Čítaj viac