Fantastické zážitky sa nemusia skončiť s letom. Tieto filmy a seriály vás zavedú do nevídaných svetov na jeseň

Superhrdinovia, ikony hudobnej scény aj očakávaný návrat drakov.

Večery sa krátia a teploty postupne klesajú – no s letom sa filmové a seriálové hity nekončia, práve naopak, dlhšie jesenné večery priamo volajú po filmových zážitkoch. Stačí si pripraviť deku, teplý nápoj a ponoriť sa do dobrodružstva, v ktorom bude vašou úlohou len panovanie so žezlom s tlačidlami.

Odštartujte jesennú filmovú a seriálovú parádu s HBO Max. Ak sa rozhodnete pre O2 SMART Paušál, streamovaciu službu budete mať v jeho cene

Rovnako tak bude vaša úloha spočívať aj v správnom rozhodnutí pri výbere gaučového programu. Aby sme vám rozhodovanie uľahčili, pripravili sme jesenné filmové a seriálové hity na HBO Max. Čaká na vás superhrdinská nostalgia, návrat legendy fantasy žánru a ďalšie epizódy oceňovaných animovaných a hraných seriálov. 

Spider-Man: Bez domova

Život superhrdinu nie je vždy med lízať. Presvedčil sa o tom aj Peter Parker (Tom Holland), ktorý sa stal predmetom klamstiev a ohovárania – a čo je horšie, jeho skutočná identita bola odhalená. Podarí sa Spider-Manovi zmeniť mienku verejnosti a zachrániť svet pred útokom z multiverza? S majstrom mystických umení, Dr. Strangeom (Benedict Cumberbatch), čelí Spider-man následkom svojich činov naprieč alternatívnymi realitami.

Snímka Spider-Man: Bez domova spája obľúbených záporákov z éry Tobeyho Maguira aj Andrewa Garfielda a diváci sa tak môžu tešiť na poriadnu porciu nostalgie, v ktorej sa akciou nebude šetriť. Fanúšikovia môžu v jednom z najočakávanejších filmov minulého roka oceniť aj prvú veľkofilmovú ukážku multiverza, ktoré sa stáva ústredným motívom sveta marvelovských superhrdinov.

Rod draka

Chýbajú vám draci, dvorné intrigy a súboje o moc? Fantastická krajina Westeros je konečne späť v prequeli Rod draka, ktorý sa odohráva dve storočia pred udalosťami Hry o tróny. Ako si už diváci mohli zvyknúť, o ambície, komplikované postavy ani vizuálne efekty nebude núdza.

Príbeh voľby následníka vládcu Železného trónu sleduje kráľa Viserysa I. (Paddy Considine), ktorý musí obhájiť pozíciu svojej dcéry, princeznej Rhaenyry z rodu Targaryen (Emma D’Arcy) proti svojmu ctižiadostivému mladšiemu bratovi Daemonovi (Matt Smith). 

Seriál prichádza tri roky po dokončení úspešnej fantasy ságy sveta Siedmich kráľovstiev. Všetky série Game of Thrones si môžete na HBO Max teraz vychutnať už v 4K kvalite.

Elvis (2022)

Ak vás fantastické svety z nejakého dôvodu omrzia, jednoduchým prepnutím sa môžete vrátiť späť do skutočnej minulosti. Životopisná hudobná dráma Elvis opisuje vzostup a pád kráľa rokenrolu očami jeho najbližších.

Od jeho počiatkov z chudobného prostredia amerického vidieka, cez potýčky so zákonom pre sugestívny tanec počas svojich vystúpení, až po vypredané turné v najväčších koncertných arénach Spojených štátov – diváci sa môžu tešiť na pestrú plejádu ohromujúcich vizuálov a najväčších hitov Elvisa Presleyho.

Film z réžie Baza Luhrmanna, ktorý v minulosti ohúril publikum veľkolepými snímkami ako Veľký Gatsby alebo Moulin Rouge, sa sústredí na vzťah ikonického Elvisa (Austin Butler) a jeho manažéra Toma Parkera (Tom Hanks).

Okrem spokojných kritikov a nadšeného publika pochválila túto adaptáciou spevákovho života aj jeho ex-manželka a dcéra.

Rick a Morty

Obľúbený animovaný sitkom o dobrodružstvách mizantropického vynálezcu Ricka a jeho úzkostlivého vnuka Mortyho, ktorí odhaľujú nové zákutia času a priestoru, sa vracia v šiestej sezóne.

Čierna komédia z pera Justina Roilanda (Solar Opposites) a Dana Harmona (Community) opisuje disfunkčnú rodinu Rickovej asertívnej dcéry Beth, jej nesebavedomého manžela Jerryho a Mortyho sestry Summer.

Kritici si pochvaľujú, že Rickove a Mortyho zážitky na rôznych planétach či v alternatívnych realitách sa vyznačujú obrovským podielom fantázie – stačí len spomenúť epizódu, v ktorej sa Rick premení na nakladanú uhorku.

No vďaka tomu, že tvorcovia nezabúdajú ani na vzťahy medzi postavami a ich osobnostný rast, si seriál získava publikum aj mimo nadšencov žánru science-fiction. Milovníkom animovaných komédií preto nesmie chýbať Rick a Morty v portfóliu.

Sledujete filmy na mobile? Poradíme vám, ako vybrať ten najlepší smartfón, aby ste si aj pozeranie na mobile užili veľkolepo

Príbeh služobníčky

Adaptácia rovnomenného románu Margaret Atwoodovej opisuje osudy žien v totalitnej krajine Gilead, kde prechádza všetka moc a práva do rúk mužov. Jediné miesto ženy je ako manželka, slúžka, kuchárka… alebo služobníčka, ktorej jedinou úlohou je porodiť dieťa – či už chce, alebo nie.

Hlavná hrdinka June (Elisabeth Moss, ktorá za túto rolu získala plejádu ocenení) sa po zmene režimu v Spojených štátoch pre spolužitie s rozvedeným mužom stáva práve služobníčkou. June však nepatrí medzi ženy, ktoré by vešali hlavu, a spolu s ostatnými rebelmi sa rozhodne neurobiť to Gilead ľahké. Piata sezóna Príbehu služobníčky vás bude čakať na HBO Max od 19. septembra.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Chcete si priniesť suvenír z dovolenky vo Westerose? Zapojte sa do súťaže o ohnivé ceny zo seriálu Rod draka

Milovníci prepracovaného sveta Georgea R. R. Martina plného drakov, rytierov a intríg sa od 21. augusta tešia. Westeros je späť vďaka prequelu populárneho fantasy seriálu.

Bude to už 11 rokov, odkedy seriál Hra o tróny ovládol televízne obrazovky. Príbehy ctihodných aj krvilačných rodín, ktoré sa nezastavili pred ničím, aby získali vládu nad Železným trónom, si svojou veľkoleposťou a originalitou získali srdcia publika.

Celých osem sezón fantasy ságy Hra o tróny aj Rod draka nájdete už dnes na HBO MAX. Ak si vyberiete O2 SMART Paušál, HBO MAX môžete mať v jeho cene

Westeros sa stal obľúbenou dovolenkovou destináciou nejedného diváka a dobrá správa znie – je späť! Do fantasy sveta čarovných bytostí a prízemných motívov sa vraciame so seriálom Rod draka, ktorý opisuje svet dvesto rokov pred súbojom Lannisterovcov a Starkovcov.

Svoj suvenír zo zeme Siedmich kráľovstiev môžete získať aj vy – stačí nám napísať, medzi kým sa musí kráľ Viserys rozhodnúť pri menovaní nástupcu trónu. Ak by ste potrebovali menšiu nápoveď, môže vám pomôcť aj trailer: 

Ak chcete vyhrať merch priamo z Westerosu, napíšte nám svoju odpoveď do formulára nižšie. A potom si môžete pozrieť seriál Rod draka na HBO MAX, ktorý máte v cene O2 SMART Paušálu.

Čo môžete získať?

Pre jedného výhercu máme pripravený fantastický balíček s vecnými cenami zo seriálu Rod draka obsahujúci:

 • tričko, 
 • plátennú tašku, 
 • zápisník a pero, 
 • zápalky,
 • šnúrku na telefón a kľúče, 
 • šálku. 

Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:

 • Musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 16 rokov.
 • Musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.

Ďakujeme za záujem, súťaž sme ukončili.

Odpovede posielajte do štvrtka 22. septembra 2022. V piatok 23. septembra 2022 spomedzi všetkých odpovedí vyžrebujeme jedného výhercu, ktorého budeme o spôsobe odovzdania výhry informovať prostredníctvom e-mailu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

 • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
 • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
 • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
 • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.


Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Ako vybrať mobil pre školáka? Máme pre vás 8 tipov

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac