Pozeráte filmy na mobile? Poradíme vám, ako si vybrať vhodný smartfón
Displej a výdrž baterky sú samozrejmosťou, ale viete, akú certifikáciu by mal mať váš smartfón, ak ste seriálový nadšenec?
Autor Juraj Recký
Foto Magdaléna Tomalová
Dátum
Aký zážitok budete mať zo streamovania video obsahu, veľmi závisí od vášho smartfónu. My sme skúsili pozerať filmy z Netflixu na telefóne Oppo Reno5 5G a prišli sme na niekoľko dôležitých parametrov, ktoré by mal spĺňať smartfón nadšenca Netflixu. Tu je 7 z nich.
Aj keď ste skutočný fanúšik Netflixu, displej s najvyšším rozlíšením nie je podmienkou dokonalého zážitku. Na prvotriednom displeji so supervysokým rozlíšením môže byť obraz až neprirodzene perfektný, čo môže niekomu prekážať.
Ak na smartfóne pozeráte filmy, displeje sú stále pomerne malé, a preto aj Full HD rozlíšenie na malom 6,4-palcovom displeji vyzerá veľmi dobre. Pri výbere si skôr ustriehnite, či má váš nový smartfón obnovovaciu frekvenciu displeja aspoň 90 Hz. Číslo hovorí o tom, koľko obrázkov za sekundu dokáže displej zobraziť. Čím je číslo vyššie, tým je obraz plynulejší.
Netflix sa pozerá veľmi príjemne napríklad na telefóne Oppo Reno5 5G, ktorý ponúka práve kombináciu spomínaných parametrov.
Záleží na výdrži batérie aj na rýchlosti nabíjania
Baterku nevyberajte len podľa kapacity, ale aj podľa rýchleho nabíjania. Oppo Reno 5 5G napríklad ponúka rýchlonabíjanie. Celkom vybitý telefón sa dokáže nabiť za približne 37 minút. Treba však použiť dostatočne výkonný adaptér.
Dobrý zvuk je štandardom už aj pri vstavaných reproduktoroch
Technológia Dolby Atmos je riešenie, ktoré spracuje zvuk tak, akoby ste ho počúvali naživo. Technológia nespolupracuje len so zabudovanými reproduktormi smartfónu, ale upravuje aj zvuk vysielaný do slúchadiel.
Na dobrých slúchadlách záleží, no rovnako ako pri displeji, aj pri slúchadlách platí, že vyberať tie najlepšie len preto, že chcete pozerať Netflix na smartfóne, môže byť zbytočná investícia.
Overte si, či má váš smartfón Netflix certifikáciu
Ak chcete používať Netflix na svojom telefóne, overte si, či má na streamovanie licenciu. Streamovacia platforma totiž poskytuje tri úrovne certifikácie Widevine len vybraným smartfónom.
Čím nižšia úroveň certifikácie, tým nižšia kvalita streamovania. Prekvapivé je, že získanie certifikátu nijako nesúvisí s kvalitou displeja, ale s autorskými právami, teda mierou zabezpečenia smartfónu.
Zistite, v akej kvalite podporuje váš telefón streamovanie
Certifikáciu si môžete overiť priamo v Netflix aplikácii. Otvorte profily a ďalšie, vyberte nastavenieaplikácie a tu zvoľte vlastnostiprehrávania. Nájdite informáciu o správe digitálnych práv, kde hneď v prvom riadku nájdete Widevine.
Najvyššia úroveň L1 vám dovoľuje sledovať filmy alebo seriály na najlepšej úrovni rozlíšenia, ale len na wi-fi. Pri sledovaní na dátach sa kvalita obrazu komprimuje. Ak ste si v nastaveniach našli certifikáciu L3, váš smartfón má len základnú úroveň kvality prehrávania.
Nižšie v správe digitálnych práv si ešte môžete všimnúť časť prehrávanie, kde nájdete informáciu o maximálnom rozlíšení prehrávania, napríklad Full HD. Pri rozlíšení prehrávania ste už limitovaný tým, čo dokáže zobraziť displej vášho zariadenia.
3 šikovné vychytávky v Netflix appke
O želaný zážitok sa nepostará len hardvérová výbava, ale aj vychytávky aplikácie, ktoré Netflix appka ponúka.
Jas: Úprava jasu má veľký vplyv na to, či dobre vidíte. Jas nemusíte upravovať v nastaveniach smartfónu, stačí sa počas sledovania videa dotknúť displeja a na ľavej strane sa vám zobrazí možnosť úpravy jasu priamo v aplikácii.
Zámok: Rovnako po ťuknutí na obrazovku sa nad časovou osou filmu zobrazí symbol zámku. Ak naň kliknete, zamknete displej, čím predídete zmenám spôsobeným mimovoľným dotykom. Displej odomknete tak, že symbol zámku podržíte dlhšie.
Obraz v obraze: Od sledovania sa nechce dať rušiť nikto, no občas sa stane, že treba rýchlo odpísať na správu. Aby vám neušla ani sekunda zo sledovaného filmu, využite funkciu obraz v obraze. Stačí, ak v Netflix menu, z ktorého vyberte plávajúce okno. To zostane vždy nad všetkými aplikáciami a potiahnutím za spodný pravý alebo ľavý roh upravíte jeho veľkosť. Bohužiaľ, Netflix nepodporuje funkciu rozdelenej obrazovky, ktorá je na zariadeniach Android čoraz populárnejšia.
Zážitok zo sledovania online podporí 5G sieť
Sieť novej generácie je rýchlejšia, ponúka spoľahlivejšie pripojenie a dokáže preniesť väčší objem dát. Všetky tieto parametre nahrávajú filmovým a seriálovým fanúšikom, ktorí pozerajú Netflix aj na smartfóne. Pri 5G pripojení vám film nikdy nebude sekať.
Ak chcete sledovať film offline, veľké úložisko je nutnosťou
Rozpozeraný seriál alebo film v aplikácii Netflix si môžete aj stiahnuť. Výhody sťahovania sú, že neprídete o všetky predplatené dáta už v polovici prvej epizódy a videá môžete pozerať offline alebo so slabým signálom.
Túto možnosť máte k dispozícii po tom, čo z ponuky vyberiete film alebo seriál a zobrazí sa vám domáca obrazovka s trailerom a informáciami o videu. Stiahnuť je tlačidlo pod prehrať.
Ak si práve vyberáte nový smartfón, oplatí sa vám vybrať si taký, ktorý ponúka úložnú kapacitu aspoň 128 GB, prípadne umožňuje úložnú kapacitu rozšíriť microSD kartou.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Detaily, ktoré menia hru: tieto smartfóny majú spoľahlivý foťák, výkon a (minimálne) jedno inovatívne prekvapenie, ktoré vás dostane
Objavte 5 telefónov, ktoré v sebe skrývajú viac, než sa na prvý pohľad zdá.
Autor Erik Mráz
Foto archív výrobcov
Dátum
Dobrý smartfón je oveľa viac než len technológia – je to brána k spomienkam, nástroj na zdieľanie zážitkov a dôverný spoločník do každého dňa. Vybrali sme telefóny, ktoré spájajú špičkový fotoaparát, vysoký výkon, odolnosť a eleganciu v jednom.Pozrime sa spolu náš výber v rôznych cenových kategóriách, pričom každý z nich ukrýva okrem bežných funkcionalít aspoň jedno nadštandardné prekvapenie.
Jemné hrany a minimálne rámčeky displeja Xiaomi 14T podčiarkujú jeho elegantný dizajn, ktorý na prvý pohľad zaujme aj estétov. Veľký 6,67-palcový AMOLED displej so štedrým rozlíšením 2712 × 1220 pixelov má obnovovaciu frekvenciu až 144 Hz. Xiaomi týmito parametrami garantuje nielen to, že displej nezaváha a nezasekne sa, ale vtiahne vás aj do detailov a pozeranie sa zmení na zážitok.
O Xiaomi 14T sa nemusíte báť ani pri guľovačke či sánkovačke, lebo displej je chránený tvrdeným sklom Gorilla Glass 5. Telefón je vybavený aj certifikáciou odolnosti proti vode a prachu IP68.
Vzácne momenty s rodinou či priateľmi môžete zachytiť na trojitý fotoaparát od spoločnosti Leica, ktorý mierne vystupuje zo zadnej strany telefónu. Fotomodul počíta s 50 Mpx širokým, 12 Mpx ultraširokým a 50 Mpx teleobjektívom, ktorý umožňuje až dvojnásobné optické priblíženie. Predná 32 Mpx selfie kamera spolu s 5G technológiou je ako stvorená na videohovory. Takéto fotokombo je aj garanciou spokojnosti všetkých fotografovaných na skupinových fotkách – či budete fotiť zadnou, alebo prednou kamerou.
So Xiaomi 14T nebudete mať núdzu ani o výkon. Zabezpečuje ho 8-jadrový procesor Mediatek Dimensity 8300 Ultra, ktorý je podporený 12 GB RAM. Táto kombinácia spolu s najnovším operačným systémom Android 14 a nadstavbou HyperOS poskytne dostatok výkonu aj pri hraní najnáročnejších hier.
Energiu na ich hranie zabezpečuje veľká batéria s kapacitou až 5000 mAh. V prípade, že vám energia dôjde, rýchlo si ju dobijete so 67 W káblovým nabíjaním, ktoré vás z 0 na 100 % dostane za 45 minút.
Xiaomi Redmi 13C má 6,74“ displej s rozlíšením 1600 × 720 pixelov a obnovovaciu frekvenciu 90 Hz, čo v jeho cenovej triede vôbec nie je štandard. Xiaomi Redmi 13C je poháňaný 8-jadrovým procesorom so 4 GB RAM pamäťou, takže náročné hry si na ňom síce nezahráte bez sekania, ale na bežné používanie je úplne postačujúci. Zvládne všetky každodenné úlohy aj pekné fotky.
Motorola Edge 50 Neo
Používateľov, ktorí svoj telefón radi vystavujú „náročným“ situáciám, pod stromčekom určite poteší Motorola Edge 50 Neo. Spája vysokú odolnosť s krásnym moderným dizajnom. Navyše je ľahučká a tenká, a keďže má zadnú stranu potiahnutú kožou, príjemne sa aj drží v ruke.
Certifikácia IP68 zabezpečuje odolnosť proti prachu a vode. Motorola Edge 50 Neo má aj extra bezpečnostné doplnenie – a to vojenský štandard odolnosti MLD-STD-810H.
Ide o nadštandardnú odolnosť, ktorá Motorolu chráni proti pádu z výšky do 1,5 metra, zabezpečuje bezchybné fungovanie aj v extrémnych teplotách od –20 °C až do 60 °C a poskytuje plnú prevádzku telefónu na hodinu, keď budete vo výške 4500 m n. m.
Motorola Edge 50 Neo nie je vhodná len do divokého prostredia. Jej kvality ocenia aj (pokojní) fotografi, lebo Motorola spojila sily so spoločnosťou Sony. Trojkombo Sony objektívov počíta s 50 Mpx hlavným širokouhlým senzorom, 13 Mpx ultraširokouhlým a 10 Mpx teleobjektívom s trojitým optickým priblížením. Ak sa rozhodnete používať prednú kameru, máte k dipozícii 32 Mpx selfie kameru.
Videá, hry aj filmy si plynulo a v dobrom detaile užijete na kompaktnom 6,36“ p-OLED displeji s rozlíšením 2 670 × 1 220 pixelov s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Displej má navyše funkciu Always On, takže budete vždy v obraze a neujde vám žiadne upozornenie.
Motorola Edge 50 Neo má batériu s kapacitou 4310 mAh, čo je menej ako Xiaomi 14T, no aj takáto batéria vám poskytne energiu na dlhé hodiny používania.
V prípade potreby si energiu môžete doplniť pomocou 68 W káblového alebo 15 W bezdrôtového nabíjania. Motorola Edge 50 Neo je prekvapivý telefón, ktorý ponúka premakané funkcionality aj pre najnáročnejšieho používateľa. Ak sa ju rozhodnete darovať na Vianoce, určite ňou blízkych veľmi potešíte.
Motorola Moto G35 má 6,72“ displej s rozlíšením 2400 × 1080 px a so svietivosťou až 1000 nitov, aby ste mohli telefón používať aj na priamom slnku. Obnovovacia frekvencia 120 Hz zabezpečí svižnosť displeja a Corning Gorilla Glass 3 vás ochráni pred škrabancami. Na zadnej strane nájdete dvojitý fotoaparát s 50 Mpx širokým a 8 Mpx ultraširokým objektívom. Všetky fotky a videá uložíte do 128 GB pamäte, ktorú môžete ešte rozšíriť microSD kartou až o 1 TB.
HONOR 200
HONOR 200 upúta pozornosť tenkým a elegantným dizajnom inšpirovaným prírodnými tvarmi. Jemne zahnutý AMOLED displej s veľkosťou až 6,7 palca a rozlíšením 2664 × 1200 pixelov vťahuje priamo do deja. Obnovovacia frekvencia 120 Hz je istota, že prechody medzi aplikáciami budú plynulé.
Jas displeja s hodnotou až 4000 nitov vám umožní bezproblémové sledovanie videí a hranie hier aj na priamom slnku. Funkcia Displej Eye Comfort využívajúca umelú inteligenciu dokáže rozpoznať, ako a kedy telefón používate, a následne prispôsobiť farebnú teplotu displeja. Chráni tak zrak aj zdravú tvorbu melatonínu pri používaní telefónu pred spaním.
HONOR v spolupráci s ikonickým Harcourt studio špecializujúcim sa na portréty vytvorili majstrovský fotoaparát. Trojitý fotomodul na zadnej strane v tvare elipsy inšpirovaný Gaudího stavbou Casa Milà je vyplnený 50 Mpx širokým, 12 Mpx ultraširokým a 50 Mpx teleobjektívom.
Fotografickú presnosť riadi umelá inteligencia, ktorá sa učí rozpoznávať črty tváre, aby zachytila každý detail ostro a vytvorila dokonale vyváženú snímku. Portrétové fotky zo smartfónu HONOR 200 budú vyzerať, akoby ich fotil profesionálny fotograf. Nezaostáva ani predná kamera, selfie snímač je vylepšený a má až 50 Mpx.
HONOR 200 je vybavený výkonným čipom Snapdragon 7 Gen 3. V kombinácii s 12 GB RAM poskytuje dostatok výkonu a zároveň energetickú účinnosť na dlhé hranie aj tých najnáročnejších hier bez potreby nabíjania.
Šťavu mu dodáva obrovská 5200 mAh batéria, ktorú si v prípade potreby môžete dobiť neuveriteľným až 100 W káblovým super nabíjaním. Za 15 minút sa telefón dobije z 0 na 49 % a za 41 minút na 100 %.
HONOR 200 Lite má 6,7“ AMOLED displej s rozlíšením až 2412 × 1080 pixelov a obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Trojitý fotoaparát počíta so 108 Mpx hlavným širokým objektívom, s 5 Mpx ultraširokým a 2 Mpx makro objektívom. HONOR 200 Lite poháňa 8-jadrový procesor s 8 GB RAM, s ktorým si môžete zahrať aj mierne náročné hry. Na fotky a dokumenty máte k dispozícii úložisko až 256 GB, ktoré sa však nedá rozšíriť pomocou microSD karty.
Motorola Moto G75 5G
Motorola Moto G75 5G kombinuje obrovský displej, vysokú odolnosť aj výkonný hardvér za príjemnú cenu, čo z nej robí perfektného spoločníka na každý deň pre nenáročných používateľov.
Motorola Moto G75 5G ponúka obrovský 6,78” FHD+ displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, takže aj pri nižšej sume zaručí dokonalý vizuálny zážitok. Displej prináša vyššiu odolnosť proti škrabancom a pádom vďaka ochrannému sklu Corning Gorilla Glass 5. Elegantné línie a kvalitné materiály dodávajú telefónu luxusný vzhľad, ktorý je doplnený vegánskou kožou na zadnej strane telefónu.
Certifikácia IP68, ktorá zabezpečuje odolnosť proti vode a prachu, je doplnená o vojenskú certifikáciu MLD-STD-810H, ktorá zvyšuje odolnosť proti pádu a extrémnym teplotám. Motorola Moto G75 5G je pripravená na divoké podmienky, takže sa nemusíte obávať ani náročnejších outdoorových výletov alebo nečakaných nepriaznivých podmienok.
Jedným z hlavných lákadiel Moto G75 5G je jej výkonný fotoaparát. Duálny fotoaparát s 50 Mpx hlavným širokouhlým snímačom a 8 Mpx ultraširokouhlým objektívom vám umožní zachytiť každý moment v úžasnej kvalite. Predná 16 Mpx kamera je ideálna na selfie a videohovory.
Veľká 5000 mAh batéria zabezpečí, že Motorola Moto G75 5G vydrží celý deň bez nutnosti nabíjania, no v prípade potreby môžete využiť 30 W rýchle nabíjanie, ktoré vás z 0 na 50 % dostane za 25 minút.
Ak by vám jeden displej nestačil alebo patríte k ľuďom, ktorých už nebavia nudné „ploché tehly“, vybrali sme alternatívu – štýlovú „skladačku“ od Samsungu. Samsung Galaxy Z Flip6 ponúka naozaj moderný, no zároveň minimalistický dizajn v pastelových farbách.
Videá a filmy si užijete na vnútornom 6,7-palcovom displeji Dynamic AMOLED 2X s rozlíšením 2640 × 1080 pixelov. Obnovovacia frekvencia 120 Hz zabezpečí, že všetky animácie a prechody medzi aplikáciami budú rýchle a plynulé.
Množstvo úloh sa dá vyriešiť aj na vonkajšom, plne funkčnom 3,4-palcovom displeji Super AMOLED, ktorý je chránený proti poškriabaniu ochranným tvrdeným sklom Gorilla Glass Victus 2. Samsung Galaxy Z Flip6 5G tento rok už dostal aj certifikáciu odolnosti proti vode a prachu IP48, takže snehová guľa ani voda do 1,5 m na 30 minút mu neublíži.
Na vonkajšom displeji sa nachádzajú dva objektívy – jeden 50 Mpx širokouhlý a druhý 12 Mpx ultraširokouhlý objektív. Oba snímače dostali od výrobcu „korunku“ vo farbe telefónu, čo vytvára naozaj štýlový dojem.
Predná 10 Mpx selfie kamera je ukrytá v priestrele displeja. Parametrovo je rovnaká ako v predošlej generácii, no selfie boli na tomto véčku kvalitné už pred rokmi.
Samsung Galaxy Z Flip6 5G dostal jeden z najvýkonnejších 8-jadrových procesorov Snapdragon 8 Gen 3. Spolu s 12 GB RAM a veľkým úložiskom zabezpečuje plynulý chod a dostatok výkonu aj na hranie náročných hier, no zároveň dostatok úložného priestoru na všetky fotky, videá a ďalšie súbory.
Dostatok energie na celý deň vám poskytne vylepšená 4000 mAh batéria, ktorú si môžete v prípade potreby dobiť 25 W káblovým nabíjaním. Z 0 na 50 % batérie to máte za 30 minút. K dispozícii máte aj 15 W bezdrôtové a 4,5 W reverzné nabíjanie (zariadenie o zariadenie).
Samsung Galaxy Z Flip6 5G je štýlovka, ktorá poteší nejednu mladú a dynamickú dušu. No ak si o ňom chcete pred kúpou prečítať viac, robili sme aj redakčný test.
Samsung Galaxy A35 5G má 6,6“ Super AMOLED displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a so svietivosťou až 1000 nitov. Displej s rozlíšením 2340 × 1080 pixelov je chránený ochranným sklom Corning Gorilla Glass Victus+, takže sa nemusíte báť škrabancov. A35-ka má funkciu Always-On displej, čo sa v tejto cenovej triede tak často nevidí. Výkon zabezpečuje 8-jadrový procesor Exynos 1380 a 6 GB RAM.
Fotomodul počíta s hlavným 50 Mpx širokým objektívom, 8 Mpx ultraširokým a 5 Mpx makro objektívom. K dispozícii budete mať 128 GB úložisko, ktoré v prípade potreby môžete rozšíriť pomocou microSDXC pamäťovej karty.
Páčil sa vám článok?
Loading...
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.