Hľadáte seriály, od ktorých sa neodlepíte? Vyskúšajte tieto novinky

Vybrali sme pre vás seriálové rodinné drámy, komédiu, ale aj pútavé dokumenty.

Objavte dokumentárne snímky z prostredia športu a kultúry, zábavnú queer komédiu či psychologické rozhovory o manželskej nevere. Na streamovacej platforme HBO GO pribudlo množstvo noviniek, ktoré vám spríjemnia jesenné večery. Nájdete si medzi nimi aj vy svoju obľúbenú?

Všetky horúce seriálové novinky si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

Scény z manželského života/Scenes from a Marriage

Téma komplikovaných vzťahov a nefunkčných manželstiev inšpiruje filmárov už mnoho generácií. Dôkazom je aj novovzniknutá intímna dráma Scény z manželského života, ktorá je adaptáciou svetoznámej klasiky švédského režiséra Ingmara Bergmana. Seriálová novinka sa v mnohom podobá na svojho predchodcu z roku 1973, no poukazuje na krehkosť vzťahov vo svetle prítomných dní.

Príbeh odhaľuje skryté a dlhodobo potlačované frustrácie a túžby v manželstve Miry (Jessica Chastain) a Jonathana (Oscar Isaac), ktoré jedného dňa explodujú. Nefunkčná komunikácia, stereotyp, strata dôvery i miznúca príťažlivosť sú problémy, ktoré po rokoch postihnú mnoho manželstiev. Dokážu si k sebe dlhoroční partneri opäť nájsť cestu alebo podľahnú pokušeniu skúsiť v živote lásky aj niečo iné? 

Pred kamerou/Hollywood on Set

Zaujímajú vás novinky z hollywoodskej produkcie? Pravidelné 30-minútové aktualizácie zo sveta filmovej tvorby potešia každého milovníka kinematografie. Krátkometrážny seriál Pred kamerou vám odhalí zákulisie najnovších filmov, ktoré v súčasnosti obiehajú kiná po celom svete.

V každom diele vám tvorcovia predstavia 3 žánrovo pestré filmy, zaujímavosti z nakrúcania a rozhovory s hercami. Aktuálne nájdete čerstvé reportáže z nakrúcania hororovej drámy Old či rozhovory o biografickom hudobnom filme Respect. Upozorňujeme, že tento dokumentárny seriál zvyšuje nutkanie sledovať veľké množstvo nových filmov.

Manifest

Mysteriózna dráma Manifest sleduje osudy pasažierov záhadného letu 828, ktorí sa po vzlietnutí na zem vrátili až o 5 rokov. Pre nich však ubehlo len niekoľko hodín a po pristátí zisťujú, že boli dlhodobo nezvestní a ich rodiny či priatelia sa už dávno vzdali nádeje, že sa vrátia. Hrdinovia príbehu musia čeliť nielen zamotaným vzťahom svojich blízkych, ale aj abnormálnym víziám, ktoré ich podvedome prenasledujú.

Máte chuť skôr na útek z reality? Dajte šancu týmto sci-fi filmom

Akokoľvek nerealisticky to môže znieť, seriál veľmi precízne pracuje s uveriteľnou realitou a napätím a nenechá vás ľahostajne čakať na ďalší diel. Šikovne pretkáva jednotlivé mikropríbehy postáv a skladá dokopy odpovede na otázky o nevysvetliteľnom lete. Zdá sa, že všetko je prepojené, a vy nezaspíte, kým nezistíte, čo sa v skutočnosti stalo.

Work in Progress

Potrebujete naozaj vypnúť od všetkých starostí? Poslúžiť môže nenáročná komédia Work in Progress o živote Abby, lesbickej štyridsiatničky, ktorá niekedy život berie až príliš na ľahkú váhu. S humorom sa pozerá na svoje problémy a dokáže odľahčiť každú situáciu, aj keď si sama pripadá ako magnet na trapasy.

Každodenné problémy komplikujú vzťahy, ktoré prichádzajú a odchádzajú. Okrem toho v seriáli objavíte aj mnoho pekných chvíľ a bližšie spoznáte queer kultúru, no o niekoľko minút neskôr vás neminie ani intenzívny záchvat smiechu. Hlavná herečka je totiž profesionálna komička a spoluautorka scenára.

Rovné podmienky/Level Playing Field

V našom výbere čerstvých seriálov nesmie chýbať niečo zo sveta športu. Dokumentárny miniseriál Rovné podmienky sa zameriava na priblíženie situácie mnohých športovcov, ktorí nemajú so svojimi protivníkmi rovnakú štartovaciu čiaru. Príčinou je často systematický rasizmus, ktorý diskriminuje mladé športové talenty.

Športový priemysel v minulosti prispieval k podpore zaužívaných spoločenských stereotypov a prehĺbil problematiku rasovej diskriminácie. Čo sa reálne dialo a ako to celé vyzeralo v praxi? Ako vyzerá situácia dnes? Na tieto otázky dostanete odpovede v polhodinových dieloch seriálu.

Biely lotus/The White Lotus

Ak si ešte chcete predĺžiť atmosféru letných dní, skúste ju na niekoľko hodín prežiť v hoteli Biely lotus na romantickom Havaji. Objektom záujmu sú rozličné rodinné zoskupenia, ktoré sa spoločne s hotelovým personálom dostávajú do bizarných situačných momentov. Okrem toho čelia aj osobným dramatickým zvratom a vzťahovým komplikáciám.

Humorné scény sprevádza fascinujúca práca s kamerou, ktorá zachytí aj zanedbateľné detaily luxusného prostredia. Zážitok zo sledovania podčiarkuje dramatické hudobné pozadie s dávkou naozaj jedinečnej exotiky. Seriál možno zhltnete za jeden víkend, no v pamäti vám zostane ešte poriadne dlho.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

Potešte na Vianoce dvoch ľudí naraz: jedno zariadenie kúpite, druhé dostanete ako darček

Telefonovať bez nutnosti, mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokážu naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité, ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu, je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä, ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste podnikateľ, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Huawei Free Buds 4i, alebo bez nožičky, ako napríklad Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, je len vecou osobnej preferencie.

Huawei Free Buds 4i, Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, OnePlus Buds

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad OnePlus Buds, ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Ak nemáte špeciálne požiadavky na štupľové slúchadlá, nemusíte sa obávať, že by ste za extra funkcie museli zbytočne priplácať. V ponuke je veľa modelov, ktoré svojou výbavou rozumne balansujú na pomedzí všetkých kategórií a zároveň majú lákavú cenu.

Napríklad SBS Music Hero za veľmi rozumnú cenu ponúkajú výdrž na jedno nabitie 2,5 hodiny počúvania. Vďaka nabíjaciemu puzdru sa výdrž predĺži až na 13 hodín. Navyše majú spoľahlivý bluetooth 5.0, efektívne multifunkčné ovládacie tlačidlo a ergonomický dizajn.

Aj keď sa rozhodnete pre univerzálnu kategóriu, nemusíte sa báť, že by boli slúchadlá hlúpe a len prehrávali hudbu. Telefonovanie, automatické zapnutie a vypnutie či veľmi rýchle automatické párovanie so smartfónom je k dispozícii aj v tejto kategórii. 

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

SBS BT501, Sturdo Pro Sport

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športové štuple sú SBS BT501 alebo Sturdo Pro Sport, ktoré majú odnímateľný fixačný nadstavec do ucha.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

Ako ulahodiť fanúšikom kvalitného zvuku a dizajnu? Slúchadlami dnes už legendárnej značky Bang & Olufsen

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Model B & O Beoplay E8 je výborným príkladom toho, ako si hi-fi spoločnosti predstavujú smartfónové slúchadlá. Prémiové materiály, pekný dizajn, v tomto prípade aj aktuálne Bluetooth 5.1 pripojenie a komfortné ovládanie, no chýba spomenuté potláčanie hluku a nižšia odolnosť proti vode.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých je dôležitý kodek AptX. Ten sa stará o zníženie latencie zvuku voči obrazu. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri týchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá Sony WH-XB900N, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú aj ANC alebo výdrž batérie na jedno nabitie 30 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2, k akémukoľvek O2 SMART Paušálu ich môžete mať na začiatok už od 0 €.


Kvíz: Iba pamätníci spoznajú týchto 10 legendárnych mobilov len podľa fotky

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac