Hľadáte seriály, od ktorých sa neodlepíte? Vyskúšajte tieto novinky

Vybrali sme pre vás seriálové rodinné drámy, komédiu, ale aj pútavé dokumenty.

Objavte dokumentárne snímky z prostredia športu a kultúry, zábavnú queer komédiu či psychologické rozhovory o manželskej nevere. Na streamovacej platforme HBO GO pribudlo množstvo noviniek, ktoré vám spríjemnia jesenné večery. Nájdete si medzi nimi aj vy svoju obľúbenú?

Všetky horúce seriálové novinky si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

Scény z manželského života/Scenes from a Marriage

Téma komplikovaných vzťahov a nefunkčných manželstiev inšpiruje filmárov už mnoho generácií. Dôkazom je aj novovzniknutá intímna dráma Scény z manželského života, ktorá je adaptáciou svetoznámej klasiky švédského režiséra Ingmara Bergmana. Seriálová novinka sa v mnohom podobá na svojho predchodcu z roku 1973, no poukazuje na krehkosť vzťahov vo svetle prítomných dní.

Príbeh odhaľuje skryté a dlhodobo potlačované frustrácie a túžby v manželstve Miry (Jessica Chastain) a Jonathana (Oscar Isaac), ktoré jedného dňa explodujú. Nefunkčná komunikácia, stereotyp, strata dôvery i miznúca príťažlivosť sú problémy, ktoré po rokoch postihnú mnoho manželstiev. Dokážu si k sebe dlhoroční partneri opäť nájsť cestu alebo podľahnú pokušeniu skúsiť v živote lásky aj niečo iné? 

Pred kamerou/Hollywood on Set

Zaujímajú vás novinky z hollywoodskej produkcie? Pravidelné 30-minútové aktualizácie zo sveta filmovej tvorby potešia každého milovníka kinematografie. Krátkometrážny seriál Pred kamerou vám odhalí zákulisie najnovších filmov, ktoré v súčasnosti obiehajú kiná po celom svete.

V každom diele vám tvorcovia predstavia 3 žánrovo pestré filmy, zaujímavosti z nakrúcania a rozhovory s hercami. Aktuálne nájdete čerstvé reportáže z nakrúcania hororovej drámy Old či rozhovory o biografickom hudobnom filme Respect. Upozorňujeme, že tento dokumentárny seriál zvyšuje nutkanie sledovať veľké množstvo nových filmov.

Manifest

Mysteriózna dráma Manifest sleduje osudy pasažierov záhadného letu 828, ktorí sa po vzlietnutí na zem vrátili až o 5 rokov. Pre nich však ubehlo len niekoľko hodín a po pristátí zisťujú, že boli dlhodobo nezvestní a ich rodiny či priatelia sa už dávno vzdali nádeje, že sa vrátia. Hrdinovia príbehu musia čeliť nielen zamotaným vzťahom svojich blízkych, ale aj abnormálnym víziám, ktoré ich podvedome prenasledujú.

Máte chuť skôr na útek z reality? Dajte šancu týmto sci-fi filmom

Akokoľvek nerealisticky to môže znieť, seriál veľmi precízne pracuje s uveriteľnou realitou a napätím a nenechá vás ľahostajne čakať na ďalší diel. Šikovne pretkáva jednotlivé mikropríbehy postáv a skladá dokopy odpovede na otázky o nevysvetliteľnom lete. Zdá sa, že všetko je prepojené, a vy nezaspíte, kým nezistíte, čo sa v skutočnosti stalo.

Work in Progress

Potrebujete naozaj vypnúť od všetkých starostí? Poslúžiť môže nenáročná komédia Work in Progress o živote Abby, lesbickej štyridsiatničky, ktorá niekedy život berie až príliš na ľahkú váhu. S humorom sa pozerá na svoje problémy a dokáže odľahčiť každú situáciu, aj keď si sama pripadá ako magnet na trapasy.

Každodenné problémy komplikujú vzťahy, ktoré prichádzajú a odchádzajú. Okrem toho v seriáli objavíte aj mnoho pekných chvíľ a bližšie spoznáte queer kultúru, no o niekoľko minút neskôr vás neminie ani intenzívny záchvat smiechu. Hlavná herečka je totiž profesionálna komička a spoluautorka scenára.

Rovné podmienky/Level Playing Field

V našom výbere čerstvých seriálov nesmie chýbať niečo zo sveta športu. Dokumentárny miniseriál Rovné podmienky sa zameriava na priblíženie situácie mnohých športovcov, ktorí nemajú so svojimi protivníkmi rovnakú štartovaciu čiaru. Príčinou je často systematický rasizmus, ktorý diskriminuje mladé športové talenty.

Športový priemysel v minulosti prispieval k podpore zaužívaných spoločenských stereotypov a prehĺbil problematiku rasovej diskriminácie. Čo sa reálne dialo a ako to celé vyzeralo v praxi? Ako vyzerá situácia dnes? Na tieto otázky dostanete odpovede v polhodinových dieloch seriálu.

Biely lotus/The White Lotus

Ak si ešte chcete predĺžiť atmosféru letných dní, skúste ju na niekoľko hodín prežiť v hoteli Biely lotus na romantickom Havaji. Objektom záujmu sú rozličné rodinné zoskupenia, ktoré sa spoločne s hotelovým personálom dostávajú do bizarných situačných momentov. Okrem toho čelia aj osobným dramatickým zvratom a vzťahovým komplikáciám.

Humorné scény sprevádza fascinujúca práca s kamerou, ktorá zachytí aj zanedbateľné detaily luxusného prostredia. Zážitok zo sledovania podčiarkuje dramatické hudobné pozadie s dávkou naozaj jedinečnej exotiky. Seriál možno zhltnete za jeden víkend, no v pamäti vám zostane ešte poriadne dlho.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Učiteľka a trénerka: Deti sa na hodine lepšie sústreďujú, ak si tri minúty zacvičíme

Tatiana Sedláková vysvetľuje, ako aj krátky pohyb vplýva na pozornosť detí. „Na žiadnej mojej hodine, dokonca ani na matematike nesedia žiaci celých 45 minút,“ hovorí.

Pohyb pomáha deťom lepšie zvládať záťažové situácie, učí ich zodpovednosti, vytrvalosti a prispieva k psychickej pohode. Ako však vplýva množstvo a kvalita pohybu na pozornosť detí na vyučovaní? Učiteľka a trénerka Tatiana Sedláková sa tejto téme venovala v štúdii spolu s odborníkmi z O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Opýtali sme sa jej, čo v rámci štúdie zistili a aké sú jej skúsenosti z praxe.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • čo je vývojová kineziológia a prečo by sme podľa nej mali cvičiť,
  • koľko minút rozcvičky potrebujú deti na zlepšenie sústredenosti,
  • v ktorom čase sa deti vedia sústrediť najlepšie,
  • aké cvičenia sa dajú vykonať aj v laviciach.

Na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor? Prečítajte si rady fyzioterapeuta

Ste učiteľka a športová trénerka. Ako sa vám podarilo skĺbiť dva profesijné smery? 

Popri štúdiu som zistila, že mi ku koncentrácii pomáhala joga. Po cvičení som sa vedela lepšie sústrediť. Zároveň mám rada rozmanitosť v pohybe a chcela som sa venovať viacerým druhom športu, preto som sa rozhodla spraviť si kurz power jogy aj detskej atletiky, a uvidím, čo mi to v budúcnosti prinesie. 

Je pre vás dôležité, aby aj deti mali všestranný pohyb? 

Určite. Všestrannosť je veľmi dôležitá aj preto, aby deti mohli hlavne v ranom veku skúšať nové veci a experimentovať.

Aký typ pohybu by sa mali deti učiť už od malička a na aký si je lepšie počkať? 

Deti sa prirodzene hýbu rady. Skok, beh, chôdza alebo hádzanie sú pohyby, ktoré deti vykonávajú najčastejšie a sú im prirodzené. My sa ich snažíme len usmerňovať, no ponechať im voľnosť v tom, ako sa hýbu – preto hovoríme o všeobecnom rozvoji. Osobne by som vyzdvihla vývojovú kineziológiu, na ktorú sa sústreďuje aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha.

Vývojová kineziológia rešpektuje základné pohyby, ktoré vykonávaju deti už od prvých mesiacov. Ako človek dospieva, v čase nadobúda rôzne zlozvyky. Dlhodobým sedením, chodením alebo pozeraním do telefónov. Cvičeniami vývojovej kineziológie sa snažíme o správnosť vykonávania pohybov a zároveň sa vraciame do obdobia, keď bol náš chrbát a celkové držanie tela bez akýchkoľvek zlozvykov. 

Ako cvičenie s deťmi vyzerá v praxi?

ŠAMT krúžok deťom ponúka všestranný pohybový rozvoj v podobe dvoch hodín do týždňa v poobedných hodinách. Podľa špeciálnej metodiky, ktorá rozvíja ich pohybové schopnosti, sa deti v materských a základných školách učia, ako sa hýbať viac a zdravšie. Okrem toho sa snažíme žiakov motivovať a nabádať ich k zdravému životnému štýlu. 

S deťmi pracujete denne. S čím majú najväčší problém, čo sa týka pohybovej zdatnosti? 

Nechcem byť pesimista ani hádzať všetkých do jedného vreca, ale aj na výsledkoch vidno, že veľa detí nezvláda ani obyčajný kotúľ či hod. Tieto pohyby by mali byť pre ne prirodzené, no práve tento prirodzený pohyb je u nich dosť deformovaný.

Sú deti, ktoré sa hýbu aj mimo školy, no sú aj také, ktoré k športu nemajú vzťah vôbec. Dnes dokonca poznáme aj opačný extrém, keď sú deti už v ôsmich rokoch preťažované trojfázovými tréningmi. 

Deti sú po cvičeniach viac zvedavé, viac počúvajú, vedia sa lepšie sústrediť a pred písomkou nie sú také vystresované. 

O2 Športová akadémia Mateja Tótha sa snaží šíriť osvetu nielen medzi deťmi, ale aj medzi učiteľmi,  trénermi, pretože veľa učiteľov na základných školách vzťah k pohybu ani nemá. Ako potom chceme motivovať deti? 

Na jar ste realizovali štúdiu, ktorá skúmala, ako vplýva pohyb na pozornosť detí. Z akého predpokladu ste vychádzali? 

Športová akadémia už jednu štúdiu v roku 2019 realizovala a v nej sa potvrdilo, že pohybová činnosť pozitívne ovplyvňuje centrálny nervový systém a zlepšuje koncentráciu, ktorá zas vedie k zlepšeniu v učení. Myslím si, že aj práve toto bolo pre O2 pohnútkou na ďalší výskum, ktorý už však chceli vyskúšať v reálnom školskom prostredí. 

Na akej vzorke ste štúdiu vykonávali a ako prebiehala? 

Štúdia sa realizovala počas ôsmich týždňov v školskom prostredí. Testovali sme tri triedy osemročných žiakov druhého ročníka základnej školy, dokopy ich bolo 61. Vytvorili sa tri skupiny, pričom prvá skupina mala telesnú výchovu s povinnou časovou dotáciou dve hodiny týždenne.

Čítajte aj: Psychologička: Keď dieťa vylezie na strom, neposilňuje len svalstvo, učí sa aj kriticky myslieť

V druhej triede bola telesná navýšená o jednu hodinu týždenne a tretia skupina, ktorú som viedla ja, boli deti, ktoré mali dve hodiny telesnej výchovy a okrem toho bolo ich vyučovanie obohatené o krátke telovýchovné chvíľky. To v praxi znamená, že na začiatku každej vyučovacej hodiny deti cvičili spoločne tri až päť minút.

Čo ste zistili? 

Deti mali vstupné a výstupné testovanie, ktoré vytvorila aj realizovala psychologička Andrea Antalová. Okrem toho sme deťom merali pozornosť počas trvania celej štúdie, raz do týždňa sme im o ôsmej ráno dali vyplniť krátky testík. Podľa výsledkov sa potvrdila hypotéza, že zvýšenie pohybovej aktivity pozitívne ovplyvňuje pozornosť. 

Takže môžeme povedať, že vo všeobecnosti sú deti menej sústredené a je lepšie, ak sa určitým pohybovým rituálom nabudia? 

Áno, cvičením sa na učenie pripravujú. Ako poznáme z pedagogického prostredia, deti postupne strácajú pozornosť. Najlepšiu pozornosť majú ráno a krivka ich pozornosti postupne klesá.

Prekvapili vás niektoré výsledky štúdie?

Krátke telovýchovné cvičenia sa ukázali dokonca ešte efektívnejšie ako navýšenie hodín telesnej výchovy z dvoch hodín na tri. Stačili tri minútky obyčajnej pohybovej aktivity na začiatku každej vyučovacej hodiny a deti sa stali oveľa sústredenejšími. Cvikov a ich kombinácií je naozaj neúrekom. Zaujímavosťou bolo, že dievčatá boli v meraní o čosi úspešnejšie.

Aké cviky sa dajú s deťmi stihnúť za tri minúty v laviciach? 

Ja som sa napríklad snažila kombinovať rôzne drepy, sedy, stoje so zdvihnutím jednej nohy. Vychádzala som z teórie tzv. mozgovokompatibilného učenia, keď sa počas a do vyučovacieho procesu zapájajú všetky zmysly. Snažila som sa o prepojenie pravej a ľavej hemisféry – keď napríklad poviete „pravá“’ a detičky majú vykonať pohyb ľavou zároveň so zdvihnutím nohy.

Krátke telovýchovné cvičenia sa ukázali dokonca ešte efektívnejšie ako navýšenie hodín telesnej výchovy z dvoch hodín na tri.

V čom sa žiaci zlepšili, keď ste cvičenia začali zapájať do hodín?

Deti sú po cvičeniach viac zvedavé, viac počúvajú, vedia sa na písomku lepšie sústrediť a nie sú také vystresované. Dokonca aj po troch týždnoch dištančného vzdelávania si samy cvičenia pochvaľovali. Na začiatku online hodiny už stáli v pozore a pýtali sa, aké cvičenie idú robiť. Po čase som zistila, že do vyučovania sa zapájali všetci aktívnejšie, boli zvedavejší a celkovo viac naladení na učenie. 

Ak by ste sa mali pozrieť s odstupom na svoj prístup k výučbe, v čom je dnes iný? 

Ako učiteľka prvého stupňa mám vzťah k športu a mám aj svoje zaužívané a overené cvičebné metódy. Ešte sa mi však nestalo, že by som mala vyučovaciu hodinu, či už matematiku, alebo slovenčinu, počas ktorej by deti celých 45 minút sedeli. Cez pohybové a aktivizačné cvičenia, ktoré podporujú pozornosť, sa deti lepšie nabudia na učenie.

Pozornosť u detí asi nie je úplne prirodzená, no dá sa naučiť. Dalo by sa povedať, že pohybová skúsenosť je prenosná do skúsenosti psychologickej? 

Určite. Ak chce športovec vykonať nejaký pohyb, musí si ho najskôr predstaviť. V učení to prebieha podobne. Žiak si pohybom cibrí aj schopnosť predstavivosti, svoju obrazotvornosť a fantáziu a schopnosť akútne riešiť rôzne situácie. Môžeme to aplikovať aj v učení, napríklad pri zvládaní stresových situácií.

Čo môžu urobiť v tomto smere rodičia?

Rodičom by som odporučila, aby boli pre svoje deti vzorom a zároveň im dali dostatok priestoru na čerstvom vzduchu. Neodporučila by som im ísť na to cestou výčitiek alebo rozkazov typu: „Choď von, zacvič si.“ Taký prístup ovocie určite neprinesie. My sme pre deti vzorom a to, čo robíme my, sčasti budú robiť aj ony.

O Tatiane Sedlákovej

Už od malička vedela, že chce byť učiteľkou. Vyštudovala odbor učiteľstvo pre primárne vzdelávanie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Ako učiteľka prvého stupňa na Nábreží mládeže v Nitre dostala ponuku pracovať v O2 Športovej akadémii Mateja Tótha. Popri učení sa venuje aj power joge, turistike a behu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac