Inšpirujte sa príbehmi výnimočných ľudí: 6 životopisných filmov, ktoré vás obohatia

Cítite, že v roku 2022 potrebuje načerpať novú inšpiráciu? Vybrali sme niekoľko filmov založených na skutočných životoch výnimočných osobností, ktoré vám v tom pomôžu.

Začiatok roka je obdobím novoročných predsavzatí. Niekedy je však náročné nájsť motiváciu rozkývať sa zo svojich zabehnutých koľají. Inšpiráciu k zmene môžete nájsť aj vo filmových príbehoch.

Všetky životopisné filmy si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

Vybrali sme šesť životopisných snímok o vynálezcoch, kapitánoch lodí, vedcoch, umelcoch, ale aj o jednej hlave štátu, ktoré môžu byť pre vás tým správnym impulzom.

Steve Jobs 

Biografický výsek z posledných chvíľ pred troma prezentáciami vizionára Steva Jobsa, ktoré zmenili svet. Diváci stretávajú obchodného génia presláveného svojou neznesiteľnou aroganciou v kritikmi oceňovanom scenári z pera Aarona Sorkina (Západné krídlo, Newsroom).

Michael Fassbender žiari ako megaloman, ktorý od svojich zamestnancov žiada nesplniteľné, pohŕda matkou svojej dcéry a nevie sa prestať hádať so svojou asistentkou Joannou (Kate Winslet). Fassbender a Winslet si za svoje výkony odniesli nomináciu na Oscara a scenár získal Zlatý glóbus.

Snímka z roku 2015 pod režisérskou taktovkou Dannyho Boyla (Milionár z chatrče) prekvapuje a ohromuje každou scénou. Biografický film Steve Jobs nás núti zamyslieť sa nad tým, koľko námahy a nepodarených pokusov čaká pred jednou chvíľou bezprecedentného úspechu.

Temple Grandinová

Film na základe autobiografie Temple Grandinovej s diagnózou autizmus prináša príbeh neľahkého osudu ženy, ktorá svojimi vynálezmi zmení filozofiu starostlivosti o chovné zvieratá. Historická dráma z obdobia 70. rokov ukazuje, aké veľké prekážky musela Temple prekonať, aby uspela. 

Temple počas štúdia psychológie zostrojí stroj simulujúci objatie, ktorý jej pomáha počas epizód úzkosti, a neskôr prinesie svoju vynaliezavosť a pochopenie pre dobytok aj do farmárskej praxe. Vedkyňa, edukátorka a ochrankyňa zvierat s pomocou svojich najbližších zmenila to, ako spoločnosť nahliada na autizmus.

Začnite nový rok v cudzom jazyku: 8 YouTube kanálov, s ktorými sa naučíte nový jazyk

Snímku z roku 2010 režíroval Mich Jackson (Osobný strážca) a Claire Danes, ktorú poznáte aj zo seriálu Homeland, si za stvárnenie titulnej postavy odniesla Zlatý glóbus za herecký výkon.

Kapitán Phillips 

Príbeh kapitána americkej nákladnej lode Maersk Alabama, ktorý má za úlohu dopraviť loď s nákladom z ománskeho prístavu do africkej Mombasy, preslávila replika: „Teraz som kapitánom ja.“ Plavbu lode prerušia somálski piráti na čele s Abduwalim Museom a boj o prežitie na neistých morských vlnách sa začína.

Snímku inšpiroval skutočný príbeh únosu lode z roku 2009. Réžie sa ujal Paul Greengrass, ktorý sa preslávil trojicou akčných trilerov zo sveta Jasona Bourna a hlavnej úlohy sa zhostil oscarový Tom Hanks.

Bessie 

Americkú bluesovú speváčku Bessie Smithovú môžu poznať milovníci hudby ako „kráľovnú blues“. Od skromných začiatkov po boku bluesovej legendy Ma Raineyovej až po vlastné predstavenia s publikom praskajúcim vo švíkoch a milióny predaných nahrávok, nepokoriteľná Bessie (Queen Latifah) sa nikdy nepodrobila osudu – ani tvárou v tvár rasistickému hnutiu Ku-klux-klan na turné v Severnej Karolíne.

Príbeh jej prerodu z osirotenej speváčky z Tennessee na najobľúbenejšiu interpretku jej doby priniesla na televízne obrazovky režisérka Dee Rees, ktorá si vyskúšala stvárnenie hudobného sveta v seriáli Empire. Jedinečná snímka získala štyri ocenenia Emmy vrátane najlepšieho televízneho filmu. 

Obhajca nevinných

Biografická dráma z právnického prostredia sleduje mladého právnika Bryana Stevensona (Michael B. Jordan), ktorý cestuje do Alabamy, aby pomohol tým, ktorí si nemôžu dovoliť právne zastúpenie.

Spoznáva odsúdeného väzňa Waltera McMilliana (Jamie Foxx), ktorého nespravodlivo uznali za vinného zo zabitia bielej ženy, a jeho boj s americkým právnym systémom sa začína. Vďaka svojej neodbytnosti aj napriek mnohým neúspechom vytrvá vo svojej náročnej a vyčerpávajúce práci.

Réžie tejto súdnej drámy sa ujal Destin Daniel Cretton, ktorého môžete poznať aj z marvelovky Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch, a film sa dočkal pozitívnej reakcie kritiky.

Život podľa Václava Havla 

Umelec, aktivista, prezident. Václav Havel predstavuje zvláštne spojenie mysliteľa a dejateľa, ktorý neuveriteľným spôsobom ovplyvnil smerovanie našej krajiny. Ponorte sa do 70-minútového dokumentárneho filmu, ktorého rozprávačom je samotný Havel. Divák ho spoznáva prostredníctvom záberov a fotografií z jeho detstva, divadelných začiatkov, ako aj obdobia politického aktivizmu.

Príbeh tohto veľkého Európana sa formátom dobových záznamov podujala zobraziť režisérka Andrea Sedláčková, ktorá Havla predstavuje v jeho mnohých životných úlohách – ako intelektuálneho rebela, milovníka života, ale aj obdivovateľa undergroundu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Prvotriedny smartfón aj pre náročných Huawei P60 Pro môžete získať s praktickým darčekom

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac