Knihy sú plné fascinujúcich príbehov a ponúkajú nám návštevu svetov, v ktorých si oddýchneme od každodennej reality. Niekedy však potrebujeme vypnúť trochu inak – a práve vtedy nám padne vhod kvalitný film či seriál. Prečo to teda nespojiť? Nachystajte si teplý čaj a pohodlne sa usaďte, lebo vaši knižní hrdinovia a hrdinky práve ožívajú na obrazovkách.
S naším výberom si užijete silné príbehy, ktoré si zamilujete – a to bez ohľadu na to, či ste knižné predlohy čítali alebo nie. Možno vás niektoré budú fascinovať natoľko, že po dopozeraní filmu siahnete aj po knižke.
Kde raky spievajú
Poznáte aj vy nejaké zázračné miesto, kde aj raky spievajú? Dojímavý príbeh o dospievaní, samote a úprimnej láske k prírode je adaptáciou rovnomennej knihy americkej zoologičky Delie Owens, ktorá svojím románom dokázala očariť celý svet. Srdcom príbehu je Kya (Daisy Edgar-Jones), opustené dievča, ktoré vyrastá v močiaroch po tom, čo jej rodina odišla. Jej najlepšou priateľkou sa tak stáva príroda – čas trávi s čajkami, zbiera slávky a dôverne pozná každú rastlinu, ktorá sa v jej okolí nachádza.
Kya v harmónii splýva s prírodou, do mesta zablúdi len v nevyhnutných prípadoch. Naopak, do historkami opradených močiarov sa odváži len málokto, no záhadný pôvab „dievčaťa z bažiny“ priláka zopár zvedavých chlapcov. Hrejivý ľudský dotyk a nepoznaná vášeň však so sebou prinášajú nebezpečenstvo, ktoré preverí silu predsudkov u tamojšieho obyvateľstva. Kde raky spievajú sú však v prvom rade ľúbostným listom, ktorý v knižnej i filmovej podobe sprítomňuje pôsobivé čaro nedotknutej prírody.
Veľké malé klamstvá
Koľko drobných klamstiev je potrebných na jednu veľkú katastrofu? V nevraživej atmosfére matiek v prostredí prímorského malomesta sa totiž žiadne tajomstvo neudrží naveky. Miniséria Veľké malé tajomstvá, nakrútená podľa knižného bestsellera austrálskej spisovateľky Liane Moriarty, rozpráva každodenné príbehy zdanlivo rozdielnych matiek, ktoré vám jednoducho nedajú spať.
Sebavedomá žena v domácnosti Madeline (Reese Witherspoon) chce mať všetko pod kontrolou, no jej život sa začína pod nátlakom rozpadávať. Podobne to má jej kamarátka Celeste (Nicole Kidman), ktorá s mladším a bohatým manželom žije navonok dokonalý život, no za stenami ich luxusného domu ukrýva nepekné tajomstvo. Obe sa spriatelia so samoživiteľkou Jane (Shailene Woodley), ktorá sa so svojím synom do mesta len nedávno prisťahovala a pomôžu jej adaptovať sa na miestne zvyky. Uzavretá a nenápadná Jane, ktorá si v minulosti prešla peklom, však ani len netuší, čoho sú tamojšie matky schopné.
Muž menom Otto
Má život vôbec zmysel bez osoby, ktorá pre vás bola všetkým? Túto otázku si kladie aj 63-ročný vdovec Otto (Tom Hanks), ktorý po smrti svojej manželky nenachádza vôľu žiť. Zdá sa, že mu neostáva nič iné než jedovatými poznámkami znepríjemňovať život ostatným, a tak je pripravený všetko ukončiť. Keď sa o to opakovane pokúša, vždy ho niekto v osudnom momente vyruší, pretože potrebuje jeho pomoc. A tak zisťujeme, že ani večne mrzutý Otto nie je taký bezcitný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Znovu žiť ho učí temperamentná suseda Marisol, ktorá v ľuďoch vidí najmä to dobré. Snaží sa, aby to objavil aj samotný Otto. Emóciami nabitý príbeh, ktorý vychádza z knižnej predlohy Muž menom Ove od švédskeho spisovateľa Fredrika Backmana, nám opäť pripomína, že na svete nikdy nie sme celkom sami.
Stratené dievča
Mysteriózna dráma mapuje záhadný prípad stratenej Amy (Rosamund Pike), ktorá zmizne práve v deň 5. výročia svadby s Nickom (Ben Affleck). Práve on sa v prípade jej zmiznutia stáva podozrivým číslo jeden. Napriek tomu, že sa zúfalý manžel snaží dopátrať k tomu, čo sa jeho žene stalo, má políciu za pätami. Nick však nie je úplne bez stopy, Amy mu nechala niekoľko nápovedí ako súčasť ich každoročného „hľadania pokladov“ pri príležitosti výročia. To, čo nájde, však nemusí byť práve príjemné.
Čo sa stalo, prečo zmizla a kto je v skutočnosti za všetko zodpovedný? Tieto otázky si kladie aj rovnomenný knižný triler, podľa ktorého sa film v réžii Davida Finchera nakrúcal. Oceňovaný titul americkej autorky Gillian Flynn totiž vyniká zmyslom pre napätie a dejové zvraty – a to je niečo, čo oceníte aj v jeho filmovej podobe.
Ostré predmety
Zostaneme pri rovnakej autorke Gillian Flynn, pretože seriálovej adaptácie sa dočkala aj jej debutová novela Ostré predmety. V seriáli sledujeme investigatívnu novinárku Camille (Amy Adams) počas pokrývania témy v prípade brutálnej vraždy dvoch dievčat v jej rodnom meste. Návrat do traumatizujúceho prostredia, v ktorom vyrastala, otvára nezahojené rany z minulosti, a kým sa snaží poskladať príbeh toho, čo sa v prípade vraždy vlastne stalo, sama sa uchýli k svojim deštruktívnym zlozvykom.
Psychologická miniséria s prvkami trileru spája detektívne pátranie a prenikavú sondu do ľudského vnútra. Okrem náročného prípadu musí Camille konštantne čeliť drobnohľadu vlastnej matky, ktorá neschvaľuje jej prácu ani Camille ako takú. Kým bojuje s vlastnými démonmi, utieka sa k alkoholizmu a sebapoškodzovaniu, no stále sa snaží aj o to, aby spravodlivosť zvíťazila.
Olive Kitteridge
Štvordielna dramatická miniséria rozpráva príbeh nezlomnej ženy Olive (Frances McDormand), učiteľky na dôchodku, ktorá niekedy dokáže byť mimoriadne trpká. Neznáša zmeny a množstvo vecí jej v stiesnenom prostredí malomesta lezie na nervy. No Olive je predovšetkým ľudská, obklopená bežnými ľuďmi, ktorí riešia bežné problémy ako vystrihnuté zo života.
Dej sa odohráva v priebehu 25 rokov, počas ktorých sledujeme vývoj obyvateľov mestečka, samotnej Olive, jej manžela a syna. Dokážu po rokoch lepšie porozumieť svojmu vnútru? Rovnomenná adaptácia poviedkového románu, za ktorý získala autorka Elizabeth Strout aj Pulitzerovu cenu, je pôsobivým skúmaním ľudskej duše a citlivým spracovaním radostí i strastí, ktoré prežíva každý z nás.
Normálni ľudia
Medziľudské vzťahy, fyzická i psychická intimita, samota či hľadanie samého seba. To sú témy, ktorým sa venuje írska spisovateľka Sally Rooney, vychádzajúca hviezda súčasnej literatúry. Vo svojej tvorbe kladie dôraz na psychologickú hĺbku postáv, autentické problémy vo vzťahoch či vykreslenie emocionálnych nuansí, ktoré zažívame na dennej báze. Jej knihy sa dočkali aj dvoch seriálových adaptácií: Normálni ľudia a Rozhovory s priateľmi.
Normálni ľudia sú príbehom zdanlivo nepravdepodobnej lásky dvoch mladých ľudí, ktorí na prvý pohľad pôsobia ako protiklady. Múdra, no jemne arogantná Marianne (Daisy Edgar-Jones) odpudzuje všetkých rovesníkov, na sociálnom postavení jej však v stredoškolskom živote nezáleží. Connell (Paul Mescal) je, naopak, spoločenskou hviezdou, hrá za školský tím a v štúdiu dosahuje skvelé výsledky. Všetky okolnosti naznačujú, že títo dvaja k sebe nepatria, no vzťahy sú omnoho komplexnejšie než status jednotlivca na strednej škole. Všetko sa totiž môže otočiť…
Rozhovory s priateľmi
Rozhovory s priateľmi sú o niečo komplikovanejším príbehom: v centre diania sú nerozlučné kamarátky a bývalé partnerky Frances a Bobbi. Spoločnú záľubu našli v slam poetry, teda improvizovanom recitovaní poézie, kde stretávajú rešpektovanú spisovateľku Melissu, ktorá im otvorí dvere do svojho súkromia.
Obe priateľky začnú s Melissou a jej manželom Nickom tráviť množstvo času a práve dynamika tejto štvorice je ústredným motívom príbehu. Otvárajú sa nezahojené rany, priateľom chýba otvorená komunikácia, všade pulzuje sexuálna energia a flirt, ale všetko má svoje hranice…