Keď literatúra ožíva na plátne: Toto je 8 najlepších knižných adaptácií z ponuky HBO Max

Zažite kúzlo obľúbených kníh prostredníctvom vydarených filmov aj seriálov.

Knihy sú plné fascinujúcich príbehov a ponúkajú nám návštevu svetov, v ktorých si oddýchneme od každodennej reality. Niekedy však potrebujeme vypnúť trochu inak – a práve vtedy nám padne vhod kvalitný film či seriál. Prečo to teda nespojiť? Nachystajte si teplý čaj a pohodlne sa usaďte, lebo vaši knižní hrdinovia a hrdinky práve ožívajú na obrazovkách.

Knižnica plná kníh, ale aj digitálna knižnica kvalitných filmov a seriálov na jeden klik. S HBO Max, ktoré môžete mať aj v cene svojho O2 Paušálu, je to realita

S naším výberom si užijete silné príbehy, ktoré si zamilujete – a to bez ohľadu na to, či ste knižné predlohy čítali alebo nie. Možno vás niektoré budú fascinovať natoľko, že po dopozeraní filmu siahnete aj po knižke.

Kde raky spievajú

Poznáte aj vy nejaké zázračné miesto, kde aj raky spievajú? Dojímavý príbeh o dospievaní, samote a úprimnej láske k prírode je adaptáciou rovnomennej knihy americkej zoologičky Delie Owens, ktorá svojím románom dokázala očariť celý svet. Srdcom príbehu je Kya (Daisy Edgar-Jones), opustené dievča, ktoré vyrastá v močiaroch po tom, čo jej rodina odišla. Jej najlepšou priateľkou sa tak stáva príroda – čas trávi s čajkami, zbiera slávky a dôverne pozná každú rastlinu, ktorá sa v jej okolí nachádza.

Kya v harmónii splýva s prírodou, do mesta zablúdi len v nevyhnutných prípadoch. Naopak, do historkami opradených močiarov sa odváži len málokto, no záhadný pôvab „dievčaťa z bažiny“ priláka zopár zvedavých chlapcov. Hrejivý ľudský dotyk a nepoznaná vášeň však so sebou prinášajú nebezpečenstvo, ktoré preverí silu predsudkov u tamojšieho obyvateľstva. Kde raky spievajú sú však v prvom rade ľúbostným listom, ktorý v knižnej i filmovej podobe sprítomňuje pôsobivé čaro nedotknutej prírody.

Veľké malé klamstvá

Koľko drobných klamstiev je potrebných na jednu veľkú katastrofu? V nevraživej atmosfére matiek v prostredí prímorského malomesta sa totiž žiadne tajomstvo neudrží naveky. Miniséria Veľké malé tajomstvá, nakrútená podľa knižného bestsellera austrálskej spisovateľky Liane Moriarty, rozpráva každodenné príbehy zdanlivo rozdielnych matiek, ktoré vám jednoducho nedajú spať.

Sebavedomá žena v domácnosti Madeline (Reese Witherspoon) chce mať všetko pod kontrolou, no jej život sa začína pod nátlakom rozpadávať. Podobne to má jej kamarátka Celeste (Nicole Kidman), ktorá s mladším a bohatým manželom žije navonok dokonalý život, no za stenami ich luxusného domu ukrýva nepekné tajomstvo. Obe sa spriatelia so samoživiteľkou Jane (Shailene Woodley), ktorá sa so svojím synom do mesta len nedávno prisťahovala a pomôžu jej adaptovať sa na miestne zvyky. Uzavretá a nenápadná Jane, ktorá si v minulosti prešla peklom, však ani len netuší, čoho sú tamojšie matky schopné.

Muž menom Otto

Má život vôbec zmysel bez osoby, ktorá pre vás bola všetkým? Túto otázku si kladie aj 63-ročný vdovec Otto (Tom Hanks), ktorý po smrti svojej manželky nenachádza vôľu žiť. Zdá sa, že mu neostáva nič iné než jedovatými poznámkami znepríjemňovať život ostatným, a tak je pripravený všetko ukončiť. Keď sa o to opakovane pokúša, vždy ho niekto v osudnom momente vyruší, pretože potrebuje jeho pomoc. A tak zisťujeme, že ani večne mrzutý Otto nie je taký bezcitný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Znovu žiť ho učí temperamentná suseda Marisol, ktorá v ľuďoch vidí najmä to dobré. Snaží sa, aby to objavil aj samotný Otto. Emóciami nabitý príbeh, ktorý vychádza z knižnej predlohy Muž menom Ove od švédskeho spisovateľa Fredrika Backmana, nám opäť pripomína, že na svete nikdy nie sme celkom sami.

Stratené dievča

Mysteriózna dráma mapuje záhadný prípad stratenej Amy (Rosamund Pike), ktorá zmizne práve v deň 5. výročia svadby s Nickom (Ben Affleck). Práve on sa v prípade jej zmiznutia stáva podozrivým číslo jeden. Napriek tomu, že sa zúfalý manžel snaží dopátrať k tomu, čo sa jeho žene stalo, má políciu za pätami. Nick však nie je úplne bez stopy, Amy mu nechala niekoľko nápovedí ako súčasť ich každoročného „hľadania pokladov“ pri príležitosti výročia. To, čo nájde, však nemusí byť práve príjemné.

Čo sa stalo, prečo zmizla a kto je v skutočnosti za všetko zodpovedný? Tieto otázky si kladie aj rovnomenný knižný triler, podľa ktorého sa film v réžii Davida Finchera nakrúcal. Oceňovaný titul americkej autorky Gillian Flynn totiž vyniká zmyslom pre napätie a dejové zvraty – a to je niečo, čo oceníte aj v jeho filmovej podobe.

Ostré predmety

Zostaneme pri rovnakej autorke Gillian Flynn, pretože seriálovej adaptácie sa dočkala aj jej debutová novela Ostré predmety. V seriáli sledujeme investigatívnu novinárku Camille (Amy Adams) počas pokrývania témy v prípade brutálnej vraždy dvoch dievčat v jej rodnom meste. Návrat do traumatizujúceho prostredia, v ktorom vyrastala, otvára nezahojené rany z minulosti, a kým sa snaží poskladať príbeh toho, čo sa v prípade vraždy vlastne stalo, sama sa uchýli k svojim deštruktívnym zlozvykom.

Psychologická miniséria s prvkami trileru spája detektívne pátranie a prenikavú sondu do ľudského vnútra. Okrem náročného prípadu musí Camille konštantne čeliť drobnohľadu vlastnej matky, ktorá neschvaľuje jej prácu ani Camille ako takú. Kým bojuje s vlastnými démonmi, utieka sa k alkoholizmu a sebapoškodzovaniu, no stále sa snaží aj o to, aby spravodlivosť zvíťazila.

Olive Kitteridge

Štvordielna dramatická miniséria rozpráva príbeh nezlomnej ženy Olive (Frances McDormand), učiteľky na dôchodku, ktorá niekedy dokáže byť mimoriadne trpká. Neznáša zmeny a množstvo vecí jej v stiesnenom prostredí malomesta lezie na nervy. No Olive je predovšetkým ľudská, obklopená bežnými ľuďmi, ktorí riešia bežné problémy ako vystrihnuté zo života.

Filmy aj seriály si lepšie užijete, keď ich budete pozerať spolu so svojimi blízkymi. Aj dvojnásobné dáta si užijete vo svojej skupine O2 Spolu

Dej sa odohráva v priebehu 25 rokov, počas ktorých sledujeme vývoj obyvateľov mestečka, samotnej Olive, jej manžela a syna. Dokážu po rokoch lepšie porozumieť svojmu vnútru? Rovnomenná adaptácia poviedkového románu, za ktorý získala autorka Elizabeth Strout aj Pulitzerovu cenu, je pôsobivým skúmaním ľudskej duše a citlivým spracovaním radostí i strastí, ktoré prežíva každý z nás.

Normálni ľudia 

Medziľudské vzťahy, fyzická i psychická intimita, samota či hľadanie samého seba. To sú témy, ktorým sa venuje írska spisovateľka Sally Rooney, vychádzajúca hviezda súčasnej literatúry. Vo svojej tvorbe kladie dôraz na psychologickú hĺbku postáv, autentické problémy vo vzťahoch či vykreslenie emocionálnych nuansí, ktoré zažívame na dennej báze. Jej knihy sa dočkali aj dvoch seriálových adaptácií: Normálni ľudia Rozhovory s priateľmi.

Normálni ľudia sú príbehom zdanlivo nepravdepodobnej lásky dvoch mladých ľudí, ktorí na prvý pohľad pôsobia ako protiklady. Múdra, no jemne arogantná Marianne (Daisy Edgar-Jones) odpudzuje všetkých rovesníkov, na sociálnom postavení jej však v stredoškolskom živote nezáleží. Connell (Paul Mescal) je, naopak, spoločenskou hviezdou, hrá za školský tím a v štúdiu dosahuje skvelé výsledky. Všetky okolnosti naznačujú, že títo dvaja k sebe nepatria, no vzťahy sú omnoho komplexnejšie než status jednotlivca na strednej škole. Všetko sa totiž môže otočiť…

Rozhovory s priateľmi

Rozhovory s priateľmi sú o niečo komplikovanejším príbehom: v centre diania sú nerozlučné kamarátky a bývalé partnerky Frances a Bobbi. Spoločnú záľubu našli v slam poetry, teda improvizovanom recitovaní poézie, kde stretávajú rešpektovanú spisovateľku Melissu, ktorá im otvorí dvere do svojho súkromia.

Obe priateľky začnú s Melissou a jej manželom Nickom tráviť množstvo času a práve dynamika tejto štvorice je ústredným motívom príbehu. Otvárajú sa nezahojené rany, priateľom chýba otvorená komunikácia, všade pulzuje sexuálna energia a flirt, ale všetko má svoje hranice…

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Len tak si pred telkou vyložiť nohy a na nič nemyslieť: Pri týchto 7 komédiách si príjemne vydýchnete

Superhrdinovia bez superschopností, mafiáni aj bláznivé lásky či bizarné stretnutia na filmovom plátne vás dokonale zabavia.

Pamätáte si, kedy naposledy ste sa schuti zasmiali? Veľa práce a každodenné starosti nás dokážu prevalcovať a na uvoľnenie často nie je čas. No práve vtedy môže dobre padnúť komédia, pri ktorej prestaneme na chvíľku myslieť na všetky povinnosti a vypneme hlavu.

Schuti sa zasmiať môžete s Voyo kedykoľvek a kdekoľvek. Ak máte O2 Paušál, môžete mať predplatné v jeho cene

Vybrať si skutočne dobrú komédiu, ktorá zabaví a nenudí, dá občas zabrať. Aby ste nemuseli tráviť čas jej hľadaním, pripravili sme výber kvalitných komédií, ktoré pointou prekvapia, hláškami rozosmejú a (vy)riešením divných situácií ohúria.

Daddy Cool
(2017)

Ak vám pri názve tejto francúzskej komédie napadlo, že má niečo spoločné s hitom od skupiny Boney M, neboli ste ďaleko od pravdy. Hlavná postava Adrien však ani zďaleka nepredstavuje dokonalého otca, skôr veľké dieťa,  preto stráca manželku a aj biznis. 

Aby získal ženu svojho života späť, rozhodne sa dokázať jej, že je zodpovedný, a začne nový projekt – založí si jasle. Detí na jeho záchranný plán je dostatok, rovnako aj Adrienových originálnych riešení prebaľovania či nespavosti drobcov. 

Zvedavé detské otázky a jeho vtipné odpovede vytvoria milé situácie, ktoré si zamiluje nielen Adrienova bývalá manželka Maude, ale aj diváci pred obrazovkou. No a v komédii Daddy Cool sa zabavíte aj na špeciálnom vystúpení na rovnomenný hit Boney M. Ale viac už prezrádzať nemôžeme.

Kick-ass
(2010)

Cool nie sú len rodičia či náhradní rodičia – vychovávatelia. Týmto titulom sa môže chváliť skoro každý superhrdina. Rozmýšľali ste niekedy, aké by bolo byť jedným z nich? Presne to sa pýta aj Dave, ktorý sa rozhodne superhrdinom naozaj stať, aj keď nemá žiadne schopnosti a oblek je skôr smiešny ako ikonický.

Mladý chlapec má však nekonečnú vytrvalosť a odvahu, ktorá ho nakoniec predsa len preslávi. Ako nový komiksový hrdina sa stretne s ďalšími ochrancami mesta, ktorí bojujú proti najväčšiemu mafiánskemu bossovi. Dave si vtedy uvedomí, že toto nie je len zábavka po škole, ale skutočne ide o život, a tak si okrem skvelého situačného humoru užijete aj akčné scény.

Mafiánovci
(2013)

Keď sa spojí dobrý scenár a réžia Luca Bessona s hereckou špičkou v podaní Roberta De Nira či Michelle Pfeiffer, o kvalitnú zábavu na celý večer máte postarané.

Americká rodina bývalého mafiánskeho bossa s dvoma dospievajúcimi deťmi sa kvôli spolupráci so zákonom musí skryť vo francúzskom Bretónsku. Každodenný hon na arašidové maslo a pohodlný život v utajení pred urazenými mafiánmi, ktorí so zákonom nespolupracujú, len otvára brilantný komediálny príbeh.

Pobavíte sa na ráznom a nekompromisnom spôsobe riešenia problémov každého člena rodiny. Štvorica sa však vie spojiť a spolupracovať, keď im hrozí nebezpečenstvo od zabijakov, ktorí ich prenasledujú. Takže sa pripravte aj na bitky a výbuchy, ale najmä na ostré humorné hlášky.

Manželská terapia
(2012)

Čo sa bude diať medzi manželmi, keď sa ich deti úplne osamostatnia a odsťahujú? Rodičia si konečne môžu užívať jeden druhého! No idealistická predstava sa od reálneho života môže trošku líšiť.

Kay a Arnold sú spolu 31 rokov, no iskra ich lásky vyhasla. Arnoldovi to neprekáža a myslí si, že spať v oddelených spálňach je v poriadku. Kay hľadá spôsoby, ako tento stereotypný život zmeniť. Dostane sa ku knihe od manželského poradcu doktora Felda. Zistí, že robí aj manželské poradne, preto ani sekundu neváha a zo svojich úspor zaplatí nemalú čiastku za záchranu svojho manželstva. Pod dohľadom doktora Felda sa starší pár snaží opäť zapáliť vášeň, ktorú kedysi k sebe cítili, z čoho vznikajú vtipné a milé situácie.

Probudím se včera
(2012)

V romantike pokračujeme aj v českej komédii Probudím se včera. Miesto manželskej terapie sa vyberieme do minulosti profesora češtiny Petra, ktorému sa v súčasnom živote ani vo vzťahoch nedarí. Nepomáhajú mu ani vlastní rodičia, ktorí stávkujú pri každej jeho novej známosti.

Rozhodne sa preto podstúpiť experiment a vráti sa späť v čase do roku 1989, keď chodil do tretieho ročníka strednej školy. Chce napraviť chyby a získať späť svoju celoživotnú lásku Elišku.

Ak chceme mať zdravé vzťahy s partnermi, kamarátmi aj rodinou, mali by sme najskôr začať s uzdravením vzťahu so samým sebou

Problémy naňho číhajú za každým rohom, no už s rozumom dospelého a drzosťou, ktorú odkukal od svojich študentov ako profesor, ide nekompromisne za svojím šťastím. Čerešničkou na torte sú jeho demokratické vyhlásenia v čase ešte existujúceho komunistického režimu.

Po čom ženy túžia
(2000)

Nick je úspešný muž, ktorý si myslí, že vie všetko o ženách. Ale je to naozaj tak? Veď jeho bývalá manželka sa práve druhýkrát vydáva, dcéra ho nevolá otec, ale Nick a pozíciu kreatívneho šéfa mu v práci vyfúkne úspešná žena Darcy.

Krátko po tom, ako si Nick skúsi vydepilovať nohy a navlečie sa do sťahujúcich siloniek, aby sa ženám viac priblížil, si položí otázku: „Po čom ženy skutočne túžia?“ Dozvie sa to hneď ráno, lebo počas noci ho zasiahol elektrický prúd a získava tak (ne)chcenú superschopnosť: ako jediný muž počuje myšlienky všetkých žien.

Vesničko má středisková
(1985)

Sekretárka: „Dáte si čaj nebo kávu?”
Riaditeľ: „Nebo něco ostřejšího?”
Otík: „Rohlík.”

Aký by to bol komediálny výber, ak by sme nespomenuli aj klenot československých komédií? Zavítame do dedinky Křečovice, kde sa stretnete s milým doktorom Skrúžnym, ktorý má neustále autonehody, so žiarlivým a väčšinu času popíjajúcim Turkom, jeho tichou ženou Janou a jej mladým milencom, zootechnikom Kašparom, no najmä s vodičom nákladiaku Pávkom a jeho závozníkom, mentálne zaostalým Otíkom, ktorí ukazujú, ako veľmi blízko má „nenávisť“ k skutočnému priateľstvu. 

Aj keď robí Otík jeden problém za druhým a Pávka sa ho chce zbaviť, stále sa o neho stará a pomáha mu. Príbehy všetkých postáv z malej dediny sa stali v československej kinematografii ikonickými.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Ak nechcete pre dieťa smartfón, môžete skúsiť detské smarthodinky. 5 dôvodov, prečo sú lepšie riešenie

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac