Nechcú sa vám čítať titulky? Pozrite si Harryho Pottera či Hru o tróny so slovenským dabingom

Streamovacia služba HBO GO ponúka už aj slovenský dabing. Máme pre vás tipy na filmy a seriály, ktoré sa oplatí pozrieť.

Nie každému je angličtina blízka a väčšina z nás si zvykla na sledovanie filmov s českým dabingom alebo s českými titulkami. HBO GO však ako prvá zo svetových streamovacích služieb prináša aj slovenský dabing. Tešiť sa môžete na filmy, seriály aj obsah pre deti. Skvelý krok, čo poviete? 

Sledujte filmy a seriály cez O2 a objavte výhody služby HBO GO aj s predplatným a 10 GB dát na jej sledovanie každý mesiac ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Ponuka filmov a seriálov v slovenčine postupne rastie a streamovacia služba zároveň zverejnila, že všetky veľké filmové a seriálové novinky už budú automaticky aj v slovenčine (vrátane slovenských titulkov). HBO GO pri príprave slovenského dabingu spolupracuje so štúdiom Sunrise, a tak sa môžete tešiť na kvalitné spracovanie s hlasmi slovenskej hereckej špičky.

V Sóde sme pre vás na úvod vybrali filmy a seriály, ktoré si určite netreba dať ujsť a slovenský dabing je ako čerešnička na torte. Vybrali sme overené klasiky aj novinky.

Lara Croft: Tomb Raider a Lara Croft: Tomb Raider – Kolíska života/The Cradle of Life

Foto: © 2003 Paramount Pictures

Ak patríte medzi fanúšikov filmov inšpirovaných počítačovými hrami, potom pre vás Lara Croft určite nie je žiadna neznáma. Nebojácnu archeologičku v prvých dvoch častiach Lara Croft: Tomb Raider a Lara Croft: Tomb Raider – Kolíska života stvárnila očarujúca Angelina Jolie.

Oscarová herečka sa priznala, že voči tejto virtuálnej postave mala najskôr averziu a rolu nechcela prijať. Neskôr si však uvedomila, že postava silnej ženy, ktorú Lara Croft predstavuje, môže byť pre mnohých dobrým vzorom a svoj názor zmenila. Ak máte radi nebezpečné scény, možno vás prekvapí, že až 80 % kaskadérskych kúskov zvládla Angelina sama.

Slovenský dabing ponúka HBO GO aj pri ďalšom spracovaní Lary Croft z roku 2018, kde vo filme Tomb Raider stvárnila hlavnú postavu Alicia Vikander.

Pokémon Detektív Pikachu/Pokémon: Detective Pikachu

Foto: © Warner Bros.

Hľadáte rozprávku alebo rodinný film, ktorý si budete môcť pozrieť so svojimi deťmi? Určite neobíďte historicky prvý hraný film o pokémonoch. Obľúbený Pikachu sa v ňom predstaví v úlohe detektíva, ktorý pomáha v pátraní po záhadne zmiznutom špičkovom detektívovi.

V snímke sa postupne objaví nielen hovoriaci Pikachu, ale približne 60 ďalších pokémonov, teda len malá časť z existujúcich druhov. V roku 2019, keď film uviedli, ich existovalo približne 800.

Harry Potter I – VIII

Foto: ©Warner Bros.

Zdá sa to možno trochu neuveriteľné, ale od uvedenia prvého filmu o Harrym Potterovi uplynulo už 20 rokov. Príbeh podľa úspešnej knižnej predlohy J. K. Rowlingovej sa pritom filmového spracovania ani nemal dočkať – keď producent ešte v roku 1997 dostal do rúk prvý diel knihy, nepovažoval ju za dostatočne zaujímavú a odložil ju bokom. Presvedčila ho až jeho sekretárka, ktorá si príbeh okamžite zamilovala.

Zaujímavosťou je, že Rowlingová na filmoch vo veľkej miere spolupracovala a v zmluve s filmovou spoločnosťou si presadila, že herci stvárňujúci hlavné postavy musia byť Briti. Zo siedmich kníh nakoniec vzniklo osem celovečerných filmov, kompletný čarodejnícky maratón tak zhltne takmer 20 hodín času. Slovenský dabing Harryho Pottera je naozaj vydarený a z tohto kroku HBO GO sa veľmi tešíme aj my v redakcii.

Temné hmoty I, II /His Dark Materials I, II

Foto: © HBO

Seriál Temné hmoty je ďalšou úspešnou adaptáciou knižnej predlohy. Vznikol podľa rovnomennej svetoznámej fantasy ságy spisovateľa Philipa Pullmana, ktorý za ňu získal viacero významných ocenení vrátane Whitbreadovej ceny za najlepšiu britskú knihu roka.

Čítajte aj: Týchto 6 filmov a seriálov vám ukáže, aké rôzne podoby môže mať láska

Ústrednou postavou oboch sérií je odvážna mladá žena Lyra, ktorá pátra po svojom zmiznutom kamarátovi, cestuje medzi paralelnými svetmi a snaží sa pochopiť záhadu zvanú Prach. Prvá séria bola pôvodne naplánovaná na rok 2017, no vyšla až o dva roky neskôr. Meškanie údajne spôsobilo, že tvorcovia si chceli byť istí spracovaním témy a že zostanú verní knihám.

Černobyľ/Chernobyl

Foto: © 2019 Home Box Office

Ak sú vám bližšie seriály inšpirované skutočnými udalosťami, túto päťdielnu minisériu by ste určite mali vidieť. Černobyľ rekonštruuje príbeh o jadrovej havárii na Ukrajine z roku 1986, jednej z najhorších katastrof, ktoré spôsobil človek.

Mrazivý seriál z dielne HBO autenticky zobrazuje atmosféru aj hlavných aktérov. Príbeh sa nakrúcal v identickej jadrovej elektrárni v Litve a vyzdvihuje dôležitosť skutočných faktov a manipulácie s nimi. Ak chcete do seriálu ešte viac preniknúť, odporúčame špeciálny The Chernobyl Podcast, ktorý sa venuje jednotlivým epizódam a prináša veľa informácií zo zákulisia jeho vzniku.

Eufória I/Euphoria I

Foto: © Home Box Office

Seriály o dospievaní sú obľúbeným žánrom a Eufória predstavuje naozaj vydarený ponor do duše súčasných stredoškolákov so všetkým dobrým aj zlým. Hlavnú postavu drogovo závislej Rue stvárnila charizmatická herečka a speváčka Zendaya. Seriál kladie dôraz na autentickosť, pripravte sa teda aj na poriadnu dávku depresie.

V ponuke HBO GO nájdete celú prvú sériu aj dve špeciálne epizódy. Pripravuje sa aj ďalšia séria, ktorej výrobu však podobne ako pri iných filmoch a seriáloch ovplyvnila pandémia. Za zmienku určite stojí aj soundtrack, ktorý vytvoril Timothy Lee McKenzie, známy pod pseudonymom Labyrinth, a na jeho tvorbe spolupracoval práve so Zendayou.

Hra o tróny  I – VIII/ Game of Thrones I – VIII

Foto: © Home Box Office

A na záver absolútna klasika. Výpravný fantasy seriál je najúspešnejším seriálom z produkcie HBO a vo svete spustil doslova hystériu. Skalní fanúšikovia pomenúvajú po postavách svoje deti, ak to situácia dovoľuje, cestujú na miesta, kde sa seriál nakrúcal, a ich tlak na sociálnych sieťach dokonca viedol k tomu, že tvorcovia dodatočne odstraňovali chyby, ktoré pri nakrúcaní vznikli.

Aj Hra o tróny je inšpirovaná knižnou predlohou, fantasy ságou Pieseň ľadu a ohňa od Georgea R. R. Martina, ktorá sa vo svete stala bestsellerom. Hoci má seriálové spracovanie už svoje finále za sebou, Martin pripravuje ešte ďalšie dve knihy a naznačuje, že jeho koniec sa bude líšiť. Ak ste ešte žiadnu epizódu tejto „kultovky“ nevideli, môže byť uvedenie seriálu so slovenských dabingom skvelou príležitosťou.


Radi by ste si pozreli dobrý film alebo seriál? Stavte na Zlatý O2 SMART Paušál, ktorý ocení každý streamer. Každý mesiac v ňom nájdete aj predplatné vybranej prémiovej appky, napríklad HBO GO, a k nej 10 GB extra dát na jej sledovanie. Pustiť si ju môžete nielen na svojom mobile, ale aj v tablete, na počítači alebo na smart TV, a to hneď na dvoch zariadeniach súčasne. Viac sa dozviete na www.o2.sk.

banner, O2 SMART Pausal, Zlaty O2 Smart Pausal, modry, Luddo

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Detský tréner: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie

„Jeden deň presedený doma nie je problém, je fajn užiť si občas aj to. Ďalší deň sa už však treba rozhýbať,” hovorí Tomáš Krištof.

Ako pandémia ovplyvnila životy detí a ako by mal vyzerať pohyb školákov v tomto období? O pohybe a športovaní sme sa porozprávali s Tomášom Krištofom, učiteľom telesnej výchovy, ktorý na základnej škole v Leviciach trénuje deti v rámci projektu O2 Športová akadémia Mateja Tótha a popritom vedie aj vlastnú tenisovú školu.

V rozhovore sa dozviete:

  • či môže byť pandémia pre deti aj prínosom,
  • prečo je príklad rodičov pre deti pri športovaní dôležitý,
  • čo si predstaviť pod pestrým pohybom,
  • ako môžu v aktuálnej situácii pomôcť samosprávy.

Čítajte aj: Doprajte svojim deťom prirodzený pohyb a s výberom športu radšej počkajte, radí Matej Tóth

Dlho pred pandémiou sa hovorilo, že telesná výchova nie je pre deti dostatočná, na čo priamo reaguje svojimi aktivitami aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha. Počas posledného roka prišli deti aj o ňu. Čo takýto rok bez pohybu pre deti znamená? Mnohé deti ho môžu mať paradoxne viac.

Je veľmi náročné povedať, čo to pre ne znamená, ten dosah budeme vidieť až neskôr. Pre niektoré deti to naozaj bude mínus, no nájdu sa aj deti, pre ktoré to bude plus.

Deti, ktoré šport baví a majú k nemu vzťah, určite nepatria k tým, ktoré po uzatvorení škôl presedeli dni pri počítači hraním hier. Vidím to aj na svojom synovi. Možno sa hral na tablete viac ako inokedy, ale nebaví ho to dlho. Chvíľku sa zahrá a potom už chce niečo robiť, chce ísť von, hýbať sa.

Určite sa nájdu deti, pre ktoré bude aj toto obdobie prínosom, napríklad si istým spôsobom vydýchnu od vysokého tempa krúžkov.

Pandémia možno ešte viac upozornila na to, že ak sa športu venujú aj rodičia, prirodzene ho vyhľadávajú aj v čase obmedzení a snažia sa ho dopriať aj deťom, zatiaľ čo deti rodičov, ktorí sa nehýbu, sedia doma. Vnímate tento problém aj vy? 

Áno, vystihli ste to presne, príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie. Aj ja som si vo svojom okolí po jej príchode začal viac všímať rodičov, ktorí športujú spolu s deťmi, napríklad mama ide behať a dieťa beží s ňou alebo ide popri nej na bicykli. Je to pekný príklad prirodzeného pohybu a zároveň spôsob, ako s deťmi tráviť čas aktívne.

„Určite sa nájdu deti, pre ktoré bude aj toto obdobie prínosom, napríklad si istým spôsobom vydýchnu od vysokého tempa krúžkov.“

Ako sa aktuálna situácia dotkla detí, ktoré sa športu venujú na profesionálnej úrovni alebo naň mali predpoklady? 

Pri deťoch, ktoré smerovali k profesionálnemu športu, napríklad hokejisti a futbalisti, vzniká predpoklad, že ten zameškaný rok sa im nepodarí dobehnúť, ja som však presvedčený, že im neublíži. Môže deťom dokonca pomôcť uvedomiť si, či sa danému športu chcú venovať naplno, alebo len rekreačne. Často sa stáva, že ich do toho nútia rodičia, ktorí chcú, aby sa na daný šport špecializovali veľmi skoro, čo nie je ideálne.

V tomto smere môže toto obdobie prospieť aj rodičom – môže im pomôcť uvedomiť si, že deti potrebujú všestranný pohyb a viac voľnosti. Sám trénujem deti tenis, no zastávam názor, že najskôr by sa mali venovať všeobecnej športovej príprave, gymnastike, atletike a plávaniu a špecializácia má prísť neskôr vo veku 12 až 13 rokov.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha krátko po príchode pandémie začala zverejňovať videá Telesná na doma, podľa ktorých sa dá s deťmi cvičiť doma. Niektoré z nich ste vytvorili aj vy. Stačí pre správny vývoj dieťaťa zatrénovať si podľa videa s odporúčaným množstvom opakovaní alebo je to len základ, na ktorom treba ďalej stavať? 

Práve rôzne online cvičenia a tréningy vnímam ako dobrý spôsob, ako deťom pohyb v tomto čase priblížiť. Pandémia nám ukázala nové spôsoby, ako možno cvičiť aj s deťmi online, čo predtým prakticky neexistovalo.

Videá sú určite dobrou cestou, deti však potrebujú pestrosť, nie je preto dobré zamerať sa len na jednu činnosť. Spoločné cvičenie podľa videa môže byť skvelý začiatok, na ktorom sa dá ďalej stavať. Nič však nemá byť monotónne. Vždy treba hľadať strednú cestu, jeden-dvakrát týždenne si zacvičiť online a ak sa dá, treba ísť von.

„Spoločné cvičenie podľa videa môže byť skvelý začiatok, na ktorom sa dá ďalej stavať. Nič však nemá byť monotónne. Vždy treba hľadať strednú cestu, jeden-dvakrát týždenne si zacvičiť online a ak sa dá, treba ísť von.“

Ani profesionálni športovci sa nevenujú len svojej disciplíne. Petra Vlhová je síce lyžiarka, ale robí aj veľa gymnastických cvičení, posilňuje, a keď nie je súťažné obdobie, venuje sa iným športom.

Každý tréner Akadémie vytváral videá v rámci prvej série Telesnej na doma u seba doma so svojimi deťmi. Vy ste sa do cvičenia pustili so synom Tomim. Ako videá vznikali?

Keď nás z Akadémie oslovili, okamžite sme sa so synom potešili. Tomi je rád stredobodom pozornosti a byť pred kamerou sa mu páčilo. Keď vyšlo prvé video, syn sa z neho veľmi tešil a chcel natáčať ďalšie. Bolo to pre nás príjemné oživenie.

Prvé video sme urobili s rolkami toaletného papiera, snažili sme sa ukázať, že pri cvičení sa dajú použiť aj predmety dennej spotreby a netreba hneď profesionálne náradie. Zároveň sme chceli, aby bolo video zábavné. Vždy som vyberal jednoduché cvičenia, v ktorých som sa zameriaval na rozvoj celého tela. To považujem za dôležité. Nezamerať sa len na jednu partiu tela, ale rozvíjať ho celé.

Pri ďalších videách ste zapojili aj panáčiky z lega a animáciu.

Áno, okrem ukážok cvičení sme prinášali aj príbehy lego postavičiek. Z kociek sme spravili repliku synovej izby, pripravili sme animácie a narozprávali ich. Zaujíma ma práca s kamerou aj strih, tak sme sa rozhodli spraviť to takto nevšedne. Editácia videí bola pomerne náročná a zabrala veľa času, výsledok nás však tešil.

Keby som videá robil len ja so synom, deťom by sa po čase zunovali, preto bolo dobré, že sme ich pripravovali viacerí tréneri a každý priniesol svoje nápady. So svojimi zverencami som po sprísnení opatrení začal mávať online tréningy a pravidelne cvičíme práve podľa týchto videí aj ich druhej série.

Ako prebiehali, resp. prebiehajú pandemické dni u vás doma? Vy sám ste tréner a športovec. Ako často ste sa doma hýbali najmä po prepuknutí pandémie? 

Doma sme mali dve fázy, podľa toho, či syn chodil do školy prezenčne, alebo mal online výučbu. Aktuálne je štvrták a máme šťastie, že chodí do školy aj teraz.

„Dnešným deťom by obzvlášť v tomto pandemickom období pomohlo, keby štát a samosprávy budovali cyklotrasy, cyklochodníky a verejné ihriská a prinášali tak možnosti, aby sa deti mohli hýbať vo svojom okolí.“

Keď sa učil z domu, vždy po vyučovaní sme za pekného počasia išli von. Prejsť sa, zahrať si discgolf alebo futgolf na discgolfové ihrisko, ktoré máme neďaleko domu alebo sme si išli zakopať do lopty. Vonku sme sa hýbali prakticky denne a ak sa nedalo, tak sme sa hýbali doma. Syn sa aktívne zúčastňoval aj na online tréningoch s mojimi zverencami.

Pohyb vnímam istým spôsobom ako drogu. Ak človek športuje, tak telo si pohyb jednoducho vypýta.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby sa deti od prvého stupňa základnej školy hýbali aspoň hodinu denne. Ako by mal vyzerať ideálny pohyb? 

Hodina je podľa mňa málo, deti by sa mali prirodzene hýbať neustále. Keď si predstavím svoje detstvo – po tréningu sme hrali vonku futbal a rodičia nás domov museli naháňať, aby sme si išli urobiť úlohy.

Myslím si, že dnešným deťom by obzvlášť v tomto pandemickom období pomohlo, keby štát a samosprávy budovali cyklotrasy, cyklochodníky a verejné ihriská a prinášali tak možnosti, aby sa deti mohli hýbať vo svojom okolí.

Dnes rodičia veľa pracujú a deti nemajú toľko možností tráviť s nimi čas, ale je veľa miest, kde ľudia často poriadne nemajú čo robiť. Okolia sídlisk sú zastavané parkoviskami a kvalitných ihrísk, kde by deti vedeli aktívne tráviť čas aj so svojimi rodičmi, nie je veľa. Práve samosprávy vnímam ako dôležitých hráčov, ktorí by mali priniesť nové možnosti.

Čo ešte by mohlo dnešným deťom pomôcť?

Som fanúšikom toho, ak dieťa do školy a zo školy nevozí rodič autom, ale ide s ním na bicykli alebo na kolobežke, a keď je staršie, ide domov samo. Takto by sa denne hýbali aj deti, ktoré nenavštevujú žiadny športový krúžok. U nás sú však cyklochodníky vybudované len málokde a rozumiem, že rodičia nechcú deti pustiť do premávky.

Pekným príkladom, ako sa to dá, je Fínsko, kde som bol dvakrát v rámci programu Erazmus. Je tam vybudovaná infraštruktúra a deti aj dospelí chodili do školy či za prácou nie autami, ale na bicykli alebo na korčuliach a v zime na bežkách.

Hoci stále platia rôzne obmedzenia, prišla jar a všetkých nás to ťahá von. Veľa hovoríte o pestrosti pohybu, čo by rodičia s deťmi mali robiť v tomto období?

Určite je dobré vymýšľať deťom rôzne aktivity, dôležité je, aby ich bavili. Synovi sme napríklad teraz kúpili skateboard. Je to preňho určitá výzva naučiť sa na ňom jazdiť, zároveň je to trochu iný druh pohybu.

Správne však bude, aby nejazdil len na ňom, ale striedal to s bicyklom, kolobežkou či korčuľami, išiel si zakopať do lopty, a keď sa bude zase dať, aj zaplávať. Nedávno sme si napríklad išli zahádzať s loptou na americký futbal, čo sa mu veľmi páčilo.

„Som fanúšikom toho, ak dieťa do školy a zo školy nevozí rodič autom, ale ide s ním na bicykli alebo na kolobežke, a keď je staršie, ide domov samo. Takto by sa denne hýbali aj deti, ktoré nenavštevujú žiadny športový krúžok.“

Je určite dobré hľadať nové možnosti. Ak má dieťa bicykel, zadovážte mu aj kolobežku či korčule a kúpte ich aj sebe, aby ste sa aktivite mohli venovať spolu.

Veľkou témou je aj motivácia detí na pohyb, ktorá často chýba aj rodičom. Ako deti motivovať? 

Motivácia je určite ťažšia, keď je rodič s dieťaťom celé dni doma, treba sa však prekonať. Je dobré pamätať na to, že jeden deň presedený doma nie je problém, je fajn užiť si občas aj to. Ďalší deň sa už však treba rozhýbať. Hoci sa človeku nechce, keď už je vonku, je rád, že je v pohybe, že je okolo neho pekná príroda.

Dôležité je nezabúdať ani na to, že deti potrebujú kontakt s rovesníkmi, preto by som im ho pri dodržiavaní všetkých opatrení doprial. To môže byť skvelá motivácia aj pre nás dospelých. Cvičiť a vidieť sa online je super, ale dlhodobo to nemôže vydržať, človek potrebuje normálny kontakt.

Výučba v školách je v súčasnosti stále obmedzená, telocvik vo väčšine z nich neprebieha, krúžky sú zrušené. Aké to bude, keď sa deti vrátia do škôl, z hľadiska pohybu? 

Je dobré povedať, že ak sú školy otvorené, telesná výchova môže pri dodržiavaní podmienok ďalej fungovať, mnohé školy si to však zjednodušujú a vyučovanie telesnej výchovy prerušili.

Keď sa školy zase otvoria a všade bude fungovať aj telesná výchova, určite bude zo strany učiteľov potrebné deti tak ako predtým správnym spôsobom motivovať. Ak sú deti menšie, ide to ľahko, stačí im urobiť pestrú hodinu. Najmä vo vyšších ročníkoch sa vždy nájdu deti, ktoré to nebaví. Je dobré spýtať sa, čo by chceli robiť, a snažiť sa im to umožniť.

Ak napríklad dieťa nebaví hra s loptou, odporúčam umožniť mu, aby sa poprechádzalo alebo si zabehalo okolo ihriska, kde cvičia ostatné deti, a dávať naň pozor.

Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Tomáš Krištof

Vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského v Bratislave, ktorú ukončil ako diplomovaný tréner basketbalu a tréner B licencie tenisu. Vedie vlastnú tenisovú školu a učí telesnú výchovu v Katolíckej spojenej škole sv. Vincenta de Paul Levice, kde sa venuje aj predškolákom. V škole zároveň pôsobí aj ako tréner O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Pred pár rokmi ho uchvátil golf, ktorému sa počas voľných chvíľ rád venuje. 


Kúpte si akýkoľvek smartfón Xiaomi a získajte bonus na smart náramok

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac

Pri tohtoročnom jarnom upratovaní sa nezabudnite povenovať aj smartfónu

Čítaj viac