Nechcú sa vám čítať titulky? Pozrite si Harryho Pottera či Hru o tróny so slovenským dabingom

Streamovacia služba HBO GO ponúka už aj slovenský dabing. Máme pre vás tipy na filmy a seriály, ktoré sa oplatí pozrieť.

Nie každému je angličtina blízka a väčšina z nás si zvykla na sledovanie filmov s českým dabingom alebo s českými titulkami. HBO GO však ako prvá zo svetových streamovacích služieb prináša aj slovenský dabing. Tešiť sa môžete na filmy, seriály aj obsah pre deti. Skvelý krok, čo poviete? 

Sledujte filmy a seriály cez O2 a objavte výhody služby HBO GO aj s predplatným a 10 GB dát na jej sledovanie každý mesiac ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Ponuka filmov a seriálov v slovenčine postupne rastie a streamovacia služba zároveň zverejnila, že všetky veľké filmové a seriálové novinky už budú automaticky aj v slovenčine (vrátane slovenských titulkov). HBO GO pri príprave slovenského dabingu spolupracuje so štúdiom Sunrise, a tak sa môžete tešiť na kvalitné spracovanie s hlasmi slovenskej hereckej špičky.

V Sóde sme pre vás na úvod vybrali filmy a seriály, ktoré si určite netreba dať ujsť a slovenský dabing je ako čerešnička na torte. Vybrali sme overené klasiky aj novinky.

Lara Croft: Tomb Raider a Lara Croft: Tomb Raider – Kolíska života/The Cradle of Life

Foto: © 2003 Paramount Pictures

Ak patríte medzi fanúšikov filmov inšpirovaných počítačovými hrami, potom pre vás Lara Croft určite nie je žiadna neznáma. Nebojácnu archeologičku v prvých dvoch častiach Lara Croft: Tomb Raider a Lara Croft: Tomb Raider – Kolíska života stvárnila očarujúca Angelina Jolie.

Oscarová herečka sa priznala, že voči tejto virtuálnej postave mala najskôr averziu a rolu nechcela prijať. Neskôr si však uvedomila, že postava silnej ženy, ktorú Lara Croft predstavuje, môže byť pre mnohých dobrým vzorom a svoj názor zmenila. Ak máte radi nebezpečné scény, možno vás prekvapí, že až 80 % kaskadérskych kúskov zvládla Angelina sama.

Slovenský dabing ponúka HBO GO aj pri ďalšom spracovaní Lary Croft z roku 2018, kde vo filme Tomb Raider stvárnila hlavnú postavu Alicia Vikander.

Pokémon Detektív Pikachu/Pokémon: Detective Pikachu

Foto: © Warner Bros.

Hľadáte rozprávku alebo rodinný film, ktorý si budete môcť pozrieť so svojimi deťmi? Určite neobíďte historicky prvý hraný film o pokémonoch. Obľúbený Pikachu sa v ňom predstaví v úlohe detektíva, ktorý pomáha v pátraní po záhadne zmiznutom špičkovom detektívovi.

V snímke sa postupne objaví nielen hovoriaci Pikachu, ale približne 60 ďalších pokémonov, teda len malá časť z existujúcich druhov. V roku 2019, keď film uviedli, ich existovalo približne 800.

Harry Potter I – VIII

Foto: ©Warner Bros.

Zdá sa to možno trochu neuveriteľné, ale od uvedenia prvého filmu o Harrym Potterovi uplynulo už 20 rokov. Príbeh podľa úspešnej knižnej predlohy J. K. Rowlingovej sa pritom filmového spracovania ani nemal dočkať – keď producent ešte v roku 1997 dostal do rúk prvý diel knihy, nepovažoval ju za dostatočne zaujímavú a odložil ju bokom. Presvedčila ho až jeho sekretárka, ktorá si príbeh okamžite zamilovala.

Zaujímavosťou je, že Rowlingová na filmoch vo veľkej miere spolupracovala a v zmluve s filmovou spoločnosťou si presadila, že herci stvárňujúci hlavné postavy musia byť Briti. Zo siedmich kníh nakoniec vzniklo osem celovečerných filmov, kompletný čarodejnícky maratón tak zhltne takmer 20 hodín času. Slovenský dabing Harryho Pottera je naozaj vydarený a z tohto kroku HBO GO sa veľmi tešíme aj my v redakcii.

Temné hmoty I, II /His Dark Materials I, II

Foto: © HBO

Seriál Temné hmoty je ďalšou úspešnou adaptáciou knižnej predlohy. Vznikol podľa rovnomennej svetoznámej fantasy ságy spisovateľa Philipa Pullmana, ktorý za ňu získal viacero významných ocenení vrátane Whitbreadovej ceny za najlepšiu britskú knihu roka.

Čítajte aj: Týchto 6 filmov a seriálov vám ukáže, aké rôzne podoby môže mať láska

Ústrednou postavou oboch sérií je odvážna mladá žena Lyra, ktorá pátra po svojom zmiznutom kamarátovi, cestuje medzi paralelnými svetmi a snaží sa pochopiť záhadu zvanú Prach. Prvá séria bola pôvodne naplánovaná na rok 2017, no vyšla až o dva roky neskôr. Meškanie údajne spôsobilo, že tvorcovia si chceli byť istí spracovaním témy a že zostanú verní knihám.

Černobyľ/Chernobyl

Foto: © 2019 Home Box Office

Ak sú vám bližšie seriály inšpirované skutočnými udalosťami, túto päťdielnu minisériu by ste určite mali vidieť. Černobyľ rekonštruuje príbeh o jadrovej havárii na Ukrajine z roku 1986, jednej z najhorších katastrof, ktoré spôsobil človek.

Mrazivý seriál z dielne HBO autenticky zobrazuje atmosféru aj hlavných aktérov. Príbeh sa nakrúcal v identickej jadrovej elektrárni v Litve a vyzdvihuje dôležitosť skutočných faktov a manipulácie s nimi. Ak chcete do seriálu ešte viac preniknúť, odporúčame špeciálny The Chernobyl Podcast, ktorý sa venuje jednotlivým epizódam a prináša veľa informácií zo zákulisia jeho vzniku.

Eufória I/Euphoria I

Foto: © Home Box Office

Seriály o dospievaní sú obľúbeným žánrom a Eufória predstavuje naozaj vydarený ponor do duše súčasných stredoškolákov so všetkým dobrým aj zlým. Hlavnú postavu drogovo závislej Rue stvárnila charizmatická herečka a speváčka Zendaya. Seriál kladie dôraz na autentickosť, pripravte sa teda aj na poriadnu dávku depresie.

V ponuke HBO GO nájdete celú prvú sériu aj dve špeciálne epizódy. Pripravuje sa aj ďalšia séria, ktorej výrobu však podobne ako pri iných filmoch a seriáloch ovplyvnila pandémia. Za zmienku určite stojí aj soundtrack, ktorý vytvoril Timothy Lee McKenzie, známy pod pseudonymom Labyrinth, a na jeho tvorbe spolupracoval práve so Zendayou.

Hra o tróny  I – VIII/ Game of Thrones I – VIII

Foto: © Home Box Office

A na záver absolútna klasika. Výpravný fantasy seriál je najúspešnejším seriálom z produkcie HBO a vo svete spustil doslova hystériu. Skalní fanúšikovia pomenúvajú po postavách svoje deti, ak to situácia dovoľuje, cestujú na miesta, kde sa seriál nakrúcal, a ich tlak na sociálnych sieťach dokonca viedol k tomu, že tvorcovia dodatočne odstraňovali chyby, ktoré pri nakrúcaní vznikli.

Aj Hra o tróny je inšpirovaná knižnou predlohou, fantasy ságou Pieseň ľadu a ohňa od Georgea R. R. Martina, ktorá sa vo svete stala bestsellerom. Hoci má seriálové spracovanie už svoje finále za sebou, Martin pripravuje ešte ďalšie dve knihy a naznačuje, že jeho koniec sa bude líšiť. Ak ste ešte žiadnu epizódu tejto „kultovky“ nevideli, môže byť uvedenie seriálu so slovenských dabingom skvelou príležitosťou.


Radi by ste si pozreli dobrý film alebo seriál? Stavte na Zlatý O2 SMART Paušál, ktorý ocení každý streamer. Každý mesiac v ňom nájdete aj predplatné vybranej prémiovej appky, napríklad HBO GO, a k nej 10 GB extra dát na jej sledovanie. Pustiť si ju môžete nielen na svojom mobile, ale aj v tablete, na počítači alebo na smart TV, a to hneď na dvoch zariadeniach súčasne. Viac sa dozviete na www.o2.sk.

banner, O2 SMART Pausal, Zlaty O2 Smart Pausal, modry, Luddo

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Zdravý životný štýl s pomocou smartfónu? Tréneri a trénerky odporúčajú tieto apky

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac