Máte obľúbeného superhrdinu? Spoznajte príbehy tých, ktorí bavia, aj keď nie sú dokonalí

Nielen dokonalý účes a neprekonateľné schopnosti robia hrdinu. Spoznajte s nami netypických hrdinov, ktorí napriek svojim ťažkostiam bojujú za dobro.

Schopnosti, o ktoré nikto nestojí, a čudáci, ktorých spoločnosť odmieta – nie každý superhrdina je dokonale uhladený a oslavovaný verejnosťou. Vybrali sme pre vás filmy a seriály o netradičných superhrdinoch so srdcom zo zlata, ktorí si získali publikum aj napriek svojim slabým a tienistým stránkam.

Všetky príbehy superhrdinov si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

Vtáky noci a fantastický prerod jednej Harley Quinn

Ako vyliečiť zlomené srdce? Harley Quinn (Margot Robbie) na to potrebuje tri veci: ženský superhrdinský tím, narcistického záporáka, ktorého treba zastaviť (Ewan McGregor), a parádny sendvič. Toto všetko vás čaká v snímke z roku 2020, ktorá si pod režisérskou taktovkou Cathy Yan získala kritiku aj divákov svojou premakanou akciou a parádnym výberom hudby.

Boj proti sebastrednému zločineckému magnátovi Romanovi Sionisovi spojí nepredvídateľnú Harley so speváčkou s hlasom zo zlata a nebezpečných supersonických vĺn Dinah Lance (Jurnee Smollet-Bell, ktorú môžete poznať aj z Lovecraft Country), maskovanou pomstiteľkou s kušou Helenou Bertinelli (Mary Elizabeth Winstead) a cynickou detektívkou Renee Montoya (Rosie Perez). 

Spoločne sa Vtáky noci odvážne postavia najznámejším gangstrom Gothamu, aby zachránili dievča, ktoré ukradlo drahocenný diamant s prístupovými kódmi k obrovskému majetku zosnulej rodiny Bertinelliovcov. 

Deadpool

Predstavujeme vám najnetradičnejšieho zo všetkých superhrdinov. Žoldnier Wade Wilson (Ryan Reynolds) podstúpil brutálne supermutantské experimenty, aby sa vyliečil z rakoviny –  odplatou mu bola nezraniteľnosť a navždy zohavená koža, ktorú skrýva pod svoj červeno-čierny kostým. Pod pseudonymom Deadpool sa vydáva na misiu nájsť muža, ktorý mu zničil život. Pomáha mu schopnosť extrémnej regenerácie, zásoba zbraní a munície a čierny humor. 

Ôsmy film zo sveta mutantských X-Menov priniesol na filmové plátna vernú adaptáciu komiksovej akcie. Film Deadpool sleduje prerod žoldniera Wada Wilsona na titulného superhrdinu, ako aj vývoj vzťahu s jeho milovanou Vanessou (Morena Baccarin).  

Reynoldsov herecký výkon a jedinečný humor spravil z Deadpoola miláčika nejedného diváka, ktorý by sa superhrdinskému žánru normálne vyhol širokým oblúkom. Jeho úspech pokračoval aj v Deadpoole 2, kde Wade spojí svoje sily s ďalšími netradičnými hrdinami, aby zastavil Cabla, kybernetického vojaka z budúcnosti.

Strážcovia 

Je rok 1985 a v Spojených štátoch kráčajú po uliciach superhrdinovia v maskách, ktorí pomáhajú krajine odvrátiť hrozby studenej vojny. Ale v tejto nebezpečnej dobe nie sú ani títo takzvaní Strážcovia v bezpečí – čo dokáže aj vražda jedného z vojnových veteránov, maskovaného Komedianta (Jeffrey Dean Morgan). 

Tu sa začína temný pohľad Zacka Snydera na dystopický svet podľa komiksovej predlohy Alana Moora, v ktorom sa superhrdinovia stávajú len bábkami v rukách vplyvných elít. Maskovaný ochranca spravodlivosti Rorschach (Jackie Earle Haley) sa vydáva po stopách Komediantových vrahov a cestou sa stretne s niekdajšími Strážcami, ktorí zavesili superhrdinský plášť na klinec alebo pôsobia v službách vlády.

Hľadáte seriály, od ktorých sa neodlepíte? Vyskúšajte tieto novinky

Prepletená zmes intríg, akcie a protichodných morálnych filozofií – film Strážcovia nastavuje superhrdinskému žánru temnejšie zrkadlo a snaží sa ukázať na zákernosť a silnú túžbu po moci. Ak sa vám tento film zapáči, môžete si vychutnať aj jeho pokračovanie zo súčasnosti v rovnomennom seriáli. 

Logan: Wolverine

Ako by vyzeral svet, ak by sa 25 rokov nenarodil žiaden mutant? Túto otázku zodpovie posledná snímka z filmovej trilógie o populárnom Wolverinovi. Píše sa rok 2029 a nezničiteľný mutant Logan (Hugh Jackman) pracuje inkognito ako šofér limuzíny na hranici Spojených štátov s Mexikom, kde sa stará o chradnúceho mentora a zakladateľa X-Menov doktora Charlesa Xaviera (Patrick Stewart).

Bezútešný stav mutantov odzrkadľujú aj slabnúce Wolverinove schopnosti a Xavierova postupujúca demencia. Logan sa na prosbu zdravotnej sestry podujme previezť mladé dievča cez hranicu do Ameriky, no v jej stopách sa rúti nebezpečie a nepriatelia, ktorí sa nezastavia pred ničím, aby ju získali späť. 

Logan bol nielen diváckym úspechom, ale jeho atypická atmosféra a netradičný pohľad na superhrdinov učarovali aj kritikom. 

Doom Patrol

Mutanti so srdcom zo zlata, ktorí sa musia skrývať pred spoločnosťou – tento príbeh poznáme z X-Menov a nie je to jediná podobnosť, ktorou adaptácia rovnomenného DC komiksu trpí. V seriáli Doom Patrol z roku 2019 spojí päticu nečakaných superhrdinov ochrnutý doktor Caulder (Timothy Dalton) a ponúkne im útočisko na svojom panstve. 

Bývalý pretekár formuly v tele kyborga, schizofrenická žena so 64 identitami, pilot uchovávajúci v tele rádioaktívnu negatívnu energiu, hollywoodska herečka so schopnosťou meniť tvar tela a mladý superhrdina Kyborg, ktorého poznáte z Ligy spravodlivosti, spoja svoje sily proti Pánovi Nikomu, záporákovi s nesmiernymi schopnosťami.

Herecké obsadenie sa vynikajúco zhosťuje svojich náročných úloh. Alan Tudyk žiari v úlohe neporaziteľného Pána Nikoho, Timothy Dalton mu vynikajúco kontruje ako šialený vynálezca a medzi hlavnými hrdinami vyniká Brendan Fraser ako kyborg Cliff Steele a Matt Bomer ako pilot Larry Trainor. 

Misfits

Všetci poznáme Supermana a Kapitána Ameriku – ale ako sa darí superhrdinom, ktorí dokážu ovládať mlieko na molekulárnej úrovni, alebo takým, ktorí vedia uštrikovať sveter s predpoveďou budúcnosti? Britský seriál Misfits bol reakciou na nárast popularity superhrdinských filmov začiatkom milénia a priniesol nám superhrdinov, ktorí sú presne ako my – úplne obyčajní a s viac problémami ako riešeniami. 

Seriál sleduje skupinu mladých delikventov, ktorých spájajú povinné verejnoprospešné práce. Jedného dňa ich zasiahne zvláštna elektrická búrka, v dôsledku ktorej získajú superschopnosti, ktoré im však nie sú veľa platné, a ich spoločné dobrodružstvo vo svete ranej dospelosti a biednych vyhliadok na šťastie sa môže začať. Búrka nezmenila iba ich a v priebehu piatich sezón stretneme širokú plejádu hrdinov s jednou mizernou superschopnosťou za druhou.

Misfits vyvolali v roku 2009 nadšenie svojím originálnym poňatím  superhrdinského žánru a prvá sezóna si odniesla ocenenie BAFTA (tzv. britský Oscar) za najlepší dramatický seriál. V jednej z hlavných úloh môžete spoznať Iwana Rheona z Hry o tróny.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Hýbme sa tak, aby nám telo dovolilo zabehnúť maratón aj v päťdesiatke, radí trénerka

Jednoduchými cvičeniami pomôžete svojim deťom nastaviť správne držanie tela.

Zvesené ramená, predsunutá hlava, odstávajúce lopatky. Ak patríte k rodičom, ktorí na svojich deťoch alebo sebe podobné črty rozpoznávajú, nikdy nie je neskoro na týchto nežiaducich návykoch zapracovať. So športovou trénerkou Andreou Ballovou sme sa rozprávali, ako s deťmi cvičiť pre dlhodobo zdravší chrbát, prečo je dôležité tráviť čas na čerstvom vzduchu spontánnym pohybom a ako podporiť zdravý vývin už odmalička.

V článku sa dočítate: 

  • ako rozmýšľať nad efektívnym pohybom,
  • prečo sa odporúča v každom veku cvičiť podľa metódy vývojovej kineziológie, 
  • aká je najlepšia cesta  k zdravému postproduktívnemu veku,  
  • prečo by sa deti nemali do školy stále voziť autom,
  • ako deti zlákať aj na náročnejšie cviky.

Psychológ radí, prečo je lepšie dieťa zapojiť do varenia ako pustiť mu video

Ste trénerka trénerov, ako ste sa k tomu dostali? 

Absolvovala som DNS školenie pre športových trénerov na School of Rehabilitation v Prahe. DNS je terapia vychádzajúca z vývojovej kineziológie, ktorú sa snažíme pri akomkoľvek športovom tréningu používať čo najviac. 

Čo je to vývojová kineziológia? 

Keď sa dieťa narodí a kým začne chodiť, prechádza určitými vývojovými polohami. Samo a prirodzene prichádza na to, ako sa dostať na štyri, ako sa posadiť, ako sa za niečím natiahnuť alebo sa zohnúť.

Vývojová kineziológia, v skratke „vývojovka“, sa zaoberá práve týmito polohami a ich poruchami v dospelosti. Často sa stáva, že ak dieťa jednu z týchto polôh v detstve preskočí, prostredníctvom vývojovej kineziológie sa do nej učí dostať späť a pohybovať sa v nej. Správne pohybové vzory sa mu týmto spôsobom opäť vrátia a možné bolesti ustúpia.

Čo je to DNS metóda cvičenia?

Nesprávne držanie tela či nesprávne vykonávaný pohyb vznikajú v priebehu nášho života už od raného detstva. DNS (dynamická neuromuskulárna stabilizácia) je metóda cvičenia, ktorá pracuje so správnymi aj nesprávnymi pohybovými stereotypmi, snaží sa ich v centrálnej nervovej sústave preprogramovať a cez princípy vývojovej kineziológie správne nastaviť pohybové správanie. Túto metódu cvičenia založil svetovo uznávaný český fyzioterapeut prof. PaedDr. Pavel Kolář, PhD. 

Pohybových prístupov je viacero, vďaka čomu ste sa rozhodli ísť práve týmto smerom? 

Keď boli moje dcéry mladšie, robili krasokorčuľovanie a vtedy som si všimla, že jednostranné zaťaženie a pohyb, ktorý vykonávali, im nerobí dobre. Vždy som celkom prirodzene išla po tom, aby sa človek hýbal zdravo, aby sa mu na tele nevytvárali rôzne dysbalancie a aby sa vyhol zraneniam.

Veľa som si o tom čítala, pozerala videá a dostala som sa na konferenciu organizovanú Národným športovým centrom, kde som stretla trénera, ktorý pracoval so športovcami na základe fyzioterapie. Odporučil mi jednu pohybovú akadémiu v Prahe, na ktorej som si po pol roku spravila certifikát a neskôr absolvovala niekoľko kurzov DNS metódy na School of Rehabilitation pre športových trénerov. 

Vyskúšali ste túto metódu pohybu aj neskôr na svojich dcérach?

Áno, učila som ich kompenzačné cvičenia. Deti majú všeobecne tendenciu k zhoršenému držaniu tela a tým, že moje dcéry boli krasokorčuliarky, mali často rozpažené ruky, v dôsledku čoho im plecia ovísali vpred. Učila som ich, ako si aj pri skokoch vo vzduchu nájsť oporu v rukách. Cvičením sa im po čase lopatky pekne zažehlili a ja som videla, že tieto cvičenia skutočne fungujú. 

Deti majú naučené pohybové vzorce relatívne čerstvé. Fixujú sa, až keď začneme viac  sedieť ako chodiť. V prvom a druhom ročníku na základnej škole sa deti veľmi rýchlo učia aj správnym pohybovým vzorcom – samozrejme, pokiaľ nemajú nejaké patologické chyby.

Deti majú naučené pohybové vzorce relatívne čerstvé. Fixujú sa, až keď začneme viac sedieť ako chodiť.

Musím na správne držanie tela vyvíjať snahu alebo by to malo byť prirodzené? 

Závisí od toho, ako bol človek podporovaný a upozorňovaný v mladom veku, a teda či nemá nejaké svaly oslabené. Najlepšie, čo môžeme malým deťom dať, je nechať ich, nech sa plazia a lozia, čím si spevnia chrbát, vďaka čomu  budú aj celé telo držať správne. Zlé držanie tela môže viesť k zhoršenému dýchaniu aj ďalším neduhom.

Dá sa povedať, že pred tým, ako niekto začne robiť šport, sa potrebuje najskôr naučiť správne držať telo? 

To by bolo naozaj skvelé, no najdôležitejšie je naučiť sa dýchať do brucha. Veľa ľudí praktizuje hrudné dýchanie, pri ktorom namáhajú úplne iné svaly. Aj na svojich hodinách začínam správnym dýchaním do bránice, a ak to deti zvládajú, prechádzame do ďalších polôh.

S čím majú deti najväčší problém, čo sa týka držania tela? 

Oslabené medzilopatkové svalstvo, odstávajúce lopatky, zvesené plecia, predsunutá hlava a vypučené brušká. Ak si to rodičia všimnú, odporúča sa navštíviť fyzioterapeuta alebo športového trénera, ktorý im ukáže, aké cviky cvičiť pre zdravší chrbát. 

Čítajte aj: Cvičiť sa dá aj bez telocvične. Učitelia hovoria, ako motivujú deti k pohybu

Je správne chodiť s deťmi k fyzioterapeutovi preventívne? 

Deti do jedného roka sleduje pediater. Ak nerobia nejakú vývojovú polohu, pošle ich k fyzioterapeutovi, ktorý s nimi praktizuje reflexnú terapiu stlačením reflexných bodov, čím sa deťom naštartujú pohyby, ktoré zatiaľ nevykazujú. Sú niektoré športy, pri ktorých sa odporúča návšteva telovýchovného lekára, no dobrý telocvikár, ktorý má dieťa napozerané, vidí, ak tam niečo nie je v poriadku, a rodiča na to upozorní. 

Najlepšia cesta k zdravšej budúcnosti je spontánny pohyb, ako behanie, lezenie, štvornožkovanie, a občas sa dokonca treba aj zašpiniť, potknúť či spadnúť. Deti potrebujú takýchto spontánnych pohybových podnetov naozaj veľmi veľa.

Najlepšia cesta k zdravšej budúcnosti je spontánny pohyb – behanie, lezenie, štvornožkovanie – a občas sa dokonca treba aj zašpiniť, potknúť či spadnúť.

Ako sú na tom dnešné deti, čo sa týka pohybovej zručnosti? 

Niekedy to bolo tak, že väčšina detí v šiestich-siedmich rokoch na tom bola pohybovo dobre a len pár z nich nemalo dobre rozvinutú motoriku. Dnes vnímam, že je to naopak. Väčšina z nich nemá dobré držanie tela, deti nevládzu a nevedia vykonať ani základné pohyby, ako plazenie a podobne. 

Čím to je? 

Uvedomme si už len skutočnosť, že väčšinu detí vozia  rodičia do škôlky alebo školy autom, čiže aj tých pár krokov, ktoré deti mohli prejsť, presedia. Celý ich pohyb je počas celého dňa regulovaný; po škole idú opäť autom na krúžky a z krúžkov si sadnú pred televízor alebo mobil. Na ten spontánny pohyb, keď dieťa prišlo o druhej domov, hodilo tašku do kúta a mama ho do večera nevedela zohnať, pretože lietalo po sídlisku, môžeme zabudnúť. Mnoho detí dnes chodí von „ako za trest“.

Existuje nejaké pohybové minimum, ktoré by deti mali robiť? 

Ja by som bola najradšej, keby som videla sídliská a ulice plné detí, ktoré tam behajú, a to hlavne deti do desať rokov. Ale pohybové minimum zadefinovať neviem, pretože aj dve hodiny telesnej výchovy do týždňa sú hlboko pod minimom. Telo sa začne pozitívne meniť až pri troch hodinách týždenne.

Pracujete s deťmi od šesť až sedem rokov. Máte nejakú metódu, ako deti „zlákať“ aj na náročnejšie cviky? 

Snažím sa, aby deťom polohy vývojovej kineziológie pripomenuli nejaké zvieratko. Pomenovania ako chrobáčik, kobylka, tripod, medveď alebo pasenie barančekov deti oslovia viac.

Väčšinu detí vozia rodičia do škôlky alebo školy autom, čiže aj tých pár krokov, ktoré deti mohli prejsť, presedia.

Netreba asi zabúdať ani na opačný extrém, keď sú deti po škole krúžkami skôr preťažované. 

Mnoho rodičov chce, aby ich deti boli také všestranné, až sa divím, že to deti mentálne zvládajú. Na jednej strane je fajn, že sa „neflákajú“, no na strane druhej nemajú čas ani oddychovať. 

Spontánnosť sa zo života detí často vytráca, je veľmi dôležité nemať všetku činnosť vedenú. Ja bývam na dedine a vidím šľachovité výbušné deti, ktoré lozia po stromoch a stavajú bunkre, no na druhej strane sa zas v ničom inom nerozvíjajú a majú horšie známky. Je dôležité nájsť v tom určitú rovnováhu, no deti do 10 rokov by sme k športu mali naozaj viesť vedome.

Máte pozitívny príbeh zo svojej praxe, keď sa dieťa nehýbalo správne, ale naučilo sa to? 

Na O2 Športovej akadémii Mateja Tótha (ŠAMT), kde som školiteľkou, mám veľa pozitívnych príbehov. Spomínam si na Olivera z jednej školy, ktorý začal chodiť do mojej triedy na ŠAMT akadémii ako prváčik. Chlapec bol zakríknutý, nesmelý a potkýnal sa o vlastné nohy. Po pravidelnom tréningu, na ktorý sa vždy tešil, už po trištvrte roku zrazu ožil. Po druhom roku sa stal v behu najrýchlejším zo všetkých detí. A takýchto príkladov, keď pohyb na deti naozaj skvelo vplýva, je mnoho.

Máte vlastnú pohybovú filozofiu, ktorou sa riadite? 

Mojou filozofiou je, aby každé dieťa, ktoré mi prejde rukami, malo taký pohybový základ, že keď sa v päťdesiatke rozhodne behať ultramaratóny, tak mu to telo dovolí. To je ukazovateľ správneho trénovania – aby mal človek vždy možnosť zlepšovať sa.

Andrea Ballová

Pôsobí na Základnej škole Benkova v Nitre, kde učí telesnú výchovu a nemecký jazyk. Je hlavnou školiteľkou trénerov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, kde učí učiteľov efektívnemu a správnemu pohybu. Je zástankyňou všestranného a spontánneho pohybu a riadi sa mottom, že cvičiť treba správne už odmalička, aby nám telo dovolilo zabehnúť maratón aj v päťdesiatke. Vedie aktívny život, pravidelne behá ultramaratóny nad 50 km. Má tri deti, tri kone, tri psy a tri mačky. Žije v Nitre.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac