Najlepší videoklip všetkých čias či video, ktoré odsúdil Vatikán. Tieto klipy prepísali históriu popu

Precízna choreografia, dych vyrážajúce kostýmy či provokujúce odkazy. Pozrite si ikonické hudobné klipy od svetových umelcov.

Viac alebo menej vydarený tanec a k tomu hudobníci otvárajúci ústa do rytmu pesničky? Videoklipy môžu priniesť omnoho viac a mnohé z nich sú dnes už legendárnymi umeleckými dielami. V Sóde sme pre vás vybrali sedem videí, ktoré sú hravé, odvážne a stali sa významnými popovými udalosťami. 

Za prémiovú hudobnú službu platiť nemusíte, TIDAL môžete mať v cene O2 SMART Paušálu. Ako ušetriť 5,99€ mesačne?

Madonna – Like A Prayer 

Neprekonateľná trendsetterka Madonna má za dekády svojej kariéry celý zástup ikonických videoklipov. Výnimočné miesto však medzi nimi má video k piesni Like A Prayer. Jeho príbeh sa dotýka hádam všetkých „výbušných“ tém – náboženstva, erotiky a rasizmu.

Vo videu vystupuje postava Ježiša ako černošského muža, hudobníčka tancuje pred horiacimi krížmi a na rukách sa jej zjavujú stigmy. Klip po odvysielaní v roku 1989 kritizovala náboženská obec a odsúdil ho Vatikán. Reklama na Pepsi, v ktorej bola pieseň použitá, dokonca musela byť stiahnutá. 

Madonna si napriek svojim talianskym katolíckym koreňom vždy vyberala cestu provokácie. Aj Like A Prayer preto zobrazuje extázu nielen ako náboženský, ale aj erotický zážitok. A otvára cestu dielam, aké dnes tvorí napríklad Lil Nas X.

Fatboy Slim – Weapon of Choice

Režisér Spike Jonze vytvoril viacero výnimočných videoklipov a Weapon of Choice z roku 2000 medzi nimi vyniká geniálnym obsadením. Christophera Walkena poznáme najmä ako herca temných psychopatických postáv. Jonze mu však v klipe pre Fatboy Slima dáva neštandardne obyčajnú úlohu chlapíka driemajúceho v hoteli. 

Vtedy 58-ročný herec čaká v neosobnom priestore hotelového foyer, až kým ho neroztancujú tóny piesne. Walken, ktorý svoju kariéru začínal ako tanečník, šarmantne stepuje na stoloch, tancuje na eskalátore a nakoniec priestorom hotela aj lieta. Čarovné video celkom zaslúžene získalo množstvo ocenení.

Janelle Monáe ft. Grimes – PYNK

Pozornosť si získali tzv. vagína nohavice, ktoré v klipe svojimi ružovými volánmi odkazujú na ženské pohlavie. Janelle Monáe v nich spolu s herečkou Tessou Thompson a tanečníčkami oslavujú sebalásku, tvorivosť a sexualitu. 

Ružovú hudobníčka chápe ako univerzálnu farbu, ktorú majú vo svojom vnútri všetci ľudia spoločnú. Ružovejší klip by ste naozaj márne hľadali – zábery zo zábavy v retro moteli či z púšte sú natáčané na infračervenú kameru a aj upravované v postprodukcii. 

Skladba vyšla v rámci albumu Dirty Computer, ktorý pri vydaní v roku 2018 sprevádzal celý „emocionálny film“ so sci-fi príbehom prenasledovania queer ľudí.

Sia – Elastic Heart

Spolupráca austrálskej hudobníčky s tanečníčkou Maddie Ziegler sa začala videoklipom Chandelier a v priebehu niekoľkých rokov sa rozvinula až do hlavnej úlohy vo filme Music, ktorý Sia režírovala. Hudobníčka do piesne Elastic Heart k vtedy trinásťročnej tanečníčke prizvala herca Shiu La Beoufa. Protagonisti tancujú v klietke a plynulo striedajú nežné gestá s priam zvieracími útokmi. 

Nie každý hudobník tvorí hit za hitom: 7 interpretov, ktorí sa preslávili jednou skladbou

Podľa hudobníčky, ktorá sa na tvorbe klipu podieľala, Shia a Maddie predstavujú dve časti jedného ja. Svojimi pohybmi neilustrujú text skladby, ale nechávajú sa viesť najmä jej intenzitou. Vekový rozdiel ústrednej dvojice vyvolal isté pohoršenie, ale nepochybne ide o strhujúcu choreografiu.

Jennifer Lopez – Jenny from the Block

Hit z roku 2002 o tom, ako sa úspešná speváčka napriek sláve a bohatstvu nemení, dnes získava nové rozmery. Dej sprievodného videoklipu totiž vychádza z vtedajšieho života hviezdneho páru, ktorý Jennifer Lopez tvorila s Benom Affleckom. 

Klip zobrazuje dvojicu prenasledovanú bulvárnymi médiami, čo nakoniec údajne viedlo aj k rozpadu ich vzťahu. Ťažkopádne ponosy na úskalia úspechu sa však nestretli s porozumením a herec sa neskôr vyjadril, že účinkovanie v tomto klipe mu skoro zničilo kariéru. O to väčšiu pozornosť si dnes získava takmer po dekáde obnovená romanca Lopez a Afflecka, ktorí paparazzov kŕmia bezhlavo zaľúbenými výjavmi ako vystrihnutými z videoklipu. 

Práve na základe tejto skladby sa pre hudobníčku zaužívala prezývka Jenny from the Block.

George Michael – Freedom 90

Rozhodnutie Georgea Michaela nevystupovať vo vlastnom videoklipe bolo v roku 1990 nevídané, no na natáčanie Freedom 90 našiel viac ako postačujúcu náhradu. Slová o slobode totiž „spievajú“ topmodelky Naomi Campbell, Linda Evangelista, Christy Turlington, Cindy Crawford a Tatjana Patitz. Najžiarivejšie hviezdy fashion sveta režíroval vtedy začínajúci David Fincher, ktorý neskôr natočil filmy ako Klub bitkárov, Sedem či Stratené dievča. 

Hudobník, ktorý sa nechcel vystaviť kamerám, v skladbe odmieta očakávania a tlaky spojené s kariérou popovej hviezdy. Silný odkaz podporujú aj zábery na pálenie symbolov z jeho predchádzajúcej tvorby. Nemenej významný je aj detail, v ktorom Linda a Christy kvapkou krvi spečatia pokrvné sesterstvo. V čase vrcholiacej epidémie HIV/AIDS išlo o silné posolstvo, ktoré videoklip preslávilo nielen v LGBTQ+ komunite.

Beyoncé – Formation

Ak by sa rátal hoci len album Lemonade, Beyoncé sa postarala hneď o niekoľko nezabudnuteľných videoklipov (Hold Up ako pocta videoumelkyni Pipilotti Rist, Zendaya, Ibeyi a ďalšie mladé černošské osobnosti v All Night Long). Video k piesni Formation však hudobný magazín Rolling Stone vyhlásil za najlepší videoklip všetkých čias. 

Hudobná a vizuálna zložka sú poctou černošskej kultúre a zároveň kritikou rasizmu v USA. Precízna choreografia, kostýmy a viac ako päť lokalít vyjadrujú emancipačné posolstvo. 

Video sa natáčalo v New Orleans a pripomína ničivý efekt hurikánu Katrina a následnú ľahostajnosť politických predstaviteľov. Dotýka sa aj policajného násilia voči afroamerickej komunite a zároveň ukazuje radosť tradičného sprievodu Mardi Gras, typických jedál či prirodzenej krásy účesu afro. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

Štvrtý ročník súťaže o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha sa začal. Zahlasujte cez formulár na konci článku a získajte extra body pre vašu školu.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Podporte školu v projekte O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Kvíz: Iba pamätníci spoznajú týchto 10 legendárnych mobilov len podľa fotky

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac