Neutíchajúca snaha o pozornosť, desivé hry mladých ľudí, ale aj nostalgické návraty do detstva. Týchto 7 filmov ponúka autentický obraz o spoločnosti

V uplynulom roku zarezonovali v kinách, teraz si ich môžete vychutnať v obývačke s HBO Max.

Dokumentárna tragikomédia, príbehy o sile priateľstva, čierna satira či tínedžerský horor – aj v minulom roku sme mali možnosť v kinách sledovať pestrú ponuku filmov, ktoré zažiarili na prestížnych festivaloch alebo si získali srdcia tisícok divákov. A teraz prichádzajú priamo do vašej obývačky. Prežite dojemné chvíle, výbuchy smiechu či poučné príbehy s výberom tých najlepších filmov uplynulého roka.

S HBO Max môže každý večer vyzerať ako v kine. Ak sa rozhodnete pre filmové maratóny, nezabúdajte, že HBO Max môžete mať cene svojho O2 Paušálu

Aftersun

Slnko zapadá a polaroidové fotografie začínajú blednúť. Mladý rozvedený otec Calum (Paul Mescal) vezme svoju dospievajúcu dcéru Sophie (Frankie Corio) na dovolenku do tureckého rezortu. Na prvý pohľad sa zdá, že spolu prežívajú príjemné chvíle – veľa sa smejú, užívajú si more, hrajú biliard a spontánne momenty natáčajú na videokameru. Zdanlivo bezstarostné leto však pod povrchom ukrýva trhliny. S otcom sa deje niečo vážne, hoci sa to pred dcérou snaží skrývať. A možno to celé bolo úplne inak, ako si ona pamätá.

Do záhady ponorená snímka, ktorú si spätne skladáme z úlomkov spomienok, je obrazom toho, ako rozdielne môžeme vnímať udalosti v detstve a dospelosti. Videozáznamy odhaľujú, aké veci sme vtedy nevnímali, pretože dospelí svoje bolesti pred nami dôkladne skrývali. 

Intímny debutový film škótskej režisérky Charlotte Wellsovej je voľne inšpirovaný jej osobnou skúsenosťou a vďaka svojmu prenikavému spracovaniu sa stal jedným z najvýraznejších debutov uplynulých rokov. Jeho emočnú intenzitu a autentickosť podporili aj vynikajúce herecké výkony, Paul Mescal si za ten svoj vyslúžil prvú nomináciu na Oscara.

Osem hôr
(The Eight Mountains)

Priateľstvo dokáže byť rovnako kľukaté ako sám život, čo potvrdzuje aj príbeh Pietra a Bruna – dvoch chlapcov, ktorí sa v detstve stali dobrými priateľmi, no ich cesty sa opakovane rozchádzali. V niektorých chvíľach ich nerozdeľovali len kilometre, ale aj spôsob života či myšlienkové nastavenie, nakoniec ich vždy spojila láska k horám. Po smrti Pietrovho otca, s ktorým si bol aj Bruno veľmi blízky, sa spoločne rozhodnú dokončiť jeho vysnívané dielo – dom uprostred hôr ďaleko od civilizácie. A práve tam sa stretávajú v rozličných bodoch svojich životov, poznačení inými skúsenosťami, no s istotou, že si zostávajú dôverne blízki.

Snímka Osem hôr je meditatívnou výpravou po hrebeňoch hôr, ktorá vás okúzli nielen dychberúcimi výhľadmi, ale i dojímavým príbehom jedného priateľstva. Zdolávanie alpských vrcholov však nie je len o fyzickej sile, ale aj o pokore, trpezlivosti či snahe vedome hľadať zmysel života. Pomalá dráma o dozrievaní človeka a jeho vzťahu k prírode vznikla podľa knižnej predlohy populárneho talianskeho autora Paola Cognettiho a získala Cenu poroty na festivale v Cannes.

Je mi zo seba zle
(Sick of Myself)

„Narcisti sú tí, ktorí v živote prerazia.“ 

„Ak je to pravda, tak prečo pracuješ v kaviarni?“ 

Signe je priateľkou mladého umelca, ktorému sa začne dariť. Jej narcistická povaha to však neznesie, preto hľadá všemožné spôsoby, ako by na seba upútala. Keď jedného dňa v práci zaútočí na jej zákazníčku pes, uvedomí si, akú pozornosť vyvoláva súcit so zraniteľnými. A tak pátra po nejakej sebazničujúcej metóde, ktorou by opäť vzbudila záujem druhých. V tomto ohľade Signe nepozná hranice, preto si nenávratne poškodí kožu, aby mohla navždy profitovať z ľútosti druhých. 

Čierna satira Je mi zo seba zle, za ktorou stojí nórsky režisér Kristoffer Borgli, je zúfalou ukážkou toho, kam nás môže dohnať túžba po sláve a mediálnej pozornosti, no zároveň je i sondou do toxických vzťahov mladých ľudí, ktorí si svoje úspechy nielen závidia, priam sa v nich predbiehajú. Kritická snímka, ktorá bola uvedená na festivale v Cannes, upozorňuje na škodlivú kultúru sociálnych sietí a všadeprítomného narcizmu v súčasnej spoločnosti.

Veľké nič
(Velké nic)

Každý z nás prežíval dva roky pandémie inak, no ako sa na toto obdobie pozeráme s odstupom času? Dokumentárna tragikomédia Veľké nič zachytáva fragmenty kovidovej doby a spája ich do celistvej mozaiky, čím podáva veľmi presnú správu o našej spoločnosti. Je tam všetko: šitie rúšok ako prejav spolupatričnosti, prázdne ulice a námestia Prahy, antivaxerské protesty či kríza pracovníkov v sektore kultúry. Dokument zámerne neukazuje vystúpenia politikov v snahe poukázať na zápas jednotlivca v boji proti neviditeľnému nepriateľovi.

Najnovší film populárneho českého dokumentaristu Víta Klusáka a Mariky Pecháčkovej zachytáva nielen bizarné obrazy doby, ale najmä príbehy toho, ako rozdielne zasiahla pandémia do životov ľudí a ako sme sa vtedy zachovali voči druhým. Veľmi výstižne to opísal jeden z divákov filmu, keď vyhlásil: „Nie je to o kovide, je to o nás.“

Apolonia, Apolonia

Čím všetkým si prechádza žena umelkyňa v snahe uspieť? Apolonia Sokol je maliarka, ktorá sa chce presadiť vo svete súčasného umenia. Od detstva bola spätá s komunitou parížskych umelcov, kam patrili jej rodičia, no teraz musí nájsť vlastnú cestu. Opakovane však naráža na (často rodovo podmienené) prekážky a čelí neľahkým dilemám, medzi nimi i konfliktu slobodnej tvorby a snahy uživiť sa umením. „Stala som sa produktom industriálnej výroby,“ hovorí v dokumente.

Nielen Apolonia Sokol, ale aj Mildred Pierce či Olga Havlová prekonávali neľahké prekážky. Inšpirujte sa silnými príbehmi odvážnych žien

Dokumentárny film, ktorý vyhral hlavnú cenu na českom festivale Jeden svet, je nesmierne intímnym priblížením života mladej umelkyne. Apolonia nás púšťa do svojho súkromia najmä vďaka silnému priateľskému putu, ktoré si vytvorila s režisérkou filmu Leou Globovou. Tá ju nakrúcala trinásť rokov, čím dokázala na plátna priniesť komplexný časozber, v ktorom sa vystriedalo mnoho ťažkých i radostných chvíľ zo života oboch žien – Ley a Apoleny. 

Nič v zlom
(No Hard Feelings)

Ak máte chuť na poriadnu oddychovku, stavte na fenomenálny výkon Jennifer Lawrence v jednej z najobľúbenejších komédií minulého roka. Stvárňuje v nej ironickú, nevyspytateľnú, no hlavne sexy tridsiatničku Maddie, ktorá pracuje ako šoférka, užíva si nezávislý single život a pre záchranu rodinného domu by spravila čokoľvek. 

Keď však pre dlhy príde o auto, nachádza v novinách bizarný inzerát – rodičia hľadajú „priateľku“ pre svojho neskúseného syna výmenou za auto. Pre Maddie to nie je žiaden problém, a tak sa začína šialená jazda, počas ktorej pomáha maturantovi Percymu objaviť svet sexuality a nespútaného porušovania pravidiel.

Originálna komédia Nič v zlom je výbornou voľbou, ak sa chcete poriadne zabaviť, no je i sympatickým príbehom o hodnote priateľstva a odvahe žiť práve taký život, aký chceme. A charizmatický herecký výkon Jennifer Lawrence je len čerešničkou na torte.

Hádaj, kto je vrah
(Bodies Bodies Bodies)

Ako to dopadne, keď sa stretne hororová noc, Gen Z a legendárne filmové štúdio A24? Keď sa počas najväčšej búrky rozhodne partia bohatých deciek usporiadať párty v dome, ešte nikto z nich netuší, že sa niektorí na druhý deň už neprebudia. 

Drogy, alkohol a tiktokové tance však vyzerajú celkom nevinne, kým niekto nenavrhne, aby si zahrali hru Bodies Bodies Bodies. Pravidlá sú jednoduché – jeden z nich je vrah a ostatní musia prísť na to, kto ním je. Ale krátko potom, ako sa zhasnú svetlá, nájdu prvé telo…

Svieža hororová komédia, v ktorej hrajú mladé začínajúce herečky známe z iných alternatívnych filmov, je veľmi výstižnou reakciou na to, ako by v hrôzostrašných momentoch pravdepodobne reagovali príslušníci generácie Z. Veľmi rýchlo odhalí pravdu o tom, kto je úprimný a či sú ich priateľstvá skutočné. Pretože keď vám ide o život, prestávate hrať akékoľvek hry. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Hľadáte to najlepšie z najlepšieho? Toto je 7 špičkových seriálov, ktoré si nepozriete len raz

Tento výber ľahko vyrieši dilemu, keď neviete, čo pozerať.

Distopické scenáre, surová realita mladých ľudí či rozmanité pohľady na historické udalosti. Predstavujeme vám výber návykových seriálov, ktoré si zamilovali ľudia po celom svete. Rezonujú vďaka mimoriadnej kvalite, preto je vysoko pravdepodobné, že si ich ešte niekedy pozriete znovu. Pripravili sme teda výber toho najlepšieho, čo súčasná seriálová tvorba ponúka.

Nielen veľkolepá seriálová tvorba, ale aj filmy rôznych žánrov nájdete na HBO Max. Ak máte O2 Paušál, HBO Max môžete mať v jeho cene

Boj o moc
(Succession)

Jedna z najväčších mediálnych firiem na svete, rodina plná sebeckých supov a nechutné množstvo peňazí. Celkom vražedná kombinácia, nie? Práve tá je jadrom oceňovaného seriálu Boj o moc, ktorý sleduje dynamiku a osudy zámožnej a mimoriadne vplyvnej rodiny Royovcov. 

Na čele korporátu stojí Logan (Brian Cox), neoblomný a chladný otec, ktorého otravujú všetci navôkol, pretože veľmi dobre vie, že každý z nich túži po moci a peniazoch – a on je kľúčom k tomu, ako ich získať. Logan však starne a má zdravotné ťažkosti, čo otvára nové príležitosti pre jeho chamtivé deti, ktoré sú pre moc schopné spraviť čokoľvek.

Dramatický seriál je nekompromisnou sondou do života bohatých ľudí a prekliatej moci peňazí, ktorá rodinu mení na súperov a nepriateľov. Prepychové večierky, úsmevy a vypočítavé pochvaly sú len pozlátkou ich hlboko prehnitých vzťahov a predzvesťou manipulácie, psychického nátlaku a všadeprítomnej falše, ktorej sa nikto v okolí rodiny nevyhne. Za štyri série svojej existencie stihol Boj o moc získať nespočetné množstvo Zlatých glóbusov a Cien Emmy, a to nielen za seriál ako taký, ale aj za výnimočné herecké výkony jeho predstaviteľov.

Eufória
(Euphoria)

Byť na strednej nie je vôbec zábava, hlavne v súčasnosti. Oceňovaný seriál Eufória je prenikavou sondou do komplikovaného života mladých ľudí. Odvážne, no autenticky a ľudsky odhaľuje, čím si príslušníci generácie Z často prechádzajú: od psychických problémov cez traumy z rodín, drogovú závislosť, toxické vzťahy až po objavovanie vlastnej sexuality. A to všetko v kontexte doby, ktorej vládnu sociálne siete a miestami až tragikomická snaha mať večne dokonalý imidž.

Eufória je prehliadkou komplexných postáv, ktoré sú samy osebe vynikajúcimi psychologickými štúdiami. Rue (Zendaya) hľadá zmysel života, kým sa lieči z drogovej závislosti, Jules (Hunter Schafer) je transrodová žena, ktorá čelí mnohým predsudkom, Cassie (Sydney Sweeney) vo vzťahoch stráca svoju identitu a Nate (Jacob Elordi) bojuje s toxickou maskulinitou i bremenom vlastnej rodiny. Vývoj postáv a postupné odkrývanie vrstiev ich osobností je základným pilierom Eufórie, ktorej však nechýba svieži vizuál, chytľavý soundtrack a výnimočné herecké výkony.

The Last of Us 

Ako by asi vyzerala katastrofická budúcnosť, keby celý svet pohltila parazitická huba? Krajina je zničená, moderná civilizácia už dávno zanikla, liek proti vírusu je v nedohľadne. No ak čakáte typickú zombie apokalypsu plnú napätia a drámy, budete (v dobrom) prekvapení. Strhujúco dojímavý príbeh, ktorý si získal celosvetovú pozornosť, je seriálovou adaptáciou rovnomennej videohry. 

Postapokalyptickými Spojenými štátmi nás sprevádza zdanlivo nepravdepodobná dvojica: pašerák Joel (Pedro Pascal) a mladé, no drzé dievča Ellie (Bella Ramsey). Zdá sa, že práve ona môže byť nádejou pre budúcnosť ľudstva – ako jedna z mála je voči vírusu imúnna. Spoločne sa vydávajú na cestu, ktorá preverí nielen ich schopnosť, ale aj motiváciu prežiť. Napriek tomu, že sú spočiatku voči sebe chladní, cez napäté situácie medzi nimi vzniká vrúcny vzťah otca a dcéry. Dramatický seriál The Last of Us pobláznil celý svet a jeho prvá séria je právom nominovaná na tohtoročné Ceny Emmy.

Veľká
(The Great)

Štipľavá satira s príchuťou vodky? Huuzah! V populárnom seriáli Veľká sledujeme cársky dvor v časoch vzostupu Kataríny Veľkej, no nečakajte žiadne okázalé historické reálie. Na tomto dvore sa bezmyšlienkovite pije a zabáva, vraždí a nadáva. Na dvor prichádza Katarína (Elle Fanning), zasnívaná do romantických predstáv o láske, vzdelaní a pomoci tamojšiemu ľudu, ktorá sa stáva manželkou excentrického cára Petra III. (Nicholas Hoult). Z naivného dievčaťa však vyrastie sebavedomá žena a budúca cárovná.

Veľká je osviežujúci seriál, ktorému nechýba ironický humor, všadeprítomná absurdita či skvelé herecké výkony. Satirické spracovanie života Kataríny Veľkej zachytáva jej snahy o rozsiahle reformy, zlepšenie podmienok v krajine i každodenné šialené plány, ako získať moc. Výsledkom je svojský, no veľmi aktuálny príbeh na pozadí vzrušujúcej jazdy do minulosti, štýlovo a s humorom. Za seriálom stojí oceňovaný scenárista Tony McNamara, ktorý sa podobným prístupom v otázke zobrazovania ženských historických postáv preslávil už vo filme Favoritka.

Černobyľ
(Chernobyl)

Najstrašidelnejšie hororové scenáre netreba vymýšľať, pretože ich píše sama história. Päťdielna miniséria Černobyľ sleduje tragické udalosti jadrovej havárie z roku 1986, čím rekonštruuje jednu z najdesivejších katastrof v histórii ľudstva. Seriál výstižne poukazuje nielen na technické aspekty havárie, ale aj na príbehy ľudí, ktorí bojujú s jej následkami, či systematické problémy Sovietskeho zväzu. Černobyľ je hrôzostrašný triler, v ktorom sa snúbia historické a vedecké fakty, pútavé rozprávanie i morálne posolstvo.

Ovplyvnili generácie a zmenili vnímanie reality. Tieto filmové a seriálové fantasy nás nikdy neomrzia

Miniséria, za ktorou stojí Craig Mazin (rovnaký tvorca ako pri The Last of Us), si už v čase svojej premiéry v roku 2019 získala množstvo priaznivcov. Pozitívne ohlasy sa ozývali nielen zo strany divákov a diváčok, ale aj z kritickej obce, ktorá ocenila výnimočné dokumentárne kvality, autentické spracovanie udalostí i presné vyobrazenie strachu a neistoty, ktorá bola v čase tragédie všadeprítomná. Černobyľ získal množstvo ocenení vrátane Zlatých glóbusov a Cien Emmy a dodnes je považovaný za jeden z najlepších televíznych seriálov.

Príbeh služobníčky
(The Handmaid’s Tale)

Gileád, niekdajšie Spojené štáty. Republika, ktorá je dokonalým spojením totalitného režimu, fanatickej viery a okliešťovania ženských práv na maximum. Distopická vízia budúcnosti vychádza z rozsiahleho problému – extrémneho poklesu plodnosti. V rámci zúfalej snahy o opätovné zaľudnenie krajiny vzniká krutý režim, v ktorom sa plodné ženy stávajú sexuálnymi otrokyňami vyššie postavených rodín. Pod rúškom „návratu tradičných hodnôt“ a špecifickej interpretácie Biblie majú na svet priviesť deti, ktoré im budú hneď po narodení odobrané. Ženy majú zakázané čítať či vlastniť majetok – jednoducho sú zbavené všetkých práv a dehumanizujúco redukované len na plodné telá.

Príbeh služobníčky je rovnomennou adaptáciou románu Margaret Atwood z roku 1985, ktorý je mimoriadne aktuálny aj dnes. Seriálu sa šikovne darí zobrazovať desivú spoločenskú apokalypsu a temnú dynamiku moci a morálky vykreslenú so všadeprítomnou mrazivou atmosférou. V hlavnej úlohe je Offred (Elizabeth Moss), žena, ktorej odobrali dieťa a násilne ju previezli do Gileádu, aby naplnila svoje nové „poslanie“.

Skrýva síce neuveriteľné množstvo dôvtipu, šikovnosti a odvahy, no bude to stačiť na to, aby sa jej podarilo vzoprieť režimu a naplniť svoju túžbu po slobode? Nadčasový seriál, z ktorého tento rok vyjde už 6. séria, je silnou kritikou spoločenských štruktúr s dôrazom na nevyhnutnosť ľudskej dôstojnosti.

Pustina
(Wasteland)

V dedinke na česko-poľských hraniciach sú obyvatelia postavení pred dôležitú otázku: povoliť alebo nepovoliť rozsiahlu ťažbu hnedého uhlia na svojom území? Nadnárodná ťažobná spoločnosť im ponúka veľké odstupné, ak kvôli ťažbe opustia svoje domovy. 

Proti tomu výrazne bojuje starostka obce, ktorá chce ochrániť tamojších ľudí i svoju dedinu, no zdá sa, že je v tomto boji sama. Zmizne jej 14-ročná dcéra – v dôsledku politických snáh, s ktorými väčšina obyvateľov nesúhlasí? Počas pátrania spoznáva odvrátenú stranu obce a začína mať výrazné pochybnosti o stave miestnej komunity.

Dramatická osemdielna miniséria Pustina odhaľuje záhady príbehu a postupne graduje do nečakaných súvislostí. Autorom scenára je Štepán Hulík, ktorý stojí napríklad aj za filmom Horiaci ker od Agnieszky Holland. Pustina je výnimočný český seriál, ktorý mal premiéru na prestížnych festivaloch a získal Českého leva i Cenu kritiky za najlepší televízny seriál roku 2016.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac