Niečo vás naučia, neraz prekvapia a určite zabavia. Vybrali sme 8 skvelých talkshow, ktoré nájdete na YouTube

Chcete sa príjemne odreagovať, ale nemáte veľa času? Potom môže byť pre vás koncept zábavných talkshow ideálnym riešením.

Majú správny mix humoru, inšpirácie aj užitočných informácií. Ak hľadáte niečo „tak akurát“ na spestrenie dní či dlhých večerov, dajte šancu pútavým rozhovorom s výnimočnými hosťami a hostkami z celého sveta.

Talkshow si stihnete pozrieť kdekoľvek, aj cestou do práce. Teraz navyše môžete mať v cene svojho O2 Paušálu predplatné streamovacej televízie Netflix

Viesť dobrý rozhovor vôbec nie je také jednoduché, ako sa môže zdať. A viesť ho zábavne, s nadhľadom, s rešpektovaním aktuálneho diania a k tomu pútavo dokáže len zopár moderátorov. Pripravili sme 8 tipov na to najlepšie, čo ponúka scéna populárnych televíznych talkshow v zahraničí, ale aj na Slovensku na YouTube. 

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon

Nakrúcať boomerangy so Zendayou, spoznať celé obsadenie seriálu Stranger Things alebo tancovať na Elvisa s Austinom Butlerom? Toto a omnoho viac zažijete jedine v ikonickej šou, ktorú vedie slávny americký komik a herec Jimmy Fallon. Zábavná televízna šou mala premiéru v roku 2014 a preslávila sa nielen vďaka exkluzívnym rozhovorom so slávnymi popkultúrnymi ikonami z celého sveta.

Jimmy Fallon sa totiž nebojí držať krok s modernou dobou. Práve naopak, do svojej šou prináša rôzne trendy zo sveta popkultúry. Po zábavných rozhovoroch s celebritami ich pomocou hier dostáva do situácií, v ktorých hviezdy nikde inde neuvidíte. A práve vďaka tomu sa nejedna z epizód stala virálnou a šou zdrojom vtipných momentov, klebiet zo sveta celebrít či seriálových spoilerov.

Jimmy Kimmel Live!

Svetoznáma televízna šou, ktorá funguje už od roku 2003, nestráca na obľube ani po takom dlhom čase. Americký komik a herec Jimmy Kimmel si do každého dielu pozýva nielen známe osobnosti, ale aj hudobné kapely. Šou sa preslávila niekoľkými špeciálnymi časťami, medzi nimi aj tou s výmenou moderátora šou za hostiteľa Matta Damona či nedávnou epizódou, v ktorej sa herec Jason Momoa pomerne dosť obnažil.

Okrem kvalitného humoru sa od konkurencie dokáže odlíšiť vtipnými parodizujúcimi scénkami z filmov či iných popkultúrnych referencií. Veľkým plusom moderátora Jimmyho  Kimmela je nielen to, že si dokáže spraviť srandu na úrovni z kohokoľvek, ale najmä sám zo seba.

The Late Late Show with James Corden

Jedna z najzábavnejších televíznych šou súčasnosti je vďaka svojmu energickému hostiteľovi zaručeným zdrojom smiechu. Pohotový James Corden dokáže (nielen) v štúdiu vytvoriť uvoľnenú atmosféru, kde sa celebrity vedia odviazať v bizarných výzvach a zároveň prezradiť niečo zo svojich osobných životov. S mnohými z nich si vybudoval dobré vzťahy a vďaka svojej charizme ich dokáže priviesť do netradičných situácií – dôkazom je aj fakt, že Harry Styles sa kvôli hre (výzve) dal počas živého vysielania potetovať.

Šou, ktorá beží od roku 2015, obsahuje viacero originálnych formátov, ktoré divácky zážitok ozvláštnia na maximum. Najpopulárnejším sa stalo legendárne Carpool Karaoke, kde si Corden spieva a klebetí s tými najväčšími speváckymi hviezdami – od Eda Sheerana cez Billie Eilish až po Lady Gagu. V programe šou však nechýbajú ani improvizované rapové súboje, interakcia s publikom, živý Tinder či iné zábavné formáty. James Corden povyšuje interview s osobnosťami na novú úroveň, ktorá sa bude páčiť aj mladším, aj starším ročníkom – vtip a brilantný nadhľad nechýba žiadnej epizóde.

Drew Barrymore Talkshow

Chcete sa pri sledovaní talkshow cítiť ako na káve s najlepšou kamarátkou? Skúste sledovať vrúcne familiárne rozhovory, ktoré vo svojej šou vedie americká herečka Drew Barrymore. S hosťami a hostkami sa rozpráva s úprimným záujmom a mimoriadne otvorene, navyše spoločne zdieľajú životné skúsenosti či zážitky zo sveta šoubiznisu. Bez pretvárky.

Jej talkshow, skrátene nazývaná Drew, odštartovala v roku 2020 a aktuálne beží už 3. séria. Šou má primárne pozitívny lifestylový charakter, je plná inšpirácie a osobných príbehov rôznych osobností. Ak máte chuť na niečo skutočne odľahčené a obľubujete herečku Drew Barrymore, pri jej šou si ozaj oddýchnete.

The Daily Show with Trevor Noah

Pokiaľ chcete získať prehľad o aktuálnom dianí, ale na klasické spravodajstvo nemáte úplne čas, vyskúšajte The Daily Show, ktorú vedie komik Trevor Noah. Jeho satirické televízne správy sú správnou kombináciou dôležitých informácií, vtipu a udalostí, ktoré hýbu svetom.  So svojím typickým humorom okrem tradičných správ často glosuje politikov a političky či médiá.

Noah Trevor, ktorý je od roku 2015 hostiteľom šou s dlhoročnou tradíciou, je veľmi populárny medzi mladou generáciou a často odkazuje na veci a situácie, ktoré pochopia najmä mileniáli. Trevor je skutočne výborným komikom, o ktorom sa hovorí, že svojich divákov dokáže vo všedný deň rozosmiať ako nikto iný.

The View

Populárna americká talkshow The View prináša pohľad do horúcich spoločensko-politických, popkultúrnych a v neposlednom rade aj ženských tém. Na talkshow scéne má svoje jedinečné miesto, pretože predstavuje multigeneračnú platformu, kde o dôležitých otázkach diskutujú primárne ženy. O kvalite a popularite tejto televíznej šou svedčí až 31 získaných cien Emmy.

Viete, na akých standupoch sa zasmeje komička Simona Salátová? Toto je výber jej obľúbencov

Šou odštartovala novinárka Barbara Walters už v roku 1997. Pravidelnú zostavu, ktorá je často obohatená o najrôznejších hostí, tvoria komičky Whoopi Goldberg a Joy Behar, právnička Sunny Hostin, televízna moderátorka Sara Haines a politické strategičky Ana Navarro a Alyssa Farah Griffin.

Trochu inak s Adelou

Talkshow s moderátorkou Adelou Vinczeovou je v kontexte slovenských relácií trochu iná. Do svojej večernej šou si pozýva originálnych hostí s inšpiratívnymi príbehmi, ktorí (sú vo svojom odbore) jednoducho výnimoční. Od svojráznych umelcov a umelkýň cez aktivistov a aktivistky až po najrôznejšie osobnosti.

Adela často do verejného priestoru prináša aj kontroverzné témy, o ktorých sa so svojimi hosťami a hostkami rozpráva mimoriadne ľudsky a chápavo. Okrem spoločenských a kultúrnych tém sa vo svojej šou zaoberala aj kritikou ekonomického rastu, vzťahovou polyamoriou či transrodovosťou.

Na gauči s Nasklee

Dá sa viesť talkshow z gauča (či za stolom)? Moderátorka Petush by vám potvrdila, že jednoznačne áno. Stačí svojich hostí ponúknuť čajom alebo kávičkou a naladiť sa do príjemnej a pohodovej atmosféry. Petush si do svojej šou pozýva najmä úspešných mladých ľudí, ktorí síce pochádzajú z rozličných sfér, ale spája ich liberálne zmýšľanie. Od youtuberov, aktivistov, komikov až po influencerov s tisíckami followerov.

Rozhovory pripomínajú nenútené stretnutie starých priateľov, ktorí sa bez ostychu dokážu rozprávať hodiny a hodiny. Klebety o vzťahoch, názory na súčasnú spoločensko-politickú situáciu či zdieľanie najrôznejších tipov a trikov z vlastnej skúsenosti. Dajte si pohodové, no inšpiratívne rozhovory, ktoré vás naladia na vlnu dobrej nálady.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Filmové hlášky, ktoré vás prenesú do čias komunizmu v Československu

České a slovenské filmové klasiky, komédie aj drámy, ktoré s obľubou pozeráme, nás nenápadne vracajú do čias, keď sloboda neznamenala nič.

Od použitia vedy ako zaručeného receptu na šťastie či mladosť cez manipulatívne učiteľky a rebelských žiakov až po susedov v jednom paneláku, ktorí sú rozhádaní pre politiku. Cez tieto príbehy vás prevedú známe filmové hlášky, ktoré opisujú komunizmus v Československu.

S príbehmi cez Voyo si môžete aj dnes zaspomínať na trpký život v totalitnom režime. O to viac, ak máte Voyo v cene svojho O2 Paušálu

Nikdy nie je neskoro reflektovať o našej minulosti a s týmito filmami to pôjde jednoduchšie – veď predsa asi každý z nás dobre pozná nesmrteľnú hlášku s jednoznačným odkazom na minulý režim: „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel!“

Nielen Pelíšky, ale aj iné klenoty domáceho a českého filmového plátna opisujú, ako vyzeral život v režime, v ktorom bola sloboda cudzia a zakázaná. Či už sa bavíme o tradičnej českej absurdnej komédii zo 70. rokov, alebo o modernom pohľade na totalitný režim, tieto snímky vás prevedú nostalgickými momentmi obdobia druhej polovice minulého storočia.

A aj keď sa nad niektorými z nich schuti zasmejeme, nezabúdajme na trpkosť, ktorou bol charakteristický život v socialistických krajinách. Nezabúdajme na svoju minulosť, aby sa už v budúcnosti nikdy nezopakovala.

„Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš.“
Jáchyme, hoď ho do stroje!

Divácky najúspešnejší film z pera Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka patrí medzi klasiky 70. rokov. Komédiu Jáchyme, hoď ho do stroje videli v kinách 3 milióny divákov a český komik Luděk Sobota ňou odštartoval svoju kariéru. 

Snímka z roku 1974 opisuje patálie smoliara Františka Koudelku, ktorý odíde z malého roľníckeho družstva na dedine do veľkého autoservisu v Prahe. František sa vo svojom živote riadi predpoveďou šarlatánskeho vedeckého vynálezu menom kondiciogram. Absurdné situácie, ktoré jeho slepá viera v predpovede plodí, sú rodiskom mnohých kultových hlášok reflektujúcich 70. roky minulého storočia.

Azda najznámejšou je replika „Neber úplatky“, ktorá prenasledovala scenáristu a herca Ladislava Smoljaka po zvyšok jeho kariéry. Práve jeho postava vedúceho Karfíka bola totiž posadnutá prijímaním úplatkov v autoservise. Okrem pravidelných debát, kde so zamestnancami filozofoval o tom, či je prípustné vziať miesto peňazí ako úplatok tvárnice alebo ponuku trhania zubov, sa preslávil svojou teóriou, že skromným chlapcom z dediny popletie veľká mestská výplata hlavu. Keď sa na to ešte nabalia časté úplatky od spokojných zákazníkov, každý z nich skončí na psychiatrii u doktora Chocholouška, ktorého meno sa vďaka popularite tejto komédie stalo synonymom psychiatra.

Samotní scenáristi z Divadla Járy Cimrmana uznali, že z Jáchyma chceli spraviť nepriestrelný hit a preplnili ho toľkými vtipnými hláškami, že by to vystačilo aj na dva filmy. Stačí si spomenúť na „Ješito, Ješito, už to máš ušito“, ktorým vítajú zamestnanci psychiatrie japonského umelca Uka Ješitu v sanitke, alebo „Slezte z toho lustru, Donalde, vidím vás“

„Kdo nekrade, vokrádá rodinu.“
Což takhle dát si špenát

Ďalšou českou mutáciou žánru absurdnej komédie 70. rokov je klasika od režiséra Václava Vorlíčka. Což takhle dát si špenát si vďaka rozpočtu 5 miliónov korún vyslúžil renomé jedného z najdrahších československých filmov svojej doby. Je azda príhodné, že aj tento film sa sústreďuje na tému lepkavých prstov, ktorými disponuje ústredná dvojica Jarda Zemánek (Vladimír Menšík) a Franta Liška (Jiří Sovák).

Tí sa po jednoduchom kradnutí liehu vyšplhajú na vrchol kriminálnej pyramídy – do sveta omladzovania prostredníctvom ukradnutého prototypu urýchľovača častíc. Je však dôležité dávať si pozor na stravu, lebo ten, kto po regeneračnom procese zje špenát, sa môže na druhý deň zobudiť ako batoľa alebo malé dieťa.

Absurdných situacií dvoch zlodejíčkov je vo filme neúrekom. „Nebylo by tam něco lidovějšího? pýta sa jednoduchý kšeftár Liška čašníka po tom, ako na neho čašník vychrlí menu plné cudzích názvov. Keď sa na druhý deň prebudí ako malý chlapec, jeho svokor sa nezmôže na nič iné ako nesmrteľné: „Zas už něco!“ Komédia Což takhle dát si špenát jednoducho patrí medzi hláškové klasiky.

„On teda cihlu do ruky neveme, ale odborník je to na slovo vzatej.“
Na samotě u lesa

Pražská rodina Lavičkovcov úplne prepadne chalupárskej horúčke. Všetci ich známi sú v tomto hobby už doma, napríklad inžinier Zvon (opäť Ladislav Smoljak, ktorý napísal scenár so Zdeňkom Svěrákom) renovoval mlyn a naplnil ho maketami vriec s múkou, aby zachoval tradíciu. Lavičkovci sa preto dohodnú s osamelým starcom Komárkom (Josef Kemr), že im do konca roka odpredá svoj dom a zatiaľ môžu chodiť chalupárčiť na víkendy.

Rodinná dramédia Jiřího Menzla opisuje zrážku predstáv uponáhľaných mešťanov s drsnou a monotónnou realitou života uprostred prírody. Film Na samotě u lesa preslávilo viacero známych viet a situácií – každý si zrejme spomenie na slová „Chčije a chčije“, ktorými starec Komárek komentuje neprestajný dážď a ktoré potom do nemoty opakujú deti. Tie zároveň po prvom stretnutí so suchou toaletou hľadajú spôsob, ako po sebe spláchnuť. „To nech ležet,“ poradí im samotár z chalupy.

Okrem prirodzeného humoru ukazuje táto snímka aj komickú silu postáv, ako aj moc selektívnej hluchoty deda Komárka.

„Bojová slepice se nesmí bát ničeho.“
Copak je to za vojáka

Komédia Copak je to za vojáka z prostredia povinnej vojenskej služby opisuje milostné dobrodružstvá vojaka Koubu, ktorý sa zamiluje do veliteľovej sestry. Škoda len, že kapitán Tůma (Karel Roden) ho už predtým mal plné zuby. Film je zároveň debutom českého herca Jiřího Langmajera v úlohe lámača ženských sŕdc.

Svet absurdných rozkazov a protichodných zásad sa priam núka ako obraz obdobia komunizmu. Film Petra Tučka z roku 1987 sa vyžíva v slovných slepých uličkách, čo dokazuje aj v momente, keď sa kapitán pýta Koubu, či z neho robí vola: „Z vás a vola, soudruhu kapitáne? No to přece ani nejde.“

„Modrý trenky a s holkama cvičit, to by vám šlo. Hlavně, že máte pačesy dlouhý.“
Občanský průkaz

Prvým filmom z nášho výberu, ktorý vznikol po páde komunistického režimu v roku 1989, je komédia Ondřeja Trojana Občanský průkaz. Film z obdobia 70. rokov sleduje osudy štvorice chlapcov od ich prvej občianky až po snahu získať modrú knižku, s ktorou by sa mohli vyhnúť povinnej vojenskej službe. Tento film z roku 2010 ocenia nielen milovníci dokladových formátov.

Náročné obdobie dospievania v epoche, keď sa všetci správni súdruhovia snažili obliekať, vyjadrovať a správať rovnakým spôsobom, dokumentuje aj lov chalanov na rebelské oblečenie zo Západu, keď si vystáli dlhý rad v Tuzexe na nové rifle. „Na který mi máma pod záštitou noci nažehlila puky. Když jsem to ráno zjistil, myslel jsem, že se po..ru,“ komentuje zlomený pubertiak, ktorý nechce byť za žiadneho tesilového trapka.

„Česť práci a robote pokoj. Alebo keby niečo, tak nič.“
Eštebák

Film od režiséra Juraja Nvotu je prvý na zozname s čiastočne slovenským autorstvom. Koprodukčný triler Eštebák opisuje kariérny posun člena tajnej bezpečnosti Adama (Jiří Mádl) a osudy jeho najbližších, ktorých zamotá do labyrintu klamstiev a vydierania jeho nadriadený major Dravec (Ondřej Vetchý).

Riaditeľka Post Bellum: Ak sa máme rozprávať o minulosti, potrebujeme o nej hovoriť jasne a konkrétne

Kruté obdobie normalizácie, počas ktorého si nikto nebol istý svojím súkromím, približujú tvorcovia aj filmovými obrazmi susedov, ktorí potrebujú riešiť úplne všetko: „Čo sa idete kúpať? Veď je iba štvrtok, to netečie teplá voda.“ Eštebák je temným pohľadom na naše dejiny a na to, ako hlboko môžeme všetci klesnúť v totalitnom režime.

„Povedala som, že si to povedal, tak si to povedal a basta!“
Učiteľka

Druhým kúskom slovenskej koprodukcie v našom výbere je Učiteľka od režiséra Jana Hřebejka. Súdružka ruštinárka Mária (Zuzana Mauréry) zo základnej školy v ňom manipuluje rodinami svojich žiakov pre svoj osobný prospech. Niektorí rodičia jej zverencov si kladú otázku, ako sa tejto vdovy po vysokom armádnom dôstojníkovi v roku 1983 zbaviť.

Film je morálnym zrkadlom obdobia totality – moc mali v rukách tí, ktorí sympatizovali s režimom, a len tí, ktorí poslúchali, donášali a ohýbali sa podľa potreby, sa mali „dobre“. Psychologická dráma Učiteľka z roku 2016 vznikla na základe skutočnej predlohy a niektoré z hlášok a historiek sú od slova do slova prepísané tak, ako sa stali – od kaderníckych služieb zadarmo až po dopravu buchiet do Moskvy.

„My jsme tě přijali do rodiny a ty nám tady pracuješ.“
Havel

Skončime inšpiratívne: životopisnou snímkou Havel (2020), ktorá opisuje život budúceho prezidenta Václava Havla (Viktor Dvořák) ešte predtým, ako sa stal slávnym. Stretávame sa s ľahkovážnym dramatikom a scenáristom 60. rokov, ktorý sa pod vplyvom dejinných udalostí mení na bojovníka za ľudské práva.

„Právěže jde o pěkne blbej podpis,“ odpovedá, prečo nemôže podpísať súhlas s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy do krajiny. Presne v tomto bode sa začína jeho kariérny pád. Scenárista a režisér Slávek Horák varoval divákov, aby nečakali obraz štátnika. Havlove romantické dobrodružstvá, ako aj rozhádaný vzťah s manželkou Oľgou ukazujú ľudskú tvár budúceho hrdinu nežnej revolúcie z roku 1989. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Osviežte si svoju smart výbavu: vybrali sme najvýhodnejšie zariadenia na prácu, fotenie, športovanie aj každodenné používanie

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac