Od elektroniky cez hudbu 20. storočia až po popové divy: 8 skladieb z playlistu LucyPug

Ktorá pesnička obľúbenú youtuberku nabudí počas upršaného dňa a prečo o nej blízki hovoria, že má „starú dušu“?

LucyPug určite poznáte z jej videí, viete však, aká hudba jej spríjemňuje dni? Pre čitateľov Sódy vybrala skladby, ktoré si vždy rada pustí a sú pevnou súčasťou jej playlistu.

Počúvajte hudbu cez O2 a inšpirujte sa pri skladaní svojho nového paušálu obľúbenou youtuberkou. Nájdete v ňom neobmedzené dáta aj predplatné hudobnej appky TIDAL. Viac o LucyPug O2 SMART Paušále

Marlena Shaw
California Soul

LucyPug o sebe hovorí, že nemá obľúbený žáner, dôležité pre ňu je, aby pesnička mala niečo do seba a niečím ju ohúrila.

„Najčastejšie počúvam pesničky spojené s určitým obdobím alebo s nejakým miestom. V posledných týždňoch mi úsmev na tvári vždy vyčarovala skladba California Soul. Ideálna na roadtrip po Amerike alebo v súčasných podmienkach aj po Slovensku,“ opisuje dobre naladená youtuberka.

Bill Withers
Lovely Day

Lovely Day od Billa Withersa je jednou zo skladieb, ktorá LucyPug dodáva energiu vždy, keď jej nemá nazvyš. „Najčastejšie si ju púšťam počas upršaných dní, keď sa potrebujem naštartovať čo najviac pozitívne,“ hovorí.

Prečítajte si: Navštívili sme Fera Jokea na záhrade a debatovali sme o humore a pomáhaní druhým

AC Slater, Chris Lorenzo, Wax Motif
Fly Kicks (Wax Motif Remix)

Možno by ste to na ňu nepovedali, no s priateľom obľubuje elektronickú hudbu. Vzťah k nej získala práve vďaka nemu a priznáva, že im doma hrá väčšinu času.

„Skladbu Fly Kicks som objavila úplnou náhodou, pustil mi ju automatický playlist. Napriek tomu, že priateľ vie byť veľký kritik mojich odporúčaní, dostala sa na zoznam aj jeho obľúbenej hudby,“ približuje ďalšiu pesničku, ktorú si rada púšťa.

Oliver Heldens ft. Boy Matthews
Details

„Rozmýšľam, či ma pri tejto pesničke viac zaujala melódia alebo text. Oliver je však veľký skladateľ a perfektne zvláda oboje,“ hovorí LucyPug o obľúbenom holandskom DJ-ovi a hudobnom producentovi.

Chaka Khan
Like Sugar

„Veľká štýlovica“ – tak opísala LucyPug skladbu Like Sugar od americkej speváčky, skladateľky a 10-násobnej držiteľky Grammy Chaka Khan. „Treba ju nielen počuť, ale hlavne vidieť. Klip zvládli na výbornú a každý, komu som ju doteraz pustila, si ju uložil do svojho zoznamu obľúbených pesničiek,“ dopĺňa.

Čítajte aj: Máte chuť na dobrý seriál? Pozrite si ho spolu so Zdenkou Studenkovou

Michael Kiwanuka
One More Night

Skladby britského hudobníka spríjemňujú čas ľuďom po celom svete vrátane LucyPug. „Aj napriek tomu, že pesničku One More Night počúvam vždy pri nie veľmi obľúbenej činnosti, pri upratovaní, je jedna z mojich najobľúbenejších. Vždy ma tak dobre naladí, až zabudnem, čo pri nej práve robím,“ vysvetľuje s úsmevom na perách.

Frank Sinatra
I’ve Got the World on a String

Veľkou srdcovkou LucyPug je dlhé roky aj hudba jednej z najväčších hviezd 20. storočia. „Musím sa priznať, že zbožňujem čokoľvek od Sinatru, hoci zomrel, keď som mala len tri roky. Moje okolie ma však už niekoľkokrát zaradilo medzi ľudí ‚so starou dušou‘,“ približuje.

Beyoncé
Daddy Lessons

„Pri Beyoncé sa mi veľmi ťažko vyberá len jedna pieseň. Odmalička som v nej videla svoju najväčšiu inšpiráciu – či už z umeleckej, alebo z pracovnej stránky. Dokumenty a filmy o jej životnej ceste môžem pozerať každý deň. Odmakané roky plné sebazaprenia a boja za svoj sen cítiť z každej jej pesničky,“ hovorí LucyPug, ktorá do svojho výberu nakoniec zaradila skladbu Daddy Lessons z jej šiesteho štúdiového albumu.

Bonus

Chcete si vypočuť všetky tipy od LucyPug? Pustite si tento playlist:


Užite si neobmedzené množstvo online zábavy a dobrej hudby s LucyPug O2 SMART Paušálom, v ktorom nájdete neobmedzené dáta aj predplatné streamovacej hudobnej appky TIDAL. Viac informácií nájdete na www.o2.sk.

LucyPug

Je jedna z najznámejších slovenských vlogeriek. Jej oddychové videá o móde, líčení a životnom štýle na jej YouTube kanáli sleduje viac ako pol milióna divákov a na Instagrame má takmer 800 000 fanúšikov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Laci Strike pre vás vybral 6 tanečných krokov, ktoré sa naučíte aj doma a všade s nimi zahviezdite

Tanečník Laci Strike založil online školu tanca Strike.sk pre začiatočníkov aj pokročilých, ktorej súčasťou sú tanečné lekcie aj množstvo praktických rád. Roztancovať sa tak môžete v pohodlí svojho domova.

Hoci si na klubové párty a tancovačky na letných festivaloch ešte nejaký čas počkáme, tento čas sa dá využiť efektívne. Vďaka tanečníkovi Lacimu Strikeovi sa môžete naučiť nové kroky aj doma a potom s nimi zahviezdiť na parketoch.

Laci Strike a ďalší lektori zo Street Dance Academy (SDA) začali počas koronakrízy na web Strike.sk pravidelne pridávať lekcie tanca, pomocou ktorých sa môžu štýlové kroky naučiť začiatočníci aj pokročilí na celom Slovensku.

„Naša online tanečná škola vznikla ešte koncom roka 2017, ale po prepuknutí pandémie sme ju odomkli a zverejnili pre všetkých. Mali sme od ľudí výborné ohlasy, tešili sa, že sme im umožnili spríjemniť si čas doma, čo nás veľmi povzbudilo. V projekte zároveň videlo zmysel aj O2, preto sme sa spolu pustili do pokračovania a rozvíjania online školy, a to pravidelným pridávaním nových lekcií,” vysvetľuje Laci Strike pozadie projektu, ktorý podporila Férová Nadácia O2.

Doma sa hanbiť nemusíte

Online škola tanca tak funguje na webe Strike.sk, kde ku kvalitnému základu počas takmer 3 mesiacov pandémie pravidelne pribúdali nové videá s lekciami tanca. Vznikla tak ucelená knižnica tanečných krokov rôznych úrovní vrátane základov hudobnej teórie.

Práve tancovanie doma môže byť skvelý prvý krok pre ľudí, ktorí s tancom začínajú alebo potrebujú prekonať svoju hanblivosť. Aj skúsený tanečník ako Laci Strike sa dodnes vzdeláva a doma si skúša nové kroky a kombinácie, ktoré sa učí od najlepších svetových tanečníkov.

„Keď som začínal, učil som sa z videokaziet a nonstop si ich pretáčal. Až keď som sa niečo naučil doma, išiel som s tým na párty alebo na battle. Online kurzy majú podobný princíp,” vysvetľuje Laci.

Dokáže sa naučiť tancovať každý?

Ešte skôr, ako vám predstavíme niekoľko základných hip-hopových tanečných krokov, máme od Laciho niekoľko praktických rád. Prvá znie, že tanca sa nemusíte báť, pretože tancovať sa dokáže naučiť každý.

„Nikdy neriešim, či niekto vie, alebo nevie tancovať. Mne sú sympatickí ľudia, ktorí to vedia rozbaliť svojím štýlom, napríklad na rodinných oslavách alebo svadbách. Na takého človeka sa neviem vynadívať, pretože mi to príde ako úprimná a čistá radosť,” hovorí Laci o základnom predpoklade na tanec.

Laci odporúča učiť sa na začiatku kroky bez hudby. Pomôže vám to osvojiť si nielen základy, ale aj sústrediť sa na detaily, napríklad či správne stojíte a či sa nehrbíte. Zároveň tak viete v prípade potreby spomaliť počítanie dôb, čo vám môže pomôcť pri nových krokoch.

Nasledujúce kroky sú síce označené ako hip-hopové, no viete ich prispôsobiť aj iným hudobným žánrom. Napríklad v modernom EDM sa tancuje takzvaný Shuffle, ktorý je adaptáciou hip-hopového tanca Running Man.

Nezabúdajte, že street dance štýly ako hip-hop, breaking či popping oslavujú jedinečnosť každého tanečníka. Ak by ste sa pri niektorom kroku začali nudiť, môžete si ho rôzne obmieňať a začať objavovať svoj štýl.

„Všetko sa dá aplikovať na rôzne rytmy, treba sa len nechať unášať hudbou, pustiť si skladbu, ktorú má človek rád a precítiť to. Pri tanci je prvoradá zábava, či už je to pred tisíckou divákov, alebo doma pred telkou,” radí Laci Strike.

Dosť bolo teórie, vyskúšajte si týchto 6 krokov

Salsa Step

Pri výraze Breaking si pravdepodobne predstavíte triky na zemi alebo točenie na hlave. Hoci sú dôležitou súčasťou tohto tanečného štýlu, každý b-boy či každá b-girl musí ovládať aj Top Rock, teda tanec v stoji. Top Rock zohral dôležitú úlohu aj pri vzniku hip-hopu a jeho základom by mal rozumieť každý hip-hopový tanečník. Začať môžete jednoduchým, no veľmi efektným Salsa Stepom.

Indian Step

Ďalším populárnym toprockovým krokom je Indian Step. Naučiť sa ho nie je náročné, no pre začínajúcich tanečníkov býva trochu zradný. Jeho tajomstvo sa totiž skrýva v správnom načasovaní: na prvú dobu malý úskok dozadu, na druhú noha vpred. Poriadne sa preto započúvajte do hudby a nohu ukladajte dopredu vždy iba na párnu dobu.

Walk Out

Hip-hop sa dá ozvláštniť aj prvkami z ďalšieho street dance štýlu s názvom popping. (Áno, práve k nemu patrí aj obľúbený robot.) Krok Walk Out vymyslela tanečná skupina Electric Boogaloos, ktorá tento tanečný štýl zakladala. Walk Out a popping samotný vás naučia vnímať vlastné telo – pozorne sledujte, ktorým smerom ukladáte nohy a nakláňate vrchnú časť tela. Detaily robia majstra.

Twist-O-Flex

Twist-O-Flex funguje na podobnom princípe ako Walk Out, teda na oddeľovaní pohybu nôh, trupu a hlavy. Samozrejme, tento proces vyžaduje dávku trpezlivosti. Odmenou však bude klasický krok (v street dance sa takého kroky nazývajú oldschoolové), ktorý si neskôr môžete upraviť podľa seba a tancovať ho aj do súčasnej hip-hopovej hudby. Ako inšpiráciu vám ponúkame video, kde Laci spája Twist-O-Flex s Walk Out.

Pas de Bouree

Pri posledných dvoch krokoch sa trochu vzdialime od hip-hopu, naďalej však zostaneme pri street dance. Niekoľko storočí starý krok s názvom Pas de Bouree sa z baletných sál dostal až do newyorských klubov a do tanečného štýlu House Dance. Je to skvelý spôsob, ako si rozhýbať nohy do rýchlejšej hudby.

Tip: Ak ho spojíte s pérovaním v kolenách vždy na celú dobu, zužitkujete ho aj v hip-hope.

Heel Step (Heel Toe)

Ďalším jednoduchým krokom z House Dance je Hell Step alebo aj Heel Toe, v preklade päta a špička. Pozor, zďaleka nie je len o rýchlych nohách. Trik je v tom, že musíte zapojiť aj telo a nakloniť ho dopredu vždy, keď je na rade päta. Nebudeme vám klamať, pri House Dance sa určite poriadne zapotíte. Garantujeme však, že dobrá kondička je na vystúpeniach či v tanečných battles na nezaplatenie v akomkoľvek štýle.

Všetky kroky a tipy z tohto článku nájdete aj v online tanečnej škole Strike.sk, kde si vďaka finančnej podpore Férovej nadácie O2 môžete naplno užiť množstvo tanečných lekcií od Laciho Strikea a ďalších lektorov SDA.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Traja králi O2: Vianočný bonus na tri smart zariadenia pomáha aj deťom, ktoré nemôžu vyrastať vo svojej rodine

Čítaj viac

PlayStation 5 je konečne tu a toto sú 4 dôvody, prečo sme sa novú konzolu tak tešili

Čítaj viac