Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Separ: Neexistuje nič ako slovenský rap 

S jedným z najúspešnejších slovenských raperov sme porovnávali digitálnu hudbu s analógovou a porozprávali sme sa aj o streamovacích službách a podpore mladých umelcov.

Keď Separ so svojou skupinou DMS začínali, rozdávali svoje cédečká zadarmo, aby sa dostali do povedomia a vytvorili si fanúšikovskú základňu. Dnes patrí k špičke slovenskej hip-hopovej scény – vďaka silnej fanúšikovskej základni pravidelne vypredávajú koncerty a na streamovacích appkách majú milióny prehratí.

Ak by Separ kariéru začínal dnes, vydával by už albumy iba na streamovacích službách, ktoré dávajú umelcom väčšiu slobodu aj šancu zviditeľniť sa.

Inšpirujte sa pri skladaní svojho paušálu populárnym raperom a získajte predplatné služby TIDAL aj 10 GB extra dát na jej sledovanie. Zistite viac o Separov O2 SMART Paušále

Oplatí sa v čase streamovacích služieb ešte vydávať albumy na cédečkách?

Na Slovensku je nás iba niekoľko, ktorým sa ešte oplatí vydávať cédečká – Kontrafakt, Kali, Majk Spirit a ja s DMS. Máme takú silnú fanúšikovskú základňu, že hoci si ho ľudia nemajú kde prehrať, kúpia si ho do zbierky.

Pre zberateľov k albumu vždy niečo pridáme, či už je to podpis, alebo voucher na tenisky. Do niektorých sme dokonca dali peniaze a raz sme dávali aj zlaté náušnice s naším logom.

Naším hlavným zárobkom sú dnes streamovacie služby, ktoré sú aj pre ľudí oveľa dostupnejšie a pohodlnejšie.

Približne 1 200 prehratí na streamoch sa rovná jednému predanému albumu. Albumy predávame v tisícoch až desaťtisícoch kusov, ale streamy sa nám pohybujú v miliónoch.

Keď som sa tejto téme venoval pred piatimi rokmi, najhranejší slovenskí interpreti zarábali na streamoch niekde od 1 do 3 € mesačne. Je pravda, že dnes sa honoráre pre top umelcov pohybujú v tisícoch?

Časy, keď sa neoplatilo byť na streamovacích službách, sú už dávno za nami. Napríklad TIDAL vznikol ako vzbura proti konkurencii, ktorá mala veľmi zlé pravidlá a niekedy si brala až polovicu zo zárobku umelca. Vtedy sa ľudia ako Jay-Z vzbúrili – nechceli sa nechať ošklbať a založili TIDAL.

Najskôr sa veľmi nechytil, ale potom prišli so stratégiou vyplácania desaťnásobných honorárov v porovnaní s konkurenciou. To prilákalo viac interpretov, a preto museli aj ďalšie streamovacie služby zvýšiť honorár pre umelcov. Nemohli si dovoliť, aby v ich appke chýbalo 30 top svetových interpretov, pretože majú exkluzívnu dohodu s konkurenciou, a tak museli všetci začať platiť viac.

Výšku honoráru určuje okrem počtu prehratí aj veľkosť trhu danej krajiny. Znamená to, že aj keď je TIDAL menej rozšírený ako napráklad Spotify, tak tam vie hudobník za menej prehratí zarobiť viac?

TIDAL platí najviac, aby sa odlíšil a mohol získať exkluzívne prístupy k novým albumom žiadaných interpretov. Dúfam, že sa na Slovensku viac chytí, pretože okrem zaujímavejšieho finančného ohodnotenia pre interpretov prináša aj lepšiu kvalitu zvuku pre poslucháčov.

Slovákov je ťažké namotať na niečo nové, pretože sa boja nových vecí. Ak by sa nad tým zamysleli, tak predplatným streamovacej služby podporia svojho obľúbeného interpreta, ktorý vďaka tomu získa viac motivácie a priestoru tvoriť.

Vnímaš aj ty, že Slováci ešte stále nie sú celkom ochotní platiť za obsah?

Myslím si, že človek by sa mal zamyslieť nad tým, komu prospeje to, ak bude donekonečna niečo sťahovať. V streamovacích appkách máš všetku hudbu sveta, a keď sa ti nechce objavovať novú, nájdeš tam rebríčky a playlisty, ktoré to spravia za teba.

„V streamovacích appkách máš všetku hudbu sveta, a keď sa ti nechce objavovať novú, nájdeš tam rebríčky a playlisty, ktoré to spravia za teba.“

Predplatné okolo 10 € je úplne férová suma, a ak to ľudia obchádzajú, ich obľúbený interpret tým len utrpí – v budúcnosti možno neurobí ďalší album, lebo nedostal peniaze za to, čo už vyprodukoval.

Stačí začínajúcemu interpretovi v súčasnosti vydať album iba na streamovacích službách a vôbec neriešiť analógové nosiče?

Pre nováčikov je to lepšie, pretože nemajú náklady spojené s ich výrobou. Lis, fotenie a grafika coveru, to všetko stojí peniaze. Ak by som bol dnes na začiatku kariéry, tak určite vydám album iba digitálne.

Aj pri sólo albume, ktorý teraz plánujem vydať, som nad tým rozmýšľal, no robím už desiaty album a doteraz každý má platinové ocenenie za predaj. Dnes sa už však predaj fyzických nosičov zrátava s digitálnym predajom a časom podľa mňa analóg úplne opadne.

A potom sa vráti ako vinylové platne?

Ľudia majú radi old school retro veci, my sme dokonca predošlý album vydali na kazete. Aj cédečkám sa môže stať, že pôjdu do zabudnutia a časom sa vrátia ako vinyl či kazety. Aj keď zvuku vinylu sa nič nevyrovná, pretože tam je aj analógový prenos zvuku a cédečko bude vždy čítať nejaká šošovka.

Keď o 15 rokov ukážem svojim deťom cédečko, tak z toho budú hotové. Možno to nebudem mať ani kde prehrať a budem musieť v bazári kúpiť diskmen.

Máš doma nejakú zbierku – platne alebo cédečká?

Nie, nezbieram nič. Kedysi som mal hrozne veľa tenisiek, ale potom som sa sťahoval a povedal som si, že už nikdy nebudem nič zbierať. Teraz všetko, čo donosím, posuniem na charitu alebo do detského domova a idem ďalej.

Ak by som zbieral cédečká, mal by som ich iba niekde položené a v živote by som sa ich nechytil. Mám kamošov dídžejov, čo zbierajú vinyly, ale oni sa im aj naozaj venujú a púšťajú si ich doma alebo na párty.

Keď prišli streamovacie služby, niektorí ľudia sa sťažovali, že to umelcom ubližuje. Mne sa to zdalo ako trochu lenivé tvrdenie, pretože keď dáš von svoju hudbu, ľudia si ju môžu púšťať kedykoľvek, obľúbiť si ju a na koncertoch potom vytvoriť oveľa lepšiu atmosféru. Ako to vnímaš ty?

Presne tak to je. Keď sme začínali, tak sa naša hudba nepredávala. Môj kolega v skupine si zobral úver v banke, aby sme mohli dať vyrobiť prvé cédečká. Vydali sme ich v minimálnom náklade 700 kusov a 500 sme rozdali. Nikto nás vtedy nepoznal, ale vďaka tomuto kroku sa rozšírili, ľudia si ich medzi sebou napaľovali a zrazu sa nám začali ozývať promotéri kvôli koncertom.

„Slovákov je ťažké namotať na niečo nové. Ak by sa nad tým zamysleli, tak predplatným streamovacej služby podporia svojho obľúbeného interpreta, ktorý vďaka tomu získa viac motivácie a priestoru tvoriť.“

Mali sme vtedy zopár skladieb a obehali sme s nimi celé Slovensko. Hrávali sme s Luzou, ktorá bola vtedy strop slovenského hip-hopu. Koncerty sú pre hudobníka hlavné promo. Keď ťa človek uvidí naživo a povie si: „Wow! Brutálna šou!“, tak si tvoju tvorbu dohľadá, aj keď tam možno bol iba náhodou s kamošmi.

Aj keď ľudia na festivale počujú nejakého undergroundového umelca, ktorý ešte nemá fame, tak si zistia, čo je to za človeka a akú má tvorbu. Zo začiatku je preto určite dobré dávať hudbu medzi ľudí. Hlavne dnes, keď si vieš cez streamy vykryť aspoň náklady, čo si mal na nahrávanie a master.

Alebo si vieš zavesiť track na Youtube a ľahko rozšíriť cez sociálne siete. Keď to začnú ľudia medzi sebou zdieľať, máš super promo bez toho, aby si za to dal čo i len cent.

Výhodou streamovacích služieb je, že sa cez ne vedia zviditeľniť aj mladí umelci, napríklad TIDAL robí kurátorované playlisty s vychádzajúcimi hviezdami v každej krajine. Ktorých mladých interpretov v rámci slovenskej scény si najviac ceníš?

Ja som akurát v procese prípravy ďalšieho sólo albumu, pri ktorom som na spoluprácu oslovil viacero menej známych interpretov. Celkom si idem ľudí z Conspiracy Flat mobu ako AstralKid22, Tisci alebo TVRNFLX.

Separ pre čitateľov Sódy pripravil playlist svojich obľúbených trackov:

Potom je tu Dokkeytino, ktorého považujem za jedného z najlepších, lebo je extrémne odlišný. V Amerike taký štýl, ako má on, nájdeš, ale u nás to takto nikto nerobí. Robí s ním aj Yungfakgod a týchto chalanov si extrémne cením. Sú to reálni chalani, ktorí majú svoje štúdio, kde si robia vlastnú hudbu, spravia si rap, mastering, natočia a zostrihajú si klip. Sú komplexní a to ma na nich baví.

Ľudia v ich tvorbe často hľadajú výpovednú hodnotu, ktorá tam nie je vždy prítomná tak, ako v našich starých boombapových trackoch, ale tak sa to dnes proste nerobí. Ja si ich idem extrémne a držím im palce. Nie sú to motáci, čo sa hrajú na niečo, čím nie sú. Sú to strašne reálni ľudia a nie je to len o tom, že sa hrajú na Ameriku.

Iní mladí slovenskí raperi sa zvyknú hrať na Ameriku?

Mnohí majú americký štýl, ale to je normálne. Aj my starší sme sa dostali cez boombap k iným štýlom. Nič ako slovenský rap totiž nikdy neexistovalo. Vždy to bol americký rap, ktorý vznikol v Amerike a na Slovensku sme sa ním len inšpirovali.

My sme rap nevymysleli a ten náš sa vždy bude podobať na to, čo sa robí vo svete. Neexistuje teda slovenský, nemecký alebo francúzsky rap, všetko sú to odnože amerického rapu. Rap v Amerike vznikol a dostal definíciu, ako má vyzerať, a zvyšok sveta sa tomu len prispôsobuje.

Slovenský rap podľa teba nemá žiadne lokálne špecifiká alebo spoločné prvky?

Spoločným prvkom je slovenčina. Rap sa dá robiť na veľa spôsobov a ten náš je iný ako americký, pretože každý z nás je iný. Ale všetko to prišlo z Ameriky – od grafitov cez breakdance.

Všetky subkultúry hip-hopu vznikli tam a my to tu iba robíme po svojom. Zober si napríklad ad liby alebo pre tých, čo nevedia, také tie pazvuky a výkriky, čo počuješ v pozadí pesničiek. Môžeš si vymyslieť vlastné ad liby, ale aj tak si sa inšpiroval v Amerike, pretože si to najprv počul v hudbe odtiaľ a vďaka tomu si si uvedomil, že sa to tak dá robiť.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Strieborný O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 3 GB dát, ale aj 2 × 10 GB na dve aplikácie podľa vášho výberu. Inšpirujte sa Separom a vyberte si streamovaciu službu TIDAL aj s predplatným a Instagram. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Separ

Je jedným z najúspešnejších slovenských raperov, ktorý pôsobí na hip-hopovej scéne už takmer 20 rokov. Začínal v skupine DWS (Dame, Wrana, Separ), ktorá sa neskôr zmenila na DMS (Dame, Monsignor Separ, Smart). V období od 2009 do 2013 bol členom skupiny a vydavateľstva Gramo Rokkaz. Okrem 5 albumov s DMS má Separ za sebou aj tri sólové a aktuálne chystá ďalší.
Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Máj, lásky čas – aj k remeslám, ľuďom a komunite. Prinášame 24 tipov na zážitky po celom Slovensku, ktoré vás naladia na lokálnu vlnu

Trhy, diskusie, behanie a veľa tvorenia – zistite, čo sa deje vo vašom susedstve.

Mnohé výskumy o dlhovekosti a kvalite života zdôrazňujú, že práve komunitný život v tom zohráva zásadnú úlohu. Tak sme pre vás (a vaše zdravie) vybrali tie najzaujímavejšie podujatia zo susedstiev, kde môžete spoznať iných ľudí a načerpať inšpiráciu. Nočný beh, rozprávkový Beckov, tradičné trhy alebo udržateľné diskusie – výber je len vás.

Keď sme spolu, je to lepšie aj jednoduchšie. Založte si skupinu s rodinou či kamarátmi cez O2 Spolu a užívajte si veľké výhody

Bratislavský kraj

Slávnosť hliny: Keramická Modra (16. – 17. 5.)

Chcete zažiť víkend v meste s vôňou hliny a tradície? Tak navštívte Slávnosť hliny v Modre, oslavu remesla, ktoré má v tomto regióne hlboké korene. Počas troch dní sa Modra premení na živú galériu s ukážkami tradičnej i súčasnej keramiky, remeselnými trhmi, hudbou, dobrým jedlom a programom pre deti. Nechýba ani možnosť nazrieť do dielní miestnych keramikárov či zažiť atmosféru hrnčiarskych dielní v pohybe.

Láskavá Stupava: Tvorenie (23. – 24. 5.)

Stihli ste sa na 1. mája pobozkať pod čerešňou? Ak nie, poďte do Stupavy, lebo tu bude toľko láskavosti, že aj tí, čo nestihli čerešňu, dostanú druhú šancu.

Štvrtý ročník susedského festivalu Láskavá Stupava prinesie víkend plný tvorenia, hudby aj komunity. V rámci programu sa môžete tešiť na remeselné a umelecké workshopy, výrobu kozmetiky, láskavý kvíz, prehliadky po Stupave aj záverečný koncert Martina Geišberga v spoločnom vystúpení s Richardom Autnerom v synagóge.

PULSATION pres. SUB FOCUS (30. 5.)

Každý fanúšik hudobného štýlu Drum&Bass túto akciu musí zažiť. Vypnite hlavu pri vysokom BPM a vytancujte sa v A4 štúdiu v Bratislave (na Trnavskej ceste) pri unikátnom 90-minútovom koncerte, ktorý ponúkne britský DJ Sub Focus, či hudbe iných zahraničných producentov.

Trnavský kraj

Trnavský rínek (17. 5.)

Ikonické trnavské podujatie je späť. Dajte sa pohltiť jedinečnou komunitnou atmosférou Trnavského rínka – pozrite si oblečenie od slovenských tvorcov, kúpte si lokálne produkty, ochutnajte výberovú kávu a zaujímavé jedlá typu street food. Kapitulská ulica a Námestie sv. Mikuláša rozkvitnú desiatkami predajcov a naozaj každý si tu nájde to svoje.

Nočný beh Hlohovcom (17. 5.)

Otestujte svoje januárové predsavzatia na večernom behu pod hviezdnou oblohou v historickom prostredí Hlohovca. V druhom ročníku je pripravený 6-kilometrový okruh cez zámocký park s jazierkom a najväčším platanovým hájom v strednej Európe, ktorý pokračuje popri rieke Váh a cez centrum mesta. Pre deti sú pripravené kratšie trate a pre seniorov je pripravená možnosť nordic walkingu.

Trdlofest 2025 (17. 5.)

Máte radi trdelníky? Urobte si výlet do Skalice, kde na vás čakajú nielen stánky s legendárnym skalickým trdelníkom, ale aj pečenie maxitrdelníka a ochutnávka tradičného skalického šumajstra. Program zahŕňa vystúpenia folklórnych súborov a vrcholom večera bude koncert legendárnej českej skupiny Čechomor. V meste bude otvorených mnoho pamiatok – pri vstupe sa stačí preukázať páskou z Trdlofestu a môžete navštíviť dominanty Skalice.

Trenčiansky kraj

Prieskum a koncert? (7. 5.)

Spojenie prieskumu a koncertu znie veľmi netradične, no ide o spojenie kultúry a toho, ako Trenčania vnímajú kultúru vo svojom meste v súvislosti s Európskym hlavným mestom kultúry – Trenčín 2026. Podujatie v kaviarni Coffee Sheep odštartuje prezentáciou výsledkov veľkého kultúrneho prieskumu a program zakončí koncert obľúbenej prešovskej kapely Chiki liki tu-a.

Rozprávková cesta hradom Beckov 2025 (8. – 11. 5.)

Ak chcete deckám (alebo sebe) dopriať rozprávkovú atmosféru, niet lepšieho miesta ako na hrade Beckov. Na deti, ale aj na dospelých čaká prehliadka hradu, rozprávková cesta plná úloh, divadelné predstavenie, vystúpenie kúzelníka, bublinková párty, dobová kuchyňa, princezné, princovia, ale aj ježibaby či vodník. Celá rodina si tak užije naozaj magický deň ako vystrihnutý z rozprávky.

Ilavský beh (18. 5.)

S prichádzajúcim slnečným počasím je vhodný čas ísť von a dobre sa rozhýbať na čerstvom vzduchu. Ilava si prichystala už 28. ročník 13-kilometrového behu, ktorý preverí vaše fyzické schopnosti. Pridať sa môžu aj deti, ktoré budú behať na kratších tratiach – buďte svojim drobcom príkladom a ukážte im, že šport je nevyhnutná súčasť nášho života.

Nitriansky kraj

Nízkotučný život (15. 5.)

Humor v máji zavíta do Domu kultúry v Nových Zámkoch. Petra Polnišová, Zuzana Šebová, Darina Abrahámová, Anikó Vargová a Viktor Horján vás prevedú kultovou komédiou od Divadla GUnaGU Nízkotučný život. Predstavenie vás zavedie do redukčného sanatória, kde sa tri ženy snažia zmeniť svoje postavy a svoje životy. Herci hovoria, že vám predstavenie dodá „plnotučnú dávku humoru a z divadla budete odchádzať ľahší o niekoľko kilogramov smiechu“.

Nitránsky rínek (24. 5.)

Už po štrnásty raz sa v Nitre predstavia talentovaní tvorcovia. Okrem toho, že spoznáte poctivých remeselníkov, farmárov a pestovateľov z regiónu, sa môžete tešiť aj na mladých nádejných hudobníkov. Vychutnajte si komunitnú atmosféru v stánkoch priamo na námestí.

Spartan Race Komárno (24. 5.)

Je vaším druhým menom dobrodružstvo? Pripravte sa na adrenalínové preteky Spartan Race v historickom prostredí pevnosti v Komárne. Na účastníkov čakajú rôzne trate: 

  • Spartan Sprint dlhý 5 km s 20 prekážkami, 
  • Spartan Super dlhý 10 km, doplnený o 25 prekážok 
  • a Spartan Kids pre deti od 4 do 14 rokov. 

Preteky, ktoré naozaj preveria vašu kondičku, sú vhodné pre začiatočníkov aj skúsených pretekárov.

Žilinský kraj

Láskyplná vegánska nedeľa (11. 5.)

Nedeľa bez vyprážaného rezňa nie je dobrá nedeľa? Či už ste vegáni, alebo nie, Láskyplná vegánska nedeľa je skvelé komunitné podujatie, ktoré je otvorené naozaj všetkým. 
Na spoločný stôl môžete priniesť svoju obľúbenú vegánsku pochúťku, no ak nestíhate nič pripraviť, netrápte sa – príďte len spoznať nových ľudí a ochutnať zaujímavé jedlá. Stôl plný dobrôt bude prestretý v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie.

Lúčnica (23. 5.)

Domáca aj svetová – to je naša Lúčnica, ktorá sa znova vybrala do slovenských miest. V Dome kultúry v Námestove talentovaní tanečníci vystúpia s programom, ktorý je súborom tých najúspešnejších vystúpení. Počas predstavenia spoznáte najikonickejšie folklórne oblasti našej krajiny, nádhernú hudbu, kroje a hravé tance žien aj mužov, samozrejme, aj temperamentné párové tance.

Hin amen muzeum!/ Máme múzeum! (do 30. 9.)

Slovenské národné múzeum v Martine vystavuje jedinečnú zbierku, ktorá približuje kultúru a život Rómov na Slovensku. Spoznajte bližšie rómsku menšinu cez odevy, umelecké diela, remeselné výrobky a naučte sa niečo nové o osobnostiach a tradičných remeslách Rómov. 

Okrem iných vám výstava predstaví spisovateľku a dramaturgičku Elenu Lackovú, hudobníkov Jána Berkyho-Mrenicu st. a Michala Končeka aj umeleckého rezbára a sochára Jaroslava Cicka.

Banskobystrický kraj

Míľa pre mamu (10. 5.)

V máji si pripomíname aj Deň matiek – oslávte výnimočný deň netradične symbolickou prechádzkou pre mamu. Na Námestí SNP vo Zvolene si svoje nájdu maminy aj deti. Oslávenkyne poteší joga, prednáška o zdravej strave, dojčení, keramická dielňa či líčenie. Deti zase zabaví klaun, maľovanie na tvár, nafukovací hrad, tvorivé dielničky a mnohé ďalšie kreatívne aktivity. 

Fashion Labb (17. 5.)

Móda neznamená bezhlavo nakupovať, práve naopak – láska k oblečeniu znamená aj uvažovať udržateľne. Počas Fashion Labbu si môžete dať poradiť od odborníkov, ako opraviť pokazené kúsky, čaká vás workshop výroby gumičky do vlasov, prednáška o vplyvoch kozmetiky, módna prehliadka a mnoho ďalšieho. Príďte do 365 labbu v Banskej Bystrici možno aj zmeniť svoj pohľad na módu.

Dni mesta Brezno (29. – 31. 5.)

Na známosť sa dáva, že Brezno oslavuje svoje 760. výročie prvej písomnej zmienky. A spolu s Breznom môžete oslavovať aj vy, keďže Dni mesta prinášajú zaujímavý program. Na pódiu vystúpia slovenskí interpreti ako Kali, Polemic, Dominika Mirgová, Hrdza či Kollárovci. Súčasťou programu je aj ochutnávka guláša, kráľovský sprievod, vystúpenie klaunov a záverečný ohňostroj.

Prešovský kraj

Boseong Cho – koncert filmovej hudby (11. 5.)

Kórejský violončelista Boseong Cho zavíta na Slovensko so sériou očarujúcich koncertov filmovej hudby a zastaví sa aj v hoteli Astória v Bardejove. Na koncerte vás zahrejú melódie z filmov a seriálov Game of Thrones, Star Wars, Zrodila sa hviezda, La la land a ďalšie.

Adela a štyria chlapi (15. 5.)

Vždy pohotová Adela Vinczeová a herci Vlado Kobielsky, Filip Tůma, Marek Fašiang, Adam Bárdy zavítajú do kinosály v Snine, aby vás pobavili v talkshow plnej humoru, ale aj dôležitých zamyslení. O práci, showbiznise, rodičovstve – jednoducho o živote. Počas predstavenia majú diváci a diváčky aj možnosť pýtať sa hostí zvedavé otázky.

Jarné farmárske trhy (21. – 23. 5.)

Ak máte radi poctivé jedlo, farmári vás budú čakať na Hlavnej ulici v Prešove na 9. ročníku jarných trhov. Svoje chuťové poháriky pripravte na lahodné syry, bryndzu, med, mäsko, čili, cesnak, džemy, korenie, sirupy, cestoviny a mnoho ďalších bioproduktov. Príďte si po domáce kapustníky a nakúpte zásoby tradičných pochutín.

Košický kraj

Župné dni na Spiši (7. 5.)

Ak ste z okolia Spiša, na stredu 7. mája si dajte do kalendára pripomienku a príďte do Spišskej Novej Vsi. O celý deň sa vám totiž postarajú Župné dni na Spiši: ráno bábkové divadlo, škola rómskeho tanca, koncert konzervatoristov. Poobede škola ľudového tanca a večer vyhlásenie top reštaurácií kraja. Celý spišský deň zavŕši koncert speváčky Tiny.

Balónová fiesta Košice (14. – 18. 5.)

Obloha v Košiciach sa zaplní desiatkami farebných balónov z celej Európy a vy budete môcť byť pri tom – či už ako diváci na zemi, alebo pasažieri vysoko nad Košicami. Ranné a večerné štarty balónov patria medzi najväčšie lákadlá, no skutočným zážitkom je aj nočné nafukovanie balónov so svetelnou show, ktoré rozžiari mesto v piatok večer. 

V areáli Technickej univerzity Košice vás navyše čaká mestečko s divadlom, atrakciami pre deti, hudbou aj dobrým jedlom. Podujatie je jedno z najfotogenickejších, ktoré môžete počas mája v Košiciach zažiť.

Swap = výmena (20. 5.)

Potrebujete všetko, čo ste za svoj život pozbierali? Swapy sú výbornou príležitosťou premyslieť si, čo naozaj používame a čoho sa vieme vzdať – teda posunúť ďalej. V Michalovciach v Sále zlatého býka sa budú vymieňať interiérové a exteriérové rastliny, odrezky, letné oblečenie a doplnky. Okrem swapu bude prebiehať aj predaj kníh z antikvariátu.


Niekedy je dôležitejšie, s kým sme, než to, čo robíme, a preto si nezabudnite zobrať so sebou svojich blízkych. Potom si ich môžete pridať aj do skupiny O2 Spolu a získate veľké výhody.


Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.