Separ: Neexistuje nič ako slovenský rap

S jedným z najúspešnejších slovenských raperov sme porovnávali digitálnu hudbu s analógovou a porozprávali sme sa aj o streamovacích službách a podpore mladých umelcov.

Keď Separ so svojou skupinou DMS začínali, rozdávali svoje cédečká zadarmo, aby sa dostali do povedomia a vytvorili si fanúšikovskú základňu. Dnes patrí k špičke slovenskej hip-hopovej scény – vďaka silnej fanúšikovskej základni pravidelne vypredávajú koncerty a na streamovacích appkách majú milióny prehratí.

Ak by Separ kariéru začínal dnes, vydával by už albumy iba na streamovacích službách, ktoré dávajú umelcom väčšiu slobodu aj šancu zviditeľniť sa.

Inšpirujte sa pri skladaní svojho paušálu populárnym raperom a získajte predplatné služby TIDAL aj 10 GB extra dát na jej sledovanie. Zistite viac o Separov O2 SMART Paušále

Oplatí sa v čase streamovacích služieb ešte vydávať albumy na cédečkách?

Na Slovensku je nás iba niekoľko, ktorým sa ešte oplatí vydávať cédečká – Kontrafakt, Kali, Majk Spirit a ja s DMS. Máme takú silnú fanúšikovskú základňu, že hoci si ho ľudia nemajú kde prehrať, kúpia si ho do zbierky.

Pre zberateľov k albumu vždy niečo pridáme, či už je to podpis, alebo voucher na tenisky. Do niektorých sme dokonca dali peniaze a raz sme dávali aj zlaté náušnice s naším logom.

Naším hlavným zárobkom sú dnes streamovacie služby, ktoré sú aj pre ľudí oveľa dostupnejšie a pohodlnejšie.

Približne 1 200 prehratí na streamoch sa rovná jednému predanému albumu. Albumy predávame v tisícoch až desaťtisícoch kusov, ale streamy sa nám pohybujú v miliónoch.

Keď som sa tejto téme venoval pred piatimi rokmi, najhranejší slovenskí interpreti zarábali na streamoch niekde od 1 do 3 € mesačne. Je pravda, že dnes sa honoráre pre top umelcov pohybujú v tisícoch?

Časy, keď sa neoplatilo byť na streamovacích službách, sú už dávno za nami. Napríklad TIDAL vznikol ako vzbura proti konkurencii, ktorá mala veľmi zlé pravidlá a niekedy si brala až polovicu zo zárobku umelca. Vtedy sa ľudia ako Jay-Z vzbúrili – nechceli sa nechať ošklbať a založili TIDAL.

Najskôr sa veľmi nechytil, ale potom prišli so stratégiou vyplácania desaťnásobných honorárov v porovnaní s konkurenciou. To prilákalo viac interpretov, a preto museli aj ďalšie streamovacie služby zvýšiť honorár pre umelcov. Nemohli si dovoliť, aby v ich appke chýbalo 30 top svetových interpretov, pretože majú exkluzívnu dohodu s konkurenciou, a tak museli všetci začať platiť viac.

Výšku honoráru určuje okrem počtu prehratí aj veľkosť trhu danej krajiny. Znamená to, že aj keď je TIDAL menej rozšírený ako napráklad Spotify, tak tam vie hudobník za menej prehratí zarobiť viac?

TIDAL platí najviac, aby sa odlíšil a mohol získať exkluzívne prístupy k novým albumom žiadaných interpretov. Dúfam, že sa na Slovensku viac chytí, pretože okrem zaujímavejšieho finančného ohodnotenia pre interpretov prináša aj lepšiu kvalitu zvuku pre poslucháčov.

Slovákov je ťažké namotať na niečo nové, pretože sa boja nových vecí. Ak by sa nad tým zamysleli, tak predplatným streamovacej služby podporia svojho obľúbeného interpreta, ktorý vďaka tomu získa viac motivácie a priestoru tvoriť.

Vnímaš aj ty, že Slováci ešte stále nie sú celkom ochotní platiť za obsah?

Myslím si, že človek by sa mal zamyslieť nad tým, komu prospeje to, ak bude donekonečna niečo sťahovať. V streamovacích appkách máš všetku hudbu sveta, a keď sa ti nechce objavovať novú, nájdeš tam rebríčky a playlisty, ktoré to spravia za teba.

„V streamovacích appkách máš všetku hudbu sveta, a keď sa ti nechce objavovať novú, nájdeš tam rebríčky a playlisty, ktoré to spravia za teba.“

Predplatné okolo 10 € je úplne férová suma, a ak to ľudia obchádzajú, ich obľúbený interpret tým len utrpí – v budúcnosti možno neurobí ďalší album, lebo nedostal peniaze za to, čo už vyprodukoval.

Stačí začínajúcemu interpretovi v súčasnosti vydať album iba na streamovacích službách a vôbec neriešiť analógové nosiče?

Pre nováčikov je to lepšie, pretože nemajú náklady spojené s ich výrobou. Lis, fotenie a grafika coveru, to všetko stojí peniaze. Ak by som bol dnes na začiatku kariéry, tak určite vydám album iba digitálne.

Aj pri sólo albume, ktorý teraz plánujem vydať, som nad tým rozmýšľal, no robím už desiaty album a doteraz každý má platinové ocenenie za predaj. Dnes sa už však predaj fyzických nosičov zrátava s digitálnym predajom a časom podľa mňa analóg úplne opadne.

A potom sa vráti ako vinylové platne?

Ľudia majú radi old school retro veci, my sme dokonca predošlý album vydali na kazete. Aj cédečkám sa môže stať, že pôjdu do zabudnutia a časom sa vrátia ako vinyl či kazety. Aj keď zvuku vinylu sa nič nevyrovná, pretože tam je aj analógový prenos zvuku a cédečko bude vždy čítať nejaká šošovka.

Keď o 15 rokov ukážem svojim deťom cédečko, tak z toho budú hotové. Možno to nebudem mať ani kde prehrať a budem musieť v bazári kúpiť diskmen.

Máš doma nejakú zbierku – platne alebo cédečká?

Nie, nezbieram nič. Kedysi som mal hrozne veľa tenisiek, ale potom som sa sťahoval a povedal som si, že už nikdy nebudem nič zbierať. Teraz všetko, čo donosím, posuniem na charitu alebo do detského domova a idem ďalej.

Ak by som zbieral cédečká, mal by som ich iba niekde položené a v živote by som sa ich nechytil. Mám kamošov dídžejov, čo zbierajú vinyly, ale oni sa im aj naozaj venujú a púšťajú si ich doma alebo na párty.

Keď prišli streamovacie služby, niektorí ľudia sa sťažovali, že to umelcom ubližuje. Mne sa to zdalo ako trochu lenivé tvrdenie, pretože keď dáš von svoju hudbu, ľudia si ju môžu púšťať kedykoľvek, obľúbiť si ju a na koncertoch potom vytvoriť oveľa lepšiu atmosféru. Ako to vnímaš ty?

Presne tak to je. Keď sme začínali, tak sa naša hudba nepredávala. Môj kolega v skupine si zobral úver v banke, aby sme mohli dať vyrobiť prvé cédečká. Vydali sme ich v minimálnom náklade 700 kusov a 500 sme rozdali. Nikto nás vtedy nepoznal, ale vďaka tomuto kroku sa rozšírili, ľudia si ich medzi sebou napaľovali a zrazu sa nám začali ozývať promotéri kvôli koncertom.

„Slovákov je ťažké namotať na niečo nové. Ak by sa nad tým zamysleli, tak predplatným streamovacej služby podporia svojho obľúbeného interpreta, ktorý vďaka tomu získa viac motivácie a priestoru tvoriť.“

Mali sme vtedy zopár skladieb a obehali sme s nimi celé Slovensko. Hrávali sme s Luzou, ktorá bola vtedy strop slovenského hip-hopu. Koncerty sú pre hudobníka hlavné promo. Keď ťa človek uvidí naživo a povie si: „Wow! Brutálna šou!“, tak si tvoju tvorbu dohľadá, aj keď tam možno bol iba náhodou s kamošmi.

Aj keď ľudia na festivale počujú nejakého undergroundového umelca, ktorý ešte nemá fame, tak si zistia, čo je to za človeka a akú má tvorbu. Zo začiatku je preto určite dobré dávať hudbu medzi ľudí. Hlavne dnes, keď si vieš cez streamy vykryť aspoň náklady, čo si mal na nahrávanie a master.

Alebo si vieš zavesiť track na Youtube a ľahko rozšíriť cez sociálne siete. Keď to začnú ľudia medzi sebou zdieľať, máš super promo bez toho, aby si za to dal čo i len cent.

Výhodou streamovacích služieb je, že sa cez ne vedia zviditeľniť aj mladí umelci, napríklad TIDAL robí kurátorované playlisty s vychádzajúcimi hviezdami v každej krajine. Ktorých mladých interpretov v rámci slovenskej scény si najviac ceníš?

Ja som akurát v procese prípravy ďalšieho sólo albumu, pri ktorom som na spoluprácu oslovil viacero menej známych interpretov. Celkom si idem ľudí z Conspiracy Flat mobu ako AstralKid22, Tisci alebo TVRNFLX.

Separ pre čitateľov Sódy pripravil playlist svojich obľúbených trackov:

Potom je tu Dokkeytino, ktorého považujem za jedného z najlepších, lebo je extrémne odlišný. V Amerike taký štýl, ako má on, nájdeš, ale u nás to takto nikto nerobí. Robí s ním aj Yungfakgod a týchto chalanov si extrémne cením. Sú to reálni chalani, ktorí majú svoje štúdio, kde si robia vlastnú hudbu, spravia si rap, mastering, natočia a zostrihajú si klip. Sú komplexní a to ma na nich baví.

Ľudia v ich tvorbe často hľadajú výpovednú hodnotu, ktorá tam nie je vždy prítomná tak, ako v našich starých boombapových trackoch, ale tak sa to dnes proste nerobí. Ja si ich idem extrémne a držím im palce. Nie sú to motáci, čo sa hrajú na niečo, čím nie sú. Sú to strašne reálni ľudia a nie je to len o tom, že sa hrajú na Ameriku.

Iní mladí slovenskí raperi sa zvyknú hrať na Ameriku?

Mnohí majú americký štýl, ale to je normálne. Aj my starší sme sa dostali cez boombap k iným štýlom. Nič ako slovenský rap totiž nikdy neexistovalo. Vždy to bol americký rap, ktorý vznikol v Amerike a na Slovensku sme sa ním len inšpirovali.

My sme rap nevymysleli a ten náš sa vždy bude podobať na to, čo sa robí vo svete. Neexistuje teda slovenský, nemecký alebo francúzsky rap, všetko sú to odnože amerického rapu. Rap v Amerike vznikol a dostal definíciu, ako má vyzerať, a zvyšok sveta sa tomu len prispôsobuje.

Slovenský rap podľa teba nemá žiadne lokálne špecifiká alebo spoločné prvky?

Spoločným prvkom je slovenčina. Rap sa dá robiť na veľa spôsobov a ten náš je iný ako americký, pretože každý z nás je iný. Ale všetko to prišlo z Ameriky – od grafitov cez breakdance.

Všetky subkultúry hip-hopu vznikli tam a my to tu iba robíme po svojom. Zober si napríklad ad liby alebo pre tých, čo nevedia, také tie pazvuky a výkriky, čo počuješ v pozadí pesničiek. Môžeš si vymyslieť vlastné ad liby, ale aj tak si sa inšpiroval v Amerike, pretože si to najprv počul v hudbe odtiaľ a vďaka tomu si si uvedomil, že sa to tak dá robiť.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Strieborný O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 3 GB dát, ale aj 2 × 10 GB na dve aplikácie podľa vášho výberu. Inšpirujte sa Separom a vyberte si streamovaciu službu TIDAL aj s predplatným a Instagram. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Separ

Je jedným z najúspešnejších slovenských raperov, ktorý pôsobí na hip-hopovej scéne už takmer 20 rokov. Začínal v skupine DWS (Dame, Wrana, Separ), ktorá sa neskôr zmenila na DMS (Dame, Monsignor Separ, Smart). V období od 2009 do 2013 bol členom skupiny a vydavateľstva Gramo Rokkaz. Okrem 5 albumov s DMS má Separ za sebou aj tri sólové a aktuálne chystá ďalší.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Chcete mať inteligentnú domácnosť? Prečítajte si, ako začať

O2 Smart Box zlepší Wi-Fi signál u vás doma a umožní vám užívať si výhody inteligentnej domácnosti s minimálnymi nákladmi. Získať ho môžete k službe O2 Internet na doma.

Smart domácnosť už dávno nie je vecou sci-fi, aj keď si pod ňou netreba hneď predstavovať chladničku, ktorá za vás objedná zjedené potraviny. Vďaka šikovným doplnkom vás však dokáže zbaviť bežných starostí aj stresu. Prezradíme vám viac o tom, ako s inteligentnou domácnosťou začať.

Smart domácnosť tvorí centrálna jednotka, na ktorú sa napájajú rôzne snímače a spotrebiče. Celý systém dokážete ovládať aj na diaľku cez internet, napríklad aj zo svojho mobilu. Vďaka tomu si môžete prikúriť už po ceste z práce alebo dostať notifikáciu, že vaše dieťa práve dorazilo domov a otvorilo si dvere.

Donedávna bolo zapojenie smart domácnosti nákladné, často vyžadovalo stavebné úpravy a nastaviť si jednotlivé prvky a ich ovládanie zvládli iba technicky zdatnejší ľudia. Spoločnosť O2 však ponúka k službe O2 Internet na doma aj O2 Smart Box, ktorý prináša výhody smart domácnosti širokému spektru zákazníkov.

Kvalitné Wi-fi pripojenie v celom dome

Centrálna jednotka O2 Smart Box predstavuje predovšetkým špičkový Wi-Fi router, ktorý bol vyvinutý podľa požiadaviek slovenských a českých klientov O2. Dokáže zabezpečiť kvalitný Wi-Fi signál aj v priestranných domoch či kanceláriách a zároveň sa naň dajú napojiť jednotlivé prístroje smart domácnosti.

„Pri vyvíjaní O2 Smart Boxu sme vychádzali z potrieb našich zákazníkov. V prvom rade sme im chceli poskytnúť kvalitné pripojenie na internet aj vo väčších domácnostiach prostredníctvom Wi-Fi siete. To je hlavný, no určite nie jediný benefit tohto zariadenia,“ hovorí špecialistka fixných propozícií O2 Eva Hamarová.

Veľkým plusom zariadenia je, že si automaticky vyberá ideálnu frekvenciu – riadi prevádzku siete v spektre 2,4 a 5 GHz. „Pásmo Wi-Fi vysielania je dosť zahltené, najmä v bytoch, no O2 Smart Box tento problém eliminuje. Na rozdiel od štandardných routerov automaticky komunikuje s Wi-Fi zariadeniami a vysiela na najvhodnejšom voľnom kanáli,“ dopĺňa Michal Švec, ktorý sa v rámci O2 špecializuje na produkty a služby.

Kvalitné pokrytie zabezpečuje sedem antén, medzi ktorými dokáže O2 Smart Box automaticky prepínať, a tak vysielať signál do každej strany.

Router už nemusíte schovávať do skrine

Ak ste aj vy doteraz zvykli svoj router schovávať mimo dohľadu, napríklad do skrine, aby nebol na viditeľnom mieste a nekazil tak interiér vášho domova, O2 Smart Box si vás získa aj svojím jednoduchým dizajnom, za ktorým stojí oceňovaný český industriálny dizajnér Martin Tvarůžek.

O2 Smart Box sa zároveň vyznačuje displejom s hodinami a disponuje aj funkciou meteostanice – z internetu sťahuje aktuálne dáta o počasí.

Zistite, kam dosiahne Wi-Fi signál

O2 Smart Box sa ovláda prostredníctvom mobilnej aplikácie, pomocou ktorej možno zmerať aj kvalitu signálu u vás doma a vybrať najvhodnejšie miesto na umiestnenie zariadenia.

Zariadenie položte na vybrané miesto. Stačí chodiť po priestore a cez kameru smartfónu sledovať podlahu. Na displeji uvidíte po zemi rozprestreté bodky, ktoré vám prezradia, aká je intenzita signálu. Zelené bodky označujú dobrý signál, oranžové slabší a červené najslabší.

Ak vám rozloženie nevyhovuje, môžete O2 Smart Box preložiť, znovu si dom prejsť a nájsť pre zariadenie ideálnu polohu.

V prípade, že potrebujete kvalitným Wi-Fi signálom pokryť veľké priestory, môže sa stať, že vám parametre O2 Smart Boxu nebudú stačiť. Pre takéto prípady je k dispozícii prídavné zariadenie O2 Smart Booster. Ak chcete pokryť naozaj veľkú plochu, môžete boosterov zapojiť aj viacero.

Vytvorte si smart domácnosť bez zbytočných káblov a stavebných úprav

Ak chcete svoju domácnosť doplniť o inteligentné prvky, môžete jednotlivé senzory a spotrebiče smart domácnosti pripojiť priamo k O2 Smart Boxu.

Všetky doplnky si môžete zakúpiť priamo v O2. Odpadá vám tak dlhé skúmanie parametrov či zložitá inštalácia jednotlivých komponentov. „Inštalácia zariadenia je veľmi jednoduchá. K zákazníkovi, ktorý si objedná O2 Internet na doma s O2 Smart Boxom, príde technik a prevedie ho celým procesom,“ objasňuje Michal Švec.

Senzor dvere/okno dokáže zaznamenať, či sú dvere alebo okno vo vašom dome otvorené alebo zatvorené, a v prípade zmeny stavu vás môže notifi kovať prostredníctvom SMS alebo telefonátom.

Ďalšie príslušenstvo si môžete kedykoľvek dokúpiť a okamžite zapojiť bez zbytočných káblov či stavebných úprav.

V ponuke O2 nájdete všetky typy senzorov, ktoré zákazníci najčastejšie požadujú – inteligentnú zásuvku, senzor zaplavenia, pohybový senzor, detektor dymu a termostatickú hlavicu na radiátor. V budúcnosti by mala do systému pribudnúť aj kamera.

Riaďte svoju domácnosť priamo zo svojho mobilu

Jednotlivé súčasti smart domácnosti môžete prostredníctvom aplikácie ovládať priamo zo svojho telefónu. Môžete si nastavovať rôzne režimy, scény či časové harmonogramy. Smart domácnosť sa môže postarať o vaše príjemnejšie ráno – môžete si nastaviť zvýšenie teploty v dome, zapnutie svetiel, rádia či kávovaru.

Ak zase odchádzate na dovolenku, môžete stíšiť radiátory, vypnúť všetky veľké spotrebiče z elektriny a večer na diaľku zapnúť svetlo a pustiť rádio, aby dom nepôsobil prázdny. Keď sa vrátite, môže byť váš domov zase príjemne vykúrený.

Zároveň môžete nastaviť, aby prístroje navzájom komunikovali – napríklad vypnúť kúrenie, ak vonkajšia teplota dosiahne určitú hodnotu, alebo zapnúť vonkajšie osvetlenie, keď senzor zaznamená pohyb pred dverami.

Slovenské ovládanie pre celú rodinu, nadštandardné služby zadarmo

Celý systém sa ovláda prostredníctvom užívateľsky prívetivej aplikácie, pomocou ktorej sa môžete s jednotlivými funkciami „pohrať“ bez toho, aby ste čokoľvek museli komplikovane nastavovať. Aplikácia na ovládanie celého systému vznikala v Českej republike a na jej vývoji sa podieľalo aj slovenské O2, aplikácia je aj vďaka tomu dostupná v slovenčine.

„Veľkou výhodou je, že vieme garantovať plnú podporu aplikácie a ustavične pracujeme na jej rozširovaní,“ hovorí Michal Švec. Zároveň platí, že appku na ovládanie systému si môžu do svojho telefónu alebo tabletu stiahnuť všetci členovia domácnosti.

Súčasťou aplikácie sú tri nadštandardné služby, ktoré môžu Slováci využívať zadarmo, v susednej Českej republike si za ich využívanie musia zákazníci priplatiť.

Prvou z nich je služba Zabezpečenie, prostredníctvom ktorej senzory „strážia“ váš domov a v prípade vniknutia vám ihneď príde varovanie na mobil.

Druhou službou je Hlásenie rizík, ktorá spolupracuje s detektorom dymu a so senzorom zaplavenia a dokáže vás upozorniť na nebezpečné situácie.

Tretia služba sa volá Ovládanie a zabezpečí, že zapojené smart príslušenstvo, ako inteligentnú zásuvku alebo termostatickú hlavicu na radiátor, môžete ovládať smartfónom na diaľku.

Oslovil vás O2 Smart Box? K službe O2 Internet na doma ho získate za výhodných podmienok. „Množstvo doplnkových funkcií, ktoré sme vyvinuli na mieru našim zákazníkom priamo v O2, dostanete grátis,“ uzatvára Eva Hamarová.

6 užitočných prístrojov, s ktorými aj vaša domácnosť môže byť smart

Senzor dvere/okno

Senzor dvere/okno DC-23ZW si môžete namontovať na ktorékoľvek dvere alebo okno v domácnosti – najčastejšie sa montuje na vstupné dvere. Dokáže sledovať, či sú vaše dvere otvorené alebo zavreté, a tieto informácie posielať do vašej aplikácie. Ak si zadovážite O2 Smart Box, jeden senzor dvere/okno dostanete zadarmo.

Inteligentná zásuvka

Inteligentná zásuvka Fibaro Z-Wave je nenápadný doplnok s pestrým využitím. Stačí ju vložiť do elektrickej zásuvky a môžete nastavovať časovače a zapínať a vypínať akýkoľvek elektrický spotrebič u vás doma na diaľku.

Ak sa vám pravidelne stáva, že sa vraciate domov skontrolovať, či nezostala zapnutá žehlička alebo rúra, tento malý pomocník ušetrí množstvo stresu vám aj vašim rodinným príslušníkom. Stav spotrebiča si skontrolujete na diaľku a v prípade potreby ho jednoducho vypnete.

Senzor pohybu

Senzor pohybu Fibaro Z-Wave+ je najmenší svojho druhu na svete a sníma nielen pohyb, ale aj svetlo, teplotu či vibrácie. Teplotu a pohyb signalizuje blikaním a zmenou sfarbenia. Môžete ho primontovať na stenu alebo strop, prípadne ho jednoducho položiť na ľubovoľný povrch. Funguje na batériu, ktorá mu zabezpečí až dvojročnú výdrž.

Detektor dymu

Detektor dymu Fibaro Z-Wave+ vám pomôže včas reagovať v situáciách, keď u vás doma hrozí vypuknutie požiaru. Malý dizajnový prístroj v sebe spája funkciu detektora dymu a požiarneho alarmu. Okrem senzoru dymu obsahuje senzor teploty, zvukový výstražný systém a svetelný indikátor. Ak spozoruje nebezpečenstvo, okamžite vám to oznámi prostredníctvom aplikácie.

Termostatická hlavica na radiátor

S termostatickou hlavicou na radiátor Danfoss Z-Wave+ budete môcť kontrolovať teplotu vo svojej domácnosti na diaľku. Hlavici môžete určiť pravidelný režim presne podľa svojich potrieb. Napríklad ju môžete nastaviť tak, aby krátko pred vaším prebudením prikúrila, počas pobytu v práci temperovala a tesne pred príchodom domov opäť zvýšila teplotu.

Cez víkendy si môžete nastaviť výnimku a udržiavať stabilnú teplotu po celý deň.

Senzor zaplavenia

So senzorom zaplavenia Fibaro Z-Wave+ môžete pokojne nechať bežať práčku a umývačku riadu, aj keď ste práve mimo domu. Ak by vám spotrebiče zatiekli, senzor by vás o tom okamžite informoval. Okrem senzora zaplavenia obsahuje prístroj aj senzor teploty, zvukový alarm, svetelný indikátor a varovanie pri neoprávnenom zásahu.

Zaobstarajte si svoj O2 Smart Box spolu s O2 Internetom na doma a aj vaša domácnosť môže byť smart. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/ponuka/pre-domacnost/o2-smartbox.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac