Spoznali sa v školských laviciach. 10 kapiel, o ktorých ste možno nevedeli, že kariéru odštartovali vďaka škole

Paradoxne, najznámejšia pesnička od Pink Floyd by sa nikdy nezačala slovami „nepotrebujeme žiadne vzdelanie“, ak by sa členovia kapely nestretli na spoločnej škole.

Škola je skvelým miestom na nadviazanie silných priateľstiev aj na celý život. Niektorí z nás sa počas nej snažili aj hudobne vyžiť a zakladali si so spolužiakmi kapely, no vedeli ste, že mnohé svetoznáme hudobné mená sa spojili práve vďaka rovnakej škole či odboru na univerzite? 

O kapelách, ktoré formovala škola, sa dočítate nižšie, no ak si chcete vychutnávať hudbu naplno hneď teraz, vyskúšajte TIDAL. Navyše ho môžete mať ako súčasť O2 SMART Paušálu 

Nielen Pink Floyd, ale aj mnohé ďalšie kapely, ktoré počúvame, vznikli už v skorých školských časoch. Niektorí členovia sa poznajú od raného detstva, iní sa spoznali počas strednej alebo vysokej školy popri štúdiu architektúry, medicíny či astrofyziky.

Máme pre vás desať príkladov top rockových a punkových kapiel, ktorých korene siahajú až do školských lavíc.

GREEN DAY
Basket Case

Päťnásobní víťazi Grammy Green Day začali už na strednej škole Pinole Valley High School v Kalifornii v kapele Sweet Children. V tejto formácii boli zakladajúcimi členmi spevák Billy Joe Armstrong a basák Mike Dirnt. 

Prvý koncert odohrali v malom bare Rods Hickory Pit ako 14-roční. Tré Cool sa k nim pridal o tri roky neskôr po odchode pôvodného bubeníka a v roku 1994 vydali svoj prvý album Dookie s dnes už ikonickým menom kapely Green Day. V tom čase boli označovaní za „kriesiteľov“ punkovej hudby.

THE WHO
Baba O‘Riley

The Who spojili sily tiež už ako tínedžeri. Gitarista Pete Townshed a basák John Entwistle sa poznali už od strednej školy Acton County Grammar School v Londýne, kam chodil aj spevák Roger Daltrey. 

V školských časoch založili Pete a John džezové trio, obaja sa popritom zaujímali o rockovú hudbu, John navyše hral aj v školskom orchestri na francúzskom rohu. Keďže si nemohol dovoliť kúpiť basovú gitaru, vyrobil si vlastnú a začal hrať.

Pete sa po strednej presunul na Ealing Art College a práve táto škola mala zásadný vplyv na to, ako zneli neskôr. Spevák Roger bol na tej istej škole, len vo vyššom ročníku, no vyhodili ho, a tak založil vlastnú kapelu Detours, s ktorou hrával na svadbách a firemných akciách. Postupne sa Detours v roku 1964 pretransformovali na The Who, kam sa pridali Pete Townshed, John Entwistle aj bubeník Keith Moon.

Okrem The Who (Ten Kto) boli v hre aj iné humorné názvy, ako No One (Nikto) a The Group (Kapela). 

QUEEN
Under Pressure

Queen začali koncom 60. rokov na London Imperial College. Gitarista Brian May a bubeník Roger Taylor študovali astrofyziku a zubárinu, keď na spomenutej škole založili kapelu Smile. 

Keď ich basák Tim Staffell odišiel, pridal sa k nim Freddie Mercury, ktorý v tom čase spolu s Timom študoval umenie a dizajn na Ealing College of Art. Neskôr sa pridal basák John Deacon a kapela Queen bola na svete tak, ako ju poznáme dodnes. 

Mercury využil svoje poznatky z dizajnovej školy a navrhol ikonické logo Queen s erbom kráľovnej a fénixom navrchu, ktorý predstavuje nesmrteľnosť. Ich debutový album vyšiel hneď po dokončení školy v roku 1973. 

TALKING HEADS
Once In a Lifetime

Talking Heads začali svoju hudobnú cestu v roku 1973 ako súčasť školského kvinteta so spevákom a gitaristom Davidom Byrnom a bubeníkom Chrisom Frantzom na umeleckej škole Rhode Island School of Design.

V 70. rokoch sa pretransformovali na trio spolu s Chrisovou frajerkou Tinou Weymouth, ktorá sa naučila hrať na basu len preto, že nevedeli nájsť basáka. V tom čase bývali všetci traja v zdieľanom loftovom byte, skupinu nazvali Talking Heads a stali sa aktívnou súčasťou newyorskej punkovej scény.

Ich prvý koncert bol v legendárnom punkovom CBGB, kde v roku 1975 robili predskokana pre Ramones. Napokon sa k nim pridal absolvent Harvardu a klávesák, gitarista a vokalista Jerry Harrison, čo uzavrelo zostavu kapely v roku 1977. V tom istom roku vyšiel ich prvý a mimoriadne úspešný album Talking Heads: 77, na ktorom bol aj ich megahit Psycho Killer.

RADIOHEAD
Creep

Radiohead nazvali svoju kapelu podľa pesničky Radio Head z albumu už spomínaných Talking Heads. Spevák a gitarista Thom Yorke, basák Colin Greenwood, gitarista Ed O’Brien aj gitarista a klávesák Jonny Greenwood a bubeník Phil Selway chodili na rovnakú chlapčenskú strednú školu  Abingdon School. Hoci neboli priamo spolužiaci a boli v rôznych ročníkoch, založili kapelu On a Friday, ktorá sa neskôr premenovala na Radiohead.

Ak by ste si príbehy kapiel či ikonických hudobníkov radšej pozreli, vybrali sme 6 filmov o hudobných legendách

Po škole spolu hrávali naďalej, no na jednom z koncertov zaujali pozornosť človeka z vydavateľstva EMI, ktorý ich podnietil na zmenu názvu kapely a kontrakt na šesť albumov podpísali už ako Radiohead. Ich debutový singel v roku 1992 sa volal Creep a do dnešného dňa je jednou z ich najznámejších skladieb. V nasledujúcich rokoch vyhrali tri Grammy a dodnes hrajú v rovnakej zostave.

THE STROKES
The Adults Are Talking

The Strokes je indierocková kapela, ktorá sa skladá z piatich kamarátov z mladosti. Spevák Julian Casablancas sa pozná s basákom Nikolaiom Fraiturom už od šiestich rokov z lýcea Lycée Francais de New York

Julian neskôr stretol gitaristu Nicka Valensiho a bubeníka Fabrizia Morettiho na manhattanskej škole Dwight School. Gitarista Albert Hammond jr. sa spoznal s Julianom na švajčiarskom internáte Institute Le Rosey, presťahoval sa do New Yorku kvôli filmovej škole a nakoniec sa v roku 1998 všetci spojili do The Strokes. Ich debutový album Is This It s hitmi ako Last Nite a Someday do dnešného dňa figuruje v rebríčkoch najlepších albumov všetkých čias.

VAMPIRE WEEKEND
A-Punk

Všetci členovia newyorskej punkovej kapely Vampire Weekend sa spoznali na vysokej škole Columbia University. Prvý raz koncertovali v roku 2006 na školskom súboji kapiel v zložení: spevák Ezra Koenig, basák Chris Baio, bubeník Christopher Tomson a klávesák, gitarista a multiinštrumentalista Rostam Batmanglij.

Už ich prvé demá mali na internete veľký úspech a v roku 2008 vydali svoj debutový album Vampire Weekend s chytľavým hit-singlom A-Punk a Oxford Comma. Album vyšiel vo vydavateľstve s rovnakým menom ako ich alma mater – Columbia.

THE ROLLING STONES
Sympathy For The Devil

The Rolling Stones spojila základka. Spevák Mick Jagger a gitarista Keith Richards sa spoznali na Maypole County Primary School v Dartforde. O desať rokov neskôr sa stretli znova a zistili, že majú spoločného známeho, gitaristu Dicka Taylora, Richardsovho spolužiaka zo Sidcup Art School. 

Založili kapelu, do ktorej sa neskôr pridal aj multiinštrumentalista Brian Jones, basák Bill Wyman a bubeník Charlie Watts. Ich názov vznikol na základe inšpirácie z pesničky bluesovej legendy Muddyho Watersa Rollin’ Stone. Stones v aktuálnom zoskupení Jagger, Richards a Ronnie Wood „rollujú“ už vyše 60 rokov a dá sa povedať, že sú jedným z najznámejších a najvytrvalejších zoskupení rockovej éry.

PINK FLOYD
Another Brick In The Wall

Progresívna rocková kapela Pink Floyd vznikla v 60. rokoch na Londýnskej polytechnickej škole na Regent Street (dnes zvaná University of Westminster). Basák Roger Waters, bubeník Nick Mason a klávesák Richard Wright tu študovali architektúru. Gitarista a spevák Syd Barrett bol síce študentom umenia na inej univerzite, no dal sa dokopy s ostatnými a založili kapelu. Skúšali v čajovni v školskom suteréne a prešli si mnohými zmenami názvu, až sa zhodli na Pink Floyd.

Názov kapely je kombináciou mien hudobníkov dvoch bluesových platní zo Sydovej zbierky: Pink Anderson a Floyd Council. Debutový album The Piper at the Gate’s of Dawn vyšiel v roku 1967 a pred rozpadom v roku 1985 stihli vydať 15 štúdiových albumov. A všetko sa to začalo v škole. „Hey, teacher, leave those kids alone!“

Po príbehoch svetových punk a rockových kapiel zo školských lavíc si ich hudbu môžete vychutnať aj v našom playliste:

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Na akých standupoch sa zasmeje Simona Comedy? Odporúča týchto 9 standup komičiek a komikov

Komička Simona Salátová zo zoskupenia Silné reči nám prezradila, ktorí standupisti ju bavia a inšpirujú. Vybrali sme ich standupy na YouTube.

Standup má síce u všetkých komikov podobnú štruktúru a techniku vrstvenia vtipu (prirovnanie, prirovnanie, punchline/uzatvorenie vtipu), no každý komik má svoj vlastný podpis, a tak sú standupy u každého originálne. Aj divák si tak môže lepšie vybrať, aký humor preferuje. Keďže smiechu nie je nikdy dosť, pozrite si Simonin výber komikov a komičiek zo zahraničia aj Slovenska.

Simona Comedy: Často sa zamýšľam, či humor nie je spôsob, ako sa spolu začať rozprávať s láskou

Simona je na Slovensku jedinou aktívnou ženou v standupe, preto aj v jej zahraničnom výbere obľúbených komikov a komičiek majú presilu ženy. Rada sa nimi inšpiruje:

Cristela Alonzo

Komička, herečka aj spisovateľka v jednej osobe. So standupom začala v 25 rokoch, aby sa vyrovnala so svojimi nepríjemnými a ťažkými životnými skúsenosťami. Na vystúpeniach o nich mohla hovoriť otvorenejšie a vo svojich predstaveniach dodnes uplatňuje pravidlo „veci zvládam lepšie s vtipmi“.

Standupy sú príbehy z jej života. Ak vás baví situačný a vzťahový humor, tak si Cristelu určite pozrite. 

Taylor Tomlinson 

Mladá 28-ročná komička z Kalifornie začínala so standupom, podobne ako Simona Salátová, v 16 rokoch. Jej satirické vystúpenia sa zameriavajú na ťažké životné skúsenosti a pomáhajú  jej ich prekonávať – často hovorí o svojich problémoch, ktoré sa týkajú aj duševného zdravia.  

Vo svojich standupoch zveličuje aj každodenný život, rodové rozdiely a vzťahy či dokonca rôzne popkultúrne aspekty. 

Iliza Shlesinger

Iliza vás bude baviť, pokiaľ sa radi smejete na rozdielnostiach medzi ženami a mužmi, situáciách z randenia či každodenného života aj neuveriteľných pravdách zo života ženy. 

Jej standupy sú trochu drzé, ale veľmi bystré a svieže. 

Jerry Seinfeld

Jerryho preslávila jeho šou sitkom Seinfeld, v ktorej parodoval sám seba. V jednom rozhovore o inšpirácii v humore povedal, že naňho malo veľký vplyv britské zoskupenie Monty Python jednoduchosťou až „hlúposťou“ vtipov, ktoré nič vážne neznamenali. To je štýl, ktorý má rád a sám ho praktizuje, lebo sa v ňom podľa neho nachádza úplná sloboda.

Na tejto teórii sú postavené aj jeho standupy, kde hyperbolizuje bežné životné situácie a svoj pohľad (aj nadhľad) na svet.

Joe List

Podobne ako Jerry, aj Joe najčastejšie vtipkuje o každodennom živote a postrehoch, ktoré si všíma. Tie zdieľa aj na Twitteri a vo svojom podcaste.

Bežné situácie parodoval vo svojej špeciálnej a krátkej youtubovej šou The Ultimate Worrier, ktorá je vtipná a bizarná zároveň, aj v nej však zostáva verný javom z bežného života. 

Nasmejte sa do sýtosti. Ďalšie skvelé standupy nájdete aj na Netflixe, ktorý si môžete užívať v cene svojho O2 Paušálu

Na Slovensku máme momentálne 15 aktívne fungujúcich komikov. Podľa Simony je to jedna z najväčších scén v Európskej únii vzhľadom na počet obyvateľov. Napriek tomu, že u nás je standup pomerne mladý (má len 10 rokov), scéna je vybudovaná výborne. 

Začiatky mal v hlavnom meste, ale publikum sa rýchlo rozrastalo a Silné reči vystupujú aj v menších mestách. 

Simona by zo slovenskej scény najradšej odporučila všetkých standupistov zo Silných rečí, lebo každý je niečím výnimočný, no keďže sama tvorí najmä vzťahové standupy, tak ju tento žáner baví aj u jej kolegov: „Zaujíma ma pohľad mužov na situácie medzi mužmi a ženami. Vždy ma to niečo aj naučí, preto som z nášho zoskupenia vybrala týchto chlapcov.“ 

Joe Trendy 

Skúsený standupista je aj Simoniným partnerom. Zdieľajú spoločnú domácnosť, no standup berú každý sám za seba: „Keď vystupuje, nie sme tam ako zamilovaný pár, ktorý ide spolu na stage držiac sa za ruky. Keďže sme dlho predtým fungovali samostatne, ako komici sa iba vrátime do toho istého bodu. Na druhej strane, žiť s komikom je úžasné. Môžem ho urážať, dostanem za to peniaze a on sa vôbec neurazí. A aj naopak.“ (smiech) 

Michael Szatmáry

Dlhé roky pracoval v televíznom spravodajstve, no jeho standupy sú o vzťahoch aj o situáciách z manželstva či o rozdielnostiach medzi mužmi a ženami. Navyše sa na pozadí svojich standupov snaží približovať židovský svet.  

Tomáš Hudák 

Tomáš sa síce v standupoch menej zaoberá vzťahmi, o to viac sa mu páči, ak môže (aj trošku drsnejšie) vtipkovať o každodennom živote so svojím nekonvenčným pohľadom na svet. 

Jakub „Zitron“ Ťapák 

Simonin výber uzatvára Zitron, ktorý, podobne ako ona, rieši najmä vzťahové pomery. 

No ak preferujete naozaj trefné komentáre o filmoch, Zitron vtipne recenzuje horory vo svojej youtuboveje šou ROASTED! Môžete si byť istí, že po zhliadnutí jeho „hororovej expertízy“ sa na strašidelné filmy už nikdy nebudete pozerať rovnako. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac