Spravte si večer pohodu s poriadnou dávkou humoru: Vybrali sme 7 komédií, ktoré vám zlepšia deň

V Sóde sme pre vás pripravili výber najlepších komédií, ktoré aktuálne nájdete v ponuke HBO GO. Čo nájdete medzi novinkami i osvedčenými klasikami?

Aj vás počas jesenných večerov láka tráviť viac času doma, zaliezť večer nerušene pod deku a pozrieť si dobrý film? Komédie, pri ktorých môžete na chvíľu od všetkého vypnúť a spontánne sa smiať, sú v takomto prípade na nezaplatenie. Vybrali sme filmy, ktorým nechýba zmysel pre humor, premyslený scenár a vynikajúce herecké obsadenie.

Všetky filmové komédie si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

Králiček Jojo / Jojo Rabbit

Netradičná satira sleduje voľné vyobrazenie obdobia druhej svetovej vojny optikou 10-ročného chlapca Joja (Roman Griffin Davis). Príbeh kombinuje vývoj hlavného hrdinu od nacistického zaslepenia k citlivému rozkvetu ľudskosti a nebojí sa pritom využiť prvky paródie. Jojo si v hlave vytvorí fiktívneho priateľa Hitlera, ktorý dianie neustále komentuje a zosmiešňuje. Výsledkom je jedinečný film s nadľahčenou atmosférou, ktorý nám pripomína, že dobro a solidarita dokážu zvíťaziť nad nenávisťou diktátorskej autority.

Komediálna dráma Králiček Jojo získala veľmi pozitívne ohlasy zo strany filmovej kritiky, no veľké úspechy zožala aj na poli ocenení. Mimoriadne zabodovala na 92. ročníku Cien akadémie, kde mala až šesť nominácií, okrem iného aj za najlepšiu ženskú herečku vo vedľajšej úlohe v podaní Scarlett Johansson, ktorá stvárnila chlapcovu matku. Režisér i scenárista Taika Waititi získal Oscara za najlepšie adaptovaný scenár.

Vo štvorici po opici / The Hangover

Ak chcete na moment od všetkého úplne vypnúť a odovzdať sa záchvatom smiechu, stavte na populárnu klasiku komediálnej tvorby. Štvorica dobrých priateľov odchádza do Las Vegas osláviť nespútanú rozlúčku so slobodou. Postupne sa objavujú popletené komplikácie, zábavné zvraty, no najzáhadnejšie na celej situácii je, že ženích pár hodín pred svadbou zmizol.

Táto americká komédia si vás získa zmyslom pre humor i kvalitným hereckým obsadením, kde v hlavnej úlohe nechýbajú hviezdy ako Bradley Cooper, Edward Helms či Zach Galifianakis. Film Vo štvorici po opici mal mimoriadny komerčný úspech a získal aj ocenenie Zlatý glóbus. A mimochodom, ak by vám náhodou bolo málo, na streamovacej platforme HBO GO nájdete aj druhú a tretiu časť.

V tom / Baby Done

Pôžitkári Tim (Matthew Lewis) a Zoe (Rose Matafeo), ktorí nemajú strach z výšok či výsmechu na rodičovských oslavách, náhle zistia, že čakajú dieťa. Nezávislá Zoe sa s tým nechce zmieriť a do poslednej chvíle bojuje o svoju slobodu, zatiaľ čo Tim sa až príliš zodpovedne pripravuje na rodičovstvo. Práve partnerský kontrast vo vnímaní toho, čo ich počas nasledujúcich mesiacov a rokov čaká, vedie k odlúčeniu. Až kým si Zoe neuvedomí, že práve toto sú momenty, keď svojho partnera potrebuje najviac.

Hľadáte seriály, od ktorých sa neodlepíte? Vyskúšajte tieto novinky

Komediálna dráma o komplikovaných pocitoch z nastávajúceho materstva, ktoré u každej ženy môžu vyzerať inak. Napriek tomu je dôležité na chvíľu odložiť vlastné potreby a venovať plnú pozornosť novému životu, ktorý na svet privedie.

Ľadovo ostrí / Blades of Glory

Vo výbere nám nesmie chýbať ani niečo zo športového prostredia. Krasokorčuliari Chazz Michael (Will Ferell) a Jimmy (Jon Heder) majú narysovanú úspešnú kariéru.  No po nešťastnej bitke o zlatú medailu sú obaja diskvalifikovaní. Dajú hlavy dokopy a prichádzajú s bizarným riešením – v športovej disciplíne pokračujú v novej kategórii ako pár. Aj s vedomím, že toto rozhodnutie prinesie mnoho komických momentov.

Pozorným divákom a diváčkam či milovníkom a milovníčkam krasokorčuliarskeho umenia neunikne, že vo filme sa objavia viaceré športové hviezdy. Najmä olympijské medailistky, napríklad Sasha Cohen, Peggy Fleming či Lisa-Marie Allen, ktorá pomáhala aj s choreografiami jednotlivých vystúpení. Táto komédia okrem humoru nepochybne prinesie aj vizuálny pôžitok.

Podfukárky / The Hustle

Pôvabné a dômyselné podvodníčky Josephine (Anne Hathaway) a Penny (Rebel Wilson) využívajú nenásytnú sebadôveru mužov na vlastné obohatenie. Ktorý z nich by si už len pomyslel, že tieto krehké a nevinné ženy môžu mať zlý úmysel?

Obe podfukárky sú až komicky odlišné, no spája ich hlad po peniazoch a luxusnom živote, satisfakcia z úspešnej krádeže a túžba poraziť tú druhú. Práve vďaka neustálemu súpereniu hlavných postáv, ktoré sprevádzajú odlišné spôsoby správania, vzniká výrazné komediálne pnutie. Hviezdne obsadenie zaručí profesionálne herecké výkony, vďaka ktorým sa vtipu nevyhnete. Odporúčame ako ideálnu voľbu počas krátkeho popoludnia plného oddychu.

21 Jump Street

Opäť tu máme legendárnu komediálnu dvojicu,  ktorú tvoria policajti Schmidt (Jonah Hill) a Jenko (Channing Tatum). Práve oni sa vo filme 21 Jump Street vydávajú na dôležitú misiu, počas ktorej sa v prestrojení infiltrujú do prostredia strednej školy, kde vyšetrujú drogovú kriminalitu. Postupne však zisťujú, že aj v dospelosti ich prenasledujú problémy, ktorým museli čeliť vo svojich stredoškolských časoch. Podarí sa im úspešne vyriešiť traumy z minulosti a odhaliť systematický zločin? Pokiaľ sa vám komédia zapáči a nechcete sa prestať smiať, doprajte si aj druhý diel.

Fascinujúce je, že práve herec Jonah Hill sa na filme podieľal vo veľkom. Okrem stvárnenia hlavnej postavy pôsobil aj ako scenárista a výkonný producent. Pred pár rokmi sa osvedčil aj ako režisér, debutoval intímnou drámou o dospievaní zo skejterského prostredia s názvom Deväťdesiate.

Sex v meste / Sex and the City

Pre milovníčky a milovníkov módnej kultúry odporúčame romantickú komédiu Sex v meste. Film je pokračovaním populárneho seriálu o štyroch priateľkách, ktoré spája skvelý vkus, radosť z nakupovania a chuť klebetiť o svojich vysnívaných mužoch. Práve zamotané vzťahy tvoria večné zápletky, ktorým protagonistky denne čelia. Je vôbec možné mať dokonalý život vo vzťahu alebo sa naozaj musí vždy niečo pokaziť?

Dej filmu sa sústreďuje najmä na svadbu hlavnej hrdinky Carrie (Sarah Jessica Parker), ktorá navonok pôsobí perfektne – má všetko od fotenia pre Vogue, pozornosti celého New Yorku až po dizajnérske svadobné šaty. Luxusnú pozlátku by sme si však nemali pomýliť s pravou láskou. Ak aj vy práve potrebujete do života kúsok drámy, tento film budete zbožňovať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

Štvrtý ročník súťaže o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha sa začal. Zahlasujte cez formulár na konci článku a získajte extra body pre vašu školu.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Podporte školu v projekte O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Kvíz: Iba pamätníci spoznajú týchto 10 legendárnych mobilov len podľa fotky

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac