Úspešné hudobné comebacky: 8 interpretov, ktorí sa na scénu vrátili vo veľkom štýle

Santanovi sa vyplatila spolupráca s mladými hudobníkmi, Mirovi Žbirkovi zase pomohlo nahrávanie v štúdiu, v ktorom tvorili aj jeho hudobné idoly.

Veľký hudobný comeback nemusí prísť len po rokoch života v ústraní, často ide o zmenu hudobného štýlu či rozbehnutie nových spoluprác. Vybrali sme pre vás 8 interpretov a ich hudobné návraty. Spoznajte príbehy úspešných albumov, ktoré ich vrátili na výslnie.

Počúvajte hudbu cez O2 a objavte výhody služby TIDAL aj s predplatným a 10 GB na jej počúvanie každý mesiac ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Santana
Supernatural

Jeho hudobné úspechy sa datujú od konca šesťdesiatych rokov, keď zaujal svojím osobitným štýlom – kombináciou blues s latinskoamerickými rytmami a charakteristickou hrou na gitare. Vďaka nej mu patrí 15. miesto v rebríčku 100 najlepších gitaristov všetkých čias. Počas svojej kariéry nahral množstvo albumov, hosťoval v rôznych projektoch a odohral veľké koncerty, jeho meno však postupne začali zatieňovať mladší gitaristi.

Všetko zmenil album Supernatural, ktorý je jeho 18. štúdiovým albumom. Santana sa obklopil mladými talentmi, čo bolo kľúčom k úspechu. Hneď prvý singel Smooth ho katapultoval späť na výslnie. O spev sa v tejto piesni postaral Rob Thomas z kapely Matchbox Twenty. Z albumu vzišli viaceré single, medzi nimi aj ďalší hit Maria Maria.

David Bowie
Blackstar

David Bowie sa považuje za jedného z najvplyvnejších hudobníkov 20. storočia, ktorého rešpektujú kritici aj hudobníci. Počas svojej kariéry niekoľkokrát zmenil štýl a vždy prišiel s niečím inovatívnym. V roku 2003 vydal album Reality, do roku 2006 aktívne koncertoval a potom si dal dlhšiu hudobnú prestávku.

O sedem rokov vydal album The Next Day, ktorý však nezaujal tak ako ten nasledujúci s názvom Blackstar. Bol to skutočne veľkolepý návrat na scénu, aj keď podľa mnohých išlo skôr o veľkolepú rozlúčku, keďže Bowie krátko po vydaní albumu zomrel. Na albume spolupracoval s džezovými hudobníkmi a podarilo sa im vytvoriť zaujímavú kombináciu art rocku a džezu.

Johnny Cash
American Recordings 

Veľká hviezda country hudby, ku ktorej vzhliadajú mnohí mladí umelci, začínala svoju kariéru v rovnakom čase ako Elvis Presley. Obrovská popularita však Johnnyho Casha čoskoro dobehla v podobe drogovej závislosti. V čase vydania svojho najslávnejšieho albumu nahratého vo väznici Folsom Prison však závislosť dokázal ovládnuť a svoj život úplne zmenil. Začal nosiť čierne oblečenie, vďaka čomu si vyslúžil prezývku The Man In Black.

Veľký návrat na scénu prišiel na sklonku jeho života, keď ho oslovil legendárny producent Rick Rubin, aby nahral cover verzie známych hitov. Album dostal názov American Recordings a pre úspech tohto albumu sa počas ďalších rokov nahrali ešte ďalšie tri v podobnom duchu. Po smrti Johnnyho Casha vyšlo 60 dovtedy nevydaných nahrávok z tohto úspešného obdobia.

Metallica
Death Magnetic 

Metallica sa vo svojich začiatkoch radila do takzvanej veľkej štvorky kapiel, ktoré prišli s novým štýlom metalovej hudby. Medzi ich najúspešnejšie albumy patria Master of Puppets a Black Album. Po vydaní albumu ReLoad sa na čas odmlčali, prišli nezhody medzi členmi kapely a dokonca hrozilo aj ukončenie spolupráce.

Po šiestich rokoch sa však stretli v štúdiu pri nahrávaní kontroverzného albumu St. Anger. Jeho vznik mapuje aj dokument, ktorý ukazuje, ako členovia kapely spolupracujú pod dohľadom psychológa. Album však ešte nedosiahol očakávaný úspech. Došlo však k viacerým zmenám, Metallicu posilnil basgitarista Robert Trujillo a album Death Magnetic nanovo odštartoval úspešné časy.

Ozzy Osbourne
No More Tears 

Zakladajúci člen kapely Black Sabbath je jednou z najkontroverznejších postáv svetovej hudobnej scény. Po niekoľkých rokoch na pozícii speváka tejto kapely rozbehol úspešnú sólovú dráhu, vydal niekoľko albumov a absolvoval množstvo turné po celom svete. Po tragickej smrti gitaristu Randyho Rhoadsa jeho kapela chvíľu stagnovala, po čase ho však nahradil Zakk Wylde, s ktorým nahrali album No Rest For The Wicked.

Čítajte aj: 7 interpretov, ktorí sa preslávili jednou skladbou

Aj vďaka aktívnej spolupráci s novým gitaristom vyšiel o tri roky neskôr prelomový album No More Tears s úspešným singlom Mama, I’m Coming Home. Táto autorská dvojica spolupracovala ešte niekoľko rokov. Ozzy Osbourne sa však postupne zviditeľnil aj inak – začal organizovať Ozzfest a objavil sa v reality šou Osbournovci.

Eric Clapton
Unplugged 

Eric Clapton je po Jimim Hendrixovi asi druhým najslávnejším gitaristom všetkých čias. Hoci počas svojej kariéry hral rôzne štýly, radí sa predovšetkým medzi bluesových gitaristov. Po pôsobení v legendárnych kapelách ako Cream či The Yardbirds sa dal na sólovú dráhu a jeho prvým veľkým hitom sa stala cover verzia hitu Boba Marleyho I Shot The Sheriff. Úspešnú kariéru však na nejaký čas prerušilo protialkoholické liečenie.

Po prekonaní týchto problémov nahral niekoľko menej úspešných albumov. Tragická strata syna ho inšpirovala na napísanie piesne Tears In Heaven, ktorá sa stala obrovským hitom. Objavila sa na akustickom albume Unplugged, ktorý je doteraz jeho najpredávanejším. Zaujímavosťou je, že jednu z gitár, na ktorej hral na tomto albume, neskôr predal v aukcii za takmer 800 000 dolárov.

Lucie
EvoLucie 

Kapela Lucie bola úspešná v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch, keď vytvorila množstvo hitov a získala veľkú popularitu. Podľa niektorých kritikov ide dokonca o najslávnejšiu českú kapelu vôbec. Úspešné roky však prerušila dlhšia prestávka, keď sa viacerí členovia kapely vydali na sólovú dráhu.

V roku 2012 však Lucie pri príležitosti prevzatia ceny za album Černý kočky, mokrý žáby z roku 1994 ohlásila návrat na scénu, ktorý sprevádzalo niekoľko koncertov. V roku 2018 vyšiel dlhoočakávaný album EvoLucie a s ním veľké halové koncerty.

Na albume s kapelou spolupracoval aj hudobník Phil X, súčasný gitarista kapely Bon Jovi. Zvuk albumu aj výber skladieb je rôznorodý, čo majú fanúšikovia kapely radi.

Miro Žbirka
Double Album 

Miro Žbirka začínal kariéru v kapele Modus, vyhral Bratislavskú lýru aj Zlatého slávika. Počas svojej sólovej kariéry nahral veľa úspešných albumov, pričom na niektorých sa pokúšal o zmenu štýlu k viac elektronickému zvuku, napríklad na albume Nemoderný chalan. Čoraz viac ho to však ťahalo k piesňam, ku ktorým mal vždy vzťah, a to k hudbe milovaných The Beatles.

Ako darček k 60. narodeninám dostal od manželky nahrávanie v legendárnom štúdiu Abbey Road, v ktorom nahrávali viaceré jeho vzory, a výrazným spôsobom to ovplyvnilo aj jeho ďalšie smerovanie. Najskôr nahral singel Love Shines, čoskoro nasledoval album Miro a londýnske nahrávanie zavŕšil dvojalbumom Double Album.

Tieto dva albumy prinášajú zvuk, ktorý celý život hľadal, a považujú sa za to najlepšie, čo zatiaľ nahral. A to aj vďaka tomu, že nahrával s muzikantmi, ktorí boli spoluhráčmi Paula McCartneyho.

Ak sa nechcete hneď púšťať do počúvania celých albumov, vybrali sme z comebackových albumov každého interpreta v článku jednu skladbu, ktorá ho podľa nás najlepšie vystihuje. Vypočuť si ich môžete tu


Chcete mať prístup ku všetkým hudobným hitom vždy, keď dostanete chuť? Stavte na Zlatý O2 SMART Paušál, ktorý ocení každý streamer. Každý mesiac v ňom nájdete predplatné vybranej prémiovej appky, napríklad hudobnej streamovacej služby TIDAL, a k nej extra dáta na jej počúvanie vždy, keď dostanete chuť. Viac o tom, ako si vyskladať O2 SMART Paušál, sa dozviete na www.o2.sk.

banner, O2 SMART Pausal, Zlaty O2 Smart Pausal, modry, Luddo

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Týždeň som behal s osobným trénerom na zápästí. Naučil ma behať rozumnejšie a relaxovať

Začínajúcim aj rekreačným bežcom môžu inteligentné hodinky ukázať nový spôsob behania. Príjemnejší, efektívnejší a oddychovejší.

Smart hodinky Huawei Watch GT2 Pro pripomínajú klasické hodinky na zápästie, no slúžia aj ako skvelý partner pre rekreačných športovcov: od horolezcov cez snoubordistov až po hráčov golfu. Ale vďaka možnosti osobného trénera na zápästí urobia najväčšiu radosť bežcom.

100 športov v krásnom dizajne? Huawei Watch GT2 Pro sú špičkové smart hodinky. Chcem si prečítať recenziu

Behať sa dá takmer v každom počasí aj v pandemickej situácii. Ak ste už začali a potrebujete nakopnúť a behávať pravidelne alebo motiváciu ešte len hľadáte, osobný tréner na zápästí môže byť pre vás ideálna voľba.

Ja som rekreačný bežec, ktorý nemá ambíciu podávať športové výkony na úrovni bežca polmaratónu. Beh je pre mňa vyslovene psychohygiena. Behávam v priemere 3-krát do týždňa, v rozmedzí od 3 do 6 kilometrov podľa aktuálnych pocitov, s priemerným tempom 5.30 min./km.

Lákala ma možnosť dostať do mojej aktivity systém, tak som týždeň behal s asistenciou jednej z 13 komentovaných možností bežeckého tréningu, ktoré ponúka Huawei Watch GT2 Pro. Môj osobný tréner bol nekompromisný, ale férový a na najbližších riadkoch sa s vami podelím, čo ma naučil.

Pri výbere náročnosti tréningu sa držte pri zemi

Kým sa naplno rozbehneme, netreba podceniť prípravu. Bežecké kurzy v Huawei Watch GT2 Pro ponúkajú štyri náročnosti a vybrať si môžete tréning HIIT, beh v tempe, pomalý diaľkový beh, ľahký beh, beh na spaľovanie tukov alebo beh pre úplných začiatočníkov, ktorý kombinuje svižnú chôdzu a jogging.

Pri úvodnom výbere odporúčam dávku sebareflexie a sebakritiky, a ak ste doteraz vôbec nebehali, určite nepodceňujte tréning beh/chôdza pre začiatočníkov. Aj keď časy pri jednotlivých tréningoch pôsobia veľmi prívetivo, môžu to byť najdlhšie minúty vášho dňa.

Pred začiatkom tréningu určite kliknite na piktogram malého „i“ v krúžku, kde nájdete pomerne podrobný opis toho, čo vás počas behania čaká. Hviezdičky znázorňujú náročnosť tréningu, dozviete sa jeho dĺžku trvania, rozpis jednotlivých časti tréningu a krátky opis, ktorý vás odkáže na aplikáciu Huawei Zdravie.

Huawei Zdravie je podmienkou, ktorá môže, ale nemusí obmedzovať

Práve appka môže byť kritickým momentom pri rozhodovaní sa, či trénovať s Huawei Watch GT2 Pro. Hodinky totiž neviete spárovať s appkami tretích strán, takže nemôžete používať napríklad obľúbenú aplikáciu Strava.

Do akej miery to prekáža, závisí od toho, aký aktívny športovec ste. Ak to s behaním myslíte vážne, práve aplikácia tretej strany bude pre vás kľúčová. Nebol som totiž vždy „bežec psychohygienista“ a viem, aké dôležité môže byť zdieľanie zaznamenaných hodnôt či vytváranie virtuálnych tímov.

Ak je pre vás beh čisto zábava, tak ako pre mňa teraz, komplikáciu s aplikáciou nemusíte vôbec riešiť. Huawei Zdravie vie poslať namerané hodnoty do niektorých zdravotných aplikácií, ja som napríklad využil Zdravie v iOS a úplne mi to stačilo.

Samozrejme, aj samotná Huawei aplikácia vám vie ponúknuť všetky namerané dáta, prehľad histórie a návrhy na zlepšenie. Údajov je toľko, že ak im chcete rozumieť, určite budete googliť a čítať vysvetlenia pojmov v samotnej appke.

Nepodceňujte prípravu, aby vás tréner „nešikanoval“

Ja som si na trénovanie vybral kurz Ľahký beh, teda druhú úroveň náročnosti zo štyroch. Tréning trvá 28 minút a skladá sa z troch častí: zahriatie sa rýchlou chôdzou, beh alebo jogging a vychladnutie rýchlou chôdzou. Prvá a posledná časť tréningu trvajú zhodne po 3 minúty.

Čo som sa hneď pri prvom tréningu naučil, je, že na bežecký tréning s Huawei Watch GT2 Pro sa musíte pripraviť. Prvá vec je remienok − hodinky by ste mali mať pevne pripevnené k zápästiu, pretože celý tréning je postavený na meraní vášho srdcového tepu. Ak budú hodinky merať nesprávne alebo s výpadkami, bude tréning doslova peklo, pretože virtuálny tréner vás bude nabádať k tomu, aby ste pridali.

Pred behom sa určite najskôr rozcvičte. V prvom rade ide o ochranu vášho zdravia, keďže nerozohriate svaly a šľachy sa ľahšie zrania. Ďalší dôvod je zvýšenie srdcového tepu, aby ste nezačali bežať z pokojového stavu. Opäť by vás tréner v prvých metroch nútil pridať a mohlo by sa stať, že by ste hneď na začiatku bežali tak rýchlo, že by ste mohli mať problém tréning dokončiť. Stalo sa to aj mne a nebola to veľmi príjemná skúsenosť.

Počas prvého tréningu som v niektorých úsekoch behal rýchlosťou približne 4.30 min./km, pretože som mal podľa hodiniek veľmi pokojné tempo. V porovnaní s mojím priemerným, o minútu pomalším tempom, to bol celkom masaker. Dôvod tejto „šikany“, boli pohybujúce sa hodinky na pravom zápästí. Odporúčam preto nosiť ich na ľavom zápästí, kde je meranie tepu presnejšie.

Týždeň som používal smart hodinky. Pomohli mi žiť aktívnejšie? Dozviete sa tu

Posledným krokom prípravy sú bezdrôtové slúchadlá. Tréner v hodinkách na vás pomerne často rozpráva a okrem trénovania hlási aj počet zabehnutých kilometrov. Keby ste behali s „vykrikujúcimi hodinkami“ na zápästí, ľudia sa za vami budú otáčať, tak ako za mnou.

Samozrejme, hlasitosť sa dá znížiť, no je pomerne ťažké trafiť tú správnu. Ak nebudete počuť, budete často prikladať hodinky k uchu, čo vás bude rušiť pri behu. Podľa mojej skúsenosti iné ako Huawei bezdrôtové slúchadlá k hodinkám nepripojíte.

Tréner je správne utáraný, občas vie viac, ako čakáte

Poďme behať. Úvodné tri minúty rýchlej chôdze sú v pohode a tréner vás v podstate nechá tak. A to aj napriek tomu, že v tejto časti tréningu by ste mali mať tep v intervale 91 až 143 úderov za minútu. Zmenu časti tréningu hodinky oznámia vibrovaním a hlasovými povelmi.

Tréner vám bude v angličtine dávať rady, ktoré súvisia priamo s vaším tréningom, aj všeobecné tipy. Napríklad, že vaše tempo by malo byť také, aby ste sa pri ňom dokázali rozprávať, alebo ak nebudete vládať s dychom, na tri kroky sa máte hlboko nadychovať a na ďalšie tri by ste mali hlboko vydychovať.

Prekvapilo ma upozornenie trénera, že mám ruky spustiť nižšie, približne na úroveň bedrových kĺbov. Paradoxne som mal v momente upozornenia ruky nesprávne. Neviem, či išlo o všeobecnú radu, alebo hodinky dokážu sledovať aj správny pohyb rúk.

Počas bežeckej časti tréningu sa mal môj srdcový tep pohybovať v rozmedzí 134 až 153 úderov za minútu. Keď som bol mimo tohto intervalu, hodinky ma upozornili grafikou na displeji aj hlasovým povelom. Tréner mi oznámil aktuálny tep a pripomenul interval, v ktorom by sa mal tep pohybovať. Upozornenie vždy doplnil aj o spôsob, ako to spraviť. Napríklad hlbokým dýchaním alebo spomalením.

Ak som sa dlhodobo pohyboval v správnom tempovom intervale, tréner ma pochválil, pripomenul, že sa mám kochať okolitými scenériami alebo ma motivoval pridať. Keďže sa celý tréning odvíja od intervalu srdcového tepu, pripravte sa na to, že každé behanie bude trvať iný čas.

Bežte ďalej, ak vládzete

Po tréningu hodinky zaznamenávanie behu nevypnú, ale plynulo v ňom pokračujú. Ak bol pre vás tréning priveľmi ľahký alebo krátky, môžete behať ďalej a všetko sa bude zaznamenávať. Ak máte radi behy zaokrúhlené na celé kilometre, túto možnosť oceníte rovnako ako ja.

Aj keď som sa prvé behania s bežeckým trénerom trochu trápil, časom som si na tento štýl zvykol a behalo sa mi perfektne. V porovnaní s mojím pocitovým behaním som spomalil a cítil sa pohodlnejšie. Ako sa mi zlepšil čas na kilometer alebo či som schopný zabehnúť viac, si netrúfam odhadnúť.

Trochu ma prekvapilo, že bežecký tréning je postavený na jednorazovom trénovaní a nie na kontinuálnom dlhodobom behaní. V aplikácii Huawei Zdravie si síce viete nastaviť plán podľa cieľa, no neviete ho dostať do hodiniek. Aspoň mne sa to nepodarilo. Dať si teda za cieľ zlepšenie času na jeden kilometer bude vyžadovať doplniť si vedomosti a hodinky používať skôr ako meraciu pomôcku.

Podrobné štatistky a moje odporúčanie

Záznamy, ktoré vám hodinky ponúknu, sú od elementárnych, ako sú trasa behu alebo tempo každého zabehnutého kilometra, cez rôzne grafy zobrazujúce srdcový tep, rytmus krokov, nadmorskú výšku až po hodnotenia behu, ktoré hovoria o účinku aeróbneho tréningu, VO2Max alebo o tom, ako dlho by ste mali po behu regenerovať svoje sily.

Aktívnym športovcom s konkrétnymi cieľmi poslúžia smart hodinky Huawei Watch GT2 Pro ako spoľahlivý zdroj dát, ale ak chodíte behať vyslovene pre radosť a inteligentné hodinky využívate komplexne, čiže nielen na šport, tak je pre vás bežecký tréner perfektným riešením.

Počas behu vás upokojí, spomalí a ukáže vám typ behu, po ktorom si poviete, že išlo o zaslúžený relax. U mňa to presne tak fungovalo a týždeň s bežeckým trénerom na zápästí som si užil.


Huawei Watch GT2 Pro s bežeckým trénerom môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať zľavu na stabilný domáci internet až do 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac