Úspešné hudobné comebacky: 8 interpretov, ktorí sa na scénu vrátili vo veľkom štýle

Santanovi sa vyplatila spolupráca s mladými hudobníkmi, Mirovi Žbirkovi zase pomohlo nahrávanie v štúdiu, v ktorom tvorili aj jeho hudobné idoly.

Veľký hudobný comeback nemusí prísť len po rokoch života v ústraní, často ide o zmenu hudobného štýlu či rozbehnutie nových spoluprác. Vybrali sme pre vás 8 interpretov a ich hudobné návraty. Spoznajte príbehy úspešných albumov, ktoré ich vrátili na výslnie.

Počúvajte hudbu cez O2 a objavte výhody služby TIDAL aj s predplatným a 10 GB na jej počúvanie každý mesiac ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Santana
Supernatural

Jeho hudobné úspechy sa datujú od konca šesťdesiatych rokov, keď zaujal svojím osobitným štýlom – kombináciou blues s latinskoamerickými rytmami a charakteristickou hrou na gitare. Vďaka nej mu patrí 15. miesto v rebríčku 100 najlepších gitaristov všetkých čias. Počas svojej kariéry nahral množstvo albumov, hosťoval v rôznych projektoch a odohral veľké koncerty, jeho meno však postupne začali zatieňovať mladší gitaristi.

Všetko zmenil album Supernatural, ktorý je jeho 18. štúdiovým albumom. Santana sa obklopil mladými talentmi, čo bolo kľúčom k úspechu. Hneď prvý singel Smooth ho katapultoval späť na výslnie. O spev sa v tejto piesni postaral Rob Thomas z kapely Matchbox Twenty. Z albumu vzišli viaceré single, medzi nimi aj ďalší hit Maria Maria.

David Bowie
Blackstar

David Bowie sa považuje za jedného z najvplyvnejších hudobníkov 20. storočia, ktorého rešpektujú kritici aj hudobníci. Počas svojej kariéry niekoľkokrát zmenil štýl a vždy prišiel s niečím inovatívnym. V roku 2003 vydal album Reality, do roku 2006 aktívne koncertoval a potom si dal dlhšiu hudobnú prestávku.

O sedem rokov vydal album The Next Day, ktorý však nezaujal tak ako ten nasledujúci s názvom Blackstar. Bol to skutočne veľkolepý návrat na scénu, aj keď podľa mnohých išlo skôr o veľkolepú rozlúčku, keďže Bowie krátko po vydaní albumu zomrel. Na albume spolupracoval s džezovými hudobníkmi a podarilo sa im vytvoriť zaujímavú kombináciu art rocku a džezu.

Johnny Cash
American Recordings 

Veľká hviezda country hudby, ku ktorej vzhliadajú mnohí mladí umelci, začínala svoju kariéru v rovnakom čase ako Elvis Presley. Obrovská popularita však Johnnyho Casha čoskoro dobehla v podobe drogovej závislosti. V čase vydania svojho najslávnejšieho albumu nahratého vo väznici Folsom Prison však závislosť dokázal ovládnuť a svoj život úplne zmenil. Začal nosiť čierne oblečenie, vďaka čomu si vyslúžil prezývku The Man In Black.

Veľký návrat na scénu prišiel na sklonku jeho života, keď ho oslovil legendárny producent Rick Rubin, aby nahral cover verzie známych hitov. Album dostal názov American Recordings a pre úspech tohto albumu sa počas ďalších rokov nahrali ešte ďalšie tri v podobnom duchu. Po smrti Johnnyho Casha vyšlo 60 dovtedy nevydaných nahrávok z tohto úspešného obdobia.

Metallica
Death Magnetic 

Metallica sa vo svojich začiatkoch radila do takzvanej veľkej štvorky kapiel, ktoré prišli s novým štýlom metalovej hudby. Medzi ich najúspešnejšie albumy patria Master of Puppets a Black Album. Po vydaní albumu ReLoad sa na čas odmlčali, prišli nezhody medzi členmi kapely a dokonca hrozilo aj ukončenie spolupráce.

Po šiestich rokoch sa však stretli v štúdiu pri nahrávaní kontroverzného albumu St. Anger. Jeho vznik mapuje aj dokument, ktorý ukazuje, ako členovia kapely spolupracujú pod dohľadom psychológa. Album však ešte nedosiahol očakávaný úspech. Došlo však k viacerým zmenám, Metallicu posilnil basgitarista Robert Trujillo a album Death Magnetic nanovo odštartoval úspešné časy.

Ozzy Osbourne
No More Tears 

Zakladajúci člen kapely Black Sabbath je jednou z najkontroverznejších postáv svetovej hudobnej scény. Po niekoľkých rokoch na pozícii speváka tejto kapely rozbehol úspešnú sólovú dráhu, vydal niekoľko albumov a absolvoval množstvo turné po celom svete. Po tragickej smrti gitaristu Randyho Rhoadsa jeho kapela chvíľu stagnovala, po čase ho však nahradil Zakk Wylde, s ktorým nahrali album No Rest For The Wicked.

Čítajte aj: 7 interpretov, ktorí sa preslávili jednou skladbou

Aj vďaka aktívnej spolupráci s novým gitaristom vyšiel o tri roky neskôr prelomový album No More Tears s úspešným singlom Mama, I’m Coming Home. Táto autorská dvojica spolupracovala ešte niekoľko rokov. Ozzy Osbourne sa však postupne zviditeľnil aj inak – začal organizovať Ozzfest a objavil sa v reality šou Osbournovci.

Eric Clapton
Unplugged 

Eric Clapton je po Jimim Hendrixovi asi druhým najslávnejším gitaristom všetkých čias. Hoci počas svojej kariéry hral rôzne štýly, radí sa predovšetkým medzi bluesových gitaristov. Po pôsobení v legendárnych kapelách ako Cream či The Yardbirds sa dal na sólovú dráhu a jeho prvým veľkým hitom sa stala cover verzia hitu Boba Marleyho I Shot The Sheriff. Úspešnú kariéru však na nejaký čas prerušilo protialkoholické liečenie.

Po prekonaní týchto problémov nahral niekoľko menej úspešných albumov. Tragická strata syna ho inšpirovala na napísanie piesne Tears In Heaven, ktorá sa stala obrovským hitom. Objavila sa na akustickom albume Unplugged, ktorý je doteraz jeho najpredávanejším. Zaujímavosťou je, že jednu z gitár, na ktorej hral na tomto albume, neskôr predal v aukcii za takmer 800 000 dolárov.

Lucie
EvoLucie 

Kapela Lucie bola úspešná v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch, keď vytvorila množstvo hitov a získala veľkú popularitu. Podľa niektorých kritikov ide dokonca o najslávnejšiu českú kapelu vôbec. Úspešné roky však prerušila dlhšia prestávka, keď sa viacerí členovia kapely vydali na sólovú dráhu.

V roku 2012 však Lucie pri príležitosti prevzatia ceny za album Černý kočky, mokrý žáby z roku 1994 ohlásila návrat na scénu, ktorý sprevádzalo niekoľko koncertov. V roku 2018 vyšiel dlhoočakávaný album EvoLucie a s ním veľké halové koncerty.

Na albume s kapelou spolupracoval aj hudobník Phil X, súčasný gitarista kapely Bon Jovi. Zvuk albumu aj výber skladieb je rôznorodý, čo majú fanúšikovia kapely radi.

Miro Žbirka
Double Album 

Miro Žbirka začínal kariéru v kapele Modus, vyhral Bratislavskú lýru aj Zlatého slávika. Počas svojej sólovej kariéry nahral veľa úspešných albumov, pričom na niektorých sa pokúšal o zmenu štýlu k viac elektronickému zvuku, napríklad na albume Nemoderný chalan. Čoraz viac ho to však ťahalo k piesňam, ku ktorým mal vždy vzťah, a to k hudbe milovaných The Beatles.

Ako darček k 60. narodeninám dostal od manželky nahrávanie v legendárnom štúdiu Abbey Road, v ktorom nahrávali viaceré jeho vzory, a výrazným spôsobom to ovplyvnilo aj jeho ďalšie smerovanie. Najskôr nahral singel Love Shines, čoskoro nasledoval album Miro a londýnske nahrávanie zavŕšil dvojalbumom Double Album.

Tieto dva albumy prinášajú zvuk, ktorý celý život hľadal, a považujú sa za to najlepšie, čo zatiaľ nahral. A to aj vďaka tomu, že nahrával s muzikantmi, ktorí boli spoluhráčmi Paula McCartneyho.

Ak sa nechcete hneď púšťať do počúvania celých albumov, vybrali sme z comebackových albumov každého interpreta v článku jednu skladbu, ktorá ho podľa nás najlepšie vystihuje. Vypočuť si ich môžete tu


Chcete mať prístup ku všetkým hudobným hitom vždy, keď dostanete chuť? Stavte na Zlatý O2 SMART Paušál, ktorý ocení každý streamer. Každý mesiac v ňom nájdete predplatné vybranej prémiovej appky, napríklad hudobnej streamovacej služby TIDAL, a k nej extra dáta na jej počúvanie vždy, keď dostanete chuť. Viac o tom, ako si vyskladať O2 SMART Paušál, sa dozviete na www.o2.sk.

banner, O2 SMART Pausal, Zlaty O2 Smart Pausal, modry, Luddo

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2. Ak sa zastavíte v O2 Predajni kdekoľvek na Slovensku, môžete získať nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods 1+1, teda dvoje slúchadlá za výhodnú cenu 36 €.


Osviežte si svoju smart výbavu: vybrali sme najvýhodnejšie zariadenia na prácu, fotenie, športovanie aj každodenné používanie

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac