Viete, ktoré filmy inšpirovali rockové klipy? Zaspomínajte si na legendárne videá U2 či Guns N’ Roses

Prepracovaný scenár, akčné scény aj dejové zápletky. Pozrite si kultové rockové klipy svetových kapiel.

Keď na začiatku osemdesiatych rokov vznikla televízia MTV, nikto ešte netušil, aké veci sa začnú vďaka tomu diať v hudbe. Z obyčajných pesničkových klipov sa postupne začali stávať náročné filmové kúsky a popularita ich sledovania rástla neuveriteľným tempom. Vybrali sme niektoré z nich, ktoré dnes už môžeme považovať legendárne.

​​Za prémiovú hudobnú službu platiť nemusíte. TIDAL môžete mať v cene O2 SMART Paušálu, a navyše teraz v ešte lepšej kvalite. Ako ušetriť 5,99€ mesačne?

Nirvana
Smells Like Teen Spirit

Klip nielenže bol na tú dobu zaujímavý svojím spracovaním, ale bol aj dôležitým míľnikom v rockovej hudbe. Nirvana v ňom spopularizovala nový hudobný štýl nazývaný grunge, a to nielen hudobne, ale aj čo sa imidžu týka. Roztlieskavačky, rozbláznení tínedžeri, školník, ktorý si hudbu zjavne užíva, basketbalový kôš a gitary zavesené nízko, skoro až na kolenách hudobníkov. 

Prostredie pôsobí ako scéna zo stredoškolského podujatia v školskej telocvični, na ktorom kapela vystupuje. Klip sa však natáčal vo filmovom štúdiu GMT Studios v Culver City v Kalifornii. Inšpiráciou klipu bol film Over the Edge režiséra Jonathana Kaplana, v ktorom sa dospievajúca mládež túži vymaniť zo zažitých stereotypov, podobne ako to bolo aj v prípade dnes už legendárneho Kurta Cobaina. 

Bon Jovi
It’s My Life

Klip s prvkami akčného filmu, kde hlavný hrdina beží za svojou priateľkou na koncert kapely, ktorý sa odohráva v Los Angeles, a má na to päť minút. Koncert kapely sa odohráva v legendárnom 2nd Street Tunnel, ktorý sa často používa na fotenie reklám, točenie klipov, ale objavil sa aj v mnohých filmoch, ako napríklad Terminátor či Flashdance. 

Téma klipu bola inšpirovaná filmom Lola beží o život, v ktorom Lola musí za dvadsať minút zohnať stotisíc mariek, lebo inak jej priateľ Manni zomrie. Lola vyrazí do ulíc Berlína a beží nie ako o život, ale vážne o život. Hlavného hrdinu v klipe hrá herec Will Estes, s ktorým sa John zoznámil pri natáčaní filmu Ponorka U-571. Hudobné video má už viac ako miliardu zhliadnutí a pri tejto príležitosti sa Jon Bon Jovi na Twitteri všetkým fanúšikom špeciálne poďakoval za to, že spoločne tvoria históriu.

U2
Beautiful Day

Pieseň je z albumu All That You Can’t Leave Behind, na ktorom sa kapela po rokoch experimentovania s elektronickou hudbou vrátila k svojmu pôvodnému rockovému zvuku so surovými gitarami a energickými pesničkami. Beautiful Day je toho priamym dôkazom. Video sa nahrávalo na parížskom Letisku Charla de Gaulla, kde kapela hrá medzi pristávajúcimi a odlietajúcimi lietadlami.

Režisérom bol známy Jonas Åkerlund, ktorý je podpísaný pod množstvom skvelých videoklipov známych kapiel a interpretov, ako Metallica, Rammstein, Lady Gaga či Britney Spears, a získal niekoľko ocenení Grammy.

Máte radšej tvorbu popových umelcov? Pozrite si videoklipy, ktoré prepísali históriu popu

Existuje aj alternatívna verzia klipu, ktorý bol natočený v malej francúzskej obci Éze v Provensalsku. Bono tu vlastní víkendový dom, kam chodí oddychovať s rodinou a niekoľkokrát sa tu stretla aj celá kapela, aby si dobili baterky a oddýchli po náročnom turné. Na videu vidieť práve takéto stretnutie kapely, hranie v štúdiu a prechádzky po pláži. V porovnaní s pôvodným klipom tu chýba akékoľvek napätie a hudbe to uberá na energii.

Guns N’ Roses
November Rain

Fenomenálna pieseň z ich tretieho a veľmi úspešného albumu Use Your Illusion. Pieseň má na albume takmer neuveriteľných deväť minút a túto dlhšiu verziu použili dokonca aj do klipu. Skrátená verzia, ktorá bola použitá v rádiách, mala päť minút. Vďaka minutáži sa stala najdlhšou piesňou, ktorá dosiahla Top 10 v americkej hitparáde Billboard Hot 100.

Dej klipu sa odohráva na svadbe s dramatickou zápletkou na svadobnej hostine. Modelka Stephanie Seymour, ktorá v klipe vystupuje, a Axl Rose v tom čase tvorili skutočný pár. Stephanie sa objavila aj vo videu k piesni Don’t Cry. Legendárne je aj Slashovo gitarové sólo pred kostolom, ale keďže interiérové scény sa natáčali v zime v kostole v Los Angeles, museli kvôli týmto exteriérom cestovať do Nového Mexika na juhozápade USA. Ak by ste však ten kostol hľadali, nenájdete ho, pretože to boli len rekvizity postavené na tento účel.

Foo Fighters
Learn to Fly

Táto pieseň je najúspešnejšia z repertoáru kapely a rozhodne jej pomohol aj humorne ladený klip. Dej sa odohráva v lietadle a všetky postavy stvárnili samotní členovia kapely. Ich herecký talent sa nedá zaprieť a je skutočne chuťovka vidieť, ako dokonale zahrajú nielen mužské, ale aj ženské postavy a rôzne charaktery. Okrem nich sa v klipe objavila aj populárna dvojica z hudobnej skupiny Tenacious D, z ktorej známejší je asi najmä herec a hudobník Jack Black. Videli ste ho napríklad vo filme Škola rocku alebo Gulliverove cesty.

Kapela Foo Fighters si v klipe uťahuje z viacerých filmov s leteckou tematikou. Klip získal v roku 2001 cenu Grammy. Zaujímavosťou je, že v roku 2015 sa v talianskom meste Cesena stretlo 1000 hudobníkov a unisono zahrali a zaspievali práve túto skladbu, kde na záver zaznela prosba, aby Foo Fighters prišli na toto miesto odohrať koncert, čo kapela nakoniec aj splnila.

Soundgarden
Black Hole Sun

Klip, ktorý je známy svojou apokalypticko-psychedelickou atmosférou. Odohráva sa na predmestí fiktívneho mestečka. Dej aj spracovanie boli nápadom režiséra Howarda Greenhalgha, ktorý režíroval napríklad aj klipy pre kapely Pet Shop Boys, Spice Girls či dokonca pre Eltona Johna. 

Zaujímavosťou je, že klip bol uvedený na MTV v akejsi miernejšej verzii a až po veľkom úspechu ho po niekoľkých týždňoch nahradili prepracovanejšou verziou s viacerými vizuálnymi efektmi. Nie je žiadnym prekvapením, že vo svojej dobe klip získal niekoľko cien. Hovorí sa, že frontman kapely Chris Cornell zložil túto pieseň za 15 minút.

Tublatanka
Pravda víťazí

Pieseň sa stala populárnou vďaka Nežnej revolúcii. V klipe sa objavuje zostrih dôležitých udalostí a míľnikov z dejín Česka a Slovenska, ako aj zábery z demonštrácií Nežnej revolúcie. Klip vytvorila režisérka Katarína Ďurovičová, ktorá sa v súčasnosti podieľa na viacerých seriáloch a reláciách. Kapela je známa aj tým, že v prvých revolučných dňoch požičala organizátorom demonštrácií svoju aparatúru na ozvučenie. 

Zaujímavý je aj fakt, že pesnička bola nahratá už rok pred revolúciou, čo bol v období neslobody a komunistického režimu odvážny čin. Ale ako sa nakoniec ukázalo, starý režim už asi tušil, že jeho dni sa blížia ku koncu. Kapela Tublatanka už síce nehrá v pôvodnej zostave, v ktorej nahrali túto pieseň, ale je stále aktívna a vydáva albumy. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Herec Martin Klinčúch: Rodina ma drží pri zemi, jednou nohou som stále doma na dedine

Martin Klinčúch porozprával, čo ho zatiaľ naučila rozbehnutá kariéra a prečo kedysi nechcel byť hercom.

Má len 19 rokov, no stihol stáť na nitrianskych divadelných doskách, zabaviť publikum v úspešnej televíznej šou, vydať singel či zahrať si v populárnom televíznom seriáli. Zisťovali sme, aký je Martin Klinčúch aj mimo obrazovky, ako ho formoval život na dedine a čím ho dnes obohacuje život herca, ale aj to, prečo si myslí, že ľudia by sa mali viac venovať svojmu vnútru.

V rozhovore sa dozviete: 

  • prečo robí chyby rád a často,
  • čo ho zatiaľ naučilo herectvo,
  • čím chcel byť, keď bol mladší,
  • aký má vzťah k sociálnym sieťam.

Obľúbili ste si seriály zo slovenskej produkcie? Na VOYO nájdete seriál Profesor, ale aj mnoho ďalších. Vyskúšajte si VOYO v cene paušálu

Si seriálový, filmový aj divadelný herec. Aký je v tom pre teba rozdiel?  

Podstata je rovnaká. Herec, ktorý miluje svoje povolanie, si váži všetky tri typy hrania, na akékoľvek hranie totiž človek potrebuje odhodlanie a databázu pocitov. Divadlo je navyše aj o láske k divadlu, nielen k herectvu.

Vyhovuje ti takáto rozmanitosť alebo zatiaľ len objavuješ, čo ti najviac sedí?

V hereckej brandži nie som veľmi dlho, všetko je preto pre mňa nová skúsenosť. Pán profesor je môj prvý väčší a zároveň prvý televízny projekt, kde sa cítim naozaj veľmi dobre. V kolektíve sme si všetci sadli a aj samotné natáčanie býva veľmi uvoľnené. Je to seriál o študentoch, ktorí si zo všetkého robia srandu a popritom majú svoje vlastné problémy. Nejde o žiadne komplikované charaktery.

Je to seriál z tebe blízkeho prostredia. Dá sa porovnať so štúdiom na konzervatóriu?  

Tak v podstate na natáčaní sa učíme len akože. Navyše je to prostredie gymnázia, kde je vyučovací proces úplne iný. Na konzervatóriu sme v škole niekedy od rána do večera a môže to byť skutočne vyčerpávajúce. 

V čom ťa zatiaľ obohatilo tvoje herecké pôsobenie? 

Každá herecká postava alebo charakter si vyžaduje vytrvalosť a sústredenosť, takže pri každej novej role sa herec určite zdokonaľuje práve v týchto vlastnostiach. Život herca je ako jazda na horskej dráhe. Niekedy je to neuveriteľný adrenalín a niekedy zas hlbočina.

Keď som bol malý, chcel som byť elektrotechnikom. Moja mama však vo mne videla potenciál a chcela, aby som šiel na konzervatórium.

Ako herec sa musíš vedieť do postavy ponoriť a trochu sa v nej aj utopiť, pretože len v hlbočine môžeš prísť na to, čo tvoja postava naozaj potrebuje a kým v skutočnosti je. Vyžaduje si to veľa rozmýšľania. Myslím, že bez herectva by som nikdy nebol taký sústredený a nenašiel by som sa ako Martin Klinčúch. A to nemyslím ako osobnosť šoubiznisu, ale ako človek. 

Ty si však nechcel byť hercom. 

Keď som bol malý, chcel som byť elektrotechnikom. Moja mama však vo mne videla potenciál a chcela, aby som šiel na konzervatórium. Mne sa tam najskôr veľmi nechcelo, lebo som vedel, že budem musieť vedieť veľmi veľa vecí a je to drina. Raz som chcel ísť v lete do tábora, kam ma rodičia nepustili bez toho, aby som predtým išiel na prijímačky na konzervatórium. Takže vďaka táboru a mame je zo mňa dnes herec.

Ako to vnímaš s odstupom času? 

Herectvo ma veľmi baví. Mňa to bavilo aj predtým, len som bol lenivý. Herec nemôže byť lenivý, lebo musí každý deň prekonávať zábrany. Tvoj výstup spočíva v energii, ktorú do toho vložíš, ale tak je to asi so všetkým.

Čitajte aj: Seriál Oteckovia si ľudia obľúbili, žijú s postavami už štyri roky, hovorí Braňo Deák

Asi musíš vedieť potlačiť svoju osobnosť, ak sa chceš vcítiť do roly niekoho iného. 

Áno, každá rola si neustále vyžaduje diskomfort a niečo, v čom ti nie je vlastne úplne dobre. V tom je to ťažké, a preto to niekto ani nevydrží dlho. Herectvo môže začať pekne liezť na mozog.

Aktívny si aj na sociálnych sieťach. Aký máš k nim vzťah?

Ako asi každý mladý človek, aj ja trávim veľa času na sociálnych sieťach. Je to niečo, kde sa odreagujem, odtrhne ma to na chvíľu od reality, kde si môžem písať s niekým, kto je ďaleko, kde môžem lajkovať fotky a pozrieť sa, čo ten človek robí. Samotnú technológiu by som asi nemenil, no zmenil by som náš prístup k nej a to, čo na sieťach zdieľame. Ľudia sú niekedy veľmi ľahostajní k informáciám, ktoré iní dokážu zneužiť. 

Kontroluješ si svoj imidž v online priestore alebo pridávaš príspevky skôr spontánne?

Som človek, ktorý rád cvičí a má rád herectvo. Nie som influencer, môj účet je lifestylový. Nepotrpím si na dokonalé fotky a pridávam to, čo sa mi chce a kedy sa mi chce.

Vnímaš rozdiel medzi tým, kým si v súkromí a ako si vykreslený v médiách? 

Myslím, že zatiaľ veľký rozdiel medzi tým, ako ma médiá vykresľujú a kto v skutočnosti naozaj som, nie je. Raz o mne akurát napísali, že som milionár, čo, žiaľ, pravda nie je.

Tvoj vzťah k spevu prišiel spontánne alebo si ho pestoval už dlhšie? 

Spievam oveľa dlhšie, ako hrám, dá sa povedať, že odmalička. V detstve brával môj otec na opekačky gitaru, potom som štyri roky chodil na spev na základnej umeleckej škole a ďalej som ho študoval aj na konzervatóriu, kde je spev jedným z hlavných predmetov. Spievať sa teda učím dokopy deväť rokov.

Myslím, že zatiaľ veľký rozdiel medzi tým, ako ma médiá vykresľujú a kto v skutočnosti naozaj som, nie je. Raz o mne akurát napísali, že som milionár, čo, žiaľ, pravda nie je.

Rosetta Stone je zatiaľ tvoj prvý singel aj videoklip väčšej produkcie. Jak.sha, Toello, Jan Strach – to sú veľké mená na hudobnej scéne. Čím si týchto ľudí tak rýchlo očaril? 

Keď som točil šou Tvoja tvár znie povedome, Markíza si všimla, že mi to trochu spieva, spýtali sa ma, či by som nechcel spraviť nejakú vlastnú pieseň. Oslovili sme Yak.shu, majiteľa hudobného labelu F*CK THEM, ktorý spolupracuje s Markízou a pozná dobrých producentov. Do spolupráce som prizval aj Matúša Kollárovského alias Yael-a, s ktorým sme si naživo vypočuli podmaz od beat-makera Toella. Hneď prvý sa nám ohromne páčil, začali sme písať text, Matúš vymyslel refrén a o dve hodiny sme to mali hotové.

To asi nie je úplne štandardný postup. Vedel by si aj iným mladým tvorcom odporučiť, ako začať? 

Byť trpezlivý a robiť všetko od srdca. Ak niekto robí či už hudbu, alebo hocičo iné pre peniaze, tak to asi nemá šťastnú budúcnosť. 

Zúčastnil si sa aj na konkurze do filmu Nech je svetlo. Ide o slovenský film o mladých brancoch, o korupcii na polícii aj v cirkvi, o bezmocnosti, ale aj o sile rodiny a láske. Aká bola tvoja motivácia zahrať si jednu z hlavných postáv? 

Chcel som si vyskúšať konkurz. Nevedel som presne, o čom bude film, lebo kým som si neprečítal scenár, informácií nebolo zverejnených až tak veľa. Prešiel som skoro všetkými kastingovými kolami a v tom poslednom, kde sme boli už iba dvaja chlapci, som rolu nedostal. Nakoniec som však rád, že sa tak stalo, pretože by som to v tom čase asi ani nedokázal zahrať. V prvom ročníku na konzervatóriu som bol ešte len také herecké bábätko.

Máš nejakú filozofiu alebo čokoľvek, čo ťa formovalo počas dospievania? 

Mám len 19 rokov, takže zatiaľ nemám vyhranenú filozofiu, ktorá by ma všade sprevádzala. Ale mám niečo, čoho sa držím: keďže som vyrastal na dedine, snažím sa byť jednou nohou stále tam. Aj keď som teraz v hlavnom meste, stále premýšľam nad tým, ako by to, čo urobím alebo poviem, zobrali moji rodičia. Ako by som sa správal, keby som bol doma? Stále sa snažím byť bežný chlapec z dediny, ktorý má veľké sny, na ktorých musí pracovať.

Aj keď som v hlavnom meste, stále premýšľam nad tým,  ako by to, čo urobím alebo poviem, zobrali moji rodičia. Ako by som sa správal, keby som bol doma?

Formovala ťa skôr rodina, vidiek a príroda než kultúra a umenie? 

Áno, moja rodina ma určite drží pri zemi. Tým, že mám veľkú a silnú rodinu, je to pre mňa alfa a omega všetkého. 

Kde ťa uvidíme hrať v najbližšom čase? 

Pána profesora aj Tvoja tvár znie povedome si ľudia stále môžu pozrieť na Voyo. V priamom prenose budú čoskoro Oteckovia, kde si takisto zahrám, a okrem toho aj epizódnu postavu v jednom dramatickom seriáli, ktorého názov zatiaľ nemôžem povedať, na Markíze. Ak to situácia dovolí, všetkých pozývam do Nitry na aktuálne divadelné predstavenie Jozef a jeho zázračný plášť.

5x rýchlo a úprimne s Martinom Klinčúchom

Aká je tvoja najväčšia dilema posledného mesiaca? 

Škola. Tým, že som v nej v poslednom čase nebol, musím veľa učiva dobiehať a makať. 

Na čo si minul v posledných dvoch rokoch najviac peňazí?

Nájomné. Veľmi bolestivá záležitosť. 

Čo podľa teba ľudia vo veľkom ignorujú a mali by tomu venovať viac pozornosti? 

Mentálne zdravie mladých ľudí. Veľa ľudí sa počas pandémie začalo opúšťať, príliš analyzovať a rozmýšľať nezdravo. Bolo by super, ak by na školách umožnili psychologické poradenstvo. Ďalšia vec, ktorá ma osobne trápi, je nízka miera zaočkovanosti. 

Kedy máš pocit, že sa učíš najviac? 

Najviac sa učím na chybách, ktoré spravím. Idem niekam, kam by som nemal, poviem niečo, čo nemám, urobím niečo, čo som urobiť nemal. Tým, že som herec a venujem sa svojmu vnútru, veľa sa na tom učím. Ako hovorí moja profesorka: „Fixuj, fixuj, fixuj pocit.“ Z každej skúsenosti si môžeš niečo zobrať. Všetko má v sebe nejaký pocit, každá vec má nejaký charakter. 

 Kedy si naposledy precítil, že život fakt stojí za to? 

Keď som po dlhom čase prišiel domov a s rodinou sme šli na prechádzku a piknik do lesa. Vtedy som si uvedomil, že rodina je tu naozaj stále. Je to to, čo nám zostane, keď sa všetko pokašle, keď práce niet a kamaráti sa otočia na druhú stranu. Drží ma to pri živote a vtedy cítim, že som so životom spokojný. 

Martin Klinčúch

Pochádza z Trenčianskych Stankoviec, dedinky pri Trenčíne. Herectvo študuje na konzervatóriu v Bratislave. Zahral si v televíznej šou Tvoja tvár znie povedome, v seriáli Pán profesor a v divadelnej inscenácii Jozef a jeho zázračný plášť. Aktuálne spolu s kolegami zo seriálu Pán profesor moderuje vlog k úspešnej hudobnej šou Superstar. Okrem herectva a spevu sa aktívne venuje športu. Má 19 rokov, žije v Bratislave. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Pre potešenie aj pohodlnejšiu prácu. 16 tipov na tech darčeky pre celú rodinu

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac