Výnimočné ženy od 18. storočia dodnes: oslávte deň žien s týmito 6 seriálmi

Nechajte sa inšpirovať strhujúcimi príbehmi európskych vladárok, newyorských aristokratiek, moderných právničiek aj medzinárodných najomných vrahýň.

Máme pre vás 6 seriálov, s ktorými spoznáte príbehy žien z minulosti aj dnešnej doby. Ponorte sa do sveta cárskeho Ruska, magnátskeho New Yorku alebo Anglicka uprostred industriálnej revolúcie, zamávajte právničkám odhodlaným zmeniť spoločnosť a spoznajte nádherné metropoly sveta s nájomnou vrahyňou a agentkou, ktorá jej je na stope. 

Obľúbené megafilmy z kín si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO Max zadarmo

Na muške
(2018)

Agentka spravodajskej služby MI5 Eve Polastri (Sandra Oh) sa v práci nudí a vyvinie si profesionálnu posadnutosť ženami, ktoré sa venujú nájomným vraždám. Zakrátko sa v jej hľadáčiku objaví kreatívna a bezcitná Villanelle (Jodie Comer), ktorej nikto nevie prísť na stopu. 

Čierna komédia z pera Phoebe Wallerovej-Bridgeovej (Fleabag) si získala srdcia publika a nastavila vysokú latku žánru špionážneho trileru. V štyroch sezónach nie je núdza o prekvapujúce zvraty, ohromujúce exteriéry z celej Európy či absurdné situácie. Ústredné herecké duo si za svoj výkon odnieslo viacero ocenení.

Veľká
(2020)

Satirická dráma o ceste Kataríny Veľkej za cárskou korunou sa začína príchodom mladej a naivnej pruskej princeznej (Elle Fanning) do cudzieho a nevľúdneho prostredia ruského dvora. Budúca najdlhšie vládnuca panovníčka Moskvy rýchlo nájde svoje miesto a s pomocou nových spojencov zvrhne svojho manžela Petra III. (Nicholas Hoult) z trónu. 

Seriál založený na skutočných historických udalostiach z pera Tonyho McNamaru (Favoritka) sám priznáva, že je „iba príležitostne pravdivý“. Niektoré časti príbehu sú urýchlené (Katarína v skutočnosti zvrhla svojho manžela až po 17 rokoch manželstva), vedľajšie postavy pozmenené a udalosti vyhrotené pre komický efekt. 

Pravdou však zostáva, že príbeh Kataríny II. v seriáli Veľká vás udrží v napätí po celé dve sezóny. 

Viceprezidentka
(2012)

Do diania v riadení krajiny nám dá nahliadnuť aj Selina Meyer (Julia Louis-Dreyfus), fiktívna viceprezidentka Spojených štátov. Symbolická mocenská pozícia Seline nestačí a chce viac – aby ju prezident bral vážne, aby na jej záujmoch záležalo a aby ju ľudia milovali. 

Inšpirujte sa príbehmi výnimočných ľudí: 6 životopisných filmov, ktoré vás obohatia

V spojení s tímom neschopných poradcov, ktorí myslia predovšetkým na svoju kariéru, vás čaká majstrovská satira z pera Armanda Iannucciho o tom, ako vyzerá život tých, ktorí bažia po moci. Sedem sezón politickej satiry Viceprezidentka prináša jednu komickú situáciu za druhou, na ktorej sa pobavia diváci akéhokoľvek názorového spektra. 

Komička Julia Louis-Dreyfus za svoje zobrazenie ambicióznej a malichernej Seliny, ktorá sa neštíti žiadnej hanebnosti a spacká každú dobrú šancu, získala šesť ocenení Emmy.

Dobrý boj
(2017)

V súčasnosti zostaneme aj so seriálom Dobrý boj, ktorý sa začína v momente ohlásenia zvolenia Donalda Trumpa na post amerického prezidenta. Prichádza nová doba fake news a onlinových trollov, ktorá eskaluje cez prejavy policajnej brutality v Spojených štátoch a celosvetovú pandémiu. 

Seriál Dobrý boj stavia na popularite svojho predchodcu Dobrá manželka, vďaka čomu sa môže s veľkou trefnosťou venovať kritike aktuálneho diania bez obáv z toho, že by prišiel o publikum. Okrem dramatických zvratov a súdnych intríg sa teda miestami dočkáme edukatívnych odbočiek do slepých uličiek právneho systému a inštitucionalizovaného rasizmu.

Úspešná právnička Diane Lockhart (Christine Baranski)  a jej krstná dcéra Maia (Rose Leslie) nás prevedú niekoľkými skutočne turbulentnými rokmi moderných dejín bez servítky pred ústami. 

Gentleman Jack
(2019)

Píše sa rok 1832 a v čiernych farbách odetá Anne Lister (Suranne Jones) prichádza do anglického Halifaxu, aby obnovila slávu majetku, ktorý zdedila po strýkovi. 

Takáto netradičná novota však neprejde bez povšimnutia v komunite halifaxských hejterov a to sme ešte ani nespomenuli, že Anne sa pokúsi vyhnať zo svojho majetku zlodejov uhlia a zamiluje sa do melancholickej Ann Walkerovej (Sophie Rundle).

Historická dráma z pera Sally Wainwrightovej (Happy Valley) nešetrí humorom pri opisovaní dobrodružstiev nebojácnej Anne Listerovej, ktorej osobnosť zapĺňa každú miestnosť. Či už sledujeme jej romantické výletíky s európskymi šľachtičnými alebo jej boj za ochranu cti a majetku svojej rodiny, epizódy seriálu Gentleman Jack utekajú ako nič.

Pozlátený vek
(2022)

V 19. storočí skončíme aj s Pozláteným vekom, historickou drámou z prostredia newyorskej smotánky, do ktorej sa snaží preniknúť rodina nových železničných magnátov Rusellovcov. Nováčikov vedie cieľavedomá hlava rodina Bertha (Carrie Coon), ktorá spolu s manželom Georgeom (Morgan Spector) spriada plány, ako si podmaniť mesto, ktoré nikdy nespí. 

Ich suseda Agnes van Rhijn (Christine Baranski, ktorú skrátka nenechajú na pokoji v žiadnom storočí) tvrdohlavo odmieta nové tváre na spoločenskej scéne, ale jej dobromyseľná neter Marian (Louisa Jacobson) sa rozhodne Rusellovcom potajme pomôcť… O pompéznu drámu v ohromujúcich kostýmoch je postarané.

Pozlátený vek napísal expert na úspešné dobové drámy Julian Fellowes. Okrem životov vyššej vrstvy sledujeme aj osudy tých, ktorí im varia a obsluhujú ich – intrigy tak nechýbajú v žiadnej časti domu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ľahší, menší a výkonnejší Samsung S21 FE vylepšil aj objektívy či nočný režim

Telefón šikovných rozmerov bez kompromisov vo výkone. Objavte vylepšenia novinky v rade FE aj v lepších objektívoch či žiarivejšom displeji.

Samsung prešiel v poslednom období viacerými vylepšeniami, o čom svedčí aj prémiové vyhotovenie a bohatá fotovýbava nového Samsungu S21 FE. Všetky tri objektívy prešli pozitívnymi zmenami pre ešte profesionálnejšie fotografie aj v noci. Juhokórejský výrobca ide príkladom, prečo sa oplatí počúvať svojich fanúšikov.

Plynulý displej ocenia aj vaše oči. Vybrali sme 6 smartfónov pre pohodlnejšie hranie aj skrolovanie

Čo sa vydarilo?

Od prvých momentov testovania ma príjemne prekvapili jeho šikovné rozmery a nízka hmotnosť. Telefón sa dobre ovláda aj jednou rukou, čo v dnešnej dobe veľkých telefónov nie je štandard. Súčasná verzia je pri 177 gramoch ľahšia než jej predchodca, čím sa stáva skvelou voľbou, ak hľadáte telefón do vrecka.

AMOLED displej je svojimi živými farbami pýchou značky Samsung, dobre sa s ním pracuje aj na priamom slnku. Vďaka obnovovacej frekvencii 120 Hz sa môžete tešiť aj na rýchle a plynulé animácie či perfektnú reakciu v hrách. Novinkou je aj rýchle bezdrôtové nabíjanie – stačí pár minút a s energiou si vystačíte pohodlne na celý deň. 

Čo mohlo byť lepšie?

Čo sa týka vyhotovenia a použitých materiálov, zadná strana S21 FE je plastová, čo nie je také prémiové ako kombinácia kovu a skla. Pri fotení nočnej scény trvalo zobrazenie výslednej fotografie pár sekúnd a celkové reakcie aplikácie na fotenie boli niekedy pomalšie.

Takisto by som privítal jednoduchšie prostredie a skratky nastavení na hlavnej obrazovke aplikácie fotenia. Napríklad zapnutie HDR som nemal vždy „poruke“. Batéria hravo zvládne jeden náročnejší pracovný deň, no pre niekoho to môže byť málo. 

Čo nás na smartfóne príjemne prekvapilo?

Fotografie telefónom blížiace sa k profesionálnej úrovni ma naozaj očarili. Vylepšeniami prešiel aj režim portrétu, aj nočný režim. Juhokórejský výrobca zapracoval aj na kvalite videí. Spolu so skvelou optickou stabilizáciou a podporou ultra vysokého rozlíšenia sa môžete tešiť na videá ako od profesionálneho štúdia.

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Prečítajte si naše tipy

Poteší aj prítomnosť najnovšieho systému Android 12, ktorý v sebe skrýva viacero nových funkcií, ako napríklad nový dizajnový jazyk pre osobnejší vzhľad aplikácií, užitočnejšie oznámenia či rýchlejší a efektívnejší výkon systému. 

Hodnotenie na záver: kompaktné rozmery a výkon bez kompromisov

Ak hľadáte telefón do ruky či do vrecka, Samsung S21 FE 5G je pre svoje praktické rozmery ideálnou voľbou. Vďaka kvalitnému displeju si naplno vychutnáte obľúbené filmy a seriály a príjemne prekvapí aj špičková fotovýbava. Celkovo telefón nezaostáva v žiadnom smere a aj tí najnáročnejší používatelia si prídu na svoje. Samsung vo svojom modelovom rade FE vždy niečo vylepší, a to aj vďaka tomu, že počúva svojich používateľov.


Samsung S21 FE 5G môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako vybrať mobil pre školáka? Máme pre vás 8 tipov

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac