Výnimočné ženy od 18. storočia dodnes: oslávte deň žien s týmito 6 seriálmi

Nechajte sa inšpirovať strhujúcimi príbehmi európskych vladárok, newyorských aristokratiek, moderných právničiek aj medzinárodných najomných vrahýň.

Máme pre vás 6 seriálov, s ktorými spoznáte príbehy žien z minulosti aj dnešnej doby. Ponorte sa do sveta cárskeho Ruska, magnátskeho New Yorku alebo Anglicka uprostred industriálnej revolúcie, zamávajte právničkám odhodlaným zmeniť spoločnosť a spoznajte nádherné metropoly sveta s nájomnou vrahyňou a agentkou, ktorá jej je na stope. 

Obľúbené megafilmy z kín si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO Max zadarmo

Na muške
(2018)

Agentka spravodajskej služby MI5 Eve Polastri (Sandra Oh) sa v práci nudí a vyvinie si profesionálnu posadnutosť ženami, ktoré sa venujú nájomným vraždám. Zakrátko sa v jej hľadáčiku objaví kreatívna a bezcitná Villanelle (Jodie Comer), ktorej nikto nevie prísť na stopu. 

Čierna komédia z pera Phoebe Wallerovej-Bridgeovej (Fleabag) si získala srdcia publika a nastavila vysokú latku žánru špionážneho trileru. V štyroch sezónach nie je núdza o prekvapujúce zvraty, ohromujúce exteriéry z celej Európy či absurdné situácie. Ústredné herecké duo si za svoj výkon odnieslo viacero ocenení.

Veľká
(2020)

Satirická dráma o ceste Kataríny Veľkej za cárskou korunou sa začína príchodom mladej a naivnej pruskej princeznej (Elle Fanning) do cudzieho a nevľúdneho prostredia ruského dvora. Budúca najdlhšie vládnuca panovníčka Moskvy rýchlo nájde svoje miesto a s pomocou nových spojencov zvrhne svojho manžela Petra III. (Nicholas Hoult) z trónu. 

Seriál založený na skutočných historických udalostiach z pera Tonyho McNamaru (Favoritka) sám priznáva, že je „iba príležitostne pravdivý“. Niektoré časti príbehu sú urýchlené (Katarína v skutočnosti zvrhla svojho manžela až po 17 rokoch manželstva), vedľajšie postavy pozmenené a udalosti vyhrotené pre komický efekt. 

Pravdou však zostáva, že príbeh Kataríny II. v seriáli Veľká vás udrží v napätí po celé dve sezóny. 

Viceprezidentka
(2012)

Do diania v riadení krajiny nám dá nahliadnuť aj Selina Meyer (Julia Louis-Dreyfus), fiktívna viceprezidentka Spojených štátov. Symbolická mocenská pozícia Seline nestačí a chce viac – aby ju prezident bral vážne, aby na jej záujmoch záležalo a aby ju ľudia milovali. 

Inšpirujte sa príbehmi výnimočných ľudí: 6 životopisných filmov, ktoré vás obohatia

V spojení s tímom neschopných poradcov, ktorí myslia predovšetkým na svoju kariéru, vás čaká majstrovská satira z pera Armanda Iannucciho o tom, ako vyzerá život tých, ktorí bažia po moci. Sedem sezón politickej satiry Viceprezidentka prináša jednu komickú situáciu za druhou, na ktorej sa pobavia diváci akéhokoľvek názorového spektra. 

Komička Julia Louis-Dreyfus za svoje zobrazenie ambicióznej a malichernej Seliny, ktorá sa neštíti žiadnej hanebnosti a spacká každú dobrú šancu, získala šesť ocenení Emmy.

Dobrý boj
(2017)

V súčasnosti zostaneme aj so seriálom Dobrý boj, ktorý sa začína v momente ohlásenia zvolenia Donalda Trumpa na post amerického prezidenta. Prichádza nová doba fake news a onlinových trollov, ktorá eskaluje cez prejavy policajnej brutality v Spojených štátoch a celosvetovú pandémiu. 

Seriál Dobrý boj stavia na popularite svojho predchodcu Dobrá manželka, vďaka čomu sa môže s veľkou trefnosťou venovať kritike aktuálneho diania bez obáv z toho, že by prišiel o publikum. Okrem dramatických zvratov a súdnych intríg sa teda miestami dočkáme edukatívnych odbočiek do slepých uličiek právneho systému a inštitucionalizovaného rasizmu.

Úspešná právnička Diane Lockhart (Christine Baranski)  a jej krstná dcéra Maia (Rose Leslie) nás prevedú niekoľkými skutočne turbulentnými rokmi moderných dejín bez servítky pred ústami. 

Gentleman Jack
(2019)

Píše sa rok 1832 a v čiernych farbách odetá Anne Lister (Suranne Jones) prichádza do anglického Halifaxu, aby obnovila slávu majetku, ktorý zdedila po strýkovi. 

Takáto netradičná novota však neprejde bez povšimnutia v komunite halifaxských hejterov a to sme ešte ani nespomenuli, že Anne sa pokúsi vyhnať zo svojho majetku zlodejov uhlia a zamiluje sa do melancholickej Ann Walkerovej (Sophie Rundle).

Historická dráma z pera Sally Wainwrightovej (Happy Valley) nešetrí humorom pri opisovaní dobrodružstiev nebojácnej Anne Listerovej, ktorej osobnosť zapĺňa každú miestnosť. Či už sledujeme jej romantické výletíky s európskymi šľachtičnými alebo jej boj za ochranu cti a majetku svojej rodiny, epizódy seriálu Gentleman Jack utekajú ako nič.

Pozlátený vek
(2022)

V 19. storočí skončíme aj s Pozláteným vekom, historickou drámou z prostredia newyorskej smotánky, do ktorej sa snaží preniknúť rodina nových železničných magnátov Rusellovcov. Nováčikov vedie cieľavedomá hlava rodina Bertha (Carrie Coon), ktorá spolu s manželom Georgeom (Morgan Spector) spriada plány, ako si podmaniť mesto, ktoré nikdy nespí. 

Ich suseda Agnes van Rhijn (Christine Baranski, ktorú skrátka nenechajú na pokoji v žiadnom storočí) tvrdohlavo odmieta nové tváre na spoločenskej scéne, ale jej dobromyseľná neter Marian (Louisa Jacobson) sa rozhodne Rusellovcom potajme pomôcť… O pompéznu drámu v ohromujúcich kostýmoch je postarané.

Pozlátený vek napísal expert na úspešné dobové drámy Julian Fellowes. Okrem životov vyššej vrstvy sledujeme aj osudy tých, ktorí im varia a obsluhujú ich – intrigy tak nechýbajú v žiadnej časti domu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Zdravý životný štýl s pomocou smartfónu? Tréneri a trénerky odporúčajú tieto apky

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac