10 tipov, ako sa cez obyčajný smartfón zdokonaliť v cudzom jazyku

Osvojte si zopár trikov, vyhraďte si 15 minút denne a postupne posúvajte svoje jazykové znalosti.

Ovládať popri rodnom jazyku aspoň jeden ďalší, aj keď len na „kuchynskej“ úrovni, je dnes obrovskou výhodou, niekedy dokonca nevyhnutnosťou.

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Či už ste sa rozhodli svoju lingvistickú výbavu rozšíriť o ďalší jazyk, zlepšiť úroveň toho, ktorý ovládate, alebo si chcete po rokoch nie až takého úspešného učenia osviežiť vedomosti, môže sa vám zísť každý malý trik. Našťastie sa dnes dá cudzím jazykom venovať z pohodlia smartfónu. Skúste začať niektorým z týchto desiatich tipov.

Zmeňte si jazyk smartfónu

Vraví sa, že najlepšou učebnou metódou je hodiť žiaka do vody. Hoďte sa do nej preto aj vy. Prepnite si jazyk svojho smartfónu a notebooku do jazyka, ktorý sa chcete naučiť alebo sa v ňom zlepšiť. Možno sa to nezdá, ale budete tak časť každého dňa tráviť v cudzojazyčnom prostredí a nikdy neviete, čo sa na vás nalepí.

Jazyky sa na Android zariadeniach prepínajú v Nastavenia –> Systém –> Jazyky a vstup –> Jazyk. Ak máte zariadenie s operačným systémom iOS, potom v Nastavenia –> Všeobecné vyberte možnosť Jazyk a región

Skrolujte si v cudzom jazyku

Do cudzieho jazyka môžete prepnúť nielen zariadenia, ktoré používate. Jazyk môžete zmeniť aj v každej aplikácii či programe. Samozrejme, ak nemáte zakúpenú vyložene slovenskú verziu. 

Pri obľúbených appkách, ako Gmail či Facebook, nie je žiadny problém zmeniť slovenčinu na akýkoľvek iný svetový jazyk. 

P. S.: Je ešte niekomu okrem nás smutno za Facebookom v pirátskej angličtine?

Ovládajte smartfón hlasom v jazyku, ktorý sa učíte

Nevyužívate hlasového asistenta svojho smart zariadenia, pretože nerozumie po slovensky? Začnite komunikovať v angličtine, nemčine alebo španielčine. Hlasový asistent vás na rozdiel od čítania a počúvania núti jazyk aktívne používať a precvičovať si výslovnosť.

Vytvorte si návyk, aby ste napredovali

Výučba či zlepšovanie sa v jazykoch si vyžadujú najmä pravidelné učenie sa. Teda mať vytvorený návyk učiť sa aj každý deň. S vytváraní návykov vám pomôžu rôzne aplikácie, populárna je napríklad Habitify, ktorá je dostupná ako pre Android, tak pre iOS zariadenia

 Ak sa vám nechce osvojovať si nové appky, úplne vám postačí nastaviť si na každý deň pripomienku v natívnej aplikácii vášho smartfónu či tabletu. 

Urobte si 15-minútové okienka v kalendári

Ak váš pracovný program praská vo švíkoch a život vám doslova riadi Google kalendár či MS Teams, prispôsobte sa situácii. Zaneste si do rozvrhu v dostatočnom predstihu aspoň 15 okienok, počas ktorých budete na všetkých komunikátoroch offline. 

Smartfón môžete prepnúť do letového režimu, v kalendároch je v nastaveniach bežne dostupná možnosť nerušiť. Ak týchto 15 minúť „prilepíte“ ku koncu obeda, nikto si nevšimne, že ste si uchmatli chvíľu pre seba a zdokonaľovanie sa v jazyku.

Ponorte sa do zahraničných magazínov a seriálov

Ako vašich novozískaných 15 minút využiť efektívne? Najjednoduchším spôsobom je začať konzumovať obsah v jazyku, ktorý sa chcete naučiť. Máte obľúbenú tému alebo voľnočasovú aktivitu? Hľadajte o nej informácie v cudzom jazyku a začnite čítať zahraničné magazíny.

Ešte lepšou možnosťou môže byť sledovanie seriálov a filmov v originálnom znení. Ak si netrúfate, začnite bez dabingu so slovenskými titulkami a časom si pustite film v originálnom znení bez titulkov alebo s titulkami v rovnakom jazyku.

Ak neviete, kde začať, vyberte si k svojmu O2 SMART Paušálu predplatné prémiového obsahu HBO GO, kde nájdete filmy a seriály v pôvodnom znení v rôznych jazykoch. Ak sa vám táto metóda neosvedčí, predplatné si môžete kedykoľvek zmeniť a filmy nahradiť hudbou, spravodajstvom alebo slovenskými klasikami.

Čítajte ľahko zrozumiteľné e-knihy 

E-booky sú rovnako dobrou voľbou. Ich výhodou je, že ich máte stále so sebou v smartfóne a môžu byť zadarmo. Na rovinu si môžeme povedať, že na učenie sa jazyka nemusíte čítať práve bestseller alebo prvotriedne literárne či vedecké dielo. 

O otužovaní aj kritickom myslení. Vybrali sme 6 kníh do vašej digitálnej knižnice

Úplne stačí niečo jednoduché, čo vás bude baviť. Na iOS zariadeniach otvorte natívnu aplikáciu Knihy a z menu vyberte Book Store. Teraz stačí nájsť kategóriu bezplatné. Ak máte Android zariadenia, stiahnite si Google Play Books

Cez sociálne siete navnímajte aj kultúru

Ak používate ako zdroj informácií sociálne siete, potom nastal čas konečne si ich upratať. Na Facebooku zamierte do sekcie Ponuka a otvorte časť Stránky. Zrušte „Páči sa mi to“ na čo najviac slovenských a pridajte nové v jazyku, ktorý sa učíte. 

Rovnako môžete začať sledovať aj zahraničné spravodajské a magazínové profily na Instagrame. Okrem cudzieho jazyka tak môžete pochytiť aj kultúrne reálie danej krajiny.

Vymeňte pesničky za podcasty

Stará známa rada znie, aby ste sa zamerali na texty svojich obľúbených piesní a časti, ktorým nerozumiete, si dohľadali na internete a preložili. Táto metóda funguje, no skúsení jazykári ju neodporúčajú, pretože najmä v anglických skladbách sa často porušuje gramatika, len aby sa text rýmoval a mal správny rytmus.

Skúste radšej počúvať zahraničné podcasty. Tento fenomén sa tak rozšíril, že nech vás zaujíma čokoľvek, podcast s touto témou v angličtine nájdete doslova v okamihu. 

Pomôžu aj aplikácie

Samozrejme, nesmú chýbať jazykové aplikácie, ktoré sa postarajú, aby ste nepoľavili v úsilí. Aplikácia totiž všetko naplánuje, pripomenie sa, vyhodnotí pokrok, a keď treba, opakuje s vami dookola to isté, kým sa nezlepšíte. Medzi tie najobľúbenejšie a najpoužívanejšie patrí napríklad Duolingo, Memrise či Busuu.


Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac