O otužovaní aj kritickom myslení. Vybrali sme 6 kníh do vašej digitálnej knižnice

Špeciálny režim na Huawei P smart 2021 uľaví očiam a dopraje príjemný relax pri podnetnej literatúre.

Čítanie kultivuje reč, podporuje rozvoj myslenia, poznávacích funkcií, sebavedomie a empatiu. Nevieme, či tieto benefity platia aj pri statusoch a tweetoch, ale pri knihách určite. Vybrali sme preto pre vás 6 kníh, pri ktorých si oddýchnete a zároveň sa niečo naučíte. 

Huawei P smart 2021 sme premenili aj na herné zariadenie. Ako to dopadlo a ktoré hry odporúčame, sa dočítate na tomto odkaze

Všetky naše tipy sú dostupné ako e-knihy, takže ich môžete mať stále so sebou vo vašom smartfóne. Pri večernom čítaní však dbajte na to, aby ste sa vyhli žiarivému displeju. Vysoký jas a modré svetlo majú výrazný vplyv na kvalitu spánku. Blokujú totiž tvorbu hormónu melatonínu.

Huawei P smart 2021

  • Fotoaparát: 48 + 8 + 2 + 2 Mpx
  • Rozlíšenie displeja: 1 080 × 2 400 px
  • Automatické prepínanie rozlíšenia na 700 × 1 600 px v prípade potreby úspory batérie.
  • 5000 mAh batéria vydrží dva dni aj s malou rezervou.
  • Vnútorná pamäť: 128 GB
  • Operačná pamäť: 4 GB

V smartfónoch dnes preto nájdete režimy, ktoré dokážu zobrazenie displeja upraviť tak, aby vám zbytočne nezaťažoval oči a aby sa modré svetlo znížilo na minimum. Čítať knihu v mobile sa môže na prvý pohľad zdať absurdné, ale v moderných smartfónoch s kvalitným veľkým displejom je čítanie príjemné a pohodlné.

Režim e-knihy znižuje záťaž na oči

Obľúbený model Huawei P smart 2021 dokonca ponúka režim e-knihy, ktorý si viete jednoducho zapnúť v nastaveniach v časti Zobrazenie a jas. Štedrý 6,67-palcový displej sa tak prepne do farebného rozhrania, ktoré vám môže pripomínať sépiový filter na fotkách. Odporúčame nekombinovať tento režim s iným nastavením ochrany zraku, mohli by ste o želaný účinok prísť.

Majitelia novších zariadení Huawei môžu využívať aj predinštalovanú appku Knihy, kde režim obrazovky e-ink funguje rovnako ako režim e-knihy, ale iba priamo v aplikácii. Takže keď knihu „odložíte“ a appku vypnete, môže vás nepríjemne ožiariť pôvodné nastavenie displeja.

6 tipov na knihy, od ktorých sa nebude vedieť odtrhnúť

Pamäť Huawei P smart 2021 má dosť miesta na knižnicu s počtom kníh 100-tisíc, ale my sme pre vás vybrali 6 našich obľúbených kníh, ktoré nás bavili čítať aj v mobile.

Cirkadiálny kód
Satchin Panda

Ľudské telo má svoj skrytý rytmus, ktorý vypína a zapína určité funkcie, a tie zásadným spôsobom vplývajú na regeneráciu tela a naše zdravie. Tento cirkadiálny rytmus sa do veľkej miery riadi východom a západom slnka. Ak si umelým svetlom, či už lampou alebo displejom, budete deň predlžovať, rytmus narušíte.

Telo sa nebude prepínať do regeneračnej fázy, čo môže mať z dlhodobého hľadiska vplyv na vaše zdravie. Satchin Panda v knihe vysvetľuje, ako si nastaviť deň tak, aby sme rytmus nášho tela podporili a posilnili svoje zdravie.

Ako sa mozog s nami zahráva
Albert Moukheiber

Osvojiť si kritické myslenie neznamená, že máme automaticky spochybňovať všetko, čo vidíme, čo čítame alebo o čom sme počuli. Dôvod je jednoduchý. Náš mozog je počas života vystavený odhadom, ilúziám a omylom. V skutočnosti vlastne netušíme, čo je pravda. Máme len svoj pohľad na svet.

Autor knihy sa nám snaží vysvetliť, že kriticky sa máme stavať najmä k nášmu vlastnému pohľadu na svet. Príklady zo života, ktoré sú v knihe uvedené, vás niekedy rozosmejú, inokedy možno dvihnú krvný tlak.

Dizajn regeneratívnych kultúr
Daniel Wahl

Napriek tomu, že sme sa o svete dokázali veľa naučiť, je naivné si myslieť, že rozumieme tomu, ako funguje. Daniel Wahl sa v knihe snaží vysvetliť, že vysnívaná istota je len fatamorgána a kontrola sveta je nereálna. Podľa autora je dôvodom kríz, aj tej súčasnej klimatickej, práve mylné presvedčenie, že dokážeme všetko so spôsobom myslenia, ktorý teraz máme.

Kniha nie je len zbierkou kritiky, ale ponúka možné riešenia takmer vo všetkých spoločenských smeroch. Zatiaľ je dostupná v angličtine, ale vydanie slovenského prekladu je v procese.

Myslenie rýchle a pomalé
Daniel Kahneman

Očakávané dielo držiteľa Nobelovej ceny za ekonómiu, ktorý sa dlhodobo venuje tradičným modelom rozhodovania. Svoje myšlienky doteraz cielil veľmi presne na ekonomiku, medicínu alebo politiku. Nastal však čas, aby vydal univerzálnu príručku plnú praktických rád, ako a o čom premýšľať.

Pracuje s dvoma systémami, z ktorých prvý je intuitívny, rýchly a emocionálny, druhý je zas pomalý, váhavý a logický. Ak sa ich naučíme rozpoznávať, zásadným spôsobom to ovplyvní naše premýšľanie a správanie.

(Ne)bezpečný internet
Tomáš Šalmon

Kniha je sprievodcom svetom internetových hrozieb. Odhaľte falošné súťaže, podvody a útoky na internete, skôr než sa stanete ich obeťami. Osobné informácie, heslá, údaje o platobných kartách či fotografie majú dnes cenu zlata a ich odcudzením vám doslova môžu odcudziť identitu a zničiť život.

Autor problematiku vysvetľuje na reálnych príbehoch obetí a dáva praktické rady, ako sa na internete správať bezpečne.

Metóda Wima Hofa
Wim Hof

Ak vám sociálne siete v tejto sezóne nezaplavili fotografie známych, ktorí sa začali otužovať, zázrakom ste sa vyhli obrovskému trendu posledných mesiacov. Je to dobré? Odpoveď vám môže dať najznámejší ľadový muž na svete Wim Hof. Holanďan v knihe prostredníctvom vlastného príbehu predstavuje metódu dýchania a otužovania, vďaka ktorej v šortkách vyšiel na Kilimandžáro alebo bosý vydržal v nádobe s ľadom 120 minút.

Tvrdí, že ak ho budete nasledovať, dostanete pod kontrolu vlastnú fyziológiu. Na rozdiel od iných má Wim Hof v rukách vedecké štúdie z ôsmich rôznych univerzít, ktoré jeho metódy potvrdzujú.


Huawei P smart 2021 na príjemné čítanie kníh môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať zľavu na stabilný domáci internet až do 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac