Pripravili sme pre vás osmičku praktických tipov, ako prácu s mobilným telefónom čo najviac uľahčiť.
Sústredili sme sa na zariadenia so systémom Android, pričom jednotlivé zlepšenia poslúžia nielen ľuďom, ktorí so smartfónmi začínajú, ale aj ich blízkym, ktorí sa im snažia používanie zariadenia čo najviac spríjemniť.
Heslá pod kontrolou
Vytváranie prihlasovacích mien, hesiel, ich zabudnutie a obnovu mnohí poznáme ako bežnú súčasť života. Staršej generácii to môže pripadať zbytočne zložité, s čím ťažko nesúhlasiť, a je len otázkou času, kedy sa človek vymkne z prístupu do obľúbenej aplikácie či na stránku.
Jednoduché zlepšenie v tomto smere prinášajú aplikácie na správu hesiel, napríklad LastPass. Väčšina z nich automaticky heslá ukladá, prináša možnosť zálohovať ich či kopírovať pri zmene smartfónu, pričom heslá sú v prípade potreby kedykoľvek k dispozícii. Heslá si už netreba písať na lístočky, všetko môžete mať vo svojom smartfóne.
Pomoc na diaľku
Bez ohľadu na to, ako je kto šikovný, občas sa vyskytne situácia, keď len dobrá rada na diaľku nestačí. Nie vždy však môže prísť blízky osobne a práve v týchto situáciách poslúži aplikácia TeamViewer. Stačí si ju nainštalovať a po jednoduchom zaškolení možno prebrať ovládanie smartfónu na diaľku, zistiť, v čom spočíva problém, a následne ho vyriešiť.

Aplikácia TeamViewer
Zmeňte si veľkosť písma na displeji
Hoci je v smartfónoch štandardne prednastavená menšia veľkosť písma, veľmi jednoducho si ju môžete zmeniť cez nastavenia displeja priamo v zariadení. Ani v prípade slabšieho zraku tak nebudete mať problém s čítaním na smartfóne.
Pomôcť môže aj aplikácia Magnifier, ktorá umožňuje využiť fotoaparát ako zväčšovacie sklo, a tak uľahčiť aj čítanie menšieho písma na papieri.

Aplikácia Magnifier
Prispôsobte si klávesnicu
Malé písmená na klávesnici môžu spôsobovať problém pri písaní. Aj tu však existujú riešenia, ako si pomôcť. Na niektorých klávesniciach, napríklad Google Keyboard, si môžete v jej nastaveniach zmeniť veľkosť písma na klávesoch. Použiť môžete aj klávesnicu, ktorá je založená na veľkých písmenách, napríklad Big Buttons Keyboard.

Aplikácia Big Button Keyboard
Zjednodušte si úvodnú obrazovku
Úvodná obrazovka smartfónu často pôsobí zahltene a množstvo neznámych ikon môže človeka odrádzať od jeho používania. Preto je vhodné vyčistiť si (aspoň) úvodnú stránku od zbytočností a ponechať si len ikony či odkazy na stránky, ktoré sú naozaj potrebné.
Nainštalovať si môžete aj špeciálny spúšťač zameraný na zjednodušenie používateľského prostredia. Zvoliť môžete Simple launcher alebo Wiser launcher, ktoré sú veľmi prehľadné a obsahujú množstvo ďalších vylepšení práve pre starších ľudí.

Aplikácia Simple launcher
Ako nezabudnúť na lieky
Smartfón má človeku život zjednodušovať. Práve na to je určená aj aplikácia Pill Reminder, ktorá pripomína, kedy by mal človek užiť lieky. Jej súčasťou sú aj ďalšie užitočné funkcie. Aplikácia napríklad môže upozorniť rodinných príslušníkov, keď človek na lieky zabudne.

Aplikácia Pill Reminder
Pomoc s načúvaním
Mobilný telefón síce načúvací strojček plne nenahradí, ak však nie je práve poruke, dokáže pomôcť. Aplikácia Hearing Aid dokáže pomocou slúchadiel zosilniť zvuky a smerovať ich priamo do uší. Zároveň koriguje intenzitu zvuku pre konkrétne ucho.

Aplikácia Hearing Aid
Aby smartfón stačilo nastaviť len raz
Po prvom nastavení smartfónu je málokedy dôvod zavítať opäť do jeho nastavení. Občas sa tam však chtiac-nechtiac dostaneme a vtedy je pomerne jednoduché, niečo omylom postláčať. Vďaka aplikácii Applock môžete manipuláciu s týmito nastaveniami či neželanými aplikáciami jednoducho zablokovať, a tak predísť podobným nepríjemnostiam.

Aplikácia Applock
O2 Guru radia: Ako využiť smartfón naplno
Rýchly internet v mobile prináša okamžité spojenie s vašimi blízkymi, čistý obraz bez sekania pri videohovoroch, možnosť sledovania obľúbených filmov alebo jednoduché vyhľadanie receptov či iných informácií.
Zadovážte si aj vy rýchly mobilný internet od O2, ktorý je dostupný pre viac ako 95 % obyvateľov Slovenska.