Blogerka Lenka si užila adrenalínový zážitok. Aká bola jazda vo formule?

Uchovajte si svoje nezabudnuteľné zážitky navždy

Blogerka Lenka prostredníctvom smartfónu Huawei P20 Pro zdokumentovala pre čitateľov Sódy výnimočný zážitok − posadila sa ako spolujazdkyňa do kokpitu formuly.

Dostal sa mi do rúk nový smartfón Huawei P20 Pro. Tak sme si s ním urobili výlet na Euroring, aby sme vyskúšali jeho super funkcie:

  • trojitú kameru Leica, ktorá zachytáva detailné zážitkové snímky,
  • nahrávanie podporované umelou inteligenciou, konkrétne funkciou dynamic focus, pri ktorej vám smartfón ponúkne nastavenie kompozície aj svetla,
  • režim super spomaleného videa s neuveriteľnou rýchlosťou snímania až 960 snímok za sekundu.

Možnosť zajazdiť si vo formule ako spolujazdec s profesionálnym šoférom sa človeku nenaskytne každý deň. O to viac, ak to celé môžete poriadne zdokumentovať. Pretekársky okruh blízko Budapešti sľuboval úžasný adrenalínový zážitok a ja som si tak na vlastnej koži vyskúšala preťaženie 3,5G. A to napriek tomu, že vôbec nie som kolotočový nadšenec. Na veľkej reťazovke už chytám farbu. Na horskú dráhu by ma nikto nedostal. Lenže toto sa jednoducho nedalo odmietnuť.

Začalo sa to výborne. Keď som sa pýtala na dojmy ľudí, ktorí túto jazdu vo formule absolvovali predo mnou, celí zelení mi odpovedali, že teraz to už je lepšie. Chytila ma panika. Snaha utešovať sa, že to predsa nemôže byť až také zlé, akosi nezaberala. Napadlo mi, že by bolo zrejme lepšie, dať si tú jazdu pred nedávnym sýtym obedom − nie po ňom. Už som však nemala na výber.

Obliekla som si overal, kuklu, nasadila prilbu a vkĺzla na miesto spolujazdca. Vysmiaty šofér mi veselo oznámil, že ak mi bude zle, mám iba zamávať rukou a on spomalí. Vtipný človek. Vedela som, že v tej rýchlosti sa mi ruku nepodarí ani zdvihnúť, nie ešte zamávať. Tak som sa len nervózne zasmiala. Napadlo mi, ako autenticky a zábavne by v tomto momente vyzneli zábery nasnímané kamerou v spomalenom režime. Pripraviť sa. Pozor. Štart! Zrazu mi vypučilo oči. Uvedomila som si, že je to fantastické!

Celú jazdu som si nesmierne užila a bolo mi nakoniec ľúto, že trvala tak krátko. Pocit rýchlosti, zvuk formule, pískajúci vietor a ostré zákruty sa nedajú opísať slovami. Doslova som splynula s okruhom. Cítila som voľnosť a slobodu, žiadny strach. Ešte niekoľko hodín som sa nadšene usmievala a cítila v tele nával adrenalínu. Bol to nezabudnuteľný zážitok, ktorý si vďaka skvelým fotografiám a videám môžem kedykoľvek pripomenúť.

Ďakujem Huawei za skvelý deň!

Získalo si vás toto zariadenie? Nový Huawei P20 Pro môže byť s akýmkoľvek O2 Paušálom váš na začiatok už za 2 €.

HUAWEI

Produkty a služby značky HUAWEI sú dostupné vo viac ako 170 krajinách a využíva ich tretina svetovej populácie. V roku 2016 sa spoločnosť umiestnila na 3. mieste v dodávkach inteligentných mobilných telefónov. Značka HUAWEI pôsobí v telekomunikačnom priemysle 20 rokov a jej cieľom je prinášať svojim používateľom tie najnovšie technológie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje: Veľký záväzok

Obľúbený motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely hovorí o záväzku, ktorý si dal s ďalšími známymi tvárami.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša nielen množstvo dobrých rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, vo svojom prvom blogu vysvetľuje, prečo má kampaň, upozorňujúca na nebezpečenstvo používania mobilu za volantom, zmysel a prečo sú ohrození najmä dobrí šoféri.   

Pravidelne mi v hlave ožíva spomienka na rozhovor s dopravným psychológom a expertom na vplyv omamných látok a alkoholu na správanie vodiča. Je to už dávno, možno aj 15 rokov.

V rámci prípravy na veľký redakčný test správania opitého vodiča za volantom som zašiel po radu k odborníkovi. Podobne ako väčšina reportérov som vtedy za ním prišiel s predstavou, čo chcem počuť. V mysli som mal krivolaké jazdy a šoférovanie auta po čiare.

Prečítajte si: Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Zrazu mi expert vyvrátil moje predstavy a očakávania výsledkov testu, ktorý sa ešte neuskutočnil. „Pán redaktor, nečakajte, že šofér pod vplyvom alkoholu pôjde zo strany na stranu,“ povedal. Vzápätí mi vysvetlil, že zdatní alkoholici za volantom sa vedia „vo svojej „hladinke“ doviezť domov bez toho, aby zišli z cesty.

„Problém nastane v chybnom rozhodnutí. Ak vznikne neštandardná situácia, akou je chodec na ceste, nečakaná prekážka alebo čokoľvek, čo vyžaduje spoľahlivú reakciu a nezapadá do štandardu,“ priblížil.

„Dobrý a zručný šofér znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne.“

Tak sa aj stalo. Do testu na vytýčenej trati na letiskovej ploche sme zaradili úlohy, vyžadujúce pohotovú myseľ. Už po dvoch pohárikoch nedokázali vodiči rozlišovať požadovaný počet objazdov alebo smer, z ktorého treba obchádzať kužele. K rúcaniu kužeľov alebo k zídeniu z dráhy dochádzalo až vo veľkolepom finále, keď boli figuranti na mol.

Odvtedy som pri reportážach a testoch hľadal výsledky namiesto utvrdzovania sa v predstavách. Presné meracie zariadenia mi často vyvrátili vžité očakávania. Podobne to bolo aj teraz, keď som pre populárne osobnosti internetovej scény staval testovaciu trať. Po predchádzajúcom verejnom vyhlásení mali Sajfa, Pil C, Zrebný a Fero Joke predviesť, aké riziko so sebou prináša používanie telefónu za volantom.

V O2 chceli najskôr jazdu po vytýčenej, pre nich neznámej trati najprv s použitím telefónu a potom bez neho. To mi prišlo príliš prvoplánové, pretože vo výsledku by viac hrala úlohu neznáma trať než telefón. Chalani však súhlasili, že pripravenú dráhu najskôr pešo preskúmajú, Sajfa ju dokonca dvakrát absolvoval s autom bez telefónu v ruke.

Každý z nich predviedol, že svoje auto dokáže šoférovať a zároveň za volantom aj písať. Nezíde pritom z cesty ani nerúca kužele, pretože má auto aj telefón manuálne zvládnuté.

Dobrý a zručný šofér v tomto prípade znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne. Všetci dobrí šoféri však v našom teste s telefónom v ruke a očami na displeji prehliadli značku STOP, nečakane menili rýchlosť, teda prehliadali dôležité veci a vytvárali nečakané nebezpečenstvo pre ostatných.

„Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia.“

Odpútanie pohľadu od cesty je asi to najhoršie, najmä ak sa situácia na ceste mení každú sekundu.

Možno si teraz položíte otázku, čo sme projektom O2 Nebuď pirát i celým zinscenovaným pokusom na cvičnej dráhe dokázali. Predsa každému bolo jasné, ako to dopadne a prehliadnutá „stopka“ tiež neprekvapila.

Podstatou projektu ostáva priznanie si chyby a snaha o nápravu v najrizikovejšej skupine skúsených a zručných vodičov.

Čítajte aj: Matej „Sajfa“ Cifra: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec

Sám viem, ako ťažko sa sústredím na bežnú jazdu, keďže štandardné šoférovanie už takmer nevnímam. Pri rýchlej jazde na čas, šmýkaní sa na snehu alebo driftovaní mi nejaký telefón ani nezíde na um.

Bežne si však pripadám ako jeden nepoučiteľný vodič zo školy bezpečnej jazdy, kde sme porovnávali absolventov autoškoly a spomenutého šoféra s osemročnou praxou. Mladí doslova hltali všetko a každou jazdou rástli k lepšiemu, kým „skúsený“ vodič si išiel stále svoje bez známok nápravy.

Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia. Každý vo svojom košiari. Ak spočítam iba odberateľov na YouTube a fanúšikov, máme veľkú šancu osloviť takmer miliónové publikum.

Zároveň však máme milión kontrolórov a to nebude „sranda“, lebo už viac netreba rozprávať, aký je mobil za volantom zlý, teraz treba ukázať, ako jazdiť bez neho.

Rasťo Chvála

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove tipy na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

Rasťo Chvála

Je motoristický novinár, ktorý už viac ako 20 rokov testuje autá. V súčasnosti sa naplno venuje vlastnému projektu na YouTube Garáž TV, ktorý môžete sledovať aj na Instagrame @garaz.tv. Je bývalý majster Slovenska v rely a svoje skúsenosti z motošportu sa snaží preniesť aj do odporúčaní pre vodičov v každodennej premávke. Stal sa ambasádorom kampane O2 Nebuď pirát, v rámci ktorej vznikla aj aktivita Chvála bezpečnej jazde. Tá vodičom prináša nielen množstvo cenných rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod.   


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové