Digitálny wellness: Ako smart zariadenia pomáhajú strážiť vaše zdravie

Ktoré zariadenia vám pomôžu dohliadnuť na zdravie a na čo si dávať pri výbere pozor?

Z monitorovania svojho zdravotného stavu smart hodinkami alebo inou smart vychytávkou môžete získať aj viac ako len doplnkové informácie. Môžete odhaliť prichádzajúcu chorobu či pomôcť lekárovi urýchliť diagnózu. Čo všetko už máme k dispozícii?    

Technológie uľahčujú aj učenie. Aká je zdravá miera technológií pre školákov?

Prenosné inteligentné technológie ponúkajú stále viac funkcií, ktoré dozerajú na naše zdravie. Ich cieľom je primárne posunúť fitness úroveň vyššie, prípadne motivovať športovať. 

Tieto funkcie pomohli zvýšiť aj záujem o inteligentné zdravotné pomôcky pre domáce použitie. Špecializované merače spánku, tlakomery, váhy a mnohé iné zariadenia majú dnes prívlastok smart – a sú veľmi nápomocné.   

Urýchlite stanovenie diagnózy

Jeden príklad za všetky: Prídete k svojmu všeobecnému lekárovi a popíšete mu veľmi všeobecný problém. Lekár musí vylučovacou metódou prísť na to, čo vám je. To sa deje napríklad aj tak, že vám nakáže si počas pár týždňov merať krvný tlak a zapisovať si namerané hodnoty.

Vy tak urobíte, prídete o pár týždňov opäť na vyšetrenie a výsledok je, že krvný tlak je v poriadku. Pátranie po tom, čo vás skutočne trápi sa vlastne nikam neposunulo. Celé týždne. Akoby sa tento proces dal celý zefektívniť? Veľmi jednoducho.

Ak by ste si monitorovali zdravie pomocou smart domácich zdravotných pomôcok pravidelne, lekárovi by ste už na prvom vyšetrení vedeli ukázať namerané hodnoty za toľko týždňov, koľko by potreboval. Jednoducho by si vypýtal, čo potrebuje a vy by sme mu to zo smartfónu poslali. Je to hudba budúcnosti? Vôbec – už teraz máte takéto možnosti k dispozícii.

Nie zdravotné, ale wellness

Než sa pustíme do objavovania smart strážcov vášho zdravia je dôležité porozumieť jednej dôležitej veci. Domáce zdravotné smart pomôcky nie je úplne správne pomenovanie pre tieto vychytávky, lebo z legislatívneho hľadiska ide o wellness pomôcky.

V tomto prípade je však hra so slovíčkami na mieste. Zdravotnícke pomôcky totiž musia prejsť prísnymi regulačnými testovaniami – v Európe ich zastrešuje napríklad Európska agentúra pre lieky. Testy sú veľmi prísne, teda aj zdĺhavé a finančne náročné, lebo zdravotnícke pomôcky musia byť extrémne presné. Predsa len, na takomto meraní môže závisieť váš život.

Ak by takýmto testovaním mala prejsť každá smart vychytávka, ktorá dokáže monitorovať vaše zdravie, trvalo by neefektívne dlho, kým by sa dostala do predaja. Väčší problém by však zrejme bola cena, ktorá by prevyšovala štandardy dostupnej spotrebnej elektroniky.

Neznamená to však, že sú wellness smart pomôcky nepresné, respektíve nepoužiteľné. Dokonca už smart hodinky viackrát zachránili ľudský život upozornením na nezvykle vysokú tepovú frekvenciu, čo môže byť predzvesťou infarktu spôsobeného upchatými tepnami. 

Zhrnuté podčiarknuté: smart wellness vychytávky sú skvelí pomocníci, ktorí vám poskytnú orientačné hodnoty o vašom zdraví a môžu lekárovi pomôcť „odraziť sa“ pri vyšetreniach. V záujme vášho zdravia však zdôrazňujeme, že ak sa necítite úplne OK, je nevyhnutné neodkladne navštíviť lekára – nemôžete sa spoliehať len na dáta z wellness pomôcok.

Na čo všetko wellness vychytávky dohliadajú?

Kategória týchto pomôcok sa neustále rozrastá a dnes už nájdete naozaj sci-fi vychytávky, ktoré však využijete skôr v špecifických prípadoch. My sa pozrieme skôr na tie všeobecné, ľahko dostupné, ktoré vám dokážu veľa povedať o vašom zdravotnom stave a v podstate vás upozorniť, že by ste mali niečo zmeniť, ešte dlho predtým, než prídu zdravotné komplikácie.

Najjednoduchšie, čo pre pohodlné monitorovanie vášho zdravia môžete spraviť je používať smart hodinky. Tie dokážu merať tepovú frekvenciu srdca, EKG, frekvenciu dýchania, nasýtenie krvi kyslíkom či dokonca už aj teplotu, či krvný tlak. Najmä posledné dve merajú však stále veľmi orientačné hodnoty.

Smart hodinky sú prvý krok

Samsung Galaxy Watch dokážu merať celkové zloženie tela, teda množstvo vody, tuku alebo svalstva v tele. Všetky tieto hodnoty vám môžu pomôcť identifikovať zdravotné problémy pri výkyvoch váhy. 

Zvykne vás bolieť hlava? Môžete skontrolovať, či ste dostatočne hydratovaný. Smäd je totiž prvým varovným signálom začínajúcej dehydratácie. Prirodzenú hydratáciu by sme si mali vedieť ustrážiť akýmsi „šiestym zmyslom“ a smädu predchádzať. Ak sa nám to nedarí, môžu pomôcť hodinky.  

Huawei Watch GT zasa nájdete funkciu merania miery záťaže. Ak je záťaž tela dlhodobo neprimeraná, vášmu zdraviu to neprospieva. V téme inteligentných hodiniek nesmieme zabudnúť opomenúť Apple Watch, ktoré sú považované za lídra kategórie.

Objektívne treba priznať, že iné značky smart hodiniek vo viacerých funkciách Apple Watch predbehli, napríklad pri meraní telesnej teploty. Je to však pomerne typický Apple prístup – majú totiž jedno eso v rukáve: predstavili ambiciózny plán integrácie ich zariadení do digitálneho zdravotníctva.

Znamená to, že lekár by mohol akceptovať zdravotné dáta namerané smart vychytávkami pri vyšetrení a mal by ich priebežne k dispozícii. Tento systém by mal byť dokonca natoľko sofistikovaný, že pri neštandardných výkyvoch nameraných zdravotných hodnôt by vás zariadenia či priamo ambulancia informovali, že by bolo vhodné prísť na vyšetrenie. Avšak, konkrétne tento prípad je už trochu hudba budúcnosti. 

Nie je to len o hodinkách

Smart digitálne tlakomery sú nielen vizuálne atraktívnejšie a skladnejšie než tie bez prívlastku smart, no majú aj niekoľko funkcií, ktoré vám uľahčia používanie. Napríklad tie od Withings majú režim trojitého merania. Z týchto troch meraní spravia priemer, ktorý uložia do aplikácie v smartfóne. Ide o preferovanú metódu lekárov, nakoľko tlak sa môže meniť z minúty na minútu. 

Aplikácia vám tiež meranie tlaku pripomenie. Ocení ju aj váš všeobecný lekár, lebo budete mať k dispozícii históriu meraní, ktorá sa dá veľmi ľahko vyexportovať ako PDF a obsahuje všetky potrebné informácie. Okrem samotného tlaku je to napríklad aj čas merania tlaku. 

Myslieť by ste mali aj na vaše psychické zdravie a čas strávený na mobile. 6 tipov, ako si so sociálnymi sieťami a technológiami udržiavať zdravý vzťah

Čo vám vie vaša váha povedať o vašom zdraví? Veľa, ak nameraným hodnotám rozumiete a vnímate ich v kontexte. Smart digitálne váhy vedia merať viaceré veličiny, napríklad množstvo vody v tele alebo podkožného tuky, vyhodnocovať namerané výsledky v kontexte vášho životného štýlu, vedia vyhodnotiť BMI aj s prihliadnutím na vek. Všetky tieto hodnoty vám vedia podať širší obraz o vašom zdravotnom stave. 

Napríklad inteligentné váhy Xiaomi dokážu okrem iného zmerať aj vašu schopnosť udržať rovnováhu. Môže sa to zdať ako banalita, no v skutočnosti je schopnosť udržať rovnováhu odraz schopnosti mozgu identifikovať vertikálnu a horizontálnu rovinu. Mimochodom, to ako dokážeme či nedokážeme udržať rovnováhu priamo ovplyvňuje aj naše držanie tela. Nie je žiadne tajomstvo, že nesprávne držanie tela spôsobuje celý rad bolestí.

Aj pre cukrovkárov

Podľa štatistík trpí na Slovensku 350 až 400-tisíc ľudí cukrovkou. Každodenné meranie si hladiny glukózy bolo roky (a stále je) spojené s nie práve príjemným pichaním si ihly do končeku prsta a odoberaním vzoriek krvi. Ako tento proces môže nahradiť smart technológia?

FreeStyle Libre je senzor, ktorý umiestnite na zadnú časť paže, teda triceps, a po priložení smartfónu k senzoru máte okamžite v aplikácii pomerne podrobné štatistiky. Tie opäť, tak ako sme už viackrát spomenuli, môžete veľmi jednoducho zdieľať so svojim lekárom.  

Základom zdravia je kvalitný spánok

Prstene na monitorovanie spánku sú už fenoménom. V porovnaní so smart hodinkami zvyknú byť presnejšie a vedia ponúknuť viac štatistík, tiež vedia merať telesnú teplotu. Viacero používateľov vďaka týmto užitočným, a žiaľ stále pomerne drahým, vychytávkam dokázalo počas nedávne globálnej pandémie diagnostikovať nakazenie sa vírusom skôr, než sa naplno prejavili príznaky.

Veda sa začala naplno venovať spánku až počas 20. storočia. Trošku sarkasticky môžeme povedať, že bolo na čase. Ak by ste totiž nespali 3 dni vkuse, nielen že budete unavení, dokonca môžete zažívať halucinácie či dokonca stavy paranoje. 

Aj preto majú vychytávky na monitorovanie spánku určite veľký význam. To, že ste spali, ešte neznamená, že ste sa aj vyspali. Dlhodobo nekvalitný spánok sa môže prejaviť rôznymi zdravotnými komplikáciami, ktoré často nemusia na prvý pohľad s nekvalitným spánkom súvisieť. 

Pátranie po príčine zdravotných komplikácií tak môže často skončiť v slepej uličke, avšak, ak na hodinkách vidíte, že spánok nie je v poriadku, všetko môžete vyriešiť oveľa rýchlejšie. Ak vám vadia prstene, môžete použiť aj podložky pod matrac.

Kontrolujte si znamienka či dioptrie

Medzi tie špecifickejšie smart vychytávky patrí NOTA. Táto pomôcka dokáže analyzovať vaše znamienka bez toho, aby ste si museli dohadovať sedenie u dermatológa. EyeQue VisionCheck zasa dokáže pomocou smartfónu určiť dioptrie. Majte však na pamäti, že všetky tieto wellness vychytávky nemusia byť tak presné, ako lekárske pomôcky. A čo je veľmi dôležité, namerané hodnoty treba vedieť „čítať.“ Nie nadarmo lekári roky študujú a ďalšie roky praxujú, aby získali atestáciu a licenciu.

Ak by ste si chceli akúkoľvek wellness smart vychytávku zaobstarať vždy si všímajte aj kompatibilitu s aplikáciami. Každý výrobca má k vychytávke aj aplikáciu, no je užitočné, ak dáta viete zhromažďovať aj v apke tretej strany. 

Napríklad na Apple zariadeniach je to aplikácia Zdravie. Vďaka takejto aplikácii získate komplexnejší prehľad a ľahšie si všimnete, keď sa niečo začne s vaším zdravím diať. 


Na zdravie môžete dohliadať aj so svojimi blízkymi. Ak ich budete mať v skupine O2 Spolu, dostanete dvojnásobné dáta alebo dvojnásobnú rýchlosť dát.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako si vytvoriť produktívne pracovisko doma? Tieto vychytávky vám pomôžu so sústredením

Sústrediť sa počas práce z domu je náročné. Pozreli sme sa na to, ako pomocou technologických vychytávok udržať pozornosť a nakopnúť produktivitu.

Po lockdownových časoch, keď home office už nie je povinnosť, ale možnosť, ho mnohí z nás stále s obľubou využívajú. No v takomto pracovnom móde môže pozornosť aj motivácia pracovať klesať. Vyrušujú nás rôzne podnety z okolia, o to viac teraz pri prechode z voľnejšieho letného režimu do zimného, plného nasadenia. Svoju produktivitu môžete zefektívniť aj pomocou technologických zariadení, doplnkov a aplikácií, na ktoré ani neminiete celú výplatu. 

Z home officeu rovno za virtuálnym trénerom. Ukážeme vám 7 tipov pre smart športovanie

Ešte pred tým, ako si vyberiete technologické „fičúrky“, zanalyzujte najskôr svoje pracovné prostredie. Váš domáci pracovný kútik by mal vyzerať približne takto:

  • Potrebujete dostatočne priestranný stôl. Ideálne s nastaviteľnou výškou, uprataný a bez zbytočností.
  • Komfortné a ergonomické sedenie, teda správne kreslo či stolička, sa postará o zdravú chrbticu, a tak vás v práci nebude vyrušovať ani bolesť a koncentrácia na prácu bude lepšia.
  • Rovnako na efektívnu prácu potrebujete aj dostatok svetla.
  • Ak vám to vyhovuje, okolie pracovného stola vám môžu spríjemniť kvety. Zlepšia náladu a prispejú ku kvalitnejšiemu vzduchu. 
  • Obraz so zelenou plochou dokáže upokojiť oči po dlhom pozeraní do monitora. 

Monitor je základ

 Nezáleží na tom, či používate desktopový počítač alebo notebook, dobrý monitor je povinnou výbavou home officeu. Monitor nie je ani pri notebookoch žiaden luxus, ale, naopak, veľký komfort. Čím je zobrazovacia plocha väčšia, tým menej trápite svoje oči. Netreba to však preháňať – pripojiť notebook k televízoru a sedieť pri ňom ako pri bežnom monitore má presne opačný efekt. 

Výber monitora závisí od špecifík vašej práce, no v každom prípade sa zamerajte na to, aby mal čo najväčšiu obnovovaciu frekvenciu, teda aby vedel za sekundu zobraziť čo najviac obrázkov. Tento údaj sa udáva v hertzoch a má skratku Hz. 

Monitory s nízkym počtom hertzov blikajú – aj keď toto blikanie nevidíte, vnímate ho. Unavuje oči a ovplyvňuje vaše sústredenie. Dobrou voľbou je napríklad monitor od Samsungu so 114 Hz alebo od Huawei s obnovovacou frekvenciou až 165 Hz. Blikanie eliminuje aj technológia DC Dimming (stmievanie), keď sa jas monitora upravuje automaticky podľa svetla.  

Smartfón na veľkej obrazovke 

Neustále kontrolovanie smartfónu počas dňa môže veľmi výrazne ovplyvniť sústredenie. Pozriete si len správy od kolegov a netreba veľa, aby ste odbehli na nejaké sociálne siete. Riešením by mohlo byť prepojenie telefónu s počítačom, keď od počítača nebudete musieť odbiehať za smartfónom a prepínať medzi dvoma technológiami. 

Na smartfóne si môžete nastaviť pracovný režim a zároveň máte okamžitý prístup k dátam a môžete využívať aplikácie, ktoré vám merajú odpracovaný čas bez toho, aby ste sa rozptyľovali odomykaním smartfónu.

Veľká zobrazovacia plocha monitora je pri takomto nastavení plusom aj pre vaše oči. Dnes totiž nie je problém zrkadliť displej smartfónu na displeji počítača – pracujú tak napríklad aj smartfóny Samsung Galaxy – mobil môžete ovládať priamo cez počítač.

Ak máte Windows 10 a smartfón s operačným systémom Android, nemala by vám ujsť appka Phone Link, ktorá spojí váš počítač či notebook so smartfónom na úrovni plnohodnotného používania smartfónu cez počítač.

Zavrite sa do zvukotesnej bubliny

Prepojenie smartfónu s počítačom si priam pýta ďalšiu vychytávku na zlepšenie produktivity počas home officeu – slúchadlá. ANC, teda aktívne potlačenie okolitých ruchov, už dokáže skutočné zázraky aj v dostupných cenových kategóriách.

ANC je technológia, ktorá dokáže eliminovať okolitý hluk a v podstate vás „uzavrie do príjemnej zvukotesnej bublinky“. Vŕtanie u susedov, hrmotanie na stavbe či premávka na ulici už pre vás nemusia byť rozptyľujúcim faktorom.

Slúchadlá s ANC dnes už ponúkajú všetky značky. Xiaomi má tradične veľmi príjemné ceny, Huawei je stávka na istotu a Samsung kombinuje prvotriedne technológie s elegantným dizajnom. Navyše bezdrôtové slúchadlá dnes už bežne ponúkajú funkciu spárovania s viacerými zariadeniami naraz, môžete ich teda mať naraz pripojené k smartfónu aj počítaču a ďalším zariadeniam. 

Ak počúvate na notebooku hudbu a zazvoní vám telefón, hovor môžete prijať jediným dotykom na slúchadle bez toho, aby ste museli čokoľvek prepínať alebo vyťahovať slúchadlá z uší.

S tabletom si trénujeme mozog

Slúchadlá môžete prepojiť aj s tabletom. Táto technologická vychytávka sa najčastejšie spája s kreatívnymi zamestnaniami, no vašej produktivite na home office môže pomôcť, aj keď sa venujete účtovníctvu. Napríklad k tabletom TCL TAB 10SSamsung Galaxy Tab S8 máte rovno v balení aj stylus, teda pero.

Vpisovanie poznámok do existujúcich dokumentov, najmä do PDF súborov, je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie s tabletom. Okrem toho písanie rukou aj v takejto digitálnej podobe prináša hneď niekoľko benefitov:

  • Zlepšuje logické a kritické myslenie, pretože je náročnejšie ako písanie na klávesnici.
  • Keďže je náročnejšie ako písanie na klávesnici, vyžaduje viac sústredenia. Nielen na samotné písanie, ale aj na formuláciu myšlienok.
  • Písanie rukou je cvičenie pre mozog.
  • Ak potrebujete spomaliť alebo sa upokojiť, píšte perom, resp. stylom. Náročnosť takéhoto písania nás jednoducho núti ubrať, čo pomáha sústredeniu a produktivite.
  • Ak už tablet máte, pero stylus k tabletu si môžete dokúpiť aj samostatne.

Aj počas domáceho pracovného nasadenia by ste si mali robiť prestávky. Môžete sa na nich zabaviť s týmito appkami, s ktorými si precvičíte myseľ

Inteligentná domácnosť znamená dokonalé domáce pracovisko

Preferujete home office pred kancelárskou prácou práve preto, že vás nikto neruší a nespomaľuje otázkami? Pri práci z domu vás však môže spomaliť nestabilné pripojenie na internet. Ťažko sa dobre sústreďuje, keď váš pracovný flow každú chvíľu preruší počítač v dôsledku pomalého pripojenia na sieť.

Multifunkčným riešením môže byť smart box. Primárne slúži na zosilnenie a stabilizovanie signálu z wi-fi routera, no dokáže aj manažovať pripojenie jednotlivých zariadení do rôznych frekvencií a jeho výsledkom je stabilnejšie pripojenie na wi-fi.

Smart box je zároveň „mozgom“ inteligentnej domácnosti a prepojí napríklad teplomer s vlhkomerom a vaším smartfónom. Ak je teplota alebo vlhkosť v domácnosti nevyhovujúca, upozorní vás. Nezdá sa to, ale teplota je zásadný faktor, ktorý ovplyvňuje vaše sústredenie a výkon. Veď aj zo Zákonníka práce vyplýva zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť zamestnancom teplotne vhodné prostredie. 

Teplota v miestnosti vášho domáceho pracoviska by mala byť v priemere okolo 23 °C, závisí však od ročného obdobia aj osobných preferencií. Vlhkosť by mala byť v rozmedzí od 40 do 60 %. Nesprávna vlhkosť má vplyv na dýchacie cesty, pokožku a dokonca spôsobuje aj bolesť hlavy.

Ak si hovoríte, že je to milá informácia, no sledovanie teploty a vlhkosti vás môže opäť len rozptyľovať, nemusí to tak byť. Ak si domácnosť vybavíte smart ohrievačom alebo inteligentnou termohlavicou na radiátor, či zvlhčovačom a všetko nastavíte v aplikácii, o nič sa starať nemusíte. Napríklad po prepojení smart boxutermohlavice Danfoss Z-Wave+ si v aplikácii môžete nastaviť automatické upravovanie teploty.

Svetlo hrá hlavnú úlohu

Najlepšie svetlo v každom (home) office je to prirodzené, no umiestnenie stola pod oknom môže byť z rôznych dôvodov problém. Opäť vám môže pomôcť inteligentná domácnosť, resp. inteligentné osvetlenie. Základným pravidlom je, že modré svetlo ako jedna zo zložiek svetla (nie umelo sfarbené namodro) dáva telu signál, že je deň a vy ste bdelí.

Počas práce si tak doprajte dostatok modrého svetla – v skutočnosti čistobiele svietenie, aby ste neboli ospalí. Mimo pracovného času si zase nastavte teplé žlté svetlo, aby ste navodili atmosféru pohody po práci. Môžete skúsiť aj tip pre lepší spánok – hodinu a pol pred spaním vypnite všetky monitory a inteligentné osvetlenie „prefarbite“ načerveno. Podporíte tým tvorbu melatonínu a kvalitnejšie sa vyspíte.

Pracovný režim 

Žiadna z našich rád neprinesie žiadaný účinok, pokiaľ nespravíte jednu zásadnú vec: na svojom smartfóne si na požadovaný čas nastavte pracovný režim – teda režim, počas ktorého vás nebudú vyrušovať žiadne mimopracovné záležitosti. Ak sa potrebujete sústrediť ešte intenzívnejšie, skúste si na daný čas zapnúť letový režim, aby ste sa doslova odstrihli od všetkých.

Ak používate iPhone, preskúmajte nastavenie Môj čas, v ktorom je samostatná časť Práca. Môžete si v nej nastaviť, ktoré aplikácie môžu posielať notifikácie, kto vám môže volať alebo písať. Môj čas nájdete v nastaveniach telefónu.

Efektivita s Pomodorom 

Náš mozog potrebuje približne po 40 minútach oddych, inak je jeho výkon neefektívny. Preto je dobré dopriať mu krátku 10-minútovú prestávku. Tento spôsob sústredenej práce sa nazýva Pomodoro a pomôže vám s ním napríklad aplikácia PomoDone.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac