Ako si zlepšiť pamäť a pozornosť popri oddychovaní? Skúste týchto 6 apiek na tréning mozgu

Mozog treba posilňovať rovnako ako svaly. Na precvičovanie mysle fungujú milé zábavky aj hlavolamy pre géniov.

Hovorí sa, že niektoré funkcie ľudského mozgu dosahujú svoj vrchol okolo 20. roku života. V redakcii sme však silnými zástancami tvrdenia, že učiť sa môžeme celý život. Nakoniec, naše mozgy majú schopnosť prispôsobovať sa novým vnemom a rásť aj dlho po dvadsiatke. Stačí im dopriať pravidelný tréning, na ktorý netreba chodiť do fitka. 

Modré svetlo či nočný režim? Zdravšie prostredie si môžete nastaviť aj vo svojom smartfóne

Stačí vám smartfón. A k nemu vyskúšajte hociktorú apku z nášho výberu, ktorou si precvičíte mozgové závity. Niekomu dokáže krátky tréning mysle naštartovať deň, niekomu pomáha po náročnom dni oddychovať. Do ktorej skupiny patríte vy?

Lumosity: apka, kde sa stretáva veda so zábavou

Žiadna iná apka na trénovanie mozgu nemá taký silný vedecký základ ako Lumosity. Jej vývojári spolupracujú s viac než 100 odborníkmi na vzdelávanie z celého sveta, aby vedecké hlavolamy pretvorili na živé a zábavné hry. S Lumosity si zlepšíte pamäť, sústredenie, rýchlosť myslenia a riešenie problémov.

Používatelia apky si pochvaľujú najmä personalizované denné výzvy. Lumosity vie, že každý mozog je odlišný, a tak prispôsobuje obsah vašim silným a slabým stránkam. Hry si však môžete vyberať aj sami, buď podľa mozgových funkcií, ktoré chcete rozvíjať, alebo podľa oblastí ako matematika či jazyky. Apka zároveň sleduje a vyhodnocuje váš pokrok. Lumosity má za sebou už 14 rokov vývoja a vyše 100 miliónov používateľov. 

Stiahnite si LumosityGoogle Play alebo AppStore.

I Love Hue: nová závislosť pre používateľov s citom pre detail

Kto by bol povedal, že ťukanie na kocky tak, aby výsledná mozaika vytvorila dokonalé spektrum farieb, môže byť také upokojujúce. Zároveň pri tom posilňujete mozog a trénujete zrak v rozpoznávaní tých najjemnejších odtieňov farieb. Hotová pastva pre oči aj myseľ.

Apka I Love Hue ponúka vyše 900 levelov, pričom svoj výkon v nich môžete porovnať so svetovým priemerom. Prekonajte ho a pripíšte si na účet osobné úspechy aj skvelý pocit. Bonusom je, že vzhľadom na princíp hry si I Love Hue môžete naplno užívať aj bez znalosti angličtiny alebo iného cudzieho jazyka.

Stiahnite si I Love HueGoogle Play alebo AppStore.

Elevate: zlepšite si okrem mozgových funkcií aj angličtinu

Radi by ste si spolu s mozgovými funkciami zlepšili svoju angličtinu? Vyskúšajte apku Elevate založenú na zábavných jazykových hlavolamoch. V jednom z nich letíte raketoplánom a hľadáte synonymá a každá správna odpoveď vám dodá ďalšie palivo. Aké synonymum priradíte k slovu „deleterious“ – „harmful“ alebo „assisting“?

Elevate si ľahko rozšírite slovnú zásobu aj chápanie významu a kontextu slov. Ani tu nechýba sledovanie vášho pokroku a personalizované hry na mieru. Elevate je na trhu od roku 2014, má vyše 50 miliónov používateľov a pýši sa titulom apka roka od Applu.

Stiahnite si ElevateGoogle Play alebo AppStore.

Prečítajte si aj: 10 tipov, ako sa cez obyčajný smartfón zdokonaliť v cudzom jazyku

pink: minimalistické hlavolamy a skvelý soundtrack

Chcete pri tréningu mozgu aj trochu vypnúť a zrelaxovať? Potom je pre vás pink ideálnou voľbou. Na prvý pohľad sa zdá, že je hra jednoduchá, no každá z 50 úrovní vyžaduje od používateľa na vyriešenie úplne inú logiku a schopnosti. Všeobecne platí, že čím vyššia úroveň, tým väčšia výzva. S náročnosťou však stúpa aj pocit uspokojenia po vyriešení hlavolamu.

Apka pink okrem toho skvelo vyzerá a je veľmi intuitívna. Jej minimalistický dizajn dotvára skvelý soundtrack, ktorý stavia na synťákoch z 80. rokov – super! Keď prejdete všetky úrovne, vyskúšajte ďalšie hry z tej istej série, napríklad blue, yellow či black

Stiahnite si pinkGoogle Play alebo AppStore.

NeuroNation: pre najnáročnejších géniov

Ak ste ako dieťa pochodili matematické olympiády a na počkanie vymenovali všetky Pucciniho opery, väčšina apiek na trénovanie mozgu pre vás nebude predstavovať dostatočnú výzvu. To však neplatí pre apku NeuroNation, ktorú mnohí hodnotia ako najnáročnejšiu zo všetkých. Každá z jej hier, ktorých je vyše 30, má až 300 úrovní. Challenge accepted!

NeuroNation je v podstate dvíhanie činiek pre mozog, takže ak chcete hlavne relaxovať a vypnúť, odporúčame skôr vyššie spomínanú apku pink. Ak si však chcete zamakať, prípadne nachádzate oddych v riešení náročných rébusov a hlavolamov, potom neváhajte. S NeuroNation si zlepšíte pamäť, koncentráciu aj silu vôle. Sledovanie pokroku a personalizácia hier sú aj v tomto prípade samozrejmosťou.

Stiahnite si NeuroNation Google Play alebo AppStore.

Peak: komplexná apka pre malých aj veľkých

Apka Peak svoj obsah prispôsobuje podľa veku používateľa, preto je ideálna pre deti aj starších. Skvele slúži aj ľuďom trpiacim kognitívnymi poruchami pri rôznych neurodegeneratívnych ochoreniach (napr. parkinson a alzheimer), po úrazoch mozgu či pri liečbe rakoviny. Kredit apke dodáva fakt, že sa na vývoji hier podieľali konkrétni odborníci z Katedry psychiatrie na Cambridgeskej univerzite. 

Keď používateľ otvorí Peak prvýkrát, dostane na výber z funkcií, ktoré chce zlepšiť: pamäť, jazykové schopnosti, sústredenie, riešenie problémov či dokonca emocionálne reakcie. Výber uľahčuje virtuálny kouč, ktorý používateľovi vysvetlí všetko dôležité. Nasleduje niekoľko cvičných hier s prepracovanou spätnou väzbou a porovnaním výsledkov v rámci zadanej vekovej skupiny či profesie.

Stiahnite si PeakGoogle Play alebo AppStore.


Aby bol tréning vášho mozgu čo najpohodlnejší, odporúčame zapnúť si vybrané apky na smartfóne s plynulým displejom. Na webe O2 nájdete bohatú ponuku smartfónov, ktoré môžete mať k svojmu O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nechcete stále meniť smartfón? Trendový OPPO Reno7 Lite 5G spoľahlivo poslúži niekoľko rokov

Ak si radi robíte selfíčka, hráte sa hry a zároveň potrebujete, aby vás počas dňa nezradila batéria na telefóne, novinka od OPPO vás určite nesklame.

Čínska značka OPPO sa čoraz viac dostáva do povedomia a obľuby aj na Slovensku a niet sa čomu čudovať. Hrdina tejto recenzie OPPO Reno7 Lite 5G prináša napriek nižšej cene mnohé nečakané novinky a vylepšenia, ktorými sa chce výrobca odlíšiť od ostatných mobilných značiek. 

Ako si užiť hry bez sekania? Týchto 5 smartfónov ocenia aj nároční hráči

Čo sa na OPPO Reno7 Lite 5G vydarilo? 

Na tomto telefóne musím oceniť jeho štýlové ploché telo a kompaktné rozmery. Kvalitným AMOLED displejom, porovnateľným s omnoho drahšími telefónmi, si OPPO Reno7 Lite 5G nájde mnoho fanúšikov. Farby na displeji sú naozaj ostré a čitateľnosť na slnku skvelá. 

Ako veľké plus vidím aj nabíjanie telefónu – vďaka rýchlemu 33 W nabíjaniu sa mi podarilo nabiť tento telefón na 100 % za slušných 63 minút. Dokonca mi stačilo iba 15 minút nabíjania na to, aby telefón ukazoval 33 %. Zároveň vďaka veľkorysej 128 GB pamäti si už určite nebudete musieť vyberať, čo musíte z telefónu odstrániť.

Čo mohlo byť na OPPO Reno7 Lite 5G lepšie?

Hoci som pochválil dizajn telefónu, ktorý je fakt trendový, musím tomuto telefónu vytknúť to, že na jeho zadnej strane vidno každý odtlačok prsta. Mne osobne to prekážalo, ale stačí si prikúpiť zadný kryt, ktorý všetko vyrieši. 

Niekomu môže prekážať aj nižšia frekvencia displeja 60 Hz, z môjho pohľadu však môže byť práve tento typ displeja šetrný k batérii a vďaka tomu telefón vydrží bez nabíjania o niečo dlhšie. 

Čo nás na OPPO Reno7 Lite 5G príjemne prekvapilo?

Vďaka funkcii virtuálnej RAM má možnosť zvýšiť si manuálne operačnú pamäť z 8 GB až na skvelých 13 GB, čo určite ocenia hlavne fanúšikovia mobilných hier, ako aj používatelia výkonovo náročnejších aplikácií. 

8 tipov, ako si zlepšiť pozornosť a nedať sa vyrušiť každou drobnosťou na obrazovke

Ďalšou skvelou novinkou, na ktorú som si rýchlo zvykol, je notifikačná dióda. Dve orbitálne svetlá pri zadných kamerách svietia pri prijímaní upozornení alebo počas nabíjania. Vybíjania batérie sa báť netreba, pretože 2 hodiny svietenia týchto notifikačných svetiel „zhltli“ asi 1 % batérie – za mňa super. 

Príjemne prekvapil aj predný 16 Mpx fotoaparát. Nielenže selfie fotky vyzerali jasné bez ohľadu na to, kde som stál, ale zároveň veľmi rýchlo rozpoznal moju tvár, aby odomkol telefón v momente, keď som ho zobudil. 

Hodnotenie O2 Guru: Spoľahlivá voľba na niekoľko rokov

OPPO Reno7 Lite 5G na prvý pohľad vzbudzuje dojem moderného zariadenia, na ktorého kúpu nepotrebujete obrovskú sumu peňazí. Kompromisy, ktoré prináša, sú potrebné, aby si udržal nižšiu cenu oproti drahším modelom iných značiek. To však z neho nerobí zlý smartfón. 

Naopak, v skutočnosti by mohol byť dobrou voľbou pre mnoho ľudí. Ako jeden z prvých telefónov totiž získal hodnotenie A za 36-mesačnú certifikáciu plynulosti od TUV SUD – očakáva sa teda, že bude fungovať rovnako aj po 3 rokoch používania. 


OPPO RENO7 Lite 5G si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako si vytvoriť produktívne pracovisko doma? Tieto vychytávky vám pomôžu so sústredením

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac