Ako si zlepšiť pamäť a pozornosť popri oddychovaní? Skúste týchto 6 apiek na tréning mozgu

Mozog treba posilňovať rovnako ako svaly. Na precvičovanie mysle fungujú milé zábavky aj hlavolamy pre géniov.

Hovorí sa, že niektoré funkcie ľudského mozgu dosahujú svoj vrchol okolo 20. roku života. V redakcii sme však silnými zástancami tvrdenia, že učiť sa môžeme celý život. Nakoniec, naše mozgy majú schopnosť prispôsobovať sa novým vnemom a rásť aj dlho po dvadsiatke. Stačí im dopriať pravidelný tréning, na ktorý netreba chodiť do fitka. 

Modré svetlo či nočný režim? Zdravšie prostredie si môžete nastaviť aj vo svojom smartfóne

Stačí vám smartfón. A k nemu vyskúšajte hociktorú apku z nášho výberu, ktorou si precvičíte mozgové závity. Niekomu dokáže krátky tréning mysle naštartovať deň, niekomu pomáha po náročnom dni oddychovať. Do ktorej skupiny patríte vy?

Lumosity: apka, kde sa stretáva veda so zábavou

Žiadna iná apka na trénovanie mozgu nemá taký silný vedecký základ ako Lumosity. Jej vývojári spolupracujú s viac než 100 odborníkmi na vzdelávanie z celého sveta, aby vedecké hlavolamy pretvorili na živé a zábavné hry. S Lumosity si zlepšíte pamäť, sústredenie, rýchlosť myslenia a riešenie problémov.

Používatelia apky si pochvaľujú najmä personalizované denné výzvy. Lumosity vie, že každý mozog je odlišný, a tak prispôsobuje obsah vašim silným a slabým stránkam. Hry si však môžete vyberať aj sami, buď podľa mozgových funkcií, ktoré chcete rozvíjať, alebo podľa oblastí ako matematika či jazyky. Apka zároveň sleduje a vyhodnocuje váš pokrok. Lumosity má za sebou už 14 rokov vývoja a vyše 100 miliónov používateľov. 

Stiahnite si LumosityGoogle Play alebo AppStore.

I Love Hue: nová závislosť pre používateľov s citom pre detail

Kto by bol povedal, že ťukanie na kocky tak, aby výsledná mozaika vytvorila dokonalé spektrum farieb, môže byť také upokojujúce. Zároveň pri tom posilňujete mozog a trénujete zrak v rozpoznávaní tých najjemnejších odtieňov farieb. Hotová pastva pre oči aj myseľ.

Apka I Love Hue ponúka vyše 900 levelov, pričom svoj výkon v nich môžete porovnať so svetovým priemerom. Prekonajte ho a pripíšte si na účet osobné úspechy aj skvelý pocit. Bonusom je, že vzhľadom na princíp hry si I Love Hue môžete naplno užívať aj bez znalosti angličtiny alebo iného cudzieho jazyka.

Stiahnite si I Love HueGoogle Play alebo AppStore.

Elevate: zlepšite si okrem mozgových funkcií aj angličtinu

Radi by ste si spolu s mozgovými funkciami zlepšili svoju angličtinu? Vyskúšajte apku Elevate založenú na zábavných jazykových hlavolamoch. V jednom z nich letíte raketoplánom a hľadáte synonymá a každá správna odpoveď vám dodá ďalšie palivo. Aké synonymum priradíte k slovu „deleterious“ – „harmful“ alebo „assisting“?

Elevate si ľahko rozšírite slovnú zásobu aj chápanie významu a kontextu slov. Ani tu nechýba sledovanie vášho pokroku a personalizované hry na mieru. Elevate je na trhu od roku 2014, má vyše 50 miliónov používateľov a pýši sa titulom apka roka od Applu.

Stiahnite si ElevateGoogle Play alebo AppStore.

Prečítajte si aj: 10 tipov, ako sa cez obyčajný smartfón zdokonaliť v cudzom jazyku

pink: minimalistické hlavolamy a skvelý soundtrack

Chcete pri tréningu mozgu aj trochu vypnúť a zrelaxovať? Potom je pre vás pink ideálnou voľbou. Na prvý pohľad sa zdá, že je hra jednoduchá, no každá z 50 úrovní vyžaduje od používateľa na vyriešenie úplne inú logiku a schopnosti. Všeobecne platí, že čím vyššia úroveň, tým väčšia výzva. S náročnosťou však stúpa aj pocit uspokojenia po vyriešení hlavolamu.

Apka pink okrem toho skvelo vyzerá a je veľmi intuitívna. Jej minimalistický dizajn dotvára skvelý soundtrack, ktorý stavia na synťákoch z 80. rokov – super! Keď prejdete všetky úrovne, vyskúšajte ďalšie hry z tej istej série, napríklad blue, yellow či black

Stiahnite si pinkGoogle Play alebo AppStore.

NeuroNation: pre najnáročnejších géniov

Ak ste ako dieťa pochodili matematické olympiády a na počkanie vymenovali všetky Pucciniho opery, väčšina apiek na trénovanie mozgu pre vás nebude predstavovať dostatočnú výzvu. To však neplatí pre apku NeuroNation, ktorú mnohí hodnotia ako najnáročnejšiu zo všetkých. Každá z jej hier, ktorých je vyše 30, má až 300 úrovní. Challenge accepted!

NeuroNation je v podstate dvíhanie činiek pre mozog, takže ak chcete hlavne relaxovať a vypnúť, odporúčame skôr vyššie spomínanú apku pink. Ak si však chcete zamakať, prípadne nachádzate oddych v riešení náročných rébusov a hlavolamov, potom neváhajte. S NeuroNation si zlepšíte pamäť, koncentráciu aj silu vôle. Sledovanie pokroku a personalizácia hier sú aj v tomto prípade samozrejmosťou.

Stiahnite si NeuroNation Google Play alebo AppStore.

Peak: komplexná apka pre malých aj veľkých

Apka Peak svoj obsah prispôsobuje podľa veku používateľa, preto je ideálna pre deti aj starších. Skvele slúži aj ľuďom trpiacim kognitívnymi poruchami pri rôznych neurodegeneratívnych ochoreniach (napr. parkinson a alzheimer), po úrazoch mozgu či pri liečbe rakoviny. Kredit apke dodáva fakt, že sa na vývoji hier podieľali konkrétni odborníci z Katedry psychiatrie na Cambridgeskej univerzite. 

Keď používateľ otvorí Peak prvýkrát, dostane na výber z funkcií, ktoré chce zlepšiť: pamäť, jazykové schopnosti, sústredenie, riešenie problémov či dokonca emocionálne reakcie. Výber uľahčuje virtuálny kouč, ktorý používateľovi vysvetlí všetko dôležité. Nasleduje niekoľko cvičných hier s prepracovanou spätnou väzbou a porovnaním výsledkov v rámci zadanej vekovej skupiny či profesie.

Stiahnite si PeakGoogle Play alebo AppStore.


Aby bol tréning vášho mozgu čo najpohodlnejší, odporúčame zapnúť si vybrané apky na smartfóne s plynulým displejom. Na webe O2 nájdete bohatú ponuku smartfónov, ktoré môžete mať k svojmu O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac