Ako si zlepšiť pamäť a pozornosť popri oddychovaní? Skúste týchto 6 apiek na tréning mozgu

Mozog treba posilňovať rovnako ako svaly. Na precvičovanie mysle fungujú milé zábavky aj hlavolamy pre géniov.

Hovorí sa, že niektoré funkcie ľudského mozgu dosahujú svoj vrchol okolo 20. roku života. V redakcii sme však silnými zástancami tvrdenia, že učiť sa môžeme celý život. Nakoniec, naše mozgy majú schopnosť prispôsobovať sa novým vnemom a rásť aj dlho po dvadsiatke. Stačí im dopriať pravidelný tréning, na ktorý netreba chodiť do fitka. 

Modré svetlo či nočný režim? Zdravšie prostredie si môžete nastaviť aj vo svojom smartfóne

Stačí vám smartfón. A k nemu vyskúšajte hociktorú apku z nášho výberu, ktorou si precvičíte mozgové závity. Niekomu dokáže krátky tréning mysle naštartovať deň, niekomu pomáha po náročnom dni oddychovať. Do ktorej skupiny patríte vy?

Lumosity: apka, kde sa stretáva veda so zábavou

Žiadna iná apka na trénovanie mozgu nemá taký silný vedecký základ ako Lumosity. Jej vývojári spolupracujú s viac než 100 odborníkmi na vzdelávanie z celého sveta, aby vedecké hlavolamy pretvorili na živé a zábavné hry. S Lumosity si zlepšíte pamäť, sústredenie, rýchlosť myslenia a riešenie problémov.

Používatelia apky si pochvaľujú najmä personalizované denné výzvy. Lumosity vie, že každý mozog je odlišný, a tak prispôsobuje obsah vašim silným a slabým stránkam. Hry si však môžete vyberať aj sami, buď podľa mozgových funkcií, ktoré chcete rozvíjať, alebo podľa oblastí ako matematika či jazyky. Apka zároveň sleduje a vyhodnocuje váš pokrok. Lumosity má za sebou už 14 rokov vývoja a vyše 100 miliónov používateľov. 

Stiahnite si LumosityGoogle Play alebo AppStore.

I Love Hue: nová závislosť pre používateľov s citom pre detail

Kto by bol povedal, že ťukanie na kocky tak, aby výsledná mozaika vytvorila dokonalé spektrum farieb, môže byť také upokojujúce. Zároveň pri tom posilňujete mozog a trénujete zrak v rozpoznávaní tých najjemnejších odtieňov farieb. Hotová pastva pre oči aj myseľ.

Apka I Love Hue ponúka vyše 900 levelov, pričom svoj výkon v nich môžete porovnať so svetovým priemerom. Prekonajte ho a pripíšte si na účet osobné úspechy aj skvelý pocit. Bonusom je, že vzhľadom na princíp hry si I Love Hue môžete naplno užívať aj bez znalosti angličtiny alebo iného cudzieho jazyka.

Stiahnite si I Love HueGoogle Play alebo AppStore.

Elevate: zlepšite si okrem mozgových funkcií aj angličtinu

Radi by ste si spolu s mozgovými funkciami zlepšili svoju angličtinu? Vyskúšajte apku Elevate založenú na zábavných jazykových hlavolamoch. V jednom z nich letíte raketoplánom a hľadáte synonymá a každá správna odpoveď vám dodá ďalšie palivo. Aké synonymum priradíte k slovu „deleterious“ – „harmful“ alebo „assisting“?

Elevate si ľahko rozšírite slovnú zásobu aj chápanie významu a kontextu slov. Ani tu nechýba sledovanie vášho pokroku a personalizované hry na mieru. Elevate je na trhu od roku 2014, má vyše 50 miliónov používateľov a pýši sa titulom apka roka od Applu.

Stiahnite si ElevateGoogle Play alebo AppStore.

Prečítajte si aj: 10 tipov, ako sa cez obyčajný smartfón zdokonaliť v cudzom jazyku

pink: minimalistické hlavolamy a skvelý soundtrack

Chcete pri tréningu mozgu aj trochu vypnúť a zrelaxovať? Potom je pre vás pink ideálnou voľbou. Na prvý pohľad sa zdá, že je hra jednoduchá, no každá z 50 úrovní vyžaduje od používateľa na vyriešenie úplne inú logiku a schopnosti. Všeobecne platí, že čím vyššia úroveň, tým väčšia výzva. S náročnosťou však stúpa aj pocit uspokojenia po vyriešení hlavolamu.

Apka pink okrem toho skvelo vyzerá a je veľmi intuitívna. Jej minimalistický dizajn dotvára skvelý soundtrack, ktorý stavia na synťákoch z 80. rokov – super! Keď prejdete všetky úrovne, vyskúšajte ďalšie hry z tej istej série, napríklad blue, yellow či black

Stiahnite si pinkGoogle Play alebo AppStore.

NeuroNation: pre najnáročnejších géniov

Ak ste ako dieťa pochodili matematické olympiády a na počkanie vymenovali všetky Pucciniho opery, väčšina apiek na trénovanie mozgu pre vás nebude predstavovať dostatočnú výzvu. To však neplatí pre apku NeuroNation, ktorú mnohí hodnotia ako najnáročnejšiu zo všetkých. Každá z jej hier, ktorých je vyše 30, má až 300 úrovní. Challenge accepted!

NeuroNation je v podstate dvíhanie činiek pre mozog, takže ak chcete hlavne relaxovať a vypnúť, odporúčame skôr vyššie spomínanú apku pink. Ak si však chcete zamakať, prípadne nachádzate oddych v riešení náročných rébusov a hlavolamov, potom neváhajte. S NeuroNation si zlepšíte pamäť, koncentráciu aj silu vôle. Sledovanie pokroku a personalizácia hier sú aj v tomto prípade samozrejmosťou.

Stiahnite si NeuroNation Google Play alebo AppStore.

Peak: komplexná apka pre malých aj veľkých

Apka Peak svoj obsah prispôsobuje podľa veku používateľa, preto je ideálna pre deti aj starších. Skvele slúži aj ľuďom trpiacim kognitívnymi poruchami pri rôznych neurodegeneratívnych ochoreniach (napr. parkinson a alzheimer), po úrazoch mozgu či pri liečbe rakoviny. Kredit apke dodáva fakt, že sa na vývoji hier podieľali konkrétni odborníci z Katedry psychiatrie na Cambridgeskej univerzite. 

Keď používateľ otvorí Peak prvýkrát, dostane na výber z funkcií, ktoré chce zlepšiť: pamäť, jazykové schopnosti, sústredenie, riešenie problémov či dokonca emocionálne reakcie. Výber uľahčuje virtuálny kouč, ktorý používateľovi vysvetlí všetko dôležité. Nasleduje niekoľko cvičných hier s prepracovanou spätnou väzbou a porovnaním výsledkov v rámci zadanej vekovej skupiny či profesie.

Stiahnite si PeakGoogle Play alebo AppStore.


Aby bol tréning vášho mozgu čo najpohodlnejší, odporúčame zapnúť si vybrané apky na smartfóne s plynulým displejom. Na webe O2 nájdete bohatú ponuku smartfónov, ktoré môžete mať k svojmu O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Zoberte telefón na cesty a spoznáte, aký je spoľahlivý. Vybrali sme 5 smartfónov, ktoré vás nesklamú ani v horách, ani pri mori, ani pri žiadnom dobrodružstve

Čítaj viac

Ondrej Kubovič z ESET-u: Čo raz napíšete či pošlete online, je navždy. Nepomôže ani posielanie fotiek na jedno pozretie

Čítaj viac

Zdravá miera technológií je nápomocná aj v rodičovstve. Vybrali sme 5 nástrojov, ktoré vám uľahčia výchovu

Čítaj viac