Dokonalá fotka vám už nikdy neujde, stačí si osvojiť ovládanie mobilu gestami

Gestá sú jednoduché a návykové skratky, vďaka ktorým budete smartfón používať rýchlejšie a ešte radšej.

Spraviť snímku obrazovky, rýchlu fotku či stíšiť prichádzajúci hovor môžete viacerými spôsobmi, najpohodlnejšie však gestami. Naučíme vás niekoľko skratiek, ktorými si ovládanie smartfónu urýchlite.

Premenili sme smartfón na knižnicu. Týchto 6 kníh by nemalo chýbať ani v tej vašej

Spomeňte si napríklad, koľko perfektných fotiek vám uniklo, kým ste si otvorili appku foťáku. Ak si osvojíte gestá, momentky vám už neutečú. Dobrou správu je, že nemusíte nič inštalovať, stačí si ich pár klikmi nastaviť.

Huawei P smart 2021

 • Fotoaparát: 48 + 8 + 2 + 2 Mpx
 • Rozlíšenie displeja: 1 080 × 2 400 px
 • Automatické prepínanie rozlíšenia na 700 × 1 600 px v prípade potreby úspory batérie.
 • 5000 mAh batéria vydrží dva dni aj s malou rezervou.
 • Vnútorná pamäť: 128 GB
 • Operačná pamäť: 4 GB

Základné smart gestá má väčšina Android smartfónov spoločných, niektoré sa líšia podľa výrobcu. Motorola má svoje zaužívané gestá, rovnako ako Huawei. My sme sa s ovládacími gestami pohrali na našom obľúbenom Huawei P smart 2021, pri ktorom sa zbytočne nevymýšľalo a smartfón má jednoduché a ľahko osvojiteľné gestá.

Základné gestá šetria miesto na displeji

Gestá, ktoré upravia ovládanie smartfónu, nájdete v Nastaveniach v položke Systém a aktualizácie -> Systémová navigácia. Nový Huawei P smart 2021 má prednastavenú možnosť Navigácia s tromi virtuálnymi tlačidlami na spodnej hrane displeja.

Pomocou trojuholníka, kruhu a štvorca sa vraciate o krok späť, zatvárate aplikáciu a otvoríte zoznam aplikácií bežiacich na pozadí. Všetko dôležité funkcie, no ich virtuálne tlačidlá vám zbytočne zaberajú miesto na displeji. Navyše sú umiestnené v pásiku neaktívnom na dotyk na celú šírku displeja.

Ak zvolíte možnosť Gestá, tieto tlačidlá z displeja zmiznú a jeho aktívna plocha sa rozšíri od horného okraja po dolný okraj. V podstate tak budete mať o niečo väčší displej. O dôležité ovládacie prvky, samozrejme, neprídete. Po tom, čo zvolíte možnosť Gestá, vám Huawei P smart 2021 ponúkne rýchly návod, ako ho ovládať bez virtuálnych tlačidiel.

Prvým gestom je potiahnutie prstom z ľavého okraja displeja doprava. Týmto pohybom sa vrátite o krok späť. Aplikáciu zatvoríte, ak prstom posuniete smerom od spodného okraja displeja nahor. Zoznam otvorených aplikácií bežiacich na pozadí zobrazíte rovnakým spôsobom, teda pohybom prsta zo spodného okraja displeja. Tentoraz však prst po pohybe chvíľu podržte na displeji.

Tieto tri základné gestá sú akousi vstupnou bránou do ovládania smartfónu gestami a fungujú na takmer všetkých smartfónoch s operačným systémom Android, ktoré sú aktuálne v ponuke.

Nezdržujte sa otváraním appky fotoaparátu

Ďalšie gesta sú už priamo od výrobcu Huawei. Nájdete ich v Nastaveniach v časti Funkcie uľahčenia prístupu. Následne treba otvoriť položku Skratky a gestá.

Prvou položkou je Ultrarýchla snímka, ktorá vám umožní fotografovať bez toho, aby ste museli zobudiť displej, odomknúť smartfón a otvoriť aplikáciu fotoaparátu. Stačí, ak dvakrát rýchlejšie po sebe stlačíte tlačidlo zníženia hlasitosti. V menu sa môžete rozhodnúť, či týmto gestom spravíte priamo fotografiu alebo otvoríte aplikáciu fotoaparátu.

Snímka obrazovky hneď niekoľkými spôsobmi

Ak sa z nastavenia Ultrarýchla snímka vrátite o krok späť, v menu môžete vybrať Nasnímať snímku obrazovky. Tieto gestá vám umožnia spraviť rôzne typy snímky obrazovky pomocou vašich hánok.  Po tom, čo hánkou jedného prsta dvakrát poklopete po displeji, vytvoríte jeho snímku. Rovnako snímku obrazovky vytvoríte, ak potiahnete tromi prstami súčasne po displeji zhora nadol.

Nakreslite hánkou prsta na displeji písmeno „S“ a vytvoríte rolujúcu snímku obrazovky. Túto možnosť využijete napríklad vtedy, keď si budete chcieť „odfotografovať“ celý článok. Ak hánkou jedného prsta nakreslíte kruh, spravíte snímku obrazovky len tej časti, ktorú ste „zakrúžkovali“.

Ak by ste potrebovali zhotoviť videozáznam obrazovky, napríklad do instagramových stories, stačí dvakrát poklepať po displeji dvoma hánkami prstov. Rovnakým gestom nahrávanie obrazovky vypnete.

Rýchla kontrola notifikácií a stíšenie hovoru

Prekáža vám, že vždy, keď zodvihnete smartfón, rozsvieti sa displej? Zároveň o túto funkciu nechcete prísť, lebo si kontrolujete notifikácie na zamknutej obrazovke? Huawei P smart 2021 ponúka gesto, ktorým problém vyriešite.

Stačí dvakrát ťuknúť na zhasnutý displej a rozsvieti sa bez toho, aby ste museli vziať telefón do ruky.

Užitočným gestom je aj stlmenie zvonenia počas prichádzajúceho hovoru. Na výber máte z dvoch možností. Buď smartfón preklopíte displejom smerom k zemi, alebo sa zvonenie stlmí hneď po tom, čo Huawei P smart 2021 vezmete do ruky. Aj tieto gestá nájdete spolu s ostatnými v Nastaveniach -> Funkcie uľahčenia prístupu -> Skratky a gestá.


Huawei P smart 2021 so šikovným ovládaním gestami môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať zľavu na stabilný domáci internet až do 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

O otužovaní aj kritickom myslení. Vybrali sme 6 kníh do vašej digitálnej knižnice

Špeciálny režim na Huawei P smart 2021 uľaví očiam a dopraje príjemný relax pri podnetnej literatúre.

Čítanie kultivuje reč, podporuje rozvoj myslenia, poznávacích funkcií, sebavedomie a empatiu. Nevieme, či tieto benefity platia aj pri statusoch a tweetoch, ale pri knihách určite. Vybrali sme preto pre vás 6 kníh, pri ktorých si oddýchnete a zároveň sa niečo naučíte. 

Huawei P smart 2021 sme premenili aj na herné zariadenie. Ako to dopadlo a ktoré hry odporúčame, sa dočítate na tomto odkaze

Všetky naše tipy sú dostupné ako e-knihy, takže ich môžete mať stále so sebou vo vašom smartfóne. Pri večernom čítaní však dbajte na to, aby ste sa vyhli žiarivému displeju. Vysoký jas a modré svetlo majú výrazný vplyv na kvalitu spánku. Blokujú totiž tvorbu hormónu melatonínu.

Huawei P smart 2021

 • Fotoaparát: 48 + 8 + 2 + 2 Mpx
 • Rozlíšenie displeja: 1 080 × 2 400 px
 • Automatické prepínanie rozlíšenia na 700 × 1 600 px v prípade potreby úspory batérie.
 • 5000 mAh batéria vydrží dva dni aj s malou rezervou.
 • Vnútorná pamäť: 128 GB
 • Operačná pamäť: 4 GB

V smartfónoch dnes preto nájdete režimy, ktoré dokážu zobrazenie displeja upraviť tak, aby vám zbytočne nezaťažoval oči a aby sa modré svetlo znížilo na minimum. Čítať knihu v mobile sa môže na prvý pohľad zdať absurdné, ale v moderných smartfónoch s kvalitným veľkým displejom je čítanie príjemné a pohodlné.

Režim e-knihy znižuje záťaž na oči

Obľúbený model Huawei P smart 2021 dokonca ponúka režim e-knihy, ktorý si viete jednoducho zapnúť v nastaveniach v časti Zobrazenie a jas. Štedrý 6,67-palcový displej sa tak prepne do farebného rozhrania, ktoré vám môže pripomínať sépiový filter na fotkách. Odporúčame nekombinovať tento režim s iným nastavením ochrany zraku, mohli by ste o želaný účinok prísť.

Majitelia novších zariadení Huawei môžu využívať aj predinštalovanú appku Knihy, kde režim obrazovky e-ink funguje rovnako ako režim e-knihy, ale iba priamo v aplikácii. Takže keď knihu „odložíte“ a appku vypnete, môže vás nepríjemne ožiariť pôvodné nastavenie displeja.

6 tipov na knihy, od ktorých sa nebude vedieť odtrhnúť

Pamäť Huawei P smart 2021 má dosť miesta na knižnicu s počtom kníh 100-tisíc, ale my sme pre vás vybrali 6 našich obľúbených kníh, ktoré nás bavili čítať aj v mobile.

Cirkadiálny kód
Satchin Panda

Ľudské telo má svoj skrytý rytmus, ktorý vypína a zapína určité funkcie, a tie zásadným spôsobom vplývajú na regeneráciu tela a naše zdravie. Tento cirkadiálny rytmus sa do veľkej miery riadi východom a západom slnka. Ak si umelým svetlom, či už lampou alebo displejom, budete deň predlžovať, rytmus narušíte.

Telo sa nebude prepínať do regeneračnej fázy, čo môže mať z dlhodobého hľadiska vplyv na vaše zdravie. Satchin Panda v knihe vysvetľuje, ako si nastaviť deň tak, aby sme rytmus nášho tela podporili a posilnili svoje zdravie.

Ako sa mozog s nami zahráva
Albert Moukheiber

Osvojiť si kritické myslenie neznamená, že máme automaticky spochybňovať všetko, čo vidíme, čo čítame alebo o čom sme počuli. Dôvod je jednoduchý. Náš mozog je počas života vystavený odhadom, ilúziám a omylom. V skutočnosti vlastne netušíme, čo je pravda. Máme len svoj pohľad na svet.

Autor knihy sa nám snaží vysvetliť, že kriticky sa máme stavať najmä k nášmu vlastnému pohľadu na svet. Príklady zo života, ktoré sú v knihe uvedené, vás niekedy rozosmejú, inokedy možno dvihnú krvný tlak.

Dizajn regeneratívnych kultúr
Daniel Wahl

Napriek tomu, že sme sa o svete dokázali veľa naučiť, je naivné si myslieť, že rozumieme tomu, ako funguje. Daniel Wahl sa v knihe snaží vysvetliť, že vysnívaná istota je len fatamorgána a kontrola sveta je nereálna. Podľa autora je dôvodom kríz, aj tej súčasnej klimatickej, práve mylné presvedčenie, že dokážeme všetko so spôsobom myslenia, ktorý teraz máme.

Kniha nie je len zbierkou kritiky, ale ponúka možné riešenia takmer vo všetkých spoločenských smeroch. Zatiaľ je dostupná v angličtine, ale vydanie slovenského prekladu je v procese.

Myslenie rýchle a pomalé
Daniel Kahneman

Očakávané dielo držiteľa Nobelovej ceny za ekonómiu, ktorý sa dlhodobo venuje tradičným modelom rozhodovania. Svoje myšlienky doteraz cielil veľmi presne na ekonomiku, medicínu alebo politiku. Nastal však čas, aby vydal univerzálnu príručku plnú praktických rád, ako a o čom premýšľať.

Pracuje s dvoma systémami, z ktorých prvý je intuitívny, rýchly a emocionálny, druhý je zas pomalý, váhavý a logický. Ak sa ich naučíme rozpoznávať, zásadným spôsobom to ovplyvní naše premýšľanie a správanie.

(Ne)bezpečný internet
Tomáš Šalmon

Kniha je sprievodcom svetom internetových hrozieb. Odhaľte falošné súťaže, podvody a útoky na internete, skôr než sa stanete ich obeťami. Osobné informácie, heslá, údaje o platobných kartách či fotografie majú dnes cenu zlata a ich odcudzením vám doslova môžu odcudziť identitu a zničiť život.

Autor problematiku vysvetľuje na reálnych príbehoch obetí a dáva praktické rady, ako sa na internete správať bezpečne.

Metóda Wima Hofa
Wim Hof

Ak vám sociálne siete v tejto sezóne nezaplavili fotografie známych, ktorí sa začali otužovať, zázrakom ste sa vyhli obrovskému trendu posledných mesiacov. Je to dobré? Odpoveď vám môže dať najznámejší ľadový muž na svete Wim Hof. Holanďan v knihe prostredníctvom vlastného príbehu predstavuje metódu dýchania a otužovania, vďaka ktorej v šortkách vyšiel na Kilimandžáro alebo bosý vydržal v nádobe s ľadom 120 minút.

Tvrdí, že ak ho budete nasledovať, dostanete pod kontrolu vlastnú fyziológiu. Na rozdiel od iných má Wim Hof v rukách vedecké štúdie z ôsmich rôznych univerzít, ktoré jeho metódy potvrdzujú.


Huawei P smart 2021 na príjemné čítanie kníh môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať zľavu na stabilný domáci internet až do 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kúpte si akýkoľvek smartfón Xiaomi a získajte bonus na smart náramok

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac

Pri tohtoročnom jarnom upratovaní sa nezabudnite povenovať aj smartfónu

Čítaj viac