OPPO Reno 7 Lite 5G uľahčuje každodenný život, intuitívnosť dopĺňa prepracovaný foťák

Pekné fotky a selfie aj v nočnom či slabom osvetlení sú len vrcholom ľadovca ponuky smartfónu OPPO Reno 7 Lite 5G.

Výkonný fotoaparát aj selfie kamera, veľmi príjemná výdrž batérie, veľa ovládacích vychytávok, ktoré oceníte v každom veku, a najmä naozaj nádherný dizajn. OPPO Reno 7 Lite 5G je smartfón, ktorý pozitívne prekvapuje zo všetkých stránok – aj cenou.

Iba pozorné oko uhádne, či sme týchto 7 fotiek spravili mobilom alebo zrkadlovkou

Ak máte tému, ktorej sa dlhodobo radi venujete, určite poznáte pocit nedočkavosti, kým príde nejaká ďalšia novinka alebo inovácia. V mojom prípade sú to smartfóny, no nie vždy ma vie niečo len tak ľahko prekvapiť – nie som typický geek, ktorý sa nadchne, ak sa niektorému z výrobcov podarí posunúť výkon o pár percentuálnych bodov či megapixelov vyššie. Baví ma skôr dizajn, používateľská skúsenosť a rôzne fintičky, ktoré nám uľahčujú život. Musím sa priznať, že OPPO Reno 7 Lite 5G ma naozaj okúzlil.

Štíhla moderná elegancia

Hoci nie je zvykom začínať recenziu vzhľadom telefónu, na OPPO Reno 7 Lite 5G je dizajn skutočne spektakulárny. Po dlhom čase som si už po prvom prezretí smartfónu povedal, že toto rozhodne chcem. Je totiž neuveriteľne elegantný a vzbudzuje dojem maximálnej prémiovosti, a to aj napriek trblietavému zadnému panelu, ktorý na fotkách môže pôsobiť trochu detsky.

Z vizuálnej stránky sa Reno 7 Lite hneď stal mojím miláčikom aj napriek tomu, že je to stále len obdĺžnik. Tenké telo, moderné hrany a netradične spracovaná sústava fotoaparátov ma počas celého testovania nútili si smartfón obzerať (naozaj, bez preháňania). Navyše je Reno 7 Lite 5G skutočne ľahký, váži len 173 gramov. 

Výrobca ponúka smartfón aj v konzervatívnej čiernej farbe, tento variant je ešte o 0,06 milimetra tenší. Rozdiel v hrúbke pri Rainbow Spectrum vyhotovení je spôsobený zadným trojvrstvovým panelom, ktorý vytvára dúhový efekt a je zároveň matný aj lesklý.

Napriek štíhlosti nechýba ani 3,5 mm jack

Nadštandardný pocit z dizajnu dodáva telefónu aj kovová konštrukcia, rozľahlý 6,43-palcový OLED displej, ktorý je v ľavom hornom rohu minimalisticky doplnený 16 Mpx selfie kamerou. Ďalej si všimnete USB-C port, reproduktor na spodnej strane telefónu a poteší aj možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack. Tlačidlá sú rozložené na oboch stranách smartfónu: na ľavej strane ovládanie hlasitosti, na pravej zapnutie, resp. prebudenie zariadenia. 

Pri tomto smartfóne som si začal klásť otázku, či sa výrobcovia niekedy začnú zbavovať fyzických tlačidiel okolo zariadenia. Teda reálne môžu odobrať len tie na ovládanie hlasitosti, ale mňa by potešilo aj to. Poloha tlačidiel na OPPO Reno 7 Lite 5G je však voči sebe trochu zvláštna a z nejakého dôvodu som si ich počas testovania mýlil.

Jedinečné dýchajúce svetlo

Pred tým, ako sa pozrieme „dovnútra“ smartfónu, nemôžeme obísť podsvietenie fotoaparátov. Ide o novinku, prepracované notifikačné diódy, ktoré sa v nastaveniach telefónu nazývajú dýchajúce svetlo. Podľa oficiálnych správ sú výsledkom niekoľkých rokov vývoja. 

Svietia jemne a elegantne dopĺňajú celkový dojem z telefónu. No estetikou sa ich funkcia nekončí, pretože ak si ich nastavíte správne, sú naozaj prínosné. Výrobca usúdil, že najlepšie pre používateľov bude, ak sa dýchajúce svetlo zapne vždy pri napojení zariadenia na nabíjačku. Podľa mňa to nie je najlepší nápad – ale v nastaveniach je hneď prvá možnosť „vypnúť svietenie pri nabíjaní“.

Oveľa užitočnejšie je rýchle zablikanie pri prichádzajúcom hovore alebo pomalé pri notifikáciách z aplikácií. Môžete si dokonca aj vybrať konkrétne aplikácie, na ktoré vás bude telefón upozorňovať pomalým svetelným mihotaním. 

Je trošku škoda, že sa dýchajúce svetlo nedá využiť aj pri fotení – napríklad pri makro záberoch. Možno sa tejto novinky dočkáme v ďalšej generácii.

Always-On displej aj čítačka odtlačkov prstov s animáciou

Pri dizajnovom kúsku, akým je OPPO Reno 7 Lite 5G, som bol zvedavý, aké možnosti personalizácie ponúka nadstavba operačného systému Android 11 – ColorOS 12. V nastaveniach som teda rovno zamieril do časti prispôsobenie.

Priamo tu si môžete nastaviť funkciu vždy zapnutého displeja, teda Always-On displej (AOD). Ak sa preň rozhodnete, môžete si vybrať, ktoré informácie sa okrem času na displeji zobrazia, ako napríklad dátum, stav batérie či notifikácie. Super vychytávka je podľa mňa možnosť automaticky vypnúť AOD v čase vášho spánku. Displej totiž celkom jasne svieti, aj keď je jas stlmený na minimum.

Upravovať si dizajn podľa svojich preferencií či meniť rozloženie ikoniek aplikácií je podľa mňa zábavka skôr na dlhé zimné večery, no ak si chcete smartfón skutočne prispôsobiť „svojmu ja“, bez tejto možnosti sa nezaobídete. Osobne sa mi páči alternatíva vypnúť si zobrazovanie názvov aplikácií.

Zaujala ma aj animácia čítačky odtlačkov prstov, pričom senzor na odtlačok prsta je hneď pod displejom. Na odomykanie smartfónu si môžete jednoducho vybrať jednu z ôsmich ponúkaných animácií, ktorá rozhodne pridáva body vizuálnej atraktívnosti tohto zariadenia. V kombinácii s AOD je takáto možnosť personalizácie skutočne zábavná, a to nielen pre tínedžerov. 

Čítačka odtlačkov prstov odomkne smartfón vždy spoľahlivo. Síce by mohla byť o niečo rýchlejšia, no stále ide o smartfón strednej triedy, takže takáto kritika je v tomto ohľade skôr neopodstatnená. 

Efektivita práce je pre OPPO Reno 7 Lite 5G dôležitá

Výrobcovia zvyknú v nastaveniach skrývať vychytávky na zjednodušenie ovládania smartfónu pod rôzne neintuitívne názvy. V OPPO Reno 7 Lite 5G je to trochu inak – všetky špeciálne funkcie nájdete v nastaveniach s rovnomenným názvom (špeciálne funkcie), kde je možné prispôsobiť všetko na efektívne ovládanie.

Vyzdvihujem aj možnosť rozdeliť obrazovku na dve a používať dve aplikácie súčasne. Ocenia ju najmä tí z vás, ktorí sú orientovaní na efektívnu prácu: stačí otvoriť prvú aplikáciu, troma prstami súčasne potiahnuť po displeji smerom nahor a vybrať druhú aplikáciu. Môžem odporučiť napríklad kombináciu poznámok a webového prehliadača alebo diktafónu.

V OPPO Reno 7 Lite 5G nechýba ani inteligentný bočný panel s rýchlym prístupom k vybraným aplikáciám, ktoré sa následne otvoria v plávajúcom, resp. flexibilnom okne. Používať takýmto spôsobom napríklad kalkulačku je opäť správny krok k zvýšeniu produktivity.

Užitočnou funkciou, ktorá je jednou z expresných ciest k najpoužívanejším aplikáciám, je možnosť rýchleho spustenia. Položte prst a podržte ho na čítačke odtlačkov prstov – zobrazí sa trojica alebo pätica najpoužívanejších aplikácií. Výber je, samozrejme, na vás. Osobne sa mi toto riešenie najviac pozdáva s fotoaparátom.

Do môjho repertoáru ovládacích gest sa okamžite dostalo posunutie prstom po okraji displeja smerom nahor. Týmto spôsobom som si priblížil aplikácie z aktuálnej obrazovky tak, aby som na ne dočiahol jedným prstom a nemusel ovládať smartfón dvoma rukami.

Ochrana detí je samostatná kapitola

Medzi špeciálnymi funkciami nájdete aj detský kútik. Umožňuje nastaviť maximálny čas používania smartfónu počas dňa, vybrať aplikácie, ktoré sa môžu v aktivovanom režime používať, či možnosť vypnúť mobilnú sieť, ak je detský kútik aktívny.

Toto riešenie zároveň pomáha zabrániť nechceným poplatkom za aktualizácie aplikácií, na ktoré môže dieťa kliknúť aj nechtiac, no systémové úpravy režim nepovolí. Ak by vám tieto možnosti zabezpečenia smartfónu počas používania OPPO Reno 7 Lite 5G vašou ratolesťou boli málo, priamo v nastaveniach v časti o digitálnej rovnováhe nájdete odklik na aplikáciu Family Link od Google, ktorá takúto ochranu smartfónu rieši komplexnejšie.

V OPPO mysleli aj na seniorov, ktorí si zasa môžu ovládacie prostredie zjednodušiť, zväčšiť text či ikony a vôbec spraviť z OPPO Reno 7 Lite 5G niečo, čo ovládaním pripomína Nokiu 3310.

Čo istotne stojí za zmienku, sú možnosti nastavenia súkromia. K dispozícii je nielen zámok aplikácií, ale aj možnosť skryť aplikácie, napríklad tie bankové. Súkromný trezor zasa vytvorí uzamknutý priestor v smartfóne, kam si budete môcť uložiť dokumenty, fotky a videá. Napríklad naskenované právne dokumenty, ktoré inak ležia v šanóne alebo hlboko v zásuvke a nikdy ich nemáte poruke, keď ich potrebujete.

Fotoaparát, ktorý sa postará o krásne spomienky

Najdôležitejšou témou smartfónového sveta sú už niekoľko rokov fotoaparáty. Selfie kamera sa v porovnaní s predošlou generáciou dočkala downgradu – pôvodne mala 32 Mpx, aktuálne má 16 Mpx, no až tak to neprekáža. OPPO Reno 7 Lite 5G má prepracovaný systém umelej inteligencie pri fotení tváre, ktorá toho dokáže naozaj veľa.

Možnosti fotenia selfie kamerou sú takmer totožné s tými na hlavnom fotoaparáte: máte k dispozícii nočný režim, video v kvalite 1080 p, hlavný režim fotografie, portrét, ale aj ďalšie nastavenia, na ktoré sme zvyknutí v hlavnom foťáku.

Váš telefón môže byť aj vaším trénerom. Zistite, ako športovať smart s množstvom vychytávok, ktoré máte vo svojom smartfóne

Ak zvolíte režim portrét, v ľavom dolnom rohu obrazovky sa objaví symbol, ktorý v sebe skrýva možnosti retušovania v reálnom čase. OPPO Reno 7 Lite 5G z vás dokáže spraviť úplne inú osobu počas toho, ako vás fotí. Z technologického hľadiska je zážitok sledovať, ako expresne sa v procese fotenia deje niečo, čo len nedávno retušérom trvalo hodiny.

Hlavný fotoaparát má 64 Mpx, makro s monochromatickým fotoaparátom majú zhodne po 2 Mpx. Mne vo výbave chýba superširokouhlý fotoaparát, na ktorý som si veľmi navykol pri iných smartfónoch. Ak sa vám zdá, že fotoaparáty majú akosi menej Mpx, čaro výpočtovej fotografie ju doladí do dokonalosti. Smartfón totiž dokáže vďaka umelej inteligencii spraviť zázraky vďaka softvéru.

Výsledné fotografie sú síce naozaj pekné, osobne som však mal pocit, že smartfón má rád veľmi sýte farby a fotky sú teda trochu presaturované.

Nebojte sa režimu expert

Veľké plus patrí výrobcovi za to, že OPPO Reno 7 Lite 5G dokáže pekne fotiť aj v horších svetelných podmienkach. Vo vyložene zlom svetle bude fotka vyzerať tiež super, ale len na prvý pohľad. Pri detailnejšom prezeraní si všimnete šum, ktorý znižuje ostrosť fotografií. (Rýchle vysvetlenie: so šumom na fotografiách pracuje ISO. Táto hodnota akoby na fotografiu pridávala svetlo. Zároveň však môže pridávať šum a fotky budú pôsobiť akoby kreslené na piesku. OPPO Reno 7 Lite 5G má rozsah hodnoty ISO skutočne veľký, od 100 do 6 400, a vysoké ISO smartfón v automatickom režime rád využíva.)

Pomocou režimu expert, v ktorom môžete nastaviť ISO, ale aj iné hodnoty ručne, sa zašumeným fotografiám vyhnete. Chce to len trochu cviku, aby ste vedeli hodnoty pri fotení odhadnúť.

Rovnako štedrý je rozsah rýchlosti uzávierky. Od 1/8000 po 30 sekúnd. Znamená to, že smartfón dokáže veľmi ostro zachytiť aj naozaj rýchly pohyb pri krátkej uzávierke, naopak, pri dlhšom čase zase prijať veľa svetla aj v tej najväčšej tme. Kreatívne možnosti fotenia sa tak s OPPO Reno 7 Lite 5G dostávajú na novú úroveň.

Nemusíte sa však obávať, že vás OPPO Reno 7 Lite 5G pripraví o pohodlie automatického režimu. Ten pracuje so všetkými spomenutými vlastnosťami fotoaparátu a v kombinácii s prepracovanou umelou inteligenciou dokáže ponúknuť skutočne parádny výsledok.

Portrétový režim si zaslúži extra pozornosť

Obzvlášť milo ma prekvapil režim portrétu, dokonca aj toho nočného. OPPO Reno 7 Lite 5G vás vie veľmi prirodzene „oddeliť“ od pozadia, ktoré rozmaže a posunie ho k dokonalosti citlivo nastaveným filtrom. Výsledok je taký presvedčivý, že je porovnateľný s fotkami z profesionálnej zrkadlovky.

Rozmazanie pozadia si môžete rýchlo nastaviť priamo počas fotografovania. Buďte však opatrní, ak to preženiete, fotka nebude taká pekná, ako by mohla byť. Zároveň máte pri všetkých fotorežimoch možnosť nastaviť automatickú retuš, ktorú som spomínal vyššie.

Absenciu natáčania videa v kvalite 4K nahrádza možnosť točiť prednou aj zadnou kamerou súčasne. Využiť sa to dá napríklad pri vlogovaní. Túto funkciu môžete využiť aj vtipne či kreatívne, napríklad točiť sa pri stretnutí s priateľmi, pričom bude záber na obe strany, pred objektívom aj za ním.

Doprajte si rýchlonabíjanie, vodoodolnosť aj certifikáciu od Netflixu

Možností, ktoré OPPO Reno 7 Lite 5G ponúka, je na menšiu knižku. Dôležité je však spomenúť vodoodolnosť IPX4. Ak smartfón ošpliechate vodou, nič sa mu nestane. Nesmiete ho však do vody ponoriť. 

Veľkou témou je aj rýchlosť zobrazovania displeja. Na Reno 7 Lite 5G je to 60 obrázkov za sekundu, čo je v súčasnosti úplný štandard. Sekanie či trhanie na displeji som si počas testovania nevšimol. Displej má dokonca aj HD certifikáciu od Netflixu.

S kapacitou 4 500 mAh vydrží batéria zásobovať smartfón energiou bez problémov celý deň. Čo však výdrž posúva ďalej, je 33 W SUPERVOOC rýchlonabíjanie. Batéria sa z 0 na 100 % dostane približne za hodinu.

Ja som si zvykol pripojiť nabíjačku vždy, keď som ju mal poruke a spomenul som si na ňu. Viac takýchto krátkych nabíjaní za deň spôsobilo, že som mal v podstate stále dostatok energie na fungovanie telefónu. Z pohľadu životnosti batérie to nie je ideálne riešenie, no je to veľmi pohodlné.

Zhrňme si to

OPPO Reno 7 Lite 5G je oficiálne smartfón strednej triedy. Ak by som mal byť skutočne pedantný, našiel by som nejaké slabšie miesta, ktoré sú jej dôsledkom. Po viac ako dvoch týždňoch s týmto smartfónom mám pocit, že ide o funkčný, zábavný a krásny telefón, ktorému nemám potrebu nič vyčítať. Ak by som sa preň rozhodol ako pre svoj súkromný, tak som maximálne spokojný, o to viac, že je za príjemnú cenu.

Ak som aj počas recenzie načrtol nedostatky, vždy ich kompenzovalo niečo, čo ich zatienilo. Najviac ma baví dizajn, výkon foťáka a rôzne vylepšenia ovládania. Extra pozornosť si však zaslúži aj nastavenie s názvom detský kútik, lebo táto edukatívna vychytávka je z môjho pohľadu extrémne dôležitá.


OPPO Reno 7 Lite 5G si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rozprávkový výber, ktorý ocenia aj rodičia. Pozrite si naše letné odporúčania

Presuňte sa s nami cez leto do rozprávkového sveta s pestrým výberom filmov a seriálov, ktoré zabavia malých aj veľkých divákov.

K letu neodmysliteľne patria výlety a aktívne strávený čas s rodinou, no nie každý deň prázdnin musí byť nabitý programom. Nechajte voľný čas plynúť s výberom rozprávok, ktoré vaše deti budú sledovať so zatajeným dychom aj úsmevom na perách. Všetky teraz nájdete na VOYO aj s dabingom, vďaka čomu ich môžete pustiť kedykoľvek a kdekoľvek. Napríklad aj na tablete či mobile počas dlhých ciest autom za skutočným dobrodružstvom.

Hodiny zábavy máte v balíčku aj s 10 GB dát navyše. Predplatné služby VOYO máte v cene vášho O2 SMART Paušálu

Spomínate si, keď sme sa ako deti nevedeli dočkať večerného času, kým Deduško Večerníček rozsvietil hviezdy na oblohe? To bolo pre všetky deti jasným znamením dať sa pohltiť fantazijným príbehom. Pravidelný príjem večernej rozprávky už zrejme podobné pocity nevyvolá, no o to intenzívnejšie emócie môžu deti objaviť v novej tvorbe. Navyše s úplne jednoduchou dostupnosťou na pár klikov. Jediné, čo musíte urobiť, je spoločne sa rozhodnúť, ktorý príbeh sa bude pozerať – toto rozhodovanie môže uľahčiť náš výber rozprávkových filmov a seriálov. 

Dom kúziel (2013)

Ryšavý kocúr v hlavnej úlohe, ale nie je to Garfield! Kocúr Hrom je rozkošný a múdry, no jeho hlavným nepriateľom je strach z búrok a, ako to v dobrej rozprávke býva, práve tá sa stane katalyzátorom celého príbehu. Hľadanie novej skrýše totiž spôsobí, že sa Hrom zatúla do domu kúzelníka Lawrencea, ktorý sa ho ujme. V dome však nie sú sami – žijú tam ďalšie zvieratká, postavičky a oživené predmety (ľahko pripomínajúce tie z Alice v krajine zázrakov), no nie sú z Hromovej prítomnosti nadšené. Ako sa vyvinie ich vzťah a aké prekážky spolu budú musieť prekonať? 

Dom kúziel, príbeh o súdržnosti a odvahe okorenený dávkou fantázie je ideálny pre deti, ktoré majú v obľube filmy ako Toy Story, Zootropolis a V tom dome straší. Kvalita európskej animácie svojou dynamickosťou a ostrými farbami prekoná všetky predsudky a dej rozprávky aj v srdciach dospelákov zanechá hrejivý pocit.  

Ako vycvičiť drakov (2012)

Vedeli ste, že obľúbená detská rozprávka Ako vycvičiť draka má svoju seriálovú verziu? Vznikla ešte pred uvedením druhého filmu, nejde však o žiadnu nekvalitnú druhotriednu tvorbu. Práve naopak, pôvodní hrdinovia Štikút a Bezzubka sa úspešne vracajú na obrazovky s novými (ľudskými aj dračími) priateľmi po svojom boku. Ako vycvičiť drakov prináša prepracované príbehy, v ktorých hrdinovia spoločne hľadajú riešenia problémov. Tie dotvára skvelá hudba a poučné myšlienky. 

Ak vaše deti milujú pôvodný celovečerný film a jeho druhé pokračovanie, nebojte sa ich doplniť práve týmto seriálom. Krátke 22-minútové epizódy zabavia každého neposedného diváka a sú vhodné napríklad aj počas poobednej siesty.

Malá morská víla (1976)

Príbeh o malej morskej víle od rozprávkara Hansa Christiana Andersena je celosvetovo známy. Filmovo spracovaný bol už mnohokrát, no jednou z najvydarenejších verzií je práve táto československá. Vychádza priamo z Andersenovej predlohy, ktorá sa vyznačuje zamilovanosťou, tajuplnosťou aj melanchóliou. Miestami presahuje až do filozofického diela, o ktoré sa postaral režisér Karel Kachyňa. 

Je to jedna z mála rozprávok, ktorá sa nekončí happyendom, no zato je neuveriteľne poučná a hlboká. Rozprávka vyniká aj vizuálnym spracovaním podmorského sveta, kostýmami a hudbou.

Malá morská víla je natoľko nevšedná, že z nej budú unesené všetky deti, a to aj desiatky rokov po jej prvotnom pozretí. A ak ste tento klenot ešte nevideli ani vy, odporúčame vyhradiť si čas a pozrieť si ju spoločne s deťmi.

Leo da Vinci: Misia Mona Lisa (2018)

Zatúlajte sa do stredovekého Talianska a zažite dobrodružstvá spolu s mladým vynálezcom Leom a jeho priateľmi Lisou a Lorenzom. Pri putovaní do ďalekého veľkomesta traja kamaráti spoznajú rozprávača, ktorý im povie príbeh o potopenej lodi a stratenom poklade. Nadšený Leo si od neho kúpi mapu, ktorá má troch priateľov zaviesť priamo k tajuplnému miestu. To však ešte netušia, že každý ich krok sledujú piráti, ktorí tiež túžia po bohatstve. 

Talianska animovaná rozprávka Leo da Vinci: Misia Mona Lisa sa bude páčiť malým výmyselníkom a deťom, ktoré zaujímajú pravdivé príbehy z histórie. Leonardove vynálezy totiž skutočne existujú a dodnes predstavujú základy mnohých moderných strojov. Deti sa preto nielen zabavia, ale aj niečo nové naučia. 

Môj kamoš obor (2016)

Na VOYO nájdete aj rozprávky veľkých produkčných spoločností, akým je aj film Môj kamoš obor, ktorý v bezstarostných letných dňoch budú zbožňovať všetky deti aj ich rodičia.

Po dobrom oddychu pri rozprávke sa rozhýbte napríklad pri tanci. Tieto pesničky roztancujú nielen vaše deti, ale aj vás

Fenomenálny režisér Steven Spielberg vychádza z knižky od známeho detského autora Roalda Dahla (Matilda, Charlie a továreň na čokoládu). Môžete sa preto tešiť na jednoduchú dejovú líniu prepletenú zdravou dávkou fantasy, svojským humorom a neuveriteľne krásnym vizuálom. 

Maškrtné medvedie príbehy (2020)

Kontrastné rozprávkové dvojice, ako Tom a Jerry, Maťko a Kubko alebo Pat a Mat, sú dôkazom, že vo dvojici sa to naozaj „táhne líp“. Do kategórie podnetných rozprávkových parťákov 21. storočia môžeme určite zaradiť aj dvoch šibalských a vynaliezavých priateľov Miška a Nedveďa z Maškrtných medvedích príbehov. 

Macko Miško je ustráchaný drobček, zatiaľ čo medveď Nedveď je veľký maco a úplný pohodár. Obaja však rovnako milujú jedlo, majú neustále prázdne brušká a vymýšľajú rôzne spôsoby, ako sa k maškrtám dostať. To znamená aj milé a vtipné rozprávkové zápletky s poučením, keď ich plány nevyjdú, pričom hlavnú myšlienku nenásilne prezentujú aj najmenším divákom pred obrazovkami. A hoci táto rozprávka môže na prvé počutie navodzovať pocit hravej školy varenia pre deti, veľmi prekvapí. Sedemminútové epizódy dotvárajú chytľavé piesne a jedinečné výtvarné stvárnenie.

Asterix a Obelix: Sídlo Bohov (2014)

Filmy o Asterixovi a Obelixovi sú pre Francúzov to isté ako pre našich českých susedov Mach a Šebestová. Kreslená či komiksová verzia sú síce úplné klasiky, ale aj ich novodobé verzie majú svoje čaro. A to doslova, nechýba v nich totiž ani čarovný nápoj, ktorý obyvateľom starorímskej dedinky dodáva nadľudskú silu. 

Pri animovanej verzii Asterix: Sídlo Bohov (2014) sa zabavia nielen deti, ale aj dospelí. Príbeh je nabitý dobrodružstvom a inteligentným humorom, na ktorom sa bude nahlas smiať celá rodina. S VOYO si však môžete pozrieť hlavných hrdinov až trikrát. Okrem animovanej verzie ponúka streamovacia platforma aj hrané filmy Asterix a Olympijské hry (2008) a Asterix a Obelix v službách Jej Veličenstva (2012), ktoré si vychutnajú primárne staršie deti.

Streamovacia služba VOYO svoje služby neustále dopĺňa – už začiatkom leta si môžete do rozprávkového itinerára doplniť dobrodružné aj vtipné tituly ako Tučniaky z Madagaskaru či Kung Fu Panda. A nezabúdajte – pri rozprávkach vek nerozhoduje, užite si preto spoločný čas bez výčitiek aj neaktívne, len so zapnutou fantáziou pri snivých príbehoch.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.


Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac