Huawei P smart 2021 sme zmenili na herné zariadenie. Čo sme si na ňom zahrali?

Užitočné vychytávky a externý ovládač posúvajú hranie hier na Huawei P smart 2021 na novú úroveň.

Dlhodobo obľúbená séria P smart od Huawei sa považuje za správne namiešaný pomer ceny a výkonu. Najnovšia generácia v sebe skrýva aj vymoženosti, vďaka ktorým si zo smartfónu spravíte herné zariadenie a užijete si aj náročnejšie hry.

Huawei P smart 2021 je nabitý šikovnými funkciami a vychytávkami nad naše očakávania. Prečítať recenziu

Tomuto smartfónu displej „narástol“ na 6,7 palca, vďaka čomu sa mierne zmenil pomer strán na 20 : 9. Pri pohľade na Huawei P smart 2021 nám napadlo, že s takto štedrým displejom by sme si užili aj viacero hier. Preto sme sa rozhodli premeniť smartfón na herné zariadenie. Na prvý pohľad trochu odvážna myšlienka, ale Huawei nás vlastne sám tak trochu predbehol.

Herné centrum, ktoré zjednoduší ovládanie

Výrobca predinštaloval do smartfónu aplikáciu Game Space, ktorá je vlastne herným centrom smartfónu. Hry, ktoré si do P smart 2021 nainštalujete, si veľmi jednoducho pridáte do aplikácie a máte ich všetky prehľadne zoradené aj s informáciou, kedy ste ich naposledy hrali. Ak máte pocit, že všetky hry sú obohraté, môžete tu objavovať nové hry.

Skutočná pridaná hodnota Game Space sa však skrýva v modrej ikonke, ktorú v aplikácii nájdete v ľavom hornom rohu displeja. Sú to nastavenia ovládacieho panela, ktorý vie Game Space pridať do každej hry.

Panel sa vyťahuje z ľavej strany obrazovky potiahnutím symbolu Puzzle. Ponúka možnosti ako Zrýchlenie hier, Nerušené hranie, Zabránenie nechcenému dotyku, Vypnutie snímky obrazovky tromi prstami, Vypnutie gest hánkou alebo Zámok jasu. Nechýba ani možnosť spraviť snímku obrazovky či jej záznam a možnosť zdieľania na vybraných sociálnych sieťach.

Huawei P smart 2021

  • Fotoaparát: 48 + 8 + 2 + 2 Mpx
  • Rozlíšenie displeja: 1 080 × 2 400 px
  • Automatické prepínanie rozlíšenia na 700 × 1 600 px v prípade potreby úspory batérie.
  • 5000 mAh batéria vydrží dva dni aj s malou rezervou.
  • Vnútorná pamäť: 128 GB
  • Operačná pamäť: 4 GB

Zvýšte výkon a zdieľajte zážitok z hry

Panel vám umožní nastaviť si pohodlné hranie bez toho, aby vás niekto počas hry rušil. Nemusíte teda na nastavenia myslieť dopredu, prípadne pre ne hru opúšťať. Pre mnohých bude určite zaujímavá funkcia Zrýchlenie hier. Pri jej aktivácii vás smartfón upozorní, že sa zvýši výkon, no zároveň narastie aj spotreba energie. S čím zrejme aj tak každý počíta. Podľa nášho subjektívneho pocitu dokáže táto funkcia zvýšiť výkon približne o 15 %.

V nastaveniach Game Space si všimnite možnosť pripojiť periférne zariadenia. Priamo aplikácia ponúka ovládače Betop G1 a Betop H1. Keď tieto herné ovládače pripojíte, automaticky sa spustí Game Space. Automatické zapínanie však môžete vypnúť.

Herné ovládače od Huawei však nie sú jediným riešením, ako pohodlnejšie hrať hry na smartfóne. Huawei P smart 2021 dokáže komunikovať aj s ovládačom od PlayStation či Xbox. Na výber však máte aj riešenia od menších výrobcov. Inštalácia je vo väčšine prípadov veľmi jednoduchá. Stačí na smartfóne otvoriť Nastavenia – Bluetooth a vybrať ovládač v zozname Dostupné zariadenia.

Huawei vymenil Google aplikácie za vlastné. Zmení sa niečo aj vo vašom smartfóne? Kliknite sem pre bližšie info

Čo si zahrať? Toto je našich top 5 odporúčaní

Tieto hry sme si na Huawei P smart 2021 najviac užili s externým ovládačom a zapojením do Game Space.

Lords Mobile

Jedna z najpopulárnejších strategických hier, ktorá kombinuje prvky tradičnej online stratégie s hrou na hrdinov, si našla cestu aj do obchodu GalleryApp od Huawei. Vašou úlohou je vybudovať kráľovstvo a postupne dobýjať nové územia. Stavať budete pevnosť či ďalšie rozmanité a užitočné budovy, ktoré budete v priebehu hry vylepšovať a používať nové materiály či technológie.

Nechýba ani budovanie armády, ktorá vás na začiatku hry bude brániť pred útokmi nepriateľa, neskôr začne útočiť aj vy. Hráči sa môžu spájať do cechov, aby v hre rýchlejšie napredovali a mali viac prostriedkov na nákup nových magických predmetov. Tie sa vám zídu najmä počas objavovania územia okolo vášho kráľovstva, kde môžete naraziť na nie vždy priateľské draky.

World of Tanks Blitz MMO

Mobilná verzia legendárnej hry World of Tanks Blitz dostáva na smartfóne nový rozmer a musíte sa pripraviť na to, že vás len tak nepustí. Hrať môžete sólo, ale aj v skupinkách a zapájať sa tak do zaujímavých tankových konfliktov. V ponuke je viac ako 350 modelov tankov, od historických až po rôzne, často veľmi experimentálne verzie.

Hra je pre smartfóny veľmi dobre optimalizovaná, vďaka čomu si užijete skutočne krásne grafické detaily a bohaté zvukové efekty. Na inštaláciu budete potrebovať 2,5 GB úložného priestoru, na samotnú hru zasa online pripojenie.

Game of Thrones Beyond the Wall

Nový prírastok do svetoznámej série má pomerne jednoduchý dej a fanúšikom Hry o tróny bude povedomý. V ťahovej stratégii budete bojovať proti nepriateľom zo severu, rozvíjať a verbovať hrdinov a do správy dostanete hrad Night’s Watch.

Dej hry sa odohráva niekoľko desaťročí pred samotnou sériou, keď Brandon Stark zmizol za stenou kdesi na severe. Vyriešenie tejto záhady a odhalenie pochmúrnych tajomstiev potrápia aj tých najskúsenejších hráčov. Veľkým lákadlom sú nové postavy, ktoré sa v tejto hre objavia a prezradia viac o minulosti Westerosu.

Asphalt 9: Legends

Predstavovať legendárnu sériu Asphalt fanúšikom pretekárskych hier zrejme netreba. Už 9. séria ponúka opäť doslova fenomenálne autá a úchvatne trate, medzi ktorými nechýbajú ulice San Francisca, zasnežené Himaláje alebo prejazdy v daždivom počasí okolo škótskych zrúcanín.

Štúdio Gameloft zapracovalo ovládanie nakláňaním smartfónu, čo zážitok z arkádovej pretekárskej hry posúva opäť na novú úroveň. Ako sme už zvyknutí, nechýbajú do detailu prepracované zábery, ktoré perfektne pracujú so svetlom a v upršaných častiach majú jedinečnú atmosféru.

The Walking Dead: Road to Survival

Seriál a komiks, na základe ktorých sa zo Živých mŕtvych stal fenomén, zrejme netreba nikomu bližšie predstavovať. Príbeh o zombíkoch je v hre spracovaný komiksovou formou a hráči môžu hrať za svojich obľúbených hrdinov.

V hre sa stretnete s Michonne a Rickom a dostanete sa do konfliktu s guvernérom a Neganom. Úlohou bude zhromaždiť skupinu preživších na ochranu proti živým mŕtvym. Na ochranu budete tiež budovať vlastné mesto, ktoré so sebou postupne prinesie ďalšie nečakané nástrahy.


Huawei P smart 2021 pre vášnivých hráčov môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac