Huawei P smart 2021 je nabitý šikovnými funkciami a vychytávkami nad naše očakávania

Pekné fotky, praktické gestá, zrkadlenie obrazovky alebo dôraz na bezpečnosť. Novinka z radu P smart toho dokáže naozaj veľa.

Séria smartfónov P smart od čínskeho výrobcu Huawei je dlhodobo veľmi populárna. Po pár týždňoch testovania budúcoročnej generácie môžeme povedať, že Huawei P smart 2021 dokáže ponúknuť výrazne viac, než by ste na prvý pohľad povedali.

Huawei vymenil Google aplikácie za vlastné. Zmení sa niečo aj vo vašom smartfóne? Kliknite sem pre bližšie info

Už po vybalení smartfónu si všimnete, že displej narástol na 6,7 palca a kvapôčkový výrez na selfie kameru vystriedal priestrel, ktorý bude dizajnovým štandardom v roku 2021. Ak by vám náhodou na displeji prekážal, stačí si v nastaveniach zobrazenia a jasu vybrať možnosť Skryť vykrojenie.

Pozornejší si v nastaveniach všimnú predvolenú možnosť inteligentného rozlíšenia obrazovky. Huawei P smart 2021 vie automaticky prepínať medzi rozlíšením 1 080 x 2 400 a 720 x 1 600 pixelov. Dôvodom je úspora batérie, pretože väčší displej s lepším rozlíšením spotrebuje viac energie. Funkciu môžete prepnúť na manuálne nastavenie, kde si zvolíte preferované rozlíšenie.

Nebráňte sa gestám, sú pohodlné

Aby ste využili veľkosť displeja naplno, skryte si prednastavené systémové tlačidlá a ovládajte smartfón gestami. Zapnete ich v nastaveniach v časti Systém a aktualizácie -> Systémová navigácia a smartfón vás už sám prevedie vysvetlením, čo sa zmení a ako sa gestá používajú. Kompletný zoznam gest, ktorými spravíte záznam obrazovky alebo stíšite smartfón, nájdete v inej časti nastavení Funkcie uľahčenia prístupu.

Za pozornosť stojí aj vlastnosť Viacero okien. Po zapnutí môžete v akejkoľvek otvorenej aplikácii potiahnuť prstom z okraja displeja smerom do stredu, prst na displeji chvíľu podržať a vysunie sa panel, z ktorého vytiahnete aplikáciu na otvorenú aplikáciu. Displej sa tak rozdelí na dve časti, v každej s jednou appkou.

Je to veľmi praktická pomôcka, ak chcete poslať mailom pripomienky k textovému dokumentu, PDF alebo tabuľke. V jednej časti máte otvorený dokument, ktorý môžete posúvať hore-dole, v druhej časti zasa mailovú správu, do ktorej priamo píšete.

Ak z bočného panela aplikáciu nevysuniete, len na ňu kliknete, otvorí sa v plávajúcom okne a môžete si tak v rýchlosti niečo pozrieť, napríklad v poznámkach,  a nemusíte pri tom zatvárať aplikáciu, ktorú práve používate.

Displej myslí aj na vaše zdravie

V súvislostí s displejom má smartfón až prekvapivo veľa funkcií. Určite treba spomenúť Ochranu zraku, vďaka ktorej sú farby na displeji teplejšie a viac žlté, čím sa potlačí nežiaduce modré svetlo.

Dokáže smartfón pomôcť nastaviť zdravšie návyky? Inšpirujte sa našimi jednoduchými radami

Túto funkciu si viete prispôsobiť v Nastaveniach v časti Zobrazenie a jas. Ochrana zraku ponúka plánovanie, možnosť ju zapnúť na celý deň, ale aj nastavenie úrovne filtra. Ak sa vrátite do časti Zobrazenie a jas, všimnite si Režim eknihy. Aj tato funkcia šetrí zrak, tentoraz zapne filter podobný sépiovému zafarbeniu. Hneď pod Režimom ekniha nájdete aj čoraz viac obľúbený nočný režim, ktorý nielen v natívnych aplikáciách mení bielu farbu na pozadí na čiernu.

Dva dni bez kábla nie je problém

Ďalšou zmenou v porovnaní s predošlou generáciou je zásadný nárast kapacity batérie na 5 000 mAh, čo v preklade znamená, že aj napriek tomu, že smartfón ponúka väčší displej, výdrž na jedno nabitie je pri bežnom používaní dva dni aj s malou rezervou. Navyše je tu pomerne rýchle, 22,5-wattové nabíjanie cez USB-C. Batériu doplna nabijete približne za hodinu štyridsať minút, po 30 minútach nabíjania z úplne vybitej batérie bude batéria ukazovať stav okolo 40 %.

Z hardvérových noviniek ponúka najnovší P smart aj bohatšiu fotografickú výbavu. Hlavný fotoaparát má 48 Mpx a prekvapivo dobrú svetelnosť f/1.8, ultra širokouhlý dostal 8 Mpx, senzory na makro a hĺbku ostrosti majú zhodne po 2 Mpx a selfie kamera má 8 Mpx.

Dobrý fotoaparát na denné fotky

Čo vám tieto čísla v skutočnosti ponúknu? Počas dňa spravíte pekné fotografie s veľmi naturálnymi farbami a s prirodzene rozmazaným pozadím. Ak zapnete umelú inteligenciu, fotky budú ešte o niečo lepšie. Pri horšom svetle si už všimnete, že smartfón sa trochu trápi. Treba však povedať, že vzhľadom na cenu, je výkon fotoaparátu naozaj solídny. Drvivá väčšina používateľov, ktorí si fotografie prezerajú na displeji smartfónu, bude absolútne spokojná.

Fotoaplikácia ponúka viacero režimov, ktoré budú dôverne známe každému, kto niekedy držal v ruke smartfón. Za zmienku stojí jedna zmena a to tá, že HDR v P smart 2021 nie je funkcia podporujúca všetky režimy, ale je to samostatný režim.

Určite vyskúšajte fotiť aj počas dňa v nočnom režime. Nedajte sa odradiť odrátavaním smartfónu, ktoré má často za následok rozmazané fotografie. Počas dňa budú ostré, aj keď so smartfónom pohnete. Nočný režim pridá fotografiám trochu iný rozmer.

Plejáda spôsobov zabezpečenia

Milo ma prekvapilo, že Huawei P smart 2021 viem zamknúť nielen bezpečnostným vzorom, ale aj tvárou a odtlačkom prsta, čítačka je super rýchla a umiestnená v tlačidle napájania. Odomykanie tvárou je o niečo pomalšie ako odtlačkom prsta, no je prekvapivo spoľahlivé aj pri horších svetelných podmienkach.

Celkovo bol pre mňa Huawei P smart 2021 veľmi milým prekvapením v tom, čo dokáže a čo ponúka. Samozrejme, že vzhľadom na cenu je v porovnaní s drahšími smartfónmi o niečo pomalší, má svoje ležérnejšie tempo, no je nabitý funkciami a vychytávkami, ktoré by ste pri takomto entry-level smartfóne neočakávali. A čo je ešte dôležitejšie, všetky počas testovania spoľahlivo fungovali.

Bezdrôtové premietanie displeja alebo zabezpečenie iného zariadenia pomocou riešenia FIDO by som skôr očakával pri biznis smartfónoch. Obe tieto funkcie aktivujete v ovládacej lište, ktorú stiahnete z hornej hrany displeja. Funkcie však nie sú vo výbere od výrobcu, musíte si ich pridať pomocou symbolu píšuceho pera v pravom hornom rohu.

Zrkadlenie displeja som skúšal s televízorom Samsung Q6 aj napriek tomu, že pripojenie trvalo chvíľu dlhšie, než by som si prial, následná komunikácia zariadení bola absolútne bezproblémová.

Riešenie FIDO vám umožní zabezpečiť iné zariadenie, napríklad notebook, pričom smartfón budete používať ako kľúč na jeho odomknutie. Musíte však mať v Huawei P smart 2021 aktivované zabezpečenie odtlačkom prsta. Ak máte inteligentný náramok alebo inteligentné hodinky, viete ich zase použiť na odomknutie smartfónu.

Pri téme bezpečnosti za pozornosť stojí možnosť zabezpečiť každú jednu aplikáciu heslom alebo biometriou. V Nastaveniach nájdite Zabezpečenie a vyberte Zámok aplikácie. Ten stačí pri vybratej appke aktivovať, netreba nič nastavovať. Samozrejme, len v prípade, že už máte nastavený odtlačok prsta, odomykanie tvárou alebo číselný kód.

Vytvorte si sejf alebo nerušene hrajte

Ak v smartfóne zvyknete ukladať veľmi citlivé údaje, tak v Zabezpečení nájdete možnosť Sejf. Táto funkcia dokáže šifrovať obrázky, dokumenty, videá a zvuky. Vyžaduje nastavenie samostatného hesla, zároveň vie prebrať zabezpečenie odtlačkom prsta. Odkaz na sejf, kvôli ľahšiemu prístupu, sa mi na domácu obrazovku nepodarilo umiestniť, vždy som musel ísť cez Nastavenia.

Špeciálnou vychytávkou pre hráčov je funkcia Game Space. Tá umožňuje počas hry nastaviť režim Nerušiť, použiť optimalizáciu pre lepší výkon počas hrania, vypnúť gestá ovládania obrazovky počas hrania a zopár ďalších funkcií. Game Space je samostatná aplikácia, ktorú nájdete na domácej obrazovke.

Google stále chýba, no nevadí to

Vyhnúť sa téme chýbajúcich Google služieb je v prípade Huawei nemožné. Spoločnosť robí maximum, aby toto obmedzenie používateľom vynahradila. Pomocou predinštalovaného vyhľadávača Petal dokážete stiahnuť väčšinu aplikácií, ktoré má Google Play v ponuke.

Toto riešenie do maximálne možnej miery uľahčuje vyhľadávanie a inštaláciu aplikácií. Nemusíte sa teda báť, že by ste museli stráviť hodiny tým, že by ste študovali a učili sa pracovať s .apk súbormi. Petal všetko rieši za vás.

Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google. Ako to dopadlo?

Obchod AppGallery sa navyše neustále rozrastá. Keď som si v ňom listoval naposledy v auguste 2020, chýbalo tu zopár aplikácií slovenských operátorov alebo bánk. Teraz v novembri 2020 som ich všetky v AppGallery našiel. Navyše tak ako doteraz sa všetky Google služby dajú používať cez prehliadač alebo ich viete suplovať inými aplikáciami z AppGallery.

Gmail môžete bez problémov používať v natívnej aplikácii E-mail alebo si môžete vybrať niektorú z AppGallery, napríklad Bluemail alebo Cleanfox. Fotky zasa zdieľať cez Dropbox alebo ich cez prehliadač nahrávať do Google fotiek a Google mapy môžete nahradiť predinštalovanými mapy.cz. YouTube môžete používať priamo v prehliadači. Zvykať si na život bez Google služieb možno chvíľku potrvá, no dá sa bez nich žiť.

Huawei P smart 2021 je vzhľadom na svoju kategóriu vstupných modelov do sveta smartfónov perfektným riešením. Ostatne sérii P smart sa darí niekoľko rokov za sebou a vylepšenia, ktoré model 2021 ponúka, naznačujú, že úspech bude pokračovať.


Huawei P smart 2021 môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Tón po tóne, slovíčko po slovíčku. Nové vedomosti a zručnosti si viete osvojiť z pohodlia gauča.

Už dlhšie uvažujete nad novým hobby, ktoré by vám vyplnilo voľný čas a zároveň by ste sa vďaka nemu niečo nové naučili? Dlhé „pandemické večery“ sú ideálne na osvojenie nových zručností alebo precvičenie mozgových neurónov.

Ako často si čistíte smartfón? 3 tipy ako si túto rutinu zjednodušíte

Zabudnite na novoročné predsavzatia, na nové výzvy netreba čakať do januára, začnite hneď. Vybrali sme 6 aplikácií, pri ktorých sa zabavíte a strávite so smartfónom zmysluplný čas.

Prihláste sa na bezplatné kurzy

Aplikáciu Udemy si môžete predstaviť ako školu, ktorá ponúka viac ako 130-tisíc video kurzov rôzneho zamerania. Videá vás naučia správne cvičiť jogu, programovať v jazykoch ako Python či Java alebo hrať na hudobnom nástroji.

V appke nájdete vyše 2 000 tém, v ktorých sa môžete vzdelávať a zdokonaľovať. Niektoré kurzy sú bezplatné, iné sú za menší poplatok. Aj keď Udemy ponúka 65 jazykov kurzov, spoliehať sa na slovenčinu neodporúčame. Ak treba, začnite doučovaním angličtiny, ktorá vám otvorí dvere k ďalším kurzom.

Udemy si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Venujte 15 minút tréningu mozgu

Udržať mozog v kondícii je výhodné nielen pre vzdelávanie sa, ale aj pre každodenný život. Budete si viac pamätať, lepšie sa sústrediť a rýchlejšie myslieť. Vedecké riešenie NeuroNation ponúka účinné mozgové tréningy formou hier, na ktoré vám stačí 15 minút denne.

Účinky aplikácie NeuroNation potvrdila aj spolupráca s Katedrou všeobecnej psychológie na Freie Universität Berlin. NeuroNation pracuje s 27 cvičeniami na 250 úrovniach. Appka na začiatku komplexne analyzuje vaše silné a slabšie stránky, na základe ktorých vám vytvorí personalizovaný tréningový plán.

NeuroNation si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Zabudnite na slovíčka, učte sa jazyk, ktorý reálne využijete

Aplikácie, ktoré ponúkajú zázračne rýchle zvládnutie cudzieho jazyka, zvyčajne nefungujú. Prečo potom veriť Duolingo? Táto appka je zameraná na učenie jazykov podľa filozofie užitočnej pomoci a nesľubuje vám nereálne ciele.

V praxi to znamená, že predtým, než vycestujete na dovolenku alebo na zahraničnú pracovnú cestu, si osvojíte základné jazykové znalosti krajiny, do ktorej mierite. Mali by ste zvládnuť objednať si jedlo v reštaurácii, zorientovať sa v turistických atrakciách či osloviť miestneho a vyriešiť nepohodlnú situáciu.

Na výber máte až 80 svetových jazykov, ktorým sa môžete venovať jednoduchou hravou formou pár minút denne a stále vidieť pokrok.

Duolingo si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Pustite sa do kreslenia

Zrejme neexistuje človek, ktorý si aspoň raz v živote nepovedal, že by sa chcel naučiť kresliť. Túto zábavu, samozrejme, nemusíme brať úplne vážne, preto nám stačí začať s kreslením postavičiek, drakov alebo lietadiel.

How To Draw vás naučí kresliť vďaka milému a zábavnému prostrediu a predlohám, ktoré potešia aj mladšie ročníky. Potrebujete len aplikáciu. Každý obrázok, ktorý budete kresliť, je rozdelený do niekoľkých krokov, aby sa vám kreslilo čo najjednoduchšie. Stavíme sa, že časom si začnete veriť a kresliť vlastné obrázky bez predlohy.

How To Draw si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Spoznajte „pikošky“ o Slovensku

Malý vývojár Strelushick nás chce naučiť niečo nové o Slovensku pomocou zábavného kvízu. Aplikácia je aktuálne dostupná v dvoch jazykoch, v slovenčine a angličtine, a ponúka 160 otázok v štyroch kategóriách: geografia, príroda, história a kultúra.

Kvíz sa nezameriava na tradičné fakty, naučí vás skôr „pikošky“. Veľmi silnou zbraňou aplikácie je jej jednoduchosť a prehľadnosť. Ak sa stanete expertom v kategórii geografia, zrazu zistíte, že rozhodnúť sa, kde na Slovensku dovolenkovať, nie je také jednoduché. Lákavých miest, ktoré ste zrejme pred appkou nepoznali, je naozaj veľa.

Slovakia Quiz SK si môžete nainštalovať, len ak používate operačný systém Android.

Naučte sa hrať svoje obľúbené skladby

Gitara, klavír, basa alebo ukulele. Vyberte si nástroj, ktorý sa vám najviac páči, nainštalujte si Yousician a začnite krok za krokom hrať prvé tóny. Appka je skutočným učiteľom hry na hudobnom nástroji, takže budete potrebovať reálnu gitaru, ak sa pre ňu rozhodnete.

Pomerne rýchlo sa naučíte hrať svoje obľúbené skladby bez toho, aby ste učením strávili hodiny denne. Stačí pár desiatok minút. Ak by ste chceli trénovať viac, môžete. Aplikácia ponúka aj funkciu, pomocou ktorej si vypočujete, čo hráte, a tak vám dá spätnú väzbu.

Yousician si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.


Šikovný smartfón s dostatkom dát na vzdelávacie appky môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ak nechcete pre dieťa smartfón, môžete skúsiť detské smarthodinky. 5 dôvodov, prečo sú lepšie riešenie

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac