Aby bol prechod na nové zariadenie čo najplynulejší, máme pre vás 6-krokový návod, ktorý vám poradí, čo spraviť s novým smartfónom ako prvé.
Nepodceňujte zálohu a vyberte si najpohodlnejšie riešenie
Kým sa začnete tešiť z nového zariadenia, venujte chvíľu pozornosti tomu starému a všetko si zálohujte. Máte hneď niekoľko možností. Dnes už takmer každý výrobca ponúka vytvorenie konta pod svojou hlavičkou.
Príkladom môže byť Samsung, ktorý okrem možnosti zálohovať si smartfón na jeho cloude ponúka spolu s účtom aj ďalšie služby. Ak si takéto konto vytvoríte, zväčša sa všetko, čo do smartfónu uložíte, stiahnete, nainštalujete, zálohuje práve sem.
Rovnako môžete svoj smartfón zálohovať pomocou gmailového konta. Táto služba je najrozšírenejšia, a keďže je Google autorom operačného systému Android, tak je záloha aj najrozsiahlejšia a najbezpečnejšia. K dispozícii však máte aj ďalšie možnosti záloh, napríklad OneDrive od Microsoftu. Dajte však pozor, nie všetky služby umožňujú zálohovať aj aplikácie, mnohé zálohujú len fotky, videá a iné dokumenty.
Používatelia Apple zariadení sa bez Apple ID nezaobídu. Umožní vám používať iCloud, ktorý je pre operačný systém iOS najrozumnejšou a najspoľahlivejšou formou zálohy iPhonu. Ak si s iCloudom z nejakého dôvodu nerozumiete, rovnako môžete použiť riešenia tretích strán, napríklad DropBox, no opäť myslite na to, že budete zálohovať len dáta, nie nastavenia iPhonu.
Najjednoduchší spôsob, ako smartfón zálohovať, je otvoriť nastavenia a do vyhľadávacieho riadka napísať zálohovanie. Takýmto spôsobom nájdete v nastaveniach všetko potrebné na zálohovanie smartfónu. Nič nepokazíte, ak budete zálohovať na dve miesta, ako sa hovorí, opatrnosti nie je nikdy dosť.
Myslite aj na to, že zálohovanie do cloudu „zožerie“ veľa dát, pretože budete niekam ukladať doslova celý obsah smartfónu. Zálohujte teda len na wi-fi. Niektoré smartfóny, napríklad iPhone, ponúkajú aj možnosť migrácie obsahu a nastavení zo starého telefónu do nového pomocou vlastného riešenia, ktoré vytvorí pomocou bluetoothu a wi-fi sieť medzi smartfónmi a dáta a nastavenia sa prenesú. Toto je však pomerne pomalý proces a vždy je lepšie mať zálohu na cloude.
Ak prechádzate z iPhonu na smartfón s Androidom alebo naopak, budete si musieť stiahnuť aplikáciu tretej strany, ktorá vám pomôže všetko premiestniť. Myslite však na to, že táto aplikácia získa všetky vaše nastavenia a dáta, preto vyberajte takú, ktorá má veľa stiahnutí, pozitívnych recenzií a hodnotení.
Užite si prvé dojmy
V dnešnej uponáhľanej dobe je bežné, že smartfón považujeme len za nástroj na fungovanie v digitálnom svete. Skúste sa na chvíľu zastaviť a zoznámiť s novým zariadením. Dizajn mnohých modelov si naozaj zaslúži oceniť.
Kým nový mobil zapnete, nezabudnite si poriadne užiť pocit zo slávnostného odlepovania fólie z displeja.
Dajte sa sprevádzať úvodným nastavením
Na zapnutie nového smartfónu si vyhraďte dostatok času. Privíta vás totiž sprievodca prvým nastavením. Nasledujte pokyny výrobcu, pomôžu vám nastaviť základné funkcie smartfónu prostredníctvom niekoľkých krokov.
Venovať čas úvodným nastaveniam sa oplatí. Ušetríte tak čas v budúcnosti, keď budete musieť hľadať jednotlivé časti v nastaveniach. Pri mnohých zariadeniach vás výrobca prevedie aj cez zaujímavé funkcie a vychytávky, ktoré smartfón prináša.
Neodkladajte nastavenie bezpečnostných opatrení
Už počas úvodného sprievodcu vás smartfón vyzve na nastavenie bezpečnosti. Neodkladajte nastavenie prístupového hesla, odtlačku prstov či odomknutia tvárou na neskôr. Máloktorý používateľ sa k tomuto nastaveniu vráti a smartfón zostane nezabezpečený.
Pamätajte, že v smartfóne so sebou nosíte osobné údaje a citlivé informácie, ako je prístup do internetbankingu alebo súkromných e-mailových schránok. Okrem bezpečnosti údajov v smartfóne je dôležitá aj bezpečnosť samotného zariadenia.
Niektorí výrobcovia pribalia k smartfónu aj ochrannú fóliu alebo ochranný obal. Ani s ich využitím by ste nemali pridlho otáľať. Ak aj výrobca ochranné doplnky nepribalí, odporúčame si ich zaobstarať. V niektorých prípadoch je výmena rozbitého displeja taká drahá, že sa viac oplatí kúpiť nový smartfón. Ak ste ich v balení nenašli, prezrite si ponuku príslušenstva a vyberte si vhodné ochranné sklo a kryt.
Obnovte zálohu pre synchronizáciu s vaším účtom
Ak ste si nezabudli spraviť zálohu, bude pre vás tento krok bezproblémový. Ak ste sa horlivo pustili do používania nového smartfónu, zvážte, či sa vám neoplatí presunúť SIM kartu do starého zariadenia a zálohu si predsa len urobiť.
V mnohých smartfónoch nájdete už predinštalovanú aplikáciu na presun kontaktov, fotiek a stiahnutých appiek. Ak ju však výrobca do výbavy „nepribalil“, v obchode Google Play alebo App Store nájdete viacero možností, ktoré vám s tým pomôžu.
Využite obľúbené aplikácie naplno
S novým smartfónom prichádza aj možnosť nainštalovať si len aplikácie, ktoré skutočne využívate. Aplikácie pre sociálne siete, komunikáciu alebo obľúbené hry nájdete už zrejme v každom smartfóne.
Ak využívate O2 SMART Paušál, nezabudnite si stiahnuť appky, na ktoré máte predplatné v cene alebo tie, na ktoré máte 10 GB extra dát. Cez sviatky tak budete mať dosť času pozerať filmy na Voyo či HBO Max, objavovať novú hudbu cez TIDAL alebo čítať zaujímavé spravodajstvo a publicistiku v Denníku SME, Denníku N a ďalších médiách.
Nezabudnite svoj nový smartfón ochrániť puzdrom alebo ochranným sklom. A k novému smartfónu sa môžete potešiť aj novými bezdrôtovými slúchadlami O2 pods, ktoré môžete mať teraz so špeciálnym vianočným kupónom v O2 aplikácii len za 19 €. Kupóny na ďalšie zariadenia a darčeky nájdete už teraz v O2 appke v záložke kupóny.