Nové možnosti fotenia a 4 ďalšie vychytávky, pri ktorých oceníte vyklápací smartfón

Ohybný displej prináša niekoľko funkcií, ktoré dávajú aj každodennému používaniu smartfónu nový rozmer.

Ohybný displej Samsungu Galaxy Z Flip3 5G nie je len štýlovou hračkou pre najväčších technologických nadšencov. Vyklápací smartfón je naozaj zaujímavou novinkou, ktorá okrem šikovnej praktickej veľkosti ponúka hneď niekoľko užitočných vlastností. 

Vymeňte starý mobil za novú skladačku alebo vyklápačku od Samsungu a ušetrite až 300 €. Chcem vedieť viac

My sme si vyklápačku vyskúšali a potešilo nás viacero vychytávok vrátane nových možností pri fotení, príjemnejšieho ovladánia jednou rukou či pohodlnejšieho multitaskingu. Toto je 5 našich obľúbených funkcií, ktorými ohybný displej vylepšuje používanie smartfónu pri každodenných situáciách.

Okamžité selfie momentky

Máme radi fotky, ktoré autenticky zachytávajú rýchlo pominuteľné okamihy. Samsung Galaxy Z Flip3 5G je na selfie momentky perfektný parťák, a to dokonca bez toho, aby ste museli smartfón vyklopiť, otvoriť appku a stlačiť spúšť.

Stačí vybrať zatvorený smartfón z vrecka a dvakrát svižne stlačiť čítačku odtlačkov prstov, umiestnenú na pravej strane nad ovládaním hlasitosti. Zobudíte tak pomocný 1,9-palcový Super AMOLED displej. 

Vďaka nemu uvidíte presne to, čo vidí šošovka 12 Mpx fotoaparátu, a vy si môžete skontrolovať, či ste v zábere a „neodrežete“ si napríklad pol hlavy. Fotografiu spravíte stlačením tlačidla na ovládanie hlasitosti. Displej je dotykový, vďaka čomu môžete prepnúť aj na režim videa.

Nový rozmer multitaskingu

Vyklápacia novinka sa často považuje za lifestylový model série ohybných smartfónov, no stále má niekoľko užitočných vychytávok na podporu produktivity. 

Možnosť rozdeliť obrazovku na dve a mať pustené dve aplikácie súčasne síce nie je žiadnou novinkou ani exkluzívnou vlastnosťou tohto smartfónu. Pri predĺženom 6,7-palcovom Foldable Dynamic AMOLED displeji však dostáva úplne nový rozmer.

Keď otvoríte ľubovoľnú aplikáciu, z okraja displeja potiahnutím vytiahnite rýchle menu. Z neho presuniete druhú appku, ktorú chcete otvoriť, na ľubovoľné miesto na displeji a ten sa automaticky rozdelí na dve polovice.

V jednej bude pôvodná aplikácia, v druhej aplikácia z rýchleho menu. Pomer displeja pre jednotlivé aplikácie môžete neustále meniť. Určite túto funkciu vyskúšajte ako pri horizontálnom, tak aj pri vertikálnom používaní smartfónu. A hlavne ju vyskúšajte, keď máte smartfón vyklopený v pravom uhle ako malý počítač, kde na hornej polovici môže bežať call z práce a na spodnej časti položenej na stole si môžete písať poznámky.

Už žiadne rozmazané nočné fotky a roztrasené videá

Pánt v Samsungu Galaxy Z Flip3 5G je navrhnutý tak, že smartfón môžete vyklopiť v podstate do akejkoľvek polohy a zostane v nej. Takto ľahko premeníte jednu polovicu smartfónu na stojan a tú druhú na fotoaparát. Oceníte to pri časozbere, videách a nočných fotkách, kde zrazu nepotrebujete pevnú ruku a výsledok nebude rozmazaný alebo roztrasený.

V Samsungu mysleli aj na situácie, keď sa vám pri fotení zle pozerá na vyklopený vertikálny displej. Vďaka piktogramu štvorčeka so šípkou, ktorý nájdete v ľavom hornom rohu displeja po tom, čo otvoríte aplikáciu fotoaparátu, si môžete zvoliť, či bude náhľad na vertikálnej alebo horizontálnej časti smartfónu. Pre niekoho drobnosť, pre niekoho nové možnosti kompozície. 

Hollywoodske efekty a šikovné triky. 5 tipov, ako kreatívne využiť foťák vášho smartfónu

Zjednodušte si ovládanie jednou rukou

Vysoký displej ponúka množstvo výhod, no treba priznať, že nie vždy je jednoduché ovládať ho. Najmä v situáciách, keď môžete použiť len jednu ruku. Napríklad keď odomykáte dvere, na chodbe je tma a vy si potrebujete prisvietiť. V takejto situácii oceníte možnosť stiahnuť notifikačný panel pomocou čítačky odtlačkov prstov tak, že po ňom prejdete zhora nadol.

Ak chcete zmenšiť celú obrazovku tak, aby ste ju dokázali ovládať jednou rukou, stačí potiahnuť v strede dolného okraja smerom nadol. V Samsungu túto funkciu naozaj prepracovali, vďaka čomu si môžete zmenšenú pracovnú plochu posúvať po displeji podľa svojich potrieb či dokonca upravovať jej veľkosť. 

Panel v režime ohnutia

Upraviť hlasitosť, jas, spraviť snímku obrazovky či stiahnuť notifikačnú lištu môžete na Samsungu Galaxy Z Flip3 5G viacerými spôsobmi. Najefektívnejším spôsobom je panel v režime ohnutia. 

Táto funkcia sa pri vybraných aplikáciách spustí automaticky po tom, čo displej ohnete. Zobrazenie sa rozdelí na dve časti. Na vertikálnej časti displeja budete mať aplikáciu, na horizontálnej zasa ovládacie prvky. Keď displej vyklopíte úplne, aplikácia sa roztiahne na celú jeho plochu.


Vyklápací Samsung Galaxy Z Flip3 5G si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART paušálu na začiatok už od 0 €. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

Potešte na Vianoce dvoch ľudí naraz: jedno zariadenie kúpite, druhé dostanete ako darček

Telefonovať bez nutnosti, mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokážu naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité, ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu, je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä, ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste podnikateľ, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Huawei Free Buds 4i, alebo bez nožičky, ako napríklad Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, je len vecou osobnej preferencie.

Huawei Free Buds 4i, Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, OnePlus Buds

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad OnePlus Buds, ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Ak nemáte špeciálne požiadavky na štupľové slúchadlá, nemusíte sa obávať, že by ste za extra funkcie museli zbytočne priplácať. V ponuke je veľa modelov, ktoré svojou výbavou rozumne balansujú na pomedzí všetkých kategórií a zároveň majú lákavú cenu.

Napríklad SBS Music Hero za veľmi rozumnú cenu ponúkajú výdrž na jedno nabitie 2,5 hodiny počúvania. Vďaka nabíjaciemu puzdru sa výdrž predĺži až na 13 hodín. Navyše majú spoľahlivý bluetooth 5.0, efektívne multifunkčné ovládacie tlačidlo a ergonomický dizajn.

Aj keď sa rozhodnete pre univerzálnu kategóriu, nemusíte sa báť, že by boli slúchadlá hlúpe a len prehrávali hudbu. Telefonovanie, automatické zapnutie a vypnutie či veľmi rýchle automatické párovanie so smartfónom je k dispozícii aj v tejto kategórii. 

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

SBS BT501, Sturdo Pro Sport

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športové štuple sú SBS BT501 alebo Sturdo Pro Sport, ktoré majú odnímateľný fixačný nadstavec do ucha.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

Ako ulahodiť fanúšikom kvalitného zvuku a dizajnu? Slúchadlami dnes už legendárnej značky Bang & Olufsen

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Model B & O Beoplay E8 je výborným príkladom toho, ako si hi-fi spoločnosti predstavujú smartfónové slúchadlá. Prémiové materiály, pekný dizajn, v tomto prípade aj aktuálne Bluetooth 5.1 pripojenie a komfortné ovládanie, no chýba spomenuté potláčanie hluku a nižšia odolnosť proti vode.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých je dôležitý kodek AptX. Ten sa stará o zníženie latencie zvuku voči obrazu. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri týchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá Sony WH-XB900N, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú aj ANC alebo výdrž batérie na jedno nabitie 30 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2, k akémukoľvek O2 SMART Paušálu ich môžete mať na začiatok už od 0 €.


Ako si vytvoriť produktívne pracovisko doma? Tieto vychytávky vám pomôžu so sústredením

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac